homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce salarii sunt?-2


#20 2008-06-21 13:54:13

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Ce salarii sunt?

mykutza a scris:

eu iau 4 milione bani in mana plus 11 bonuri deci 850 mii plus produse de la ei care sunt destul de scumpe..adica un fond de ten e 450 mii..oare e ok pt 4ore pe zi 5 zile pe sapt?k toate colegele mele se plang k asta nu e salariu

la 4 ore e ok. mai ales ca primesti si produse de la ei, pe care, altfel, ar trebui sa ti le cumperi tu...

Offline

 



#21 2008-06-21 13:56:10

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Ce salarii sunt?

si eu zic ca e ok
aveam o colega care lucra 3 ore pe sapt la o gradinita si lua 3 mil acu 2 ani si se plangea ca e mic salariul. totusi, la 3 ore pe sapt era super.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#22 2008-06-21 13:56:48

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Ce salarii sunt?

da..k am fost in concediu si mi se terminase fondul de ten..si m-am dus in cora sa imi iau si knd am vazut k e 450 mii yikes am renuntat..am asteptat pana la salariu big_smile
si mai avem diverse bonusuri pt activ..da p-alea ori le iei ori nu..


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#23 2008-06-21 14:39:59

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Ce salarii sunt?

da, dar pe mine ma intereseaza cam care e salariul unui repr de vanzari, in cazul in care ma intreaba cat as vrea sa castig, sa stiu asa o medie... sa stiu ce sa zic...

Offline

 

#24 2008-06-21 15:05:14

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Ce salarii sunt?

tata cauta la un mom,ent dat niste oameni sa lucreze pentru el si daca cineva il intreba din prima cat e salariul ii spunea ca daca vrea sa munceasca, intai sa se prezinte la interviu si apoi sa vina cu prtentii. si ii inchidea telefonul. discutia despre salariu e destul de delicata, nu tb sa intri in birou si sa intrebi: ce salariu oferiti..ca sansele tind spre 0 sa te angajeze


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-06-21 21:09:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ce salarii sunt?

tomina a scris:

fetelor, voi vorbiti de 5 mil parca e sfarsitul lumii. eu prima data cand m-am angajat abia am luat salariul minim ca se mai scadea daca greseai si te trezeai cu juma de salariu. dar cel mai important e ca inveti, ca iti faci un portofoliu, castigi experienta. si apoi iti gasesti usor de lucru si salarii cumsecade. smile important e sa vrei sa lucrezi. dar fara experienta in domeniu e greu sa gasesti pe cineva care sa iti dea un salar ok.

poate... dar cand termini o facultate si esti pe domeniul tau, legea zice ca se da minim 8 mil. ALA e minimul pe economie. daca imi trebuia doar experienta si atat... nu mai faceam facultate si eram plina de experienta la ora asta.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#26 2008-06-21 21:18:28

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: Ce salarii sunt?

tomina a scris:

fetelor, voi vorbiti de 5 mil parca e sfarsitul lumii.

tomina si ce faci cu aia 5 mil in ziua de azi?
eu una nu ma descurc nici cu salar de 10 mil. am numai chiria, intretinerea, administratia 200 euro pe luna si platesc chirie putin, dar altii care platesc 200 de euro numai chiria?
stai ca de la 1 iulie imi mareste chiria la 150 plus celelalte ajun aproape la 250 de euro. dintr-un salar de 10 mil nu mai raman decat cu bani de mancare neutral


apropo, care voia sa mearga la mare sa lucreze. am vorbit cu cineva care s-a dus. ia 10 mil in 3 saptamani plus ciubuc (nu a vrut sa-mi zica cat) din care 4 mil le da la gazda (sta impreuna cu prietena si impart; amandoua dau 8 mil), bani de mancare si restul ii raman ei.


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#27 2008-06-22 07:39:48

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Ce salarii sunt?

katami a scris:

tomina a scris:

fetelor, voi vorbiti de 5 mil parca e sfarsitul lumii. eu prima data cand m-am angajat abia am luat salariul minim ca se mai scadea daca greseai si te trezeai cu juma de salariu. dar cel mai important e ca inveti, ca iti faci un portofoliu, castigi experienta. si apoi iti gasesti usor de lucru si salarii cumsecade. smile important e sa vrei sa lucrezi. dar fara experienta in domeniu e greu sa gasesti pe cineva care sa iti dea un salar ok.

poate... dar cand termini o facultate si esti pe domeniul tau, legea zice ca se da minim 8 mil. ALA e minimul pe economie. daca imi trebuia doar experienta si atat... nu mai faceam facultate si eram plina de experienta la ora asta.

