homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglioni-18


#324 2010-04-13 09:53:54

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

da, iau jumatate de pastila pe zi, o cutie
i-am aratat toate analizele si a zis ca nu mai e nevoie de altele.
ma gandesc ca in afara de ibubrofen si imupret, nu avea ce sa imi dea, avand in vedere circumstantele. acum ce sa zic, sper sa se retraga in continuare singur.

multumesc frumos smile

stii ce mi se pare mai ciudat referitor la operatie.. toti medicii, inclusiv doctorita de la medlife care e si chirurg, cei de la tbc, toti au zis ca e o operatia usoara, ca nu risc nimic, ca sa il scot...dar niciunul nu mi-a zis ai grija ca e f aproape de un nerv si risti prea mult! macar asa informativ.. neutral mi-l scoteau dupa o luna fara sa mai astepte sa vada poate se micsoreaza neutral

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-04-14 19:09:54)

Offline

 



#325 2010-04-22 00:36:39

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

moksha, maine ma duc la ginecolog pt analiza secretie si culturi. nu prea inteleg care e treaba cu astea din urma, pt ca am vazut "culturi secretie" si "culturi fungi" banuiesc ca ar fi ideal sa le fac pe amandoua, dar care e mai "importanta"? adica pe una as mai amana-o fiindca nu stau prea bine cu banii.

mersi mult smile


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#326 2010-04-22 01:11:25

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

moksha, maine ma duc la ginecolog pt analiza secretie si culturi. nu prea inteleg care e treaba cu astea din urma, pt ca am vazut "culturi secretie" si "culturi fungi" banuiesc ca ar fi ideal sa le fac pe amandoua, dar care e mai "importanta"? adica pe una as mai amana-o fiindca nu stau prea bine cu banii.

mersi mult smile

hmm...nu stiu ce sa zic, sa eliminam intai bacteriile, dar gandeste-te ca poate e vreo ciupercuta mai ciudatica si o scapi din vedere, plus ca trebuie iar sa recoltezi. eu in locul tau le-as face pe amandoua, dar daca chiar nu ai bani acum fa doar culturile de secretie, fara fungi, dar sa nu dai vina pe mine daca o fi vreun fung si nu iti apare acum smile fa si o lama simpla, ca acolo uneori mai apar micelii sau alte indicii de infectie fungica. lama simpla e mai ieftina din cate stiu eu.

Offline

 

#327 2010-04-22 01:16:31

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

mersi smile
si mai am o problema... eu vroiam sa merg la marie stopes, dar nu am citit prea multe de bine hmm
unde sa ma duc?


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#328 2010-04-22 01:28:06

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

mersi smile
si mai am o problema... eu vroiam sa merg la marie stopes, dar nu am citit prea multe de bine hmm
unde sa ma duc?

Daca e problema cu banii mergi la marie stopes, eu una nu cred si nu concep ca un medic de laborator poate sa greseasca o analiza cum e cea de secretie si nu pun mare baza pe zvonurile de acest fel. Ironic eu personal am patit asta, dar nu e vorba de un laborator anume sau de o practica generala, eu cred ca e doar o exceptie, dar  e aproape imposibil statistic, ca deja am patit eu de curand smile

Glumesc, la modul ideal as alege cantacuzino (institutul), dar e mai complicat, nu neaparat mai scