homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Destinatii de vacanta


#1 2007-07-26 17:35:53

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

destinatii de vacanta

e vara, e cald, unele suntem deja in vacanta, altele asteptam concediul... ma gandeam sa deskidem un topic nou in care sa ne impartasim parerile despre destinatiile de vacanta preferate. unde va place sa mergeti in vacanta ? ce orase sau statiuni preferati ? din tara sau din strainatate ? ce ati vizitat afara si recomandati (sau nu) si altora ? si orice mai vreti voi... smile

eu am fost la mare la Jupiter luna asta (statiune pentru mosi big_smile cum zicea cineva, dar mie imi pace, e liniste si placut)  iar acum astept sa vina august sa plec la munte. merg pe Valea Prahovei in fiecare an aproape. Busteni-ul e favoritul meu. ador muntele... aer curat, peisaj placut, liniste...

sunt indragostita de Italia unde am stat anul trecut vreo 5 luni (si planuiesc sa merg si la vara in vacanta). este minunata: istoria si cultura lor sunt foarte intereante, arhitectura (veche, mai ales) e impresionanta, oamenii sunt prietenosi, deschisi. recomand Trieste, oras din nord aflat kiar in golf. este absolut superb !!!! peisajul e fascinant : munte si mare !!! Padova e frumoasa (dar plina de romani...). Florenta e centru cultural, asta spune tot. luati-va iubitii si mergeti sa vedeti Venetia pana nu ajunge sub ape sad.  la Roma nu am fost din pacate sad dar stiu ca merita din plin. asta e de fapt urmatoarea tinta a mea.

deci... vacanta pacuta !!! si impartasiti-ne impresiile ! smile

Offline

 



#2 2007-07-26 17:44:08

barbara_mori
Hero member
Inregistrat: 2007-02-26
Mesaje: 2157

Re: destinatii de vacanta

eu anul asta prin iunie am fost la Paris,a fost de vis...asa...acum pe 13 august plec la mare,,dar nu stiu exact unde,as fi vrut sa merg la bulgari sau in mamaia,sa vdm unde ne hotaram pana la urma...la munte mi-a placut in moeciu,f curat,frumos,aer curat,superb...
chiar m-ar interesa ce preturi sunt la noi pe litoral,chiar si cazare mamaia,neptun,care a fost sa imi zica unde e mai mare distractia:D si cam ce preturi sunt,eu 1 sap vreau sa stau la hotel sau pensiune,NU gazda...


Pentru a fi popular da-le oamenilor vesti bune despre obiceiurile lor proaste!

Offline

 

#3 2007-07-26 19:12:06

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: destinatii de vacanta

eu plec la noapte la mare big_smile va spun cand ma intorc tongue


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#4 2007-07-26 19:30:54

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: destinatii de vacanta

Eu anu trecut am fost in italia la roma.....si pt k tocmai ne luasem alta masina i-am facut rodaju. Am luat-o prin bulgaria, slovenia. In italia am stat 10 zile (in roma apoi am fost 2 zile la venetia. Ne-am mai plimbat un pic si pe litoral la ei dar nu mi-a placut mai deloc....era prea liniste.) Si cand ne-am intors am luat-o prin austria
Si maica-mea e innebunita sa mai mearga o data......si la anu mergem (in gasca mai mare) tot la roma si ne intoarcem pe coasta de azur


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#5 2007-07-26 19:44:42

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: destinatii de vacanta

deadrose, distractie placuta... uff, ce misto de tine smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-07-26 20:57:12

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: destinatii de vacanta

barbara_mori a scris:

chiar m-ar interesa ce preturi sunt la noi pe litoral,chiar si cazare mamaia,neptun,care a fost sa imi zica unde e mai mare distractia:D si cam ce preturi sunt,eu 1 sap vreau sa stau la hotel sau pensiune,NU gazda...

eu am bilet de pe 2 august pana pe 12 august la mamaia ,la hotel aurora.ma duc cu parintii,au dat 2500 ron.


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#7 2007-07-26 23:07:55

Cassiopeia
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-09
Mesaje: 9529

Re: destinatii de vacanta

io ma duc cu ub la munte(sinaia)..abia astept :-"


Sim y 

Offline

 

#8 2007-07-26 23:38:20

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: destinatii de vacanta

si noi plecam luni...abia astept...pt 10 zile cu masina in grecia. noi nu suntem neaparat fani stat la plaja si intors de pe o parte pe cealalta tongue a.i. ne vom plimba prin tesalonic, meteora, vom sta 3 zile la platamonas (in spatele plajei se vede olimpul), delphi, atena si poate 1-2 zile pe mare printre insulite. sper doar sa nu fie insuportabil de cald...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#9 2007-07-26 23:43:35

