homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41-10


#172 2014-07-23 01:09:47

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Betty, este o boala extrem de rara. Yannick are de la nastere o eruptie in jurul gurii, nasului si ochilor. Niste bubite rosii cu punctulet galben minuscul in mijloc si bubitele se unesc in placi. Daca ai fb, iti arat poza.pe langa asta el pana la 1,7 ani nu a mancat aproape nimic in afara de lapte. In intervalul 1,2 ani -1,7 ani nu a mancat nimic nimic in afara de lapte. Pana atunci, fortat, bagat in gura fara ca el s-o deschida.
Pana acum ni s-a spus ca este ba dermatita atopica, ba seboreica, cert este ca am urmat tratamente cu elocom, metronidazol, elidel, advantan si toate gamele de emoliente existente pe piata. Niciun rezultat, doar elocomul fiind cortizon ameliora leziunile dar nu pana la disparitie si i l-am administrat aproape zilnic in 1,10 ani ai lui, daca nu aplic 2 zile se face rana cu sange la gurita.
In cautarea mea de medici buni am ajuns azi pe mana profului mare din cj si ne-a pus diagnosticul: acrodermatita enteropatica, sau pe romaneste, intestinul lui nu absoarbe zincul si are deficit de zinc.poti citi si tu mai multe pe net despre asta. E foarte mica incidenta, nenea doctor care e bunic a zis ca e al treilea caz din cariera lui, deci poti sta linistita smile

Astazi dupa prima doza de zinc, a mancat aproape o mozarella mare si 1 rosie gigantica la o masa, ne-a lasat masca pe toti ca tot deschidea gura.

Elena puss


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#173 2014-07-23 01:28:46

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anca, ma rog sa fiți bine! Și eu sunt de părere ca la dr tot trebuie sa ajungi. Mergi cu bb cu tot. Eu am fost cu bb ?n  sling la eco mamar l-a  ținut asistenta de vorba ?n brate la ea și eu l-am ținut de m?nă. A fost ok, am explicat ca nu am cu cine sa ?l las.

Nou suntem cu sns ?ncă, asta e, ne chinuim. Nu mi-a ieșit nici cu nașterea, nici cu alăptarea, ma simt ca și cum am eșuat. Uneori ma g?ndesc ca vreau asa rpd bb 2 pt ca e un fel de re-do, ?ncă o șansă de a face lucrurile bune, o vbac  (deși mi-e frica de rupturi uterine),  un nou ?nceput cu alăptarea și etc. Și ?n secunda 2 ma simt vinovata, ?n loc sa ma bucur de Victor ca e sănătos și un copil extraordinar.

Și al meu sta numai ?n brate, adoarme numai ?n sling etc


Deno, multă sănătate!


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#174 2014-07-23 08:57:39

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

neatza

anca, fetele au perfecta dreptate, mergi la urgenta, iei copilul si sotul dupa tine, stau in masina si te asteapta....
Eu una cred ca vrei sa fie totul perfect, dar nu se mai poate, cand ai copil...eu am luat-o pe ana cu mine peste tot, de cand era mica, si doar prin prisma ca nu am avea si nu am nici acum cu cine sa o las, rar putea sotul, ca era prins cu serviciul si casa...am mers cu ea zilnic saptamanai intregi la spital, cu metrou si tramvai si pe jos(adica in brate) pt fizioterapie...nu mai zic ca fiind alaptat, vrea mancare, imediat il servesti, ai si wrap/sling si e mai usor de purtat.Eu zic sa stai putin si sa gandesti la rece, si o sa vezi ca totul va fi bine...Ce crezi ca mie nu-mi venea sa iau campii, cand vedeam ca si ordine si curatenie trebuie facuta, mancare faceam doar pt ea, pt noi cand si cand, iar de cand m-am intors de la serv e si mai si , vin al 18 cu ea si fie aleg sa fac mancare si curatenie, fie sa stau cu ea sau sa mergem in parc, dar nu e chiar asa, nu are cum sa fie perfectiune in toate.
capul sus si o sa fie bine...nu esti nici prima si nici singura in aceasta situatie.

