homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce salarii sunt?-3


#39 2012-06-17 21:00:33

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Ce salarii sunt?

Desfacerea contractului de munca=incetarea raporturilor de munca; practic nu te mai duci la munca/nu mai primesti salariu. Nu iti afecteaza angajarile viitoare.

Bine, acu conteaza si in ce fel e desfacut sau mai exact daca e vorba de abateri disciplinare grave sau nu ( ma indoiesc ca e vorba de asa ceva). Doar cazul asta zic eu ca ti-ar afecat o viitoare angajare

Iar timpul pe care l-ai lucrat va fi cu siguranta adaugat ca vechime..Nu are nicio relevanta faptul ca inceteaza contractul de munca...

Offline

 



#40 2012-06-17 21:08:02

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ce salarii sunt?

ideea e ca vreau sa-mi dau demisia si nu pot sta in perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare, ci doar 10. maine vorbesc cu directoarea. daca nu este de acord sa-mi dea voie sa plec asa, ma gandesc foarte serios ca dupa cele 10 zile lucratoare sa nu mai vin la munca (oricum chiar nu as mai avea cum sa vin). si ma gandeam ce mi se poate intampla.

ar fi posibil sa nu-mi plateasca ce am lucrat pana acum din luna curenta?

Offline

 

#41 2012-06-17 21:21:47

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Ce salarii sunt?

deea, la mine la firma trebuie un preaviz de 14 zile sau 10 zile lucratoare, fara sarbatori legale incluse. daca angajatul nu poate sa mai munceasca si eu nu ii semnez demisia, atunci am dreptul sa cer "desbagubiri" din cauza incalca prevederile contractuale. eu am dreptul sa ii retin salariul pe luna curenta. de obicei cand totul e ok, se plateste angajatul pana la data inaintarii demisiei, cele 2 saptamani sunt insa lucrate pe gratis de catre angajat, adica eu nu sunt nevoita sa ii platesc cele 2 saptamani de lucru in "preaviz",  fiind dreptul meu ca firma in cele 2 saptamani sa imi caut alt om de inlocuire.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#42 2012-06-17 21:27:39

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Ce salarii sunt?

nu nu, si perioda preavizului se plateste, nu este deloc gratis, orice zi prestata la locul de munca se plateste.
insa daca nu apari pur si simplu la birou..... este incalcare a conditiile contractuale si se pot ajunge la dispute, depinde de fiecare angajator in parte cat de "nashpa".


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#43 2012-06-17 21:28:56

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ce salarii sunt?

deci in preaviz nu sunt platita? asta nu stiam cesafac sau tine de angajator?

noii angjatori au cum sa afle ca mi-a incetat CIM pe motive disciplinare? (sa speram ca nu va fi cazul big_smile).

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2012-06-18 10:32:12

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Ce salarii sunt?

nu stiu cum e la altii, dar la mine in srl asa e, iar contabila la fel mi-a spus, am crezut ca s-a schimbat ceva si nu stiam.
noii angajatori pot sa afle doar daca cer recomandare de la fostul angajator sau daca angajatorul anexeaza un referat de abatere disciplinara (de obicei asta se anexeaza la abateri grave: furt, stricaciuni aduse utilajelor, bataie, discriminare...)


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#45 2012-06-18 11:19:57

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Ce salarii sunt?

va  E prima oara cand aud ca nu se plateste perioada de preaviz. Pai, cred ca imi bagam picioarele daca era asa si aici, nu ma mai duceam deloc.
Nu am timp sa caut acum, dar ma indoiesc ca scrie asta in codul muncii.


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#46 2012-06-18 11:28:43

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Ce salarii sunt?

angajatul poate sa plateasca, dar e dreptul lui sa retina banii de pe 'lucratul in preaviz'. nu e obligatoriu sa nu plateasca. smile


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#47 2012-06-18 20:05:27

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ce salarii sunt?

mi-am depus azi demisia..e groaznic..nici nu-mi vine sa-mi mai amintesc... nu prea vrea sa-mi dea voie sa plec.

Offline

 

#48 2012-06-18 20:55:52

iren
New member
Inregistrat: 2010-02-06
Mesaje: 23

Re: Ce salarii sunt?

cum sa nu se plateasca previzul...doamneee hai ca am mai citit o aberatie pe ziua de azi!

deealexx dar ce s-a intamplat de esti asa hotarata sa demisionezi?


