homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglioni-17


#305 2010-03-27 23:20:48

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

andrulina a scris:

la medicul infectionist nu am mai fost pt ganglioni de aprox 1 an, mi-am facut insa analizele acum 1 luna hemoleucograma. ecografie nu am mai facut tot de 1 an, oare sa mai fac o ecografie sa vad daca s-au mai marit intre timp? daca s-ar mari cred ca nu e tocmai ok nu?
zicea un medic intr-un articol ca daca toare analizele ies bune, sa se treaca la investigatii de tip ct...eu tomografie n-am facuu niciodata. si mai zicea ca ar trebui scosi si analizati, nu stiu ce sa zic, daca ar fi cazul sa fac si eu asa....
eu ma tot gandesc sa nu am vreo infectie ceva in organism si sa nu stiu si dintr-o data sa se agraveze brusc, din moment ce ganglionii aia sunt inca acolo, inseamna ca e ceva....
ma linsitesc pentru o perioada, nu ma mai gandesc, dupa care brusc iau in calcul si alte variante :)in ecografia mea de acum un an mi-a scris ca grupele ganglionare laterocervicale si jugulare de partea stanga au ganglioni mariti de 5-8 mm (lanturi superficiale) la 6-14 mm (lant jugular stang). acestia nu au caractere particulare de adenopatie si nu prezinta elemente de adenita.
eu am si tiroida hashimoto, mi-a trecut prin gand sa nu fie de la tiroida, dar cand mi-am facut eco mi s-a zis ca nu au legatura cu tiroida.
multumesc pt raspunsuri

exista posibilitatea legaturii cu tiroidita, care practic inseamna o inflamatie permanenta. totusi, eu am mai zis si repet, nu cred ca e cazul de atata panica. da, ganglionii inseamna uneori lucruri foarte grave, nu e cazul sa o mai scriu eu, dar ai facut hemoleucograma ceea ce exclude o leucemie de exemplu. infectii latente care sa iti dea adenopatie, asa cum am mai zis, sunt sute, poate mii, dar putine din ele sunt importante pentru tine ca organism, iti pot da marirea ganglionilor si atat. te-ai testat cu siguranta acum un an pentru tot ce trebuia. ct se recomanda in cazuri anume, nu pentru orice ganglion care poate fi explicat prin alte cauze - de exemplu masele de minte sau o inflamatie cronica, cum e cazul tiroiditei tale.

presupun ca iti faci ecografii la tiroida uneori, poti sa repeti ecografia de ganglioni daca doresti.

ceea ce eu incerc sa iti zic e ca e practic imposibil sa ai o boala grava care in atata timp - ca inteleg ca ai descoperit de ceva timp acesti ganglioni - sa nu iti dea un alt semn in afara ganglionilor, intelegi? nu pot eu sa vin sa iti spun pe un forum vai, esti ok, calmeaza-te, dar nici nu pot sa sustin ca ar fi ceva in neregula. cred ca 90% dintre pacientii pe care i-am vazut si nu numai pacienti aveau cate un ganglionas. sunt extrem de frecventi in zona cervicala din n motive. da, logic ca excludem intai cauzele grave, dar daca ramanem fara cauze grave ne gandim ca e probabil vorba de ceva absolut benign. asta e parerea mea. tu poti sa mergi sa te vada un infectionist din nou, sa faci ecografie, ct, sa te vada hematologul, sa te vada un internist/medicul de familie, sa te vada un stomatolog si pe urma sa vezi daca ai gasit cauza :) dintre toti acesti doctori, daca e cazul de biopsie sigur sigur iti va recomanda cineva sa o faci. imi cer scuze daca nu iti cunosc exact istoria cazului, imi e greu sa caut mereu, parerea mea sincera e ca esti investigata suficient din ce am mai citit si imi amintesc, dar daca nu te linistesti si chestia asta te streseaza trebuie sa te vada un medic, sau mai multi :)

scuze ca m-am intins atat.

ps. NU te mai documenta asupra problemelor de sanatate proprie si care te streseaza exclusiv de pe internet. e cea mai mare greseala pe care o poti face si asta iti zic din proprie experienta. accesul la informatii e liber, dar interpretarea lor trebuie sa o faca cineva care se pricepe, altfel se ajunge la o panica mare, de multe ori nejustificata.

Offline

 



#306 2010-03-27 23:42:45

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

multumesc pt raspunsuri, scuze daca te-am stresat prea tare.
am fost acum 1 an si la medicul orl, mi-am facut o radiografie la sinusuri si mi-a iesit sinuzita maxilara stanga....mi-a zis ca am nevoie de punctie, am fost la al doilea medic orl mi-a zis sa fac aerosoli care sunt pe baza de cortizon. Daca mergi la 100 de medici toti zic altceva.
Dupa care m-am dus la ecograf, mi-am facut toxoplasma, citomegalovirus, mononucleoza, e-barr, hemoleucograma, hiv, ldh carea iesit un pic de tot scazut...si cam atat. m-am dus la infectionist a zis ca ganglionii sunt de la mononucleoza si sa nu-mi fac pb ca dureaza cam 6 luni pana se retrag maxim 1 an...
Deci cam prin medicii astia am umblat, joi merg la medicul meu homeopat, e generalist dar are competente in homeopatie, o sa-i zic si dumneaei de ganglioni sa vad ce imi recomanda si plus ca vreau sa scap de candidoza asta pe care o am, cred eu ca e si intestinala ca am in cerul gurii pe mucoasa unde ar trebui sa fie roz e si albicios, plus ca de cateva zile am observat ca scaunul imi iese cu ceva alb....si sa vad ce spune si ea de asta. Ma stie cat de ipohondra sunt smile
Apreciez ca mi-ai raspuns si iti multumesc din suflet ca mi-ai dat raspunsuri care m-au lamurit cand am avut probleme

Offline

 

#307 2010-03-27 23:49:35

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

andrulina a scris:

multumesc pt raspunsuri, scuze daca te-am stresat prea tare.
am fost acum 1 an si la medicul orl, mi-am facut o radiografie la sinusuri si mi-a iesit sinuzita maxilara stanga....mi-a zis ca am nevoie de punctie, am fost la al doilea medic orl mi-a zis sa fac aerosoli care sunt pe baza de cortizon. Daca mergi la 100 de medici toti zic altceva.
Dupa care m-am dus la ecograf, mi-am facut toxoplasma, citomegalovirus, mononucleoza, e-barr, hemoleucograma, hiv, ldh carea iesit un pic de tot scazut...si cam atat. m-am dus la infectionist a zis ca ganglionii sunt de la mononucleoza si sa nu-mi fac pb ca dureaza cam 6 luni pana se retrag maxim 1 an...
Deci cam prin medicii astia am umblat, joi merg la medicul meu homeopat, e generalist dar are competente in homeopatie, o sa-i zic si dumneaei de ganglioni sa vad ce imi recomanda si plus ca vreau sa scap de candidoza asta pe care o am, cred eu ca e si intestinala ca am in cerul gurii pe mucoasa unde ar trebui sa fie roz e si albicios, plus ca de cateva zile am observat ca scaunul imi iese cu ceva alb....si sa vad ce spune si ea de asta. Ma stie cat de ipohondra sunt smile
Apreciez ca mi-ai raspuns si iti multumesc din suflet ca mi-ai dat raspunsuri care m-au lamurit cand am avut probleme

Nu m-ai stresat pe mine, dar am impresia ca te stresezi prea mult pe tine smile Intr-adevar am vazut si eu un pacient care a ramas cu ganglionii 2 ani dupa mono si tot venea la consult. Sunt foarte multe cauze posibile.

Eu de obicei imi aleg un medic si merg pe mana lui, e de dorit sa ceri si alte pareri dar eu de obicei imi aleg unul singur ca sa nu ma zapacesc. Asta apropo de orlisti.

Pai da, rezolva cu candidoza, e o problema mult mai serioasa pentru tine in momentul asta decat ganglionii.

Nu esti neaparat ipohondra, e normal cand avem o problema mai mica sau mai mare sa ne centram pe propria persoana. Nu stiu prea multe despre homeopatie, dar presupun ca rau chiar nu are cum sa iti faca, mai ales pe partea cu candida.

Succes si astept vesti.

Offline

 

#308 2010-03-27 23:59:27

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

Apropo de candidoza asta sistemica, se trateaza relativ repede daca iau flucovim timp de 2 sapt? Vaginal vad ca s-a rezolvat, dar in rest nu....si ti-am mai zis eu ca citisem ca e posibil sa treaca in sange, mai ales daca ai vreo rana ceva pe undeva....eu am de vreo 2,3 ani cred, n-am facut pana acum tratament cum trebuie.

Offline

 

#309 2010-03-28 01:12:59

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

andrulina a scris:

Apropo de candidoza asta sistemica, se trateaza relativ repede daca iau flucovim timp de 2 sapt? Vaginal vad ca s-a rezolvat, dar in rest nu....si ti-am mai zis eu ca citisem ca e posibil sa treaca in sange, mai ales daca ai vreo rana ceva pe undeva....eu am de vreo 2,3 ani cred, n-am facut pana acum tratament cum trebuie.

Trebuie sa primesti tratament de la medicul tau, nu pot sa spun eu exact ce trebuie sa faci, dar evident ca exista un tratament care va rezolva lucrurile. Organismele difera, dar in general Candida e sensibila la fluconazol si atunci tratamentul functioneaza.

Intrebarea este de ce faci totusi aceasta forma sistemica de candidoza, poate doctorita ta homeopata te va ajuta cumva sa iti intaresti sistemul imunitar si sa reactionezi mai bine la multiplicarea excesiva a candidei. Stii, e un pic interesant, sa ma fac mai bine inteleasa - practic ganglionii cresc pentru ca exista un raspuns imun usor accentuat, tiroidita e tot un raspuns imun anormal, iar tu faci candida pe fondul probabil al unei deficiente de aparare imuna. De asta zic ca fiecare organism e diferit si de aceea chiar cred ca te va ajuta doctorita de care pomeneai.

Succes!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#310 2010-03-28 14:46:44

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

apropo de ce ai zis cu imunitatea moksha, eu toate infectiile pe care le fac sunt mai grave decat normal.. prima oara cand mi-a aparut herpes s-a suprainfectat in asa hal ca mi-a cuprins toata barba si a trecut in cateva luni si numai cu antibiotic injectabil. Deci ma gandesc ca poate si acum adenopatia asta e tot ceva de genul asta si de fapt eu reactionez mai urat la infectii..nu stiu la ce medic sa merg pentru asta.
Ganglionul meu pare la fel de mare, nu am nicio stare de rau, nimic.. pe 10 plec in Germania, in prima faza la un control orl am inteles.. Sper sa ma intorc cu vesti bune de acolo, au zis ca iau de buna tomografia facuta aici si poate nu e nevoie de operatie. Momentan, dupa ce le-am zis diagnosticul, au zis sa nu ma gandesc sa il scot pana nu ma vad si ei.