anorien, si eu mai gandesc asa,, daca as mai face un bebe l-as alapta exclusiv, as naste fara epidurala, l-as purta in wrap, etc,,dar sunt convinsa ca toate astea sunt reminescentele primei sarcinii,....mai mult ca sigur ca nu voi mai avea alt copil, asa ca le las balta si ma bucur la maxim ca am un copil minunat care e sanatos.te sfatuiesc si pe tine sa faci la el, sanatatea e primordiala, si nu ma refer la raceli, ci la boli grave, de altfel tu cred ca stii ca ai in familie .

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2014-07-23 09:01:17)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#175 2014-07-23 09:08:38

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

buna burtici
deno puss multa sanatate lu Y, asa e, viata ne pune multe piedici dar noi trebuie mereu sa ne ridicam
eu am sangerat destul de rau, rosu, la 6 saptamani si la 8 saptamani si multumesc lu d-zeu am o fetita superba, sanatoasa


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#176 2014-07-23 09:16:09

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Neata

anca tin pumnii ptr beta. Eu te inteleg, oarecum, si eu sunt cam acelsi aluat cu tine, dar tu ma intreci, desi sotul jura ca persoana mai stresata ca mine nu exista.
In fine, importamt e sa fii bine si tu si micutul.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2014-07-23 10:26:54

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anca, doamne ajuta sa fie bine... poate nu s-a oprit din evolutie. Sunt alaturi de tine puss


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#178 2014-07-23 10:30:56

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anca!!!!! sad mergi la medic fata!! sad of
Eu azi la anestezist, va spun ca (,)  casnicia mea se duce pe apa sambetei, eu am fost la urgente si imi coboara o piatra si ma doare de mor(am
Pietre la rinichi) toti avem probleme la rinichi yikes WTF???
Deno yikes dar i a iesit analizele rau?

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-07-23 10:39:16)

Offline

 

#179 2014-07-23 10:42:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

va multumesc, mamici!
am mai facut de dimineata un test. linia e tot palida, cu foarte putin mai intensa decat cea de saptamana trecuta (acelasi test). sangerarile apar si trec.
cu mersul la doctor sau analize e complicat. [...] i-am trimis mesaj unui doctor in care am incredere, nu mi-a raspuns inca. cum va vrea d-zeu rugaciune.

burtici, ce tratament de sustinere ati luat cand ati sangerat?

ano, of, ce ganduri te incearca si pe tine sad. te inteleg si te imbratisez kram. poate acum e greu sa nu ai regrete, insa cred ca peste cativa anisori, cand te vei indeparta de perioada aceasta, de nastere, de alaptare si vei gasi o mie de motive de bucurie alaturi de fiul tau, vei uita gandurile astea amare.

khristall, wow, deja un anisor! hjarta party multi inainte, fericiti, sanatosi! cand ati implinit?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-07-23 12:25:03)

Offline

 

