homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglioni-16


#286 2010-03-24 18:19:46

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

teo_doriss a scris:

moksha a scris:

teo_doriss a scris:

Fetelor, moksha, va rog, daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat. Intamplator, acum 2 zile, trecandu-mi mana pe la ceafa, am simtit, pe partea sanga, imediat la capatul gatului (in spate, deci) un mic ganglion de cca 1,5 cm, moale, nedureros si pe care il pierdeam destul de usor printre degete. Nu simt nimic aparte, durere, febra, sau altceva.
Voiam sa va rog sa-mi spuneti ce atitudine credeti ca ar trebui sa iau. Incerc sa nu ma panichez fara un motiv serios. Am citit de pe la voi, de alte localizari de ganglioni inflamati, dar in zona occipitala, n-am prea gasit...
Multumesc anticipat pt raspuns.

Ai doua variante:

1. Nu te panichezi si lasi lucrurile asa cum sunt, e posibil sa fie un mic lipom, adica o biluta de grasime, nu putem sti precis daca e ganglion, daca nu ai nici o problema anume il lasi asa si nu iti faci griji.

2. Urmezi tot algoritmul descris mai sus, mergi la medicul de familie, se uita si el, vede ce e, se uita daca mai ai si altii si in consecinta isi exprima o parere si te trimite la analize sau la alte consulturi.

Trebuie intr-adevar in general sa fii foarte precaut, dar asta e alegerea ta. Eu in locul tau nu m-as panica prea tare, dar chiar nu pot sa iti zic asta, pentru ca nu te cunosc, nu te-am vazut, nu iti stiu starea de sanatate, asa ca cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie ca sa ai o parere competenta.

Sanatate!

Multumesc mult de tot pentru raspuns, Moksha, esti tare draguta.
Si de data aceasta ai fost concisa si la obiect.
Indraznesc sa-ti cer totusi un sfat personal. Ce-ai face tu in situatia mea? In afara ca nu te-ai panica foarte tare? Pe care dintre cele doua variante, ai alege-o? In conditiile in care starea mea de sanatate este una buna, fara nici o problema. Singurul lucru care se cam regaseste de fiecare data pe analize este o sideremie ceva mai mare, dar dr. mi-au spus ca se mai intampla asta din cauza anticonceptionalelor pe care le iau de ceva vreme... Tu stii ceva despre asta? In rest, nimic, nimic. Alti ganglioni nu am mai gasit, singurul, acela.
Intentia mea este ca in zilele urmatoare sa-mi fac un set de analize, cel anual, pe care, oricum trebuia sa la fac si apoi sa vorbesc cu medicul de familie.
Dar pana atunci, voiam o parere (si a ta mi se pare si avizata) legata de acesti ganglioni occipitali.
Multumesc inca o data si astept un sfat de la tine, daca vei vrea...

Eu una nu ma panichez foarte usor, dar eu nu sunt un exemplu prea bun. Am niste ganglioni cervicali asa cum am mai zis, mi-am facut si eu analizele pe care le-am recomandat aici sa fiu sigura ca nu e ceva rau si pe urma i-am lasat in pace. Cu atat mai putin un ganglion occipital m-ar speria, nu e tipic pentru ceva grav, cel mai adesea apare de exemplu in infectia rubeolica, dar oricum nu e cazul de asa ceva. Plus ca inca nu stii daca e sau nu ganglion smile In locul tau insa as merge sa fac analizele anuale si as discuta cu medicul de familie, parca tot imi vine sa cred ca e lipom, si eu am si unul din asta pe coapsa smile

Cu sideremia sincer nu stiu sa apara din cauza anti conceptionalelor, apare uneori in perioada premenstruala de exemplu. Depinde acum si cat de mare este, dar sunt sigur ca doctorii care te-au vazut s-au gandit la ce ar putea fi, deci nu trebuie sa iti faci prea multe griji, mai ales daca doar valoarea asta crescuta e anormala in toate analizele.

Dar repet, nu e cazul sa te ingrijorezi, mergi la un consult ca sa stai linistita.

