homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Avort.....un cuvant urat dar necesar-34


#628 2010-11-22 22:15:30

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

inca nu s-a inchis topicul asta?

Offline

 



#629 2010-11-23 09:29:03

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

sleeping_beauty a scris:

inca nu s-a inchis topicul asta?

De ce s-ar inchide?  va

kdeea a scris:

Nu stiu in ce masura e pe bune chestia asta - eu tind sa cred ca e bullshit, dar oricum mi se pare o chestie lipsita de sens .. din orice punct de vedere: http://www.birthornot.com/

Eu am ramas masca - daca e pe bune, femeia aia nu merita sa traiasca. Bebe are 18 saptamani, ea se duce la ecografii, poze 3D etc. si vrea sa avorteze  signof10


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#630 2010-11-23 14:24:28

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

blueeyes a scris:

kdeea a scris:

Nu stiu in ce masura e pe bune chestia asta - eu tind sa cred ca e bullshit, dar oricum mi se pare o chestie lipsita de sens .. din orice punct de vedere: http://www.birthornot.com/

Eu am ramas masca - daca e pe bune, femeia aia nu merita sa traiasca. Bebe are 18 saptamani, ea se duce la ecografii, poze 3D etc. si vrea sa avorteze  signof10

.. Asta zic si eu ..


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#631 2011-01-23 22:40:22

Lacrimioara150
New member
Inregistrat: 2011-01-21
Mesaje: 9

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

hey violete purpurii ... imi poti da id tau? big_smile

Offline

 

#632 2011-03-25 10:36:37

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

http://www.narcisvirgiliu.ro/blog/mami-de-ce/  merita citit/vazut ...poate poate mai deschide ochii cuiva

Offline

 

 Publicitate


loading...

#633 2011-03-25 10:39:24

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

cred ca e de ajuns sa vezi decat pozele:( in rest no comm

dana82 a scris:

http://www.narcisvirgiliu.ro/blog/mami-de-ce/  merita citit/vazut ...poate poate mai deschide ochii cuiva


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#634 2011-03-25 21:43:04

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

supa  traumatizant linkul pentru mine sad.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#635 2011-03-25 23:47:17

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

QueenOfRoses a scris:

supa  traumatizant linkul pentru mine sad.

si pt mine sad , sunt socante pozele

Offline

 

#636 2011-03-25 23:57:04

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

intr-adevar sunt f socante pozele, mai ales daca cititi comentariile de mai jos de articol si vedeti ca pozele sunt reale, nu lucrate pe calculator(era un bebe in burtica-avea 4 luni)... din pacate e un lucrul real,o crima pe care multe femei o comit si nici macar nu realizeaza...poate prin postarea linkului asta o sa ajut ca un suflet mic sa supravietuiasc  rugaciune  asta sper si imi doresc sa cred ca o sa se intample asta cel putin 1 data  rugaciune

Ultima oara a fost editat de dana82 (2011-03-25 23:58:30)

Offline

 

#637 2011-03-26 10:44:09

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

nu inteleg ce ochi ar trebui sa deschida....? ok pozele sunt socanta intr-adevar, dar asta nu inseamna ca tre sa ne intoarcem pe vremea lui ceasca cand nu aveai voie sa faci asa ceva.

e alegerea fiecaruia cand sa faca un copil, daca nu il vor, ati prefera sa vedeti cadavre prin tomberoane sau copii morti de foame si murdari in vreun orfelinat?

accidente se intampla, si da, un copil poate fi un accident.

mai bine curma suferinta atat parintilor cat si VIITORULUI copil decat sa sufere cu totii ca nu l-au vrut. mai bine un avort, decat un copil maltratat sau ignorat in propria casa.

cine vrea un copil, sa il faca. cine nu...... mai bine avorteaza. nu e crima, crima e cand deja il naste si il arunca la gunoi sau in plasament.

daca "sufletul mic" supravietuieste si vede ca parintii nu il vor, ca nu este iubit sau, si mai bine, ajunge la orfelinat, ce viata superba poate avea "sufletul mic" ?

Ultima oara a fost editat de coraline (2011-03-26 10:46:03)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#638 2011-03-26 10:54:46

daenarys
Vizitator

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

interesant e ca la 4 luni e interzis sa faci avort.legal se poate face pana la 12 saptamani,mai tarziu se accepta doar in anumite conditii.
eu pozele alea le-am vazut si acum un an sau doi.nu stiu daca in alt articol sau in asta dar imi sunt cunoscute.