#180 2014-07-23 10:42:25

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Neata fetelor puss
Am mai lasat stresul la o parte ca vreau sa ma bucur de perioada asta frumoasa, atat de mult dorita si asteptata hjarta  MI se umple inim de fericire cand vad cat de frumos se misca mititelul meu in burtica al9leacer
Anca, am citit ca ai sangerat, sa nu stai asa... si eu am sangerat maroniu pe la 5 6 saptamani si am mers imediat la doctor, nu am vrut sa pierd sarcina. si cu tratament a fost totul bine, ai nevoie sigur de progesteron pt sustinere a sarcinii. Cat despre stres, nu ti-l crea tu singura, e inutil si iti faci nu numai tie rau dar si micutului ce-l ai in burtica si care sunt sigura ca e bine. Linisteste-te, ai mai trecut prin asta! Fii tare mai mamico kram
Ano, cu toate ca prima nastere nu a fost asa cum ti-ai imaginat tu, nu-ti mai face ganduri acum, a trecut si ai un baietel tare scump, important e ca e sanatos. Si nu e vina ta, nimeni nu are de unde sa stie ce ne asteapta pe fiecare dintre noi, important e ca la final totul este bine puss
puss Dreams, felicitari pentru vestile bune! Ce mare s-a facut bebelina ta big_smile  si eu sunt tare curioasa ce greutate are al meu mai ales ca burtica nu mi se pare ca a mai crescut, ba e la fel ca acum 3, 4 saptamani. Voi pune poze la topic sa vad daca voi observati vreo diferenta.
Deno, esti o mama extraordinara pt Y! Indiferent de greutatile tale, tu stii cum sa le faci fata si te admir pentru cum va cresteti copilasul si cum nu lasati pe altii sa se implice in cresterea lui. kram  Asa imi doresc si eu sa fiu pentru mititelul meu, desi multa lume imi spune ca vai, nu va veti descurca singuri, ca mamele au venit si dormeau cu ele in pat ca nu puteau avea grija de bebe la inceput, ca amandoi erau tot timpul obositi si nu se mai bucurau de copilas... eu cand aud chestii de genul ma gandesc: Pentru ce l-ai mai facut? Sa nu te bucuri sa el? Sa te bucuri ca-l lasi pe mana altcuiva numai ca sa fii tu fara stres si oboseala? Una e un ajutor primit in primele zile de la nastere, ca poate ai nascut greu, sau ai avut ceza, si alta e sa iti aduci mama si efectiv sa se ocupe de bebe tot timpul. Poate sunt eu absurda, nu stiu... Si imi pare nespus de rau pentru problema voastra, ntrebuie sa fiti tari si sa treceti peste incercarea asta grea kram

Stiu ca am citit mai multe dar credeti-ma ca am uitat complet rodnar Va pup pe toate, atat burtici cat si mamici! puss  kram

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-07-23 10:48:04)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#181 2014-07-23 10:47:52

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

jacq, of, nu se mai linistesc odata zilele la voi sad. multa sanatate!
eric ce face? nu a avut inca operatia, nu?
de sot incearca sa nu te indepartezi, aveti nevoie acum unul de altul mai mult ca oricand. stiu ca incercarile grele va zdruncina, dar trebuie sa fiti puternici si sa tineti cu dintii de ce aveti.

lil, stiu teoria cu stresul, insa involuntar ajung in situatii de nervozitate si apoi nu pot sa ies.

Offline

 

#182 2014-07-23 10:50:38

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Off mai Jaq, cate tragi si tu supa  Nu se duce nimic, cateodata viata ne incearca, poate mult prea dur dar trebuie sa fiti unul langa altul si sa treceti impreuna prin tot greul asta. Multa  sanatate tuturor si aveti grija de voi! kram

Anca, cum mai esti azi? Mai sangerezi? Ai fost la medic? puss

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-07-23 10:51:14)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#183 2014-07-23 10:54:21

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna ziua fete par
Rona felcitari pentru 26+ hjarta ,pup burtica draga par .Noi tot iesim pe afara .... ne orientam de patut ,carut ,etc.. pe la mare,peste ...e in concediu D si profitam sa stam impreuna hjarta .
Anca , nu mai repet .. decat subscriu ... ce au zis fetele si ca trebuie sa luptam pentru ce ne dorim. smile .... Doamne Ajuta!  rugaciune
Ionelus puss vazut fata draga pe si FB, e superbaa hjarta
Betty par  cum trece timpul, deja un anisor... sa-ti traiasca fata frumoasa , e scumpa rau hjarta .
Sonicu meu drag si frumos hjarta  kram  hjarta
Nu mai tin minte din ce am citit....  va


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#184 2014-07-23 11:05:55

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

anca90 a scris:

jacq, of, nu se mai linistesc odata zilele la voi sad. multa sanatate!
eric ce face? nu a avut inca operatia, nu?
de sot incearca sa nu te indepartezi, aveti nevoie acum unul de altul mai mult ca oricand. stiu ca incercarile grele va zdruncina, dar trebuie sa fiti puternici si sa tineti cu dintii de ce aveti.

lil, stiu teoria cu stresul, insa involuntar ajung in situatii de nervozitate si apoi nu pot sa ies.