Offline

 



#287 2010-03-24 18:23:54

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

moksha ce analize ai recomandat pt ganglionii astia? ca nu am gasit

Offline

 

#288 2010-03-24 18:36:44

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

andrulina a scris:

moksha ce analize ai recomandat pt ganglionii astia? ca nu am gasit

pai ce le-am zis fetelor - hiv, cmv, toxo, rubeola, sifilis, eventual herpes si e-barr, depinde. totul se rezolva cu un consult la medicul de familie sau infectionist. plus ca mai trebuie si o hemoleucograma. le-am pomenit mai demult cred, sper ca nu am inceput sa am amnezie smile

Offline

 

#289 2010-03-24 19:10:37

teo_doriss
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-02-18
Mesaje: 42

Re: ganglioni

applause

moksha a scris:

teo_doriss a scris:

moksha a scris:


Ai doua variante:

1. Nu te panichezi si lasi lucrurile asa cum sunt, e posibil sa fie un mic lipom, adica o biluta de grasime, nu putem sti precis daca e ganglion, daca nu ai nici o problema anume il lasi asa si nu iti faci griji.

2. Urmezi tot algoritmul descris mai sus, mergi la medicul de familie, se uita si el, vede ce e, se uita daca mai ai si altii si in consecinta isi exprima o parere si te trimite la analize sau la alte consulturi.

Trebuie intr-adevar in general sa fii foarte precaut, dar asta e alegerea ta. Eu in locul tau nu m-as panica prea tare, dar chiar nu pot sa iti zic asta, pentru ca nu te cunosc, nu te-am vazut, nu iti stiu starea de sanatate, asa ca cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie ca sa ai o parere competenta.

Sanatate!

Multumesc mult de tot pentru raspuns, Moksha, esti tare draguta.
Si de data aceasta ai fost concisa si la obiect.
Indraznesc sa-ti cer totusi un sfat personal. Ce-ai face tu in situatia mea? In afara ca nu te-ai panica foarte tare? Pe care dintre cele doua variante, ai alege-o? In conditiile in care starea mea de sanatate este una buna, fara nici o problema. Singurul lucru care se cam regaseste de fiecare data pe analize este o sideremie ceva mai mare, dar dr. mi-au spus ca se mai intampla asta din cauza anticonceptionalelor pe care le iau de ceva vreme... Tu stii ceva despre asta? In rest, nimic, nimic. Alti ganglioni nu am mai gasit, singurul, acela.
Intentia mea este ca in zilele urmatoare sa-mi fac un set de analize, cel anual, pe care, oricum trebuia sa la fac si apoi sa vorbesc cu medicul de familie.
Dar pana atunci, voiam o parere (si a ta mi se pare si avizata) legata de acesti ganglioni occipitali.
Multumesc inca o data si astept un sfat de la tine, daca vei vrea...

Eu una nu ma panichez foarte usor, dar eu nu sunt un exemplu prea bun. Am niste ganglioni cervicali asa cum am mai zis, mi-am facut si eu analizele pe care le-am recomandat aici sa fiu sigura ca nu e ceva rau si pe urma i-am lasat in pace. Cu atat mai putin un ganglion occipital m-ar speria, nu e tipic pentru ceva grav, cel mai adesea apare de exemplu in infectia rubeolica, dar oricum nu e cazul de asa ceva. Plus ca inca nu stii daca e sau nu ganglion smile In locul tau insa as merge sa fac analizele anuale si as discuta cu medicul de familie, parca tot imi vine sa cred ca e lipom, si eu am si unul din asta pe coapsa smile

Cu sideremia sincer nu stiu sa apara din cauza anti conceptionalelor, apare uneori in perioada premenstruala de exemplu. Depinde acum si cat de mare este, dar sunt sigur ca doctorii care te-au vazut s-au gandit la ce ar putea fi, deci nu trebuie sa iti faci prea multe griji, mai ales daca doar valoarea asta crescuta e anormala in toate analizele.

Dar repet, nu e cazul sa te ingrijorezi, mergi la un consult ca sa stai linistita.

