homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglioni-15


#267 2010-03-16 22:46:09

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

da, Andru, m-am mai linistit

am inteles, Moksha, multumesc pt raspunsul detaliat

ideea e ca nu stiu daca ma testeaza si pt alti virusi in afara de cei pt care am fost deja testata, dar poate e mai bine sa merg la ei sa mai aud o parere.

Si eu as vrea sa il las acolo, sa nu il scot, dar ma gandesc ca am sanse extrem de mici sa se reduca singur vreodata avand in vedere cat e de mare...
Banuiesc ca daca il scot in Germania, va ramane tot la ei sa il analizeze.. nici nu stiu, sper sa se razgandeasca mama si sa ma lase sa il scot aici.
ar putea sa ma afecteze pe viitor scoaterea lor? nu ma pricep, ma gandesc la ceva dezechilibre in orgasnim.. cred ca nu e cazul, dar ma gandesc la toate posibilitatile..

Offline

 



#268 2010-03-16 23:01:13

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

ioana_4 a scris:

da, Andru, m-am mai linistit

am inteles, Moksha, multumesc pt raspunsul detaliat

ideea e ca nu stiu daca ma testeaza si pt alti virusi in afara de cei pt care am fost deja testata, dar poate e mai bine sa merg la ei sa mai aud o parere.

Si eu as vrea sa il las acolo, sa nu il scot, dar ma gandesc ca am sanse extrem de mici sa se reduca singur vreodata avand in vedere cat e de mare...
Banuiesc ca daca il scot in Germania, va ramane tot la ei sa il analizeze.. nici nu stiu, sper sa se razgandeasca mama si sa ma lase sa il scot aici.
ar putea sa ma afecteze pe viitor scoaterea lor? nu ma pricep, ma gandesc la ceva dezechilibre in orgasnim.. cred ca nu e cazul, dar ma gandesc la toate posibilitatile..

nu te va afecta cu nimic scoaterea unui singur ganglion, de asta poti sa stai linistita.

pai atunci du-te si cu rezultatele la analizele tale la un medic infectionist, nu strica sa le vada in ansamblu.

Offline

 

#269 2010-03-16 23:02:04

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

ok, o sa merg la matei bals si la o radiografie dentara si apoi mai vedem

Offline

 

#270 2010-03-16 23:18:32

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

ioana_4 a scris:

ok, o sa merg la matei bals si la o radiografie dentara si apoi mai vedem

si intre timp ne calmam, da? smile

Offline

 

#271 2010-03-16 23:26:04

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

da, laterocervicali erau...am intrebat de candida ca eu ma lupt de f mult timp cu ea si cu toate ca am facut tratament dupa analiza antifungigramei nu scap de ea....si citisem ca de la candida poti da in septicemie si m-am gandit ca poate apar si ganglioni de la ea.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2010-03-16 23:32:14

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

andrulina a scris:

da, laterocervicali erau...am intrebat de candida ca eu ma lupt de f mult timp cu ea si cu toate ca am facut tratament dupa analiza antifungigramei nu scap de ea....si citisem ca de la candida poti da in septicemie si m-am gandit ca poate apar si ganglioni de la ea.

este exclus sa ai soc septic de la candida si sa fie asta cauza, crede-ma ca nu imi mai scriai mesaje pe forum daca erai in situatia asta smile

poate daca ar fi vorba sa fi facut si episoade de candidoza orala...dar tot nu e neaparat sa apara...raspunsul meu ar fi poate, daca au aparut si simptome de candidoza la niveul cavitatatii bucale, dar tot spre nu inclin smile

Offline

 

#273 2010-03-16 23:42:29

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

moksha a scris:

ioana_4 a scris:

ok, o sa merg la matei bals si la o radiografie dentara si apoi mai vedem

si intre timp ne calmam, da? smile

incercam, incercam.. multumesc mult pt rabdare

Offline

 

#274 2010-03-17 00:04:36

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

moksha a scris:

andrulina a scris:

da, laterocervicali erau...am intrebat de candida ca eu ma lupt de f mult timp cu ea si cu toate ca am facut tratament dupa analiza antifungigramei nu scap de ea....si citisem ca de la candida poti da in septicemie si m-am gandit ca poate apar si ganglioni de la ea.