Cassiopeia
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-09
Mesaje: 9529

Re: destinatii de vacanta

te invidiez eu_vreau tongue
ehh..ma multumesc cu o sapt la munte,doar eu si el. tongue


Sim y 

Offline

 

#10 2007-07-27 00:12:34

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: destinatii de vacanta

voi plecati toate catre italia iar eu catre romania. Mi-e dor de mama. Vreau sarmale.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#11 2007-07-27 07:07:50

persifona
Vizitator

Re: destinatii de vacanta

Eu am vizitat recent Sibiul si Sighisoara si mi-au placut foarte mult, in special Sibiul. La cati bani s-au bagat in reamenajari si consolidari, arata de zici ca nu esti in Romania. Plus ca e plin de evenimente deosebite.

Si in august plec in Bulgaria, de-abia astept. O sa va povestesc cum e in Konstantin & Elena cand ma intorc smile

 

#12 2007-07-27 10:54:39

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: destinatii de vacanta

persifona, se pare ca avem destinatii comune, cu singura deosebire ca eu m-am intors acum o saptamana din vacanta, iar tu mai ai de plecat....
Am fost cu sotul in luna de miere, o saptamana in Constantin si Elena- super odihnitoare, e statiune de relaxare si odihna - sa nu ratezi terasa de noapte de la BBQ- Grand Hotel Varna. Noi am stat la hotel Dolphin Marina-4*, all inclusive.... si ne-am ingrasaaaaat de atata mancare si inghetata lol
Apoi am fost o sapt langa Rasinari, la o pensiune frumoasa, si am vizitat Sibiul, Dumbrava... taaare frumos la aer curat si liniste... si piscina.... pentru pasionati, am prins etapa Sibiu-Santa de la cursele de Raliu....
Recomand ambele locatii, se merita din plin!
Pupici, si vacanta placuta pt toata lumea!


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

#13 2007-07-27 11:34:44

persifona
Vizitator

Re: destinatii de vacanta

Berbecutza, vad ca ai avut all inclusive.. dar daca ai totusi idee de ceva restaurante pe care mi le poti recomanda, ti-as fi recunoscatoare big_smile
Si discoteci sau alte modalitati de petrecere a timpului liber sunt? Ca noi am auzit ca e statiune mai mult pentru familii, pentru relaxare, etc.. dar macar o seara-2, am mai merge si-n discoteca, da nu stiu daca sunt.
Si cu ce ati fost, cu autocarul cumva? Eu asa o sa plec si am auzit ca nu o sa ne lase fix in fata hotelului si sper sa nu mai avem mult de mers. E mare statiunea?
Noi o sa stam la Hotel Juliot Currie.

 

#14 2007-07-27 11:53:23

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: destinatii de vacanta

noi am fost cam statici din punctul asta de vedere, ca eram suuuper obositi.
Discoteci nu stiu sa fie, stiu doar ca in zona unde am fost noi era acea terasa superba in jurul piscinei unde in fiecare seara era un dj mai mult sau mai putin faimos care "presta"... Adevarat, e o  statiune de familisti, e destul de linistita, din cate am vazut noi. Are si teatre de vara pe plaja, dar astea la 10 seara dau stingerea.. cel putin cel de langa hotelul nostru asa facea.
Am mancat la o terasa - pizza Romana, o pizza buna, buna. In alta parte doar cate-o racoritoare, un cocktail....Aprovizionarea cu papica pt rontzaieli si de baut poti s-o faci din supermarketurile Aldo, au cel putin 2 puncte deschise in statiune si sunt preturi ok. Statiunea nu e f mare, cred ca vreo 2-3 km maxim in lungime.... poti sa inchiriezi un scuter sa-ti fie mai usor de vizitat, sau niste kestii (noi le ziceam titicarici big_smile )pe 4 roti, cu baterie si pedale, si daca te lasa bateria, dai la pedale.... taaare haioase. Ai si  vreo 2 trenulete care te plimba prin statiune, tare haioase, ca-s vagonete de trenulet pe roti ....
Noi am fost cu masina, sincer nu stiu pe unde o fi hotelul de care spui, dar probabil ca o sa va lase cu autocarul in centrul statiunii, de unde se ramifica vreo 3 stradute... cele 3 directii in care se intinde statiunea, dar e plina de hoteluri, asa ca... sper sa nu patrulezi prea mult dupa el.
Ce pot sa-ti spun e ca au mancare cam ca a noastra, receptionerii stiu mai mult germana decat engleza, dar te descurci, bani ai grija sa cauti un curs de 0.9 sau 0.95 leva pt 1 euro, si ochii mari sa n-aiba comision casele de schimb. Se schimba si la hotel, dar cursurile sunt dezavantajoase. Tre'sa cauti putin inainte... sa iesi ok. Mancarea nu costra f mult, sunt preturi ca la noi.
Daca mai vrei sa-ti spun ceva... aici is.
Noua ne-a placut, pt ca ne-am dus la leneveala, si asta am si avut. Si se merita din plin sa iei all inclusive, pt ca n-ai nici un stress, si e chiar ok ca pret. Noi am platit 500 euro 2 pers 5 nopti, si aveai 3 mese pe zi in anumite intervale, + 3 baruri deschise toata ziua cu mancare rece si bauturi, 2 sezlonguri cu umbreluta si 2 prosoape mari in fiecare zi.... piscina la nas... si eu zis ca e super ok la bani. Ce ne-a mai costat benzina la masinuta si de keltuiala in rest, pe mofturi, cam 50 euro.
Hai ca nu ma mai opresc  lol
Pupici !