Numai sad vineri..maine ma internez
Faza ca au fost si socrii si ne am certat si din cauza asta, nu ne suportam deloc
Eric ce sa faca, creste, e copilul perfect, rade intruna, asa ma tem ca-l pierd sad
Voi ce faceti? Strumfuletul?
Lil puss
Asa ziceam si eu, dar teorie e usoara, pactica..
Ati fost la medic? Ti au fcut a 2 a proba cu glucoza?

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-07-23 11:08:55)

Offline

 

#185 2014-07-23 11:26:42

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Pup burticile!
Deno sad bine macar ca ati aflat ce are si acum puteti urma un tratament. Imi place de tine ca esti independenta si te descurci puss
Jaq, off, si la voi probleme. Poate e acum o perioada mai grea, dar sigur veti scapa de ea.
Betty puss multi ani sanatosi si fericiti fetitei tale. E o frumoasa! De mult ma ganeam la tine, voiam sa-ti spun ca am facut senzatie cu costumasul cu broscuta de la tine big_smile Acum insa am iesit din el, ne-am facut fetita mare big_smile
Ano sad gandeste-te a lucrurile bune. In mod sigur nu ai esuat ca mamica, sa nu mai gandesti vreodata asa. Ai un copil frumos si sanatos, de care merita sa te bucuri din plin puss
Lil, sa te bucuri cat poti de sarcina si sa lasi stresul la altii lol Cat despre vorbele de bine gen vaai, cat de greu iti va fii, nu o sa te descurci sau preferata mea: dormi acum cat poti, ca o sa vezi ce te asteapta lol lasa-le si pe ele deoparte. Nu va fi floare la ureche in mod sigur, dar nici asa tragedie. Primele zile, pana te vei acomoda vor fi putin mai dificile, pana iti vei da seama cum trebuie aranjate prioritatile, dar apoi va veni totul de la sine. Nici eu nu am pe nimeni sa ma ajute, al meu vine la 6 seara de la serviciu, plecat de la 8 jumate dimineata si nu ma pot plange de oboseala extrema si sincer nici nu as vrea sa intervina cineva sa-mi spuna ce si cum sa-mi cresc copilul. Un singur lucru te-as sfatui, oricat de drag ti-ar fi si comod pe moment, sa nu inveti copilul in brate si sa doarma in pat cu tine, ca atunci vei putea cu siguranta sa zici adio somnului si intimitatii si libertatii de a mai face ceva prin casa. Va sta lipit continuu de tine si nu vei mai putea face nimic, plus ca eu consider ca e mai sanatos si pt copil sa aiba o oarecare independenta. Si sa nu pricepi ca nu trebuie rasfatat lol dar nu la exagerare.
Rona, duluri nu am facut de la fraxiparina, a ramas decat o senzatie dureroasa pe piele, dar m-am linistit oricum daca zici ca e normal. Ce-mi amintesc e ca usturau la injectare si dupa inca ceva timp si imi ziceau sa nu frec zona injectarii indiferent de durere.
Cristinica, Soni puss puss


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#186 2014-07-23 11:34:38

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

hey fetelor

Offline

 

#187 2014-07-23 11:40:15

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ano sincer nu inteleg de ce zici asta, cred ca nu mai poti de bine si cauti chichite...
Sa nu te superi pe mine.

