homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglioni-13


#229 2010-03-10 19:26:32

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

eu oricum nu stiu exact ce analize imi vor face, pt ca vineri merg la infectioase. am presupus si eu VDRL si HIV, plus ce mi-a mai recomandat moksha.
la ginecolog mi-a zis de vdrl, iar dr de familie nu mi-a spus nimic.
dr de la hematologie nu s-a bagat la infectioase... deci, pana la urma depinde ce o sa mi se spuna vineri. ca doar n-o sa refuz eu anumite teste


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 



#230 2010-03-10 19:30:48

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

citisem pe sarite cred, eu am vazut ca-i recomandasei doar de toxo hiv si sifilis. oricum infectionistul e cel mai in masura sa te lamureasca, iar pana vineri nu mai e mult asa ca asteapta pan atunci linistita.
si eu am fost prin mai multi medici si toti mi-au zis acelasi lucru ca n-am dc sa ma ingrijorez pt ca si eu ma temeam de cancer ca si voi, dar mi-am scos ideea asta din cap smile

Offline

 

#231 2010-03-10 19:32:01

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

andru, si ii/il  mai ai? cat de mare e/era


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#232 2010-03-10 19:34:32

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

da carmen...eu am mai multi in partea stanga la gat...cand mi-am facut ecografia acum aprox 1 an erau intre 6 si 14 mm. am vreo 4 sau 5. toate analizele mi-au iesit bine, din analize aveam toxo negativizata deci avusesem in trecut iar acum am anticorpi si mononucleoza la fel care era pozitiva si acum la fel am anticorpi. insa nu s-au retras.

Offline

 

#233 2010-03-12 14:17:08

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

Moksha, am facut tomografia si luni dimineata o sa am rezultatul. Pana acum, mi-a zis medicul ca nu vede vreo tumoare la nivelul gatului. acum sper ca si ganglionul sa fie doar o infectie si nu tumoare.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2010-03-12 14:34:40

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

Am si eu nevoie de niste lamuriri, pana o sa ajung la un doctor.
Mi-am facut analizele si mi-a iesit asa: virus ebstein barr Vca IgG 191.056 AU/mL si valoarea de referinta e: negativ <20 si pozitiv >20. Nu e incercuita valoarea care mi-a iesit si de fiecare data cand nu iese ceva ok cei de la synevo incercuiesc.
Mai am o valoare VCA IgM 2,977. Valoare de referinta: negativ <20 si pozitiv >20.

anticorpi heterofili (mononucleoza infectioasa) pozitivi si anticorpi citomegalovirusIgG pozitivi si IgM negativi.

Ma intereseaza daca ebstein barr e pozitiv sau negativ la mine. Vad ca nu e incercuita prima valoare si nu stiu ce sa cred.
Multumesc

Offline

 

#235 2010-03-12 15:20:47

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

Moksha, am fost la matei bals azi... mi-au luat 7 eprubete de sange; doctora mi-a bifat f  multe analize, dar cel pt sifilis mi se pare ca nu l-a bifat hmm
am mers si la dermatolog si mi-au biflat si acolo cateva, apoi foaia am lasat-o acolo unde mi-au recoltat, asa ca nu mai stiu ce si cum.
ideea e ca era deja ora 12, eram nemancata si cam aeriana
o sa am rezultatele peste o saptamana, ceea ce ma streseaza f tare
m-au intrebat daca vreau sa fac si hiv si am zis ca da... si m-au pus sa semnez. de ce oare m-au pus sa semnez?

inainte de a merge aici am fost la victor babes, dar acolo nu mi faceau nimic fara internare neutral asa ca am avut noroc ca am stiut de la tine de spitalul asta si am fugit acolo big_smile


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#236 2010-03-12 15:33:12

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

carmen, te-ai dus cu trimitere la matei bals?

Offline

 

#237 2010-03-12 15:38:24

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

da ioana.
daca ai de gand sa te duci, te sfatuiesc sa mergi mai de dimineata.
e destul de aglomerat, dar sunt f organizati


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#238 2010-03-12 15:39:47

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

merci carmen, in principiu nu cred ca mai merg, dar pt orice eventualitate, te-am intrebat daca e nevoie, sa stiu sa iau trimitere de la medicul de familie

Offline

 

#239 2010-03-12 17:05:06

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

Moksha, am fost la matei bals azi... mi-au luat 7 eprubete de sange; doctora mi-a bifat f  multe analize, dar cel pt sifilis mi se pare ca nu l-a bifat hmm
am mers si la dermatolog si mi-au biflat si acolo cateva, apoi foaia am lasat-o acolo unde mi-au recoltat, asa ca nu mai stiu ce si cum.
ideea e ca era deja ora 12, eram nemancata si cam aeriana
o sa am rezultatele peste o saptamana, ceea ce ma streseaza f tare
m-au intrebat daca vreau sa fac si hiv si am zis ca da... si m-au pus sa semnez. de ce oare m-au pus sa semnez?