Draga moksha, multumesc mult. Sfaturile sunt extrem de pertinente. Intuitia imi spune ca vei fi un doctor tare bun. Si mai ai o calitate, de fapt doua, poti sa te faci f. usor si bine inteleasa si ai si rabdare cu suferintele oamenilor.
O sa fac asa cum mi-ai sugerat tu, mai ales ca si eu cam tot  asa vedeam lucrurile.
Te voi mai cauta, daca nu te superi si te voi si tine la curent. merci frumos pentru sfaturi.

Offline

 

#290 2010-03-24 19:26:32

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

teo_doriss a scris:

applause

moksha a scris:

teo_doriss a scris:


Multumesc mult de tot pentru raspuns, Moksha, esti tare draguta.
Si de data aceasta ai fost concisa si la obiect.
Indraznesc sa-ti cer totusi un sfat personal. Ce-ai face tu in situatia mea? In afara ca nu te-ai panica foarte tare? Pe care dintre cele doua variante, ai alege-o? In conditiile in care starea mea de sanatate este una buna, fara nici o problema. Singurul lucru care se cam regaseste de fiecare data pe analize este o sideremie ceva mai mare, dar dr. mi-au spus ca se mai intampla asta din cauza anticonceptionalelor pe care le iau de ceva vreme... Tu stii ceva despre asta? In rest, nimic, nimic. Alti ganglioni nu am mai gasit, singurul, acela.
Intentia mea este ca in zilele urmatoare sa-mi fac un set de analize, cel anual, pe care, oricum trebuia sa la fac si apoi sa vorbesc cu medicul de familie.
Dar pana atunci, voiam o parere (si a ta mi se pare si avizata) legata de acesti ganglioni occipitali.
Multumesc inca o data si astept un sfat de la tine, daca vei vrea...

Eu una nu ma panichez foarte usor, dar eu nu sunt un exemplu prea bun. Am niste ganglioni cervicali asa cum am mai zis, mi-am facut si eu analizele pe care le-am recomandat aici sa fiu sigura ca nu e ceva rau si pe urma i-am lasat in pace. Cu atat mai putin un ganglion occipital m-ar speria, nu e tipic pentru ceva grav, cel mai adesea apare de exemplu in infectia rubeolica, dar oricum nu e cazul de asa ceva. Plus ca inca nu stii daca e sau nu ganglion smile In locul tau insa as merge sa fac analizele anuale si as discuta cu medicul de familie, parca tot imi vine sa cred ca e lipom, si eu am si unul din asta pe coapsa smile

Cu sideremia sincer nu stiu sa apara din cauza anti conceptionalelor, apare uneori in perioada premenstruala de exemplu. Depinde acum si cat de mare este, dar sunt sigur ca doctorii care te-au vazut s-au gandit la ce ar putea fi, deci nu trebuie sa iti faci prea multe griji, mai ales daca doar valoarea asta crescuta e anormala in toate analizele.

Dar repet, nu e cazul sa te ingrijorezi, mergi la un consult ca sa stai linistita.

Draga moksha, multumesc mult. Sfaturile sunt extrem de pertinente. Intuitia imi spune ca vei fi un doctor tare bun. Si mai ai o calitate, de fapt doua, poti sa te faci f. usor si bine inteleasa si ai si rabdare cu suferintele oamenilor.
O sa fac asa cum mi-ai sugerat tu, mai ales ca si eu cam tot  asa vedeam lucrurile.
Te voi mai cauta, daca nu te superi si te voi si tine la curent. merci frumos pentru sfaturi.

Multumesc, esti tare draguta smile
Nu ma supar in nici un caz, astept vesti bune.
Succes!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#291 2010-03-24 19:36:54

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

moksha a scris:

andrulina a scris:

moksha ce analize ai recomandat pt ganglionii astia? ca nu am gasit

pai ce le-am zis fetelor - hiv, cmv, toxo, rubeola, sifilis, eventual herpes si e-barr, depinde. totul se rezolva cu un consult la medicul de familie sau infectionist. plus ca mai trebuie si o hemoleucograma. le-am pomenit mai demult cred, sper ca nu am inceput sa am amnezie smile

hiv- ul l-am facut si eu sapt trecuta si a iesit negativ, sifilisul nu l-am facut dar nu cred sa am asa ceva si nici rubeola nu o am facuta. in rest toate le-am facut...ms

