homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-53


#989 2013-12-03 21:54:27

BiancaSima232
New member
Inregistrat: 2013-09-26
Mesaje: 39

Re: Inflamatiile vaginale

Fetelor, am iarasi o intrebare. De ceva vreme ma dor ovarele, si la apasare simt durere destul de tare. Mi s-a intamplat sa am la interval de cateva saptamani doua episoade de diaree aparent fara motiv ( vreo 2 scaune moi pe zi) care debuta cu o durere de burta, si simteam eu si de ovare. O avea ceva legatura cu ovarele si durerea?

Offline

 



#990 2013-12-12 13:27:47

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Inflamatiile vaginale

mergi la medic. fie la cel de familie sa te trimita unde crede el, fie mergi direct sa faci o ecografie la ovare si uter cu care mergi la ginecolog sau la medicul de familie. poate e durere cauza doar de tractul digestiv, balonari etc. sau fa ecografie cu totul sa se vada si sistemul digestiv si uterul. eu tot aveam impresia ca ma dor ovarele cand de fapt a durea spatele de la o scolioza lombara.

Offline

 

#991 2013-12-24 02:58:01

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Inflamatiile vaginale

Nu stiam unde sa postez, asa ca am zis ca o fi ok si aici. M-am dus la medic crezand ca am "banale" probleme hormonale si am plecat de acolo cu diagnostic de rana pe col si o "probabila" anexita cronica. Mi-a dat azitromicina si ovule cervugid, am luat tratamentul, au ramas doar de luat ovulele in continuare, dar m-am trezit azi ca nu pot sa ma imbrac cu pantaloni pentru ca era presiune pe abdomen jos si nu suportam. Si am ramas cumva balonata si inflamata de atunci. M-am dus la camera de garda la ginecologie, mi-a dat antibiotic si a zis ca o anexita usoara, dar nu parea sigur. Nici nu parea sa fie prea lamurit si nici nu mi s-a parut suficient de clara treaba. E a 5-a oara cand iau antibiotic anul asta si tocmai ce am luat azitromicina, nu e un pic cam mult?
Si mai ales...oare nu cumva o fi o problema cu Cervugidul? Pentru ca imi amintesc ca am mai avut probleme, inainte nu suportam sa iau zilnic, luam ceva de genul o zi da, una nu, si era suficient si suportabil asa. Eu am o sensibilitate uriasa la vezica, si ma intreb daca nu cumva raspunde negativ la medicament si sa iau doar antiinflamatorul si sa mai astept cu antibioticul. Mi-as intreba medicul, dar suntem deja in 24 decembrie. Nu prea stiu ce sa fac. Nu e o durere ascutita, e asa, ca o balonare un pic dureroasa joasa.(dar nu de tract digestiv, seamana mai repede cu zona urinara, dar poate sa fie si aparatul reproducator. E ciudat cum poti sa fii bolnav des de aproape acelasi lucru si sa nu reusesti sa recunosti de fapt ce e in neregula, dar iata.)

Ultima oara a fost editat de Rosa (2013-12-25 04:03:33)

Offline

 

#992 2013-12-25 04:03:48

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Inflamatiile vaginale

In alta ordine de idei, e normal ca la rana pe col sa fie tratament doar 1 zi si jumatate? Din cate am citit se da astfel de tratament pt Chlamydia, dar mie doctorul nu mi-a facut decat examen clinic si ecografie, nici un fel de analiza de secretie. Mi-a spus ca "probabil am luat ceva de la epilat inghinal pt ca se refoloseste ceara". Acum...o fi presupus ca nu stiu/ascund o posibilitate de a avea boli cu transmitere sexuala? Nu stiu daca sa am incredere in el. Am mers printr-o recomandare, dar faptul ca m-am imbolnavit la 1-2 zile dupa tratament nu e tocmai un indiciu ca ar fi un medic bun. Ideea e ca eu si sotul meu nu am avut niciodata relatii de vreun fel cu alte persoane.

Chiar am nevoie de un sfat, si daca se poate niste nume de medici buni de la Bucur sau de oriunde de prin Bucuresti, ca nu mai pot, mor de stres in ritmul asta, ca mai mult ma tratez singura pt ca am dat de 2-3 medici buni din 10 (pe diverse specializari). Ba mi se fac 1000 de teste inutile care dureaza o saptamana, ba mi se da tratament de medici...experimentati, fie, medici buni chiar, dar care nu fac macar o analiza inainte. Si uite asa ajunge omul sa planga in noaptea de Craciun.  Si incercam sa raman gravida si nu stiam nici macar ca e ceva in neregula si acum ma asteapta 2 saptamani de medicamente si repaus si frica.