Offline

 

#311 2010-03-28 14:55:36

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

ioana_4 a scris:

apropo de ce ai zis cu imunitatea moksha, eu toate infectiile pe care le fac sunt mai grave decat normal.. prima oara cand mi-a aparut herpes s-a suprainfectat in asa hal ca mi-a cuprins toata barba si a trecut in cateva luni si numai cu antibiotic injectabil. Deci ma gandesc ca poate si acum adenopatia asta e tot ceva de genul asta si de fapt eu reactionez mai urat la infectii..nu stiu la ce medic sa merg pentru asta.
Ganglionul meu pare la fel de mare, nu am nicio stare de rau, nimic.. pe 10 plec in Germania, in prima faza la un control orl am inteles.. Sper sa ma intorc cu vesti bune de acolo, au zis ca iau de buna tomografia facuta aici si poate nu e nevoie de operatie. Momentan, dupa ce le-am zis diagnosticul, au zis sa nu ma gandesc sa il scot pana nu ma vad si ei.

teoretic daca nu ai nici o infectie care sa iti provoace imunodepresia - doamne fereste de hiv etc - poate fi vorba de o pura caracteristica proprie organismului tau, pur si simplu fiecare reactionam diferit. nu stiu exact ce medic sa iti recomand pentru situatia ta, poate tot un homeopat smile se pot face dozari sa vezi exact daca ai o problema cu imunitatea sau nu, dar nu e cazul pentru niste situatii izolate.

astept si eu sa vad ce iti zic medicii de acolo, nu vad exact legatura directa cu orl-ul, dar oricum ar fi tot e bine ca mergi acolo. repet, nu inseamna ca trebuie sa iei de bun orice zic doar ca sunt in germania si e clar ca au dreptate, incearca sa iti mentii spiritul critic pe care l-ai avut si aici. e foarte bine ca mergi acolo insa si iti urez mult succes si sa scapi odata de grija asta!

Offline

 

#312 2010-03-28 16:08:40

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

multumesc frumos moksha, ai dreptate, asa o sa fac.. pe 10 plec, cand aflu ceva iti scriu aici smile
presupun ca ma vede mai intai un medic orl-ist, apoi infectionist, inca nu stiu exact, eu astept sa vad daca zic ca trebuie scos sau nu.

Offline

 

#313 2010-03-30 23:07:43

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

moksha, imi spunea cineva -neavizat- ca ganglionii pot aparea de la nu stiu ce dereglare hormonala. eu iau ac, o avea legatura? sa mi fac o analiza hormonala?
joi ma duc la eco, iar dupa Paste mai departe...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#314 2010-03-30 23:18:13

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

moksha, imi spunea cineva -neavizat- ca ganglionii pot aparea de la nu stiu ce dereglare hormonala. eu iau ac, o avea legatura? sa mi fac o analiza hormonala?
joi ma duc la eco, iar dupa Paste mai departe...

nu cunosc o dereglare hormonala anume care sa iti dea marirea ganglionilor. decat daca e un proces autoimun general, cum e in anumite boli si sa se mareasca si ei consecutiv, sau daca e ceva de vecinatate, vreo tiroidita. nu cred ca ar fi singura ta manifestare ganglionii si in rest sa fii ok, ca sa fie cazul sa faci analize hormonale. na, nu strica sa le faci, dar nu prea cred ca iti vor arata motivul maririi ganglionilor, ar fi ceva foarte atipic.

cine ti-a spus asta sa iti spuna si la ce s-a gandit exact smile sa pot sa imi dau cu parerea si eu, tot neavizat de fapt tongue poate sunt prea obosita acum, dar chiar nu stiu nici o boala hormonala care sa mearga strict cu adenopatie. ma mai gandesc.

foarte bine, astept vesti de la eco!

Offline

 

#315 2010-04-01 15:32:47

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

la eco nu s-a vazut nimic dubios. deci e ok din punctul asta de vedere big_smile


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#316 2010-04-02 14:46:05

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

am fost si la medicul homeopat si mi-a zis sa nu-mi fac absolut nicio problema cu ganglionii pt ca e de la mononucleoza. a zis ca pot avea perioade de recadere, cand poate reveni, dar doar daca am imunitatea fff slaba si eu nu-s chiar asa la pamant cu imunitatea, sunt ok.
mi-a dat niste remedii si cam atat.

Offline

 

#317 2010-04-02 16:50:40

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

te-ai linistit acum? smile

Offline

 

#318 2010-04-02 17:10:21

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

smile da
al tau tot asa e nu? cand pleci in Germ?