este exclus sa ai soc septic de la candida si sa fie asta cauza, crede-ma ca nu imi mai scriai mesaje pe forum daca erai in situatia asta smile

poate daca ar fi vorba sa fi facut si episoade de candidoza orala...dar tot nu e neaparat sa apara...raspunsul meu ar fi poate, daca au aparut si simptome de candidoza la niveul cavitatatii bucale, dar tot spre nu inclin smile

inclini spre nu in ceea ce priveste aparitia ganglionilor din cauza candidozei bucale sau pt septicemie?

Offline

 

#275 2010-03-17 00:15:16

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

andrulina a scris:

moksha a scris:

andrulina a scris:

da, laterocervicali erau...am intrebat de candida ca eu ma lupt de f mult timp cu ea si cu toate ca am facut tratament dupa analiza antifungigramei nu scap de ea....si citisem ca de la candida poti da in septicemie si m-am gandit ca poate apar si ganglioni de la ea.

este exclus sa ai soc septic de la candida si sa fie asta cauza, crede-ma ca nu imi mai scriai mesaje pe forum daca erai in situatia asta smile

poate daca ar fi vorba sa fi facut si episoade de candidoza orala...dar tot nu e neaparat sa apara...raspunsul meu ar fi poate, daca au aparut si simptome de candidoza la niveul cavitatatii bucale, dar tot spre nu inclin smile

inclini spre nu in ceea ce priveste aparitia ganglionilor din cauza candidozei bucale sau pt septicemie?

septicemie clar nu, asta iti ziceam..termenul de septicemie nu prea mai e folosit, vorbim in general de soc septic cand ne referim la situatii grave si candida nu da asa ceva la persoane normale si care nu sunt imunodeprimate. tu nu ai putea sa respiri si sa vorbesti coerent daca ai avea soc septic, deci nu e cazul sa te gandesti la asta.

inclin sa cred ca nu e de la candida, decat daca cumva ai avut candidoza bucala, atunci ar fi o sansa, dar nu e obligatoriu si neaparat.

sper ca am fost mai clara acum, scuza-ma.

Offline

 

#276 2010-03-17 00:17:12

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

am inteles acum, multumesc

Offline

 

#277 2010-03-19 15:57:43

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

moksha, ajuta-ma, te rog sa inteleg si eu rezultatele
dr mi-a zis ca e ok, mi-a facut niste recomandari  si mi s-a luat azi sange pt vdrl, tpha si chlamydia

mi-au iesit NEGATIV : coxsackie-virus , cytomegaloviros,  herpes simplex, echo-virus,  epstein barr virus, virus rubeolic (toate astea au  IgM in paranteza)
la virus rubeolic cu IgG in paranteza mi-a iesit pozitiv, la fel si la cytomegaloviros. de la vaccin (!?)

HIV a iesit negativ, toxoplasma la fel.

la markeri hepatici am totul negativ, mai putin AcHBs I . ce indica faptul ca e pozitiv? cesafac
si nu inteleg iara, la hematologie... analizele de la bals difera un pic de cele de la coltea. adica valorile. adica WBC e 10.7 o data, si 8.5 altadata.

si mai sunt subliniate EO% care e 0.3, NE# =7.5 si la coagulare PT(%) 75


mersi mult, scuze daca m-am intins prea mult dar ma uit pe analizele astea si nu inteleg nimic sad


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#278 2010-03-19 21:19:25

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

moksha, ajuta-ma, te rog sa inteleg si eu rezultatele
dr mi-a zis ca e ok, mi-a facut niste recomandari  si mi s-a luat azi sange pt vdrl, tpha si chlamydia

mi-au iesit NEGATIV : coxsackie-virus , cytomegaloviros,  herpes simplex, echo-virus,  epstein barr virus, virus rubeolic (toate astea au  IgM in paranteza)
la virus rubeolic cu IgG in paranteza mi-a iesit pozitiv, la fel si la cytomegaloviros. de la vaccin (!?)