Offline

 

#993 2014-01-29 20:04:02

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Inflamatiile vaginale

hello smile o intrebare: in caz de ureaplasma cum se procedeaza cu "igiena" sa ii zic asa. la candida stiu ca tre sa fierbi/speli temperaturi inalte prosoape si lenjerie, in cazul ureaplasmei se aplica aceleasi reguli? ma gandesc si la pijama, daca ar trebui purtat protej slip tot timpul pentru a evita recidiva? tratamentul e doar cu antibiotice si ovule lomexin, deci bag totul la dezinfectat?
stiu ca se face in 90% din cazuri prin contact sexual, dar chiar exista vreo sansa sa se faca si altfel (de aici si indeea de "purificare" a casei) ? mersi mult smile


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

 Publicitate


loading...

#994 2014-01-29 21:30:16

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Inflamatiile vaginale

De ureaplasma, nu stiu, dar la candida iti spun sigur ca nu trebuie sa fierbi nimic. Candida este omniprezenta in flora umana, nu ai cum s-o eradichezi. Problema este sa nu sa inmulteasca in exces din cauza unor dezechilibre.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#995 2014-01-29 22:01:05

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Inflamatiile vaginale

multumesc mult, doamne ajuta cu candida nu am probleme, insa cu ureaplasma da, m-am trezit cu ea. si informatiile sunt putine comparativ cu alte boli, eu noaptea nu am obiceiul sa dorm cu lenjerie, doar cu pijama si nu stiu cum sa fac cu pijamalele, cu absorbantele zilnice daca sa le port mereu sau nu, cu frica de a lua boala din nou, cu prosoapele cu al meu, e prima data cand imi lipsesc informatiile si ma cam agita lol


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#996 2014-01-30 00:27:35

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Inflamatiile vaginale

Pai spala si dezinfecteaza si tu in limita rezonabila...Nu cred ca ajuta absorbantele,  bacteriile alrea tot sunt pe acolo, prin zona...Ce vreau sa subliniez este ca stiu pe cineva care a luat raie din metrou (nu-i de mirare, e un culcus favotrit pt oamenii strazii) si i-a zis doctorul sa deinfecteze TOT, sa spele TOATE hainele, etc. La ureaplasma nu am auzit de asa ceva, deci trag concluzia ca nu e necesar. Dar pt linistea mea sufleterasca eu as spala/deinfecta pe cat posibil, fara sa cad in paranoia...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#997 2014-01-30 13:09:48

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Inflamatiile vaginale

eh ma gandeam mai mult sa port absorbante seara, ca sa nu infectez pijamaua si astfel sa fac inutil tratamentul cu antibiotice, ca e singura pe care nu o schimb zilnic. o sa spal tot in mod normal atunci...


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#998 2014-01-30 14:41:07

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Inflamatiile vaginale

eu stiu ca se face 100% prin contact sexual, si ca nu trebuie sa fierbi sau sa-ti arunci lenjeria, o speli la masina la 60 de grade si gata. eu am avut mycoplasma care este din aceeasi gama si iti garantez ca n-am luat-o din metrou si nici nu am prajit pijamale... rezultatul de revenire a iesit negativ. nici lenjeria si pijamalele pe care iubitul le purta fara chilotei nu au avut parte de vreun tratament special. (precizez ca am luat-o fix de la el, am stat despartiti vreo 2 ani, timp in care s-a procopsit si eu am avut "incredere". inainte de asta mergesem la gineco dupa el si era totul ok, nicio boala lol )

Ultima oara a fost editat de eph (2014-01-30 14:42:54)

Offline

 

#999 2014-01-30 20:41:40

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Inflamatiile vaginale

got it lol deci e mult mai docila fata de candida lol sper si eu sa scap dupa un tratament de ea, sa nu o tarai dupa mine.
alta chestie: el face tratamentul, eu fac tratamentul. dupa aceasta trec 3-4 zile refac analiza. doar eu. de unde stiu ca el mai are/nu mai are boala si nu reapare dupa contact (poate nici acum nu o are, inca nu dibuim momentul cand a aparut ureaplasma intre noi).


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#1000 2014-01-31 20:16:50

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Inflamatiile vaginale

La cate zile dupa ce termin antibioticul se poate repeta analiza?