I have not failed... I've just found 10.000 ways that won't work....

Offline

 

#49 2012-06-18 21:17:04

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ce salarii sunt?

eh, va spun dupa ce inchei toate treburile cu ei.

Offline

 

#50 2012-06-18 21:25:05

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Ce salarii sunt?

deea nu prea are voie sa nu accepte, demisia este un act unilateral, ca vor sau nu, poti demisiona. insa daca nu accepta preavizul, aia va fi mai urat. nu cred ca vrei sa ti-i pui in carca. nu are nici o treaba chestia disciplinara, cum cartile de munca nu mai exista angajatorul viitor nu mai vede ce s-a intamplat inainte decat daca intr-adevar cere referite.
iar preavizul se plateste, clar. nu exista articol in codul muncii unde sa scrie ca nu se plateste. sau poate nu l-am cautat eu bine, insa nu am auzit in viata mea de asa ceva


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#51 2012-06-18 21:31:23

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ce salarii sunt?

cred ca imi va accepta preavizul sa fie mai scurt de 20 zile lucratoare, problema e cu ziua de concediu care o aveam aprobata pentru joi acum. pe un forum de avocati imi zice k nu e legala faza care mi-a zis-o ea, cum ca nu are voie sa-mi dea zi de concediu in preaviz, ins nu gasesc nicio lege in care se specifica ceva legat de asta si nici nenea ala nu mai e online.

sa mi-i pun in carca..? crezi ca s-ar agita ei pt un angajat caruia oricum i se incheia contractul peste 2 luni? oricum, ce-mi pot face?

si daca Doamne fereste ma imbolnaveam si nu mai puteam sa vin, ce-mi faceau? oricum imi bag picioarele si joi ma duc la examen. ce-o fi o fi. Nu o sa pierd locul la buget ca asa vrea ea.

Offline

 

#52 2012-06-18 21:35:45

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Ce salarii sunt?

bolnava = concediu medical, nu poate fi contestat decat daca descopera ca nu erai bolnava

in perioada preavizului ai dreptul sa iti iei zilele de concediu de odihna, daca nu ti le plateste la final. doar concediu medical nu iti poti lua, de fapt poti dar iti prelungesti preavizul.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#53 2012-06-18 21:47:21

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ce salarii sunt?

o sa vad maine ce "minunatii" imi mai spune. oricum, joi ma duc la examen, scurt pe doi.

Offline

 

#54 2012-06-19 21:19:40

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Ce salarii sunt?

deealexx a scris:

deci in preaviz nu sunt platita? asta nu stiam cesafac sau tine de angajator?

noii angjatori au cum sa afle ca mi-a incetat CIM pe motive disciplinare? (sa speram ca nu va fi cazul big_smile).

Ca sa iti desfaca contractul de munca pentru abateri disciplinare acestea trebuie dovedite. Trebuie formata o comisie, sa se faca cercetari, sa fii chemata sa te "aperi". Nu poate pur si simplu angajatorul sa decida ca ai savarsit o abatere grava.. Cel putin legal.
Iar perioada preavizului se plateste. Daca nu s-ar plati atunci angajatorul nu si-ar respecta obligatiile contractuale.

Eu pana acum nu am auzit de angajatori care sa ceara recomdandari de la ultimul loc de munca. Decat poate in sistemul bugetar, in anumite domenii.

Ultima oara a fost editat de be_happy (2012-06-19 21:19:59)

Offline

 

#55 2012-06-19 22:18:58

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Ce salarii sunt?

Stie cineva cat castiga un medic rezident,in primul?de exemplu la pediatrie (Acolo as vrea sa ajung) big_smile


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#56 2012-06-20 12:16:10

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Ce salarii sunt?

2240 lei brut cat devine net?


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#57 2012-06-20 12:30:40

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Ce salarii sunt?

ajungi sa iei in jur de 1600 lei (1571,13 lol ). asta daca nu ai de platit  contributie la pensie facultateiva, cotizatie sindicala...plus ca se retrage o deducere personala in functie de cate persoane ai in grija.
pe langa, poate sa creasca salariul net daca ai  sporuri incluse.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.