Offline

 

#188 2014-07-23 11:41:08

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Jaq, inca nu am fost, vineri acum sunt programata. Am facut progrese cu dieta, ma controlez mai usor acum. Imi spunea o prietena ca ea cand a facut testul mancase 2 prajituri cu o zi inainte si ii iesise 80. Acum stau si ma gandesc, oare la noi o fi fost eroare primul test sau chiar adevarat? Sau oi fi avut probleme dinainte cu glicemia si nu am stiut eu? nustiu  Nu-mi pasa ce am eu, voi trage cu toate numai bebe sa fie bine si sa nu aiba si el probleme din cz mea.

Blue, iti dau dreptate,n-a zis nimeni ca nu e greu dar nici chiar asa sa ne vaitam tot timpul. E si normal sa avem nevoie de o perioada de acomodare cu bebe si eu una nu vreau sa las pe nimeni sa-mi creasca copilul. Accept sfaturi, le iau pe cele ce-mi convin mie si pe restul le las deoparte dar cum procedeaza unii mi se pare ridicol. Sper sa nu ma judecati burtici dar una e un ajutor primit cand si cand si alta e ia tu si creste-mi copilul ca mie imi e prea greu. Legat de tinutul in brate si dormitul in acelasi pat, vreau sa il invat sa nu se ataseze prea mult de noi (in sensul sa nu fie permanent legat de noi) caci dupa asta va fi mereu intre noi si e bine sa pastrezi intimitatea in cuplu. Nu il voi izola intr-o camera dar vom dormi separat si cu toate astea destul de aproape. Va fi distanta de o mana intre patul meu si patutul lui si sper sa ne obisnuim asa de la inceput. Stiu un caz, are fetita aproape 5 ani si tot cu parintii doarme in pat va acum na, fiecare isi creste copilul cum stie si cum vrea dar eu nu vreau sa-l invat un rasfatat. Acum teoria ca teoria, sa vedem cum ne vom descurca cu practica big_smile

Stiti ca va spuneam ca am o porumbita care cloceste 2 ousoare? Unul dintre puiuti a iesit, nu intelegeam eu de ce mai vine inca un porumbel negru, mama fiind alba..si abia in dimineata asta am inteles ca vin amandoi sa-l hraneasca big_smile

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-07-23 11:44:43)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#189 2014-07-23 11:47:11

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna fetelor!!

Deno ai cel mai mare respect de la mine,sa-i dea Bunul Dumnezeu sanatate puiului si putere voua,BRAVO stii sa lupti,suntem multe care la un mizilic cadem si facem in fel si chip,pe cand tu ai o rabdare de nedescris.Pupici la pui. puss

Anca dar lasa tu testele alea,ce tot le faci,altfel de controale sunt mai importante acum.Tu stai si gandeste-te cate femei din aceasta lume ar merge 30 de km PE JOS numai ca sa stie ca acel samburel din burtica e bine,si nu ar mai gasi zeci de scuze pentru a nu se duce.Dar REPET e alegerea ta,pacat ca nu bagi de seama ca toate noi ti-o zicem ca sa-ti fie tie bine.Pt sustinere ovule cu progesteron,dar fara eco te sfatuiesc sa nu le bagi.Succes la beta. puss

Cristinici scump multumesc.Ai vazut ce ascunde burtica ta??Cum e cu sarcina,te simti bine? puss

Anna cum e cu sarcina,ai mai fost la control?Ai decis cu nasterea,normala/cezariana?Numele pt bebe? puss

Va sautam si pupam pe toate.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#190 2014-07-23 11:48:08

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna, fetele

Pupici la toate puss  par

Anca, eu am luat utrogestan de 200, cate 2 ovule, ambele seara la culcare. In plus, Nospa de 40 si sa stau intinsa, daca poti...cat mai putin efort.
Eu zic sa iei utrogestan oricum

Betty e superba gargarita ta.  puss Te unde i-ai luat costumasul asortat cu papusica?
Cristineeeel, plimbareata puss  Multu! Ai gasit patut si carut?smile

Blue, ramane si o usoara usturime dupa fraxiparine, e normal. Pupam fetitele. puss

Va imbratisez pe toate! puss  par

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-07-23 11:49:49)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.