HIV a iesit negativ, toxoplasma la fel.

la markeri hepatici am totul negativ, mai putin AcHBs I . ce indica faptul ca e pozitiv? cesafac
si nu inteleg iara, la hematologie... analizele de la bals difera un pic de cele de la coltea. adica valorile. adica WBC e 10.7 o data, si 8.5 altadata.

si mai sunt subliniate EO% care e 0.3, NE# =7.5 si la coagulare PT(%) 75


mersi mult, scuze daca m-am intins prea mult dar ma uit pe analizele astea si nu inteleg nimic sad

ig g rubeola inseamna fie ca ai fost vaccinata - nu stiu cati ani ai smile, fie ca ai facut boala. cmv ig g inseamna ca ai venit in contact cu el, nu e o infectie acuta, deci nu explica ganglionii.

ac hbs iarasi ori ai fost vaccinata, ori ai facut boala fara sa iti dai seama si acum esti protejata prin prezenta anticorpilor. e vorba de hepatita b.

leucocitele variaza ca numar, nu e asta o problema si in general nu poti compara doua laboratoare diferite, pentru ca au valori normale diferite, astfel ca pur si simplu nu exista baza pentru a fi comparate.

daca imi dai si valorile normale la analizele care au fost subliniate o sa pot sa imi dau un pic cu parerea.

ce recomandari ti-a facut?
trebuia sa iti fi luat de la inceput pentru chlamydia si sifilis, dar e bine ca ti-a luat acum.

Offline

 

#279 2010-03-19 22:02:48

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

cele de azi:
WBC 10.7 (3.9-9.6)
EO%  0.3 (0.6-11.0%)
NE#  7.5 (1.4-6.5)
PT(%) 75 (80-115%)

de la coltea:
WBC 8.5 (4.8-10.8)
EO% 1.9 (0.9-2.9)
NE# 5.3 (2.2-4.8)

Ce inseamna NE# ? ca e mai mare supa
La recomandari mi-a scris sa reiau hiv, dar nu e cazul pt ca daca Doamne fereste eram infectata, nu era din ultimele luni; sa mi fac vdrl, chlamydia, consult hematologic si ginecologic.

a... si pe buletinul de analiza scrie la hematolgie "comentarii: = INR pt trat cu antigoagulante orale:  tromboze venoase si embolism pulmonar 2.0-2.5
                                 tromboze arteriale 3.0-4.5
                                 proteze valvulare 2.8-4.8
                                 postinfarct 1.8-2.8
nu stiu ce inseamna si daca e de rau sau de bine hmm


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#280 2010-03-19 22:19:36

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

cele de azi:
WBC 10.7 (3.9-9.6)
EO%  0.3 (0.6-11.0%)
NE#  7.5 (1.4-6.5)
PT(%) 75 (80-115%)

de la coltea:
WBC 8.5 (4.8-10.8)
EO% 1.9 (0.9-2.9)
NE# 5.3 (2.2-4.8)

Ce inseamna NE# ? ca e mai mare supa
La recomandari mi-a scris sa reiau hiv, dar nu e cazul pt ca daca Doamne fereste eram infectata, nu era din ultimele luni; sa mi fac vdrl, chlamydia, consult hematologic si ginecologic.

a... si pe buletinul de analiza scrie la hematolgie "comentarii: = INR pt trat cu antigoagulante orale:  tromboze venoase si embolism pulmonar 2.0-2.5
                                 tromboze arteriale 3.0-4.5
                                 proteze valvulare 2.8-4.8
                                 postinfarct 1.8-2.8
nu stiu ce inseamna si daca e de rau sau de bine hmm

da, deci nu trebuie sa iti faci griji ca a variat, ideea e ca folosesc reactivi diferiti, aparate diferite si normal ca nu iese acelasi lucru...ai un numarl de neutrofile usor crescut, ceea ce pe mine ma duce cu gandul la o infectie bacteriana. nu am timp acum sa ma uit un pic cam cum ar fi in sifilis, dar oricum o sa aflam daca e vorba de asta sau nu. nu inseamna oricum ceva semnificativ, stai linistita.