Offline

 

#319 2010-04-02 17:24:56

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

da, tot asa
pe 10 plec

Offline

 

#320 2010-04-12 22:55:44

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

moksha, am fost la orl aici in Munchen, m-a vazut medicul si a zis ca momentan nu il scoatem pt ca este asezat foarte aproape de un nerv(nu stiu exact cum s-a exprimat) si operatia trebuie sa fie foarte bine facuta altfel risc sa raman paralizata. a zis ca este chestie de cativa mm si trebuie sa ma opereze un chirurg f bun.
pt moment mi-a dat tratament cu ibubrofen 600 si imupret si in principiu, ramane sa ma mai vada peste 3 luni.
am fost foarte multumita de consult si cum mi s-a explicat totul, acum sper sa scap de operatie.
vestea cea mai buna e ca acum la ecografie a vazut ca este mai mic decat la tomografia de acum 3 saptamani, deci sper sa se retraga cu totul.

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-04-12 22:56:06)

Offline

 

#321 2010-04-12 23:25:12

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

ioana_4 a scris:

moksha, am fost la orl aici in Munchen, m-a vazut medicul si a zis ca momentan nu il scoatem pt ca este asezat foarte aproape de un nerv(nu stiu exact cum s-a exprimat) si operatia trebuie sa fie foarte bine facuta altfel risc sa raman paralizata. a zis ca este chestie de cativa mm si trebuie sa ma opereze un chirurg f bun.
pt moment mi-a dat tratament cu ibubrofen 600 si imupret si in principiu, ramane sa ma mai vada peste 3 luni.
am fost foarte multumita de consult si cum mi s-a explicat totul, acum sper sa scap de operatie.
vestea cea mai buna e ca acum la ecografie a vazut ca este mai mic decat la tomografia de acum 3 saptamani, deci sper sa se retraga cu totul.

ma bucur ca ti-a placut doctorul dar diagnosticul exact imi ramane destul de neclar, la fel si ratiunea exacta a tratamentului in raport cu ganglionul tau. ma bucur si ca e mai micut.

ps. intre timp mai viziteaza orasul, e frumos tare smile

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-04-12 23:25:35)

Offline

 

#322 2010-04-12 23:51:07

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

da, e frumos orasul, l-am mai vazut si acum 3 ani si o sa mi merg si acum smile

diagnostic exact nu are cum sa imi dea fara sa il scot. iar imupretul e un antiinflamator naturist din cate am auzit, iar ibubrofenul e... ibubrofen smile
acum sper sa se retraga singurel sa nu ajung sa risc cu operatia

si mi-a facut un exudat, sa vedem daca iese ceva ca am rosu in gat.

oricum, m-am mai linistit cat de cat si sper sa se retraga

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-04-12 23:52:59)

Offline

 

#323 2010-04-13 00:24:41

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

ioana_4 a scris:

da, e frumos orasul, l-am mai vazut si acum 3 ani si o sa mi merg si acum smile

diagnostic exact nu are cum sa imi dea fara sa il scot. iar imupretul e un antiinflamator naturist din cate am auzit, iar ibubrofenul e... ibubrofen smile
acum sper sa se retraga singurel sa nu ajung sa risc cu operatia

si mi-a facut un exudat, sa vedem daca iese ceva ca am rosu in gat.

oricum, m-am mai linistit cat de cat si sper sa se retraga

pai da, nu poate sa iti dea un diagnostic exact dar stie si el la fel de bine ca tine si ca mine ca ibuprofenul nu o sa te ajute cu mare lucru si sper ca ti l-a prescris pe un timp limitat. ma asteptam sa faci un bilant mai aprofundat, i-ai aratat analizele tale sau pur si simplu te-a vazut de pacient nou?

si eu sper sa nu ajungi la operatie, mai ales pentru ca nu cred deloc ca e ceva grav.

relaxare placuta smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.