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

#15 2007-07-27 12:30:22

brunetzik
Insomniac member
De la: cluj-napoca
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 7332

Re: destinatii de vacanta

plekam aproape in fiecare weekend la munte ca el saracu nu are concediu pana in  15 august sia tunci vompelka mai departe


dragostea este ceea ce tine doi oameni impreuna.......dragostea este o boala fara de care nu poti fi sanatos

Offline

 

#16 2007-07-27 13:15:00

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: destinatii de vacanta

la sfarsitul saptamanii incepe festivalul de arta medievala in sighisoara. Dureaza 3 zile. As fi vrut cu placere sa fiu acolo insa nu e posibil. Poate aveti chef sa mergeti. Va recomand. E super fein.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#17 2007-07-27 13:59:30

persifona
Vizitator

Re: destinatii de vacanta

Suna foarte interesant din ce zici tu big_smile Atat ca sper sa nu se dea la 10 stingerea peste tot, ca atunci ne-am cam ars sad
Noi nu avem decat micul dejun inclus si ne costa 200 de euro cazarea 7 nopti cu mic dejun, transportul, asigurarea medicala si taxa de statiune. In rest o sa mancam acolo.

Cu banii, nu e mai avantajos sa pleci cu ei schimbati de aici? Eu mai auzisem un zvon ca daca pleci cu cardu cu lei, iti da la bancomat direct leva. Ai idee daca e adevarat? Cu banii sunt foarte nedumirita.. sa plec cu lei, leva, euro de aici? Sa-i pun pe card pe toti, sa nu-i pun.. nu stiu ce sa fac sad

 

#18 2007-07-27 14:14:01

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: destinatii de vacanta

corect, ai si bancomate care fac direct conversia, dar nu stiu sa-ti spun  care e comisionul pentru conversie si extragere, ca desi aveam si noi pusi banuti pe card, n-am incercat sa scoatem asa. Noi am plecat de-acasa cu 30 leva - am gasit la cineva sa cumparam, pentru ca la noi nu prea ai de unde - si in rest cu euro, pe care i-am schimbat acolo. Sfatul meu e sa pleci cu euro - vezi sa ai maruntei pe la vama, ca va cere taxa de pod de pers.  5 sau 6 euro, nu mai stiu exact, si schimbi cand ajungi - te invarti pe la 2-3 case de schimb, ca e plin de ele pe-acolo si schimbi la cel mai bun curs. In zona unde am fost noi, langa Grand Hotel Varna, era un singur bancomat din asta. Ai putea sa pui bani jumate pe card, si jumate sa-i ai in euro la tine, ca oricum iti trebuie sa ai ceva banuti in buzunar.
Verifica pentru orice eventualitate daca la cardul tau sunt permise extragerile de numerar in valuta in tari straine, sa n-ai surprize. Noi avem visa electron de la raiff. si la noi ar fi mers - ca am verif. inainte.
Stingerea se da mai tarziu, in localuri, magazine sau pe terase, insa in spatiile amenajate pe langa hoteluri se respecta ora asta, ca sa nu deranjeze oamenii.
Sper sa ai o vacanta frumoasa, cum am avut si noi.
Pupici!


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

#19 2007-07-27 14:29:17

persifona
Vizitator

Re: destinatii de vacanta

Taxa de pod ne-au zis de la agentie ca nu o sa ne ceara, ca nu ni se va cere nicio taxa, pentru ca mergem cu autocarul. Eu am Maestro si cred ca merge, oricum o sa verific inainte. Sper sa ma descurc si mai ales sa n-avem parte de Dumnezeu stie ce incidente neplacute si neprevazute, de asta mi-e cel mai frica.
Merci mult de tot ca m-ai lamurit si o sa iti povestesc cand ma intorc, cum a fost. smile puss

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.