pai..comentariul ala nu e pentru tine anume, e ca sa stie persoanele cum variaza aceasta analiza - inr-ul in diferite situatii, pentru ca el are alte valori pentru fiecare situatie fiziologica sau patologica, e pur si simplu o chestie care iese standard la imprimare, nu e in legatura cu tine, stai linistita.

daca esti sigura ca nu ai putea fi infectata in ultimele luni, intr-adevar nu e cazul sa repeti, a fost obligatia doamnei doctor sa iti spuna asta. cu chlamydia si vdrl-ul era clar ca trebuie sa le faci, ti-am zis de mult timp, cu hematologul ai rezolvat, asa ca ne intoarcem la ginecolog, sunt sigura ca e ceva local, asa cum ti-am spus.

ma bucur ca ti-au iesit bine, eram convinsa ca o sa fie asa, dar e bine ca te-ai convins si tu.

Offline

 

#281 2010-03-19 22:29:19

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

moksha a scris:

cu chlamydia si vdrl-ul era clar ca trebuie sa le faci, ti-am zis de mult timp, cu hematologul ai rezolvat, asa ca ne intoarcem la ginecolog, sunt sigura ca e ceva local, asa cum ti-am spus.

ma bucur ca ti-au iesit bine, eram convinsa ca o sa fie asa, dar e bine ca te-ai convins si tu.

d-na dr a zis ca nu a mers nu stiu ce la laborator si de-asta nu mi le-au facut atunci. o sa le am joi...
mi-a spus si ca sunt normali ganglionii in zona asta la persoanele slabe
mai m-am linistit un pic, ce era mai rau a trecut... si ce-o fi mai departe, se trateaza. adica asa sper chicot
multumesc


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#282 2010-03-19 23:09:40

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

moksha a scris:

cu chlamydia si vdrl-ul era clar ca trebuie sa le faci, ti-am zis de mult timp, cu hematologul ai rezolvat, asa ca ne intoarcem la ginecolog, sunt sigura ca e ceva local, asa cum ti-am spus.

ma bucur ca ti-au iesit bine, eram convinsa ca o sa fie asa, dar e bine ca te-ai convins si tu.

d-na dr a zis ca nu a mers nu stiu ce la laborator si de-asta nu mi le-au facut atunci. o sa le am joi...
mi-a spus si ca sunt normali ganglionii in zona asta la persoanele slabe
mai m-am linistit un pic, ce era mai rau a trecut... si ce-o fi mai departe, se trateaza. adica asa sper chicot
multumesc

pai daca sunt normali cum de nu i-ai observat pana acum? smile
ramane de vazut, eu am zis ca e posibil sa exagerezi smile dar nu putem sti pana nu faci toate analizele, ceea ce pana la urma e foarte bine, un control din asta nu a stricat nimanui.

astept vesti.

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-03-19 23:10:58)

Offline

 

#283 2010-03-23 10:22:34

teo_doriss
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-02-18
Mesaje: 42

Re: ganglioni

Fetelor, moksha, va rog, daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat. Intamplator, acum 2 zile, trecandu-mi mana pe la ceafa, am simtit, pe partea sanga, imediat la capatul gatului (in spate, deci) un mic ganglion de cca 1,5 cm, moale, nedureros si pe care il pierdeam destul de usor printre degete. Nu simt nimic aparte, durere, febra, sau altceva.
Voiam sa va rog sa-mi spuneti ce atitudine credeti ca ar trebui sa iau. Incerc sa nu ma panichez fara un motiv serios. Am citit de pe la voi, de alte localizari de ganglioni inflamati, dar in zona occipitala, n-am prea gasit...
Multumesc anticipat pt raspuns.

Offline

 

#284 2010-03-23 23:03:16

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

teo_doriss a scris:

Fetelor, moksha, va rog, daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat. Intamplator, acum 2 zile, trecandu-mi mana pe la ceafa, am simtit, pe partea sanga, imediat la capatul gatului (in spate, deci) un mic ganglion de cca 1,5 cm, moale, nedureros si pe care il pierdeam destul de usor printre degete. Nu simt nimic aparte, durere, febra, sau altceva.
Voiam sa va rog sa-mi spuneti ce atitudine credeti ca ar trebui sa iau. Incerc sa nu ma panichez fara un motiv serios. Am citit de pe la voi, de alte localizari de ganglioni inflamati, dar in zona occipitala, n-am prea gasit...
Multumesc anticipat pt raspuns.