Ultima oara a fost editat de andrulina (2010-03-24 19:38:07)

Offline

 

#292 2010-03-25 23:23:49

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

moksha, analizele pt chlamydia si sifilis au iesit negative
adenovirus-negativ
chlamydia pneumoniae-negativ
si mai am un biletel mic pe care scrie RPR CARBON (LabKit/Chemdex) TPHA (Omega Diagnostics Limited)

nu stiu ce inseamna, dar daca dna doctor a zis ca nu am nicio boala infectioasa, zic si eu ca dansa hmm

acum mai trebuie sa mi fac o eco abdominala si analiza de secretie si culturi.  ai avut dreptate ca de aici trebuia sa incep, dar asta e... am asteptat atat si inca mai am de umblat si asteptat dar macar sunt linistita cand le  vad negative big_smile
la ce spital din buc as putea sa merg pt ecografie? nu pot sa o fac la cabinetul ginecologic la care am mai mers pt ca e f scumpa si acolo o sa mi fac celelalte analize

multumesc inca o data pt sfaturi smile

Ultima oara a fost editat de carmen_21 (2010-03-25 23:24:54)


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#293 2010-03-25 23:26:08

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

mama carmen cate analize ai facut....
dc iti faci analiza de secretie? are vreo treaba ganglionul cu ce iti va iesi? banuiesc ca vb de lama

Offline

 

#294 2010-03-25 23:29:09

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

andru, in viata mea nu credeam ca o sa fac atatea analize chicot pt ca sunt f fricoasa, dar daca mi s-au dat, n-am refuzat
pai ganglionii mei sunt in zona inghinala, dar ginecologul mi-a zis intai sa mi fac analize la hematologie si infectioase, apoi sa revin...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#295 2010-03-25 23:30:41

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

si adenovirusul ala pt ce e?
si eu sunt fricoasa si ma caut de toate....te inteleg smile

Offline

 

#296 2010-03-25 23:34:27

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

nu stiu pt ce e sad de-asta am si scris aici, sa ma lamureasca moksha


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#297 2010-03-26 01:51:46

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

nu stiu pt ce e sad de-asta am si scris aici, sa ma lamureasca moksha

adenovirusurile pot da infectii respiratorii si sa determine cresterea ganglionilor in zona cervicala de obicei. rpr si thpa sunt tot pentru sifilis, dar ai zis ca ti-a iesit negativ. nu ai nici o boala infectioasa comuna si periculoasa, poate sa fie acolo o infectie pe care sa nu o gasim, dar fara importanta clinica si cu vreun microbas la care nu se gandeste nimeni smile oricum ma bucur mult ca te-ai mai linistit totusi un pic si ai vazut ca esti ok pe partea asta.

imi pare rau ca nu iti pot recomanda un loc unde sa iti faci ecografie, eu personal am dat numai de persoane usor incompetente asa ca nu pot sa iti zic sa mergi acolo sau dincolo. ma defocuseaza asa un pic ca ti-a iesit chlamydia negativ...in fine, o sa vedem.

in rest da, sustin ideea unui control ginecologic mai amanuntit si secretie plus culturi.

nu s-a mai schimbat nimic la ganglionasii tai intre timp?

Offline

 

#298 2010-03-26 09:53:21

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

mersi kram
nu stiu ce sa zic despre ganglionii mei, parca putin-putin s-au mai retras
imi pare rau ca nu stiu unde sa ma duc pt ecografie, dar ai dreptate in ceea ce ai spus
crezi ca e posibil sa am si in interior si sa nu prezint niciun alt simptom hmm


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#299 2010-03-26 16:59:48

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

mersi kram
nu stiu ce sa zic despre ganglionii mei, parca putin-putin s-au mai retras
imi pare rau ca nu stiu unde sa ma duc pt ecografie, dar ai dreptate in ceea ce ai spus
crezi ca e posibil sa am si in interior si sa nu prezint niciun alt simptom hmm

este posibil, dar consider ca este destul de putin probabil avand invedere ca analizele ti-au iesit ok, astfel ca tind sa cred ca este vorba de ceva strict local.