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#1001 2014-02-01 11:41:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Inflamatiile vaginale

minim o saptamana, vreo 10 zile stai mai bine

Offline

 

#1002 2014-02-02 17:30:01

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Inflamatiile vaginale

super... am dat un mail medicului si mi-a zis 14 zile. si pe net am gasit asta:

"Cum puteţi să ştiţi că tratamentul a fost eficace?
Evaluarea eficienţei tratamentului micoplasmozei şi a ureaplasmozei se realizează peste, aproximativ, 4-5 săptăm?ni după finalizarea tratamentului. Primele simptome ale infecţiei pot apărea peste 4-5 săptăm?ni după infecţie (perioada de incubaţie)"

deci sa ascult de medic sau de net..?


si e adevarat ca o data ce o ai, poate reaparea? asa, oricand? wtf?? e candida 2? nici macar nu iese la analize uzuale si nu are simptome. cica o ai in corp si o mai apuca sa reapara. ce naiba ma, s-au desteptat pana si bts urile?

Ultima oara a fost editat de coraline (2014-02-02 17:42:11)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#1003 2014-02-02 17:44:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Inflamatiile vaginale

asculta de medic
nu are cum sa reapara din senin ureaplasma, trebuie s-o iei de undeva

Offline

 

#1004 2014-02-02 17:45:35

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Inflamatiile vaginale

De 14 zile stiu si eu, pentru ca m-am tot interesat si eu. Eu una m-am "luptat" 4 ani cu ureaplasma > 10^4 ufc/prelevat; am luat 6 feluri de antibiotice pana cand am reusit sa scap de ea (toate de pe antibiograma). Depinde cat de rezistenta e. La mine a disparut doar cu doxiciclina (contrar parerilor auzite, nu mi-a dat niciun disconfort gastric sau de alta natura) inceputa in ziua 1 a menstrei (cica atunci, pe sangerare, e cel mai eficient tratamentul nustiu ), impreuna cu o cutie de Cervugid inceputa prin ziua 3 cand sangerarea era mai redusa. Acelasi tratament l-am avut de refacut cand mi-a venit ciclul urmator.
moksha zicea ca e o infectie care trebuie lasata in pace. Am citit ca e problematica in sarcina, ca poate duce la avort spontan. Eu am decis sa ma lupt cu ea pana la final doar pentru ca o credeam raspunzatoare de dismenoree. Se zice ca poate fi si ea responsabila pentru boala inflamatorie pelvina sau uretrita; dar, in lipsa durerilor, merge si ignorata.

Poate reaparea (s-a pus si la mine problema asta) daca nu a primit si partenerul tratament. In cazul meu, nu a primit si el tratament, dar infectia nu a reaparut la mine - am repetat testul si a iesit negativ si a doua oara; dar cred ca in vremea aia aveam contact sexual doar cu prezervativ, iar partenerul nu prea avea cum sa o ia de la mine.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-02-02 17:56:50)

Offline

 

#1005 2014-02-02 18:48:34

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Inflamatiile vaginale

tocmai ce am citit ca ramane in organism si cand cedeaza imunitatea, reapare.

puii mei, am dezinfectat tot la mine in casa si aruncat mai tot, mi-e mai greu sa il pun pe el sa curete tot. si sa puna toate prosoapele la spalat lol de pe prosoape se poate lua? lol

eu nu vreau sa o las in pace, eu aveam simptome ciudate, nimic foarte deranjant dar pur si simplu simteam ca e ceva in neregula. secretia altfel, jene... o vreau disparuta, atat!!


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#1006 2014-02-03 09:30:23

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

Din cite stiu eu ureaplasma face parte din flora genitala normala, atit la femeie cit si la barbat....
Deci povestea e simpla:da simptomatologie, luam doxi sa tratam, nu da, o lasam in pace pentru ca altfel riscam sa ne facem noi noua un dezechilibru de flora care ne va tine ocupate tot restul vietii si medicul care ne va trata va fi un mic rentier smile


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1007 2014-02-03 14:09:06

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Inflamatiile vaginale

eu stiu de 3 saptamani dupa ultima pastila de antibiotic, sa refaci testele, pentru siguranta eu am lasat sa treaca mai mult, cam o luna si jumatate. nu cred ca apare din senin, ori o iei, ori daca face parte din flora, in cazuri rare, dupa un dezechilibru sa apara. la micoplasma mi s-a spus de catre medic ca nu are simptome oricum si sa trebuie tratata ca poate duce la infertilitate dupa niste ani daca stai cu ea. si de ureaplasma si de micoplasma, stiu ca-s bacteriute fara perete celular, ori antibioticele derivate din penicilina si penicilina combat bacteriile tocmai prin distrugerea peretelui celular, de aceea pentru ureaplasma si micoplasma s-au inventat altfel de antibiotice, cu alt mod de actiune, si de aceea sunt mai dificil de tratat.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.