 

#639 2011-03-26 10:55:44

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

Coraline daca esti catusi de putin crestina ai sti ca nici pe vremea lui ceasca nu ai fi avut voie sa comiti crima asta.
De fiecare data cand ai folosit cuvantul avort scrie crima ca aia e...hai sa nu ne ascundem in spatele unui cuvant numai pentru a gadila constiinta si a ne convinge ca facem un 'lucru bun'
Cine zice ca daca o femeie renunta la sarcina curma suferinta copilui? poate destinul copilului ar fi sa creasca intr-o alta familie ce nu poate avea copii, sa fie o bucurie pentru atatia care nu pot sa faca copii. Poate ca lui i-ar fi mai bine sa se nasca.
Daca cineva nu isi doreste un copil sa fie atenti cand se bucura de sex! Ca Doamne multam nu suntem pe vremea lui ceasca si avem atatea metode contraceptive!
Parerea mea wink

Offline

 

#640 2011-03-26 11:20:04

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

nu ma mai bag in discutii contractictorii ca nu are sens! parerile sunt impartite. Eu cand vorbeam de crestinism ma refeream la frica de Dumnezeu si la credinta in DUmnezeu nu la preoti si religii... Dumnezeu sa aiba mila de cei ce fac alegeri gresite si gandesc gresit (poate o-i gandi eu gresit ...)
Imi pare rau ca ai fost violata

Offline

 

#641 2011-04-03 22:54:57

rralucaa88
Membru
Inregistrat: 2011-04-03
Mesaje: 1

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

buna. am si eu o problema : acum o saptaman am facut o intrerupere de sarcina si mi-a descoperit o rana pe col. sincer marti trebuie sa ma duc la control pt intreruperea care am facut-o dar sunt cam speriata. am o intrebare cine ma poate ajuta va rog din cate am citit pe acest forum este si nu este dureroasa cauterizarea depinde de la persoana la persoana. acum daca , cu o saptaman in urma eu am facut o intrerupere de sarcina si acum fac o cauterizare ca asa mi s-a spus nu este procedura dureroasa? imi va face iar anestezie locala? astept un raspuns va multumesc  bang

Offline

 

#642 2011-04-03 23:20:35

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

pana la cauterizare se face o colposcopie, un Pap, se incearca un tratament cu ovule.... daca totusi se ajunge la cauterizare, se poate face cu sau fara anestezie locala . asa cum ai spus si tu, intensitatea durerii este perceputa diferit de la o persoana la alta dar in general este bine suportata.

Offline

 

#643 2011-07-02 22:25:16

al33xandra
Membru
Inregistrat: 2011-07-02
Mesaje: 1

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

Buna fetelor!am si eu o intrebare...am facut un test de sarcina de la a 2 zi de intarziere a menstruatiei si mi a iesit o linuta care apare oricum si una un roz mai pal..am repetat testul de sarcina peste 7 zile si a iesit la fel...........m-am dus la doctor la 14 zile de la intarziere...si surpriza ma controlat si intra vaginal si la ecografie si mi a zis k nu sunt.......am avut unele din simpome...prima mi a fost lipsa menstruatiei...dureri la sani.si sensibilitate......doctorul mi-a spus sa mai ajtept inca 2 saptamani si sa ma duc iara la control...facusem deja o luna de cand nu mi-a venit ciclu...a doua zi am avut dureri frt mari de burta si crampe ....l-am evitat am crezut ca este ceva normal....am iesit afara si surprzia ajung acasa ...si a inceput sa-mi curga sange.....astazi este a 5 zi ..eu nu am un ciclu regulat..dar nu inteleg mai nimic din ce mi sa intamplat..si pana nu  mi va trece nu ma voi putea duce la un control sunt nelinistita....voi ce credeti?

Ultima oara a fost editat de al33xandra (2011-07-02 22:28:15)

Offline

 

#644 2011-07-02 23:21:49

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: avort.....un cuvant urat dar necesar

eu nu bag mana in foc dar din cate am mai citit pe aici parca sarcina se vede pe la 6 saptamani la ecograf, inainte nu nustiu liniutele alea pale de pe teste inseamna sarcina in stadiu incipient....si nu prea exista teste fals pozitive.....faptul ca sangerezi acuma hmm ....sa nu fie un avort spontan....eu una as merge de urgenta la medic hmm


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.