inainte de a merge aici am fost la victor babes, dar acolo nu mi faceau nimic fara internare neutral asa ca am avut noroc ca am stiut de la tine de spitalul asta si am fugit acolo big_smile

foarte bine ca ai fost la matei bals, am destule argumente anti-victor babes dar nu o sa le dezvolt acum. se poate sa iti fi luat pentru sifilis la dermato.

testul hiv in toate tarile civilizate se face cu acordul pacientului si de aceea te-a pus sa semnezi, asa e procedura, stai linistita. pur si simplu asa se face cu toata lumea. nu trebuie sa te streseze, e posibil sa iasa un pic mai devreme, dar daca asa ti-au zis du-te atunci si intre timp stai linistita.

pentru andrulina - mononucleoza infectioasa nu cronicizeaza, deci nu e prea probabil sa ai ggl de la o boala activa cu e-barr. probabil nu e incercuita fiind anticorpi ig g, deci de infectare veche. ig m sunt negativi, deci chiar nu ai o problema. anticorpii heterofili tot asa, iti atesta infectia veche cu e-barr, iar cu cmv ai fost infectata dar nu mai esti, pentru ca ai ig m negativi. nu stiu de ce iti tot repeti e-barr si care e istoricul tau, dar esti prima persoana de care aud ca isi determina anticorpii dupa trecerea prin boala. doctorul tau probabil stie mai bine ca mine.

pentru ioana_4 - iti tin pumnii, sunt sigura ca nu o sa fie vreo tumora, stai linistita.

Offline

 

#240 2010-03-12 20:55:04

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

ebstein barr mi l-am facut eu nu mi-a recomandat medicul....medicul mi-a zis doar mononucleoza sa-mi fac.
deci eu am avut virusul e-barr? si acum am anticorpi pt mononucleoza? si totusi dc am inca ganglionii acolo oare? sa fie oare de la asta? am auzit si de tbc ganglionar, oare e posibil sa am asa ceva?

ms mult pt raspuns

Offline

 

#241 2010-03-13 02:49:41

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

andrulina a scris:

ebstein barr mi l-am facut eu nu mi-a recomandat medicul....medicul mi-a zis doar mononucleoza sa-mi fac.
deci eu am avut virusul e-barr? si acum am anticorpi pt mononucleoza? si totusi dc am inca ganglionii acolo oare? sa fie oare de la asta? am auzit si de tbc ganglionar, oare e posibil sa am asa ceva?

ms mult pt raspuns

pai virusul e-barr este virusul care determina mononucleoza infectioasa din cate stiu eu smile mai exista si alte cauze posibile ale unui sindrom mononucleozic, dar in principiu e vorba de e-barr, ai facut mononucleoza si s-a rezolvat. uneori raspunsul imun persista si ggl raman mariti.

exista tb ganglionar, dar ma indoiesc ca ai asa ceva.
e greu de spus care e originea ggl tai, as incepe cu un consult stomatologic. o problema cat de mica in zona poate sa  determine adenopatii.

Offline

 

#242 2010-03-13 14:20:35

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

nu am probleme cu dantura, in afara de cateva masele de minte care imi cresc aiurea pt ca nu au loc si trebuie sa ma duc sa-mi faca extractie. tot aman de vreo 2 ani pt ca mi-e teama.

Offline

 

#243 2010-03-13 15:24:47

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

andru, pai nu crezi ca ar putea fi din cauza lor?
oricum, nu trebuie neaparat sa ai carii sau chestii de genul ca sa ai probleme cu dantura. sunt fel si fel de infectii despre care noi nu stim, iar dintii cu aspect super sanatos pot ascunde probleme.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#244 2010-03-13 15:35:20

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

nu cred...pt ca maselele alea de minte doar tb scoase ca nu au cum sa creasca. o sa imi fac curaj sa ma duc...mi-e groaza de stomatologi.

Offline

 

#245 2010-03-13 16:16:23

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

multumesc pt incurajari, moksha, sper si eu sa nu fie tumoare, dar imi e ingrozitor de frica pana o sa aud de la medic ce e de fapt. imi e mai frica de rezultatul asta decat de operatie, cand o sa il scot.

Offline

 

#246 2010-03-13 16:33:02

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

puss ioana sa dea D-zeu sa fie bn

Offline

 

#247 2010-03-13 18:15:30

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

andrulina a scris:

nu cred...pt ca maselele alea de minte doar tb scoase ca nu au cum sa creasca. o sa imi fac curaj sa ma duc...mi-e groaza de stomatologi.

sa stii ca si eu am avut aceeasi problema si aveam niste ganglioni de toata frumusetea. ele practic imping si creaza traumatism local, care mai departe determina inflamatie etc si poate determina cresterea ganglionara. merita sa verifici, stiu cum e si te inteleg, dar nu ai ce face....

pentru ioana - stai linistita, o sa fie bine.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.