Offline

 

#300 2010-03-27 19:51:25

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

moksha citisem ca i-ai recomandat lui carmen sa faca pe langa hemo si analiza de sange periferic, cam asa ceva parca. eu n-am facut asta niciodata, e nevoie oare?
am mai citit pe net una alta de ganglioni si articole de medici in care spuneau ca cei nedurerosi sunt mai periculosi si daca in decurs de 1 luna nu se retrag trebuie sa luam masuri serioase. la mn au fost nedurerosi mereu plus ca au 1 an....si tot as vrea sa aflu cauza exacta.
pana acum stateam linistita ca eu credeam ca sunt de la mononucleoza, insa ai zis ca virusul l-am avut deci ca nu mai au treaba cu mononucleoza.

Offline

 

#301 2010-03-27 20:55:34

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

andrulina a scris:

moksha citisem ca i-ai recomandat lui carmen sa faca pe langa hemo si analiza de sange periferic, cam asa ceva parca. eu n-am facut asta niciodata, e nevoie oare?
am mai citit pe net una alta de ganglioni si articole de medici in care spuneau ca cei nedurerosi sunt mai periculosi si daca in decurs de 1 luna nu se retrag trebuie sa luam masuri serioase. la mn au fost nedurerosi mereu plus ca au 1 an....si tot as vrea sa aflu cauza exacta.
pana acum stateam linistita ca eu credeam ca sunt de la mononucleoza, insa ai zis ca virusul l-am avut deci ca nu mai au treaba cu mononucleoza.

nu e neaparat, era pentru a evalua exact forma si aspectul celulelor sangvine, dar daca restul analizelor sunt normale nu cred ca e nevoie obligatorie.
tu ai luat masuri serioase, ti-ai facut analize, te-au vazut doctorul, deci nu intri in categoria celor care nu se intereseaza. v e-barr are o oarecare latenta in actiune, am zis ca nu mai ai igm pozitive si ca nu trebuie sa iti faci griji, nu exclud cu siguranta situatia in care ganglionii sunt inca reactivi la infectia respectiva. trebuie sa stai linistita! smile

Offline

 

#302 2010-03-27 21:28:25

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

la medicul infectionist nu am mai fost pt ganglioni de aprox 1 an, mi-am facut insa analizele acum 1 luna hemoleucograma. ecografie nu am mai facut tot de 1 an, oare sa mai fac o ecografie sa vad daca s-au mai marit intre timp? daca s-ar mari cred ca nu e tocmai ok nu?
zicea un medic intr-un articol ca daca toare analizele ies bune, sa se treaca la investigatii de tip ct...eu tomografie n-am facuu niciodata. si mai zicea ca ar trebui scosi si analizati, nu stiu ce sa zic, daca ar fi cazul sa fac si eu asa....
eu ma tot gandesc sa nu am vreo infectie ceva in organism si sa nu stiu si dintr-o data sa se agraveze brusc, din moment ce ganglionii aia sunt inca acolo, inseamna ca e ceva....
ma linsitesc pentru o perioada, nu ma mai gandesc, dupa care brusc iau in calcul si alte variante :)in ecografia mea de acum un an mi-a scris ca grupele ganglionare laterocervicale si jugulare de partea stanga au ganglioni mariti de 5-8 mm (lanturi superficiale) la 6-14 mm (lant jugular stang). acestia nu au caractere particulare de adenopatie si nu prezinta elemente de adenita.
eu am si tiroida hashimoto, mi-a trecut prin gand sa nu fie de la tiroida, dar cand mi-am facut eco mi s-a zis ca nu au legatura cu tiroida.
multumesc pt raspunsuri

Offline

 

#303 2010-03-27 21:36:22

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

andra, linisteste-te.. mie mi-au dat sa fac CT pt adenopatie de 3 cm, tu te gandesti la tomografie pt niste ganglioni usor mariti care nici nu prezinta semne de adenopatie?! nu are rost sa te stresezi

Offline

 

#304 2010-03-27 21:38:56

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

pai eu ii simt la mana, si unii sunt cam cat unghia mare de la deget si imi fac griji....cine stie ce infectie am si nu o am depistata

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.