Ai doua variante:

1. Nu te panichezi si lasi lucrurile asa cum sunt, e posibil sa fie un mic lipom, adica o biluta de grasime, nu putem sti precis daca e ganglion, daca nu ai nici o problema anume il lasi asa si nu iti faci griji.

2. Urmezi tot algoritmul descris mai sus, mergi la medicul de familie, se uita si el, vede ce e, se uita daca mai ai si altii si in consecinta isi exprima o parere si te trimite la analize sau la alte consulturi.

Trebuie intr-adevar in general sa fii foarte precaut, dar asta e alegerea ta. Eu in locul tau nu m-as panica prea tare, dar chiar nu pot sa iti zic asta, pentru ca nu te cunosc, nu te-am vazut, nu iti stiu starea de sanatate, asa ca cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie ca sa ai o parere competenta.

Sanatate!

Offline

 

#285 2010-03-24 10:09:58

teo_doriss
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-02-18
Mesaje: 42

Re: ganglioni

moksha a scris:

teo_doriss a scris:

Fetelor, moksha, va rog, daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat. Intamplator, acum 2 zile, trecandu-mi mana pe la ceafa, am simtit, pe partea sanga, imediat la capatul gatului (in spate, deci) un mic ganglion de cca 1,5 cm, moale, nedureros si pe care il pierdeam destul de usor printre degete. Nu simt nimic aparte, durere, febra, sau altceva.
Voiam sa va rog sa-mi spuneti ce atitudine credeti ca ar trebui sa iau. Incerc sa nu ma panichez fara un motiv serios. Am citit de pe la voi, de alte localizari de ganglioni inflamati, dar in zona occipitala, n-am prea gasit...
Multumesc anticipat pt raspuns.

Ai doua variante:

1. Nu te panichezi si lasi lucrurile asa cum sunt, e posibil sa fie un mic lipom, adica o biluta de grasime, nu putem sti precis daca e ganglion, daca nu ai nici o problema anume il lasi asa si nu iti faci griji.

2. Urmezi tot algoritmul descris mai sus, mergi la medicul de familie, se uita si el, vede ce e, se uita daca mai ai si altii si in consecinta isi exprima o parere si te trimite la analize sau la alte consulturi.

Trebuie intr-adevar in general sa fii foarte precaut, dar asta e alegerea ta. Eu in locul tau nu m-as panica prea tare, dar chiar nu pot sa iti zic asta, pentru ca nu te cunosc, nu te-am vazut, nu iti stiu starea de sanatate, asa ca cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie ca sa ai o parere competenta.

Sanatate!

Multumesc mult de tot pentru raspuns, Moksha, esti tare draguta.
Si de data aceasta ai fost concisa si la obiect.
Indraznesc sa-ti cer totusi un sfat personal. Ce-ai face tu in situatia mea? In afara ca nu te-ai panica foarte tare? Pe care dintre cele doua variante, ai alege-o? In conditiile in care starea mea de sanatate este una buna, fara nici o problema. Singurul lucru care se cam regaseste de fiecare data pe analize este o sideremie ceva mai mare, dar dr. mi-au spus ca se mai intampla asta din cauza anticonceptionalelor pe care le iau de ceva vreme... Tu stii ceva despre asta? In rest, nimic, nimic. Alti ganglioni nu am mai gasit, singurul, acela.
Intentia mea este ca in zilele urmatoare sa-mi fac un set de analize, cel anual, pe care, oricum trebuia sa la fac si apoi sa vorbesc cu medicul de familie.
Dar pana atunci, voiam o parere (si a ta mi se pare si avizata) legata de acesti ganglioni occipitali.
Multumesc inca o data si astept un sfat de la tine, daca vei vrea...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.