minimul pe economie pt studii superioare e 1000 lei in cartea de munca

Offline

 

#28 2008-06-22 22:00:38

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ce salarii sunt?

camysh a scris:

katami a scris:

tomina a scris:

fetelor, voi vorbiti de 5 mil parca e sfarsitul lumii. eu prima data cand m-am angajat abia am luat salariul minim ca se mai scadea daca greseai si te trezeai cu juma de salariu. dar cel mai important e ca inveti, ca iti faci un portofoliu, castigi experienta. si apoi iti gasesti usor de lucru si salarii cumsecade. smile important e sa vrei sa lucrezi. dar fara experienta in domeniu e greu sa gasesti pe cineva care sa iti dea un salar ok.

poate... dar cand termini o facultate si esti pe domeniul tau, legea zice ca se da minim 8 mil. ALA e minimul pe economie. daca imi trebuia doar experienta si atat... nu mai faceam facultate si eram plina de experienta la ora asta.

minimul pe economie pt studii superioare e 1000 lei in cartea de munca

da... eu ziceam 8 in mana wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#29 2008-06-23 15:19:00

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Ce salarii sunt?

deci salariul la internity unde am fost eu la interviu e suuub 1000 lei in mana...

Offline

 

#30 2011-11-08 16:59:36

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ce salarii sunt?

aveti idee cat castiga un proaspat absolvent ca arhivist?

Offline

 

#31 2012-06-15 22:39:20

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ce salarii sunt?

am si eu nevoie de un sfat si nu stiu unde sa scriu pe aici. vreau sa-mi dau demisia de unde lucrez acum si vreau sa stiu ce hartii o sa trebuiasca astia sa-mi dea. O nota de lichidare, o fisa fiscala...si la ce altceva ar trebui sa mai fiu atenta?

si..nu prea am gasit nicaieri cat este preavizul de demisie. din cate stiu si ce am mai vb cu colegii, ar fi 2 saptamani. nu pot face nimic sa-mi dau demisia azi si de maine sa nu mai vin? big_smile

Offline

 

#32 2012-06-15 22:48:34

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Ce salarii sunt?

nope big_smile decat daca angajatorul a incalcat drepturile contractuale (nu ti-a platit salariul de exemplu) sau daca se incheie contractul cu acordul partilor, adica angajatorul e de acord sa nu mai vii,
nu mai este de mult 2 saptamani, sunt 20 de zile lucratoare, deci o luna. scrie si in contractul de munca.

fisa fiscala nu o sa o vezi prea curand, vine destul de tarziu. adeverinta de vechime, fisa de lichidare. dar nu or sa fie nici una pe loc, ci la cateva saptamani.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#33 2012-06-15 22:54:46

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ce salarii sunt?

o luuuuna?!?!?!?! si daca chiar nu pot continua? cum sa fac sa scaaaap? grater(

Offline

 

#34 2012-06-15 22:59:03

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Ce salarii sunt?

nu ai cum, obligatia ta contractuala ca si angajat este sa te prezinti 20 de zile lucratoare dupa ce ti-ai dat demisia.
doar daca ai noroc cu angajatorul sa te lase sa nu stai in preaviz, altfel nu ai cum.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#35 2012-06-15 23:03:48

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ce salarii sunt?

problema e ca eu mi-am citit contractul de munca zilele trecute si nu era nimic de preaviz demisie, doar concediere...hmm... o sa ma interesez :-< dar abia luni si ard de "nerabdare"

Offline

 

#36 2012-06-15 23:06:46

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Ce salarii sunt?

nu are cum, contractul este in format standard si are si clauzele de demisie cat si de concediere. si chiar daca nu ar fi scris in contractul individual de munca, preavizul este stipulat in contractul colectiv de munca care este peste cel individual.
eu zic sa te intelegi cu angajatorul, este singura ta sansa. sau daca poti dovedi ca si-a incalcat obligatiile: nu ti-a platit salariul, ceva de genul, daca s-a intamplat asa ceva desigur.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#37 2012-06-15 23:24:52

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ce salarii sunt?

off...multumesc :-< sper sa reusesc luni grater(

Offline

 

#38 2012-06-17 20:52:57

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ce salarii sunt?

ce inseamna "desfacerea contractului de munca"? pur si simplu incheierea contractului inainte de termen sau .. ?

eu ma gandeam ca se refera la faptul ca nu mai ai dreptul sa-ti adaugi acel timp lucrat la vechimea ta sau ceva de genul asta...

adica, cum m-ar afecta pe mine daca mi s-ar desface contractul? ce consecinte ar fi legate de viitoare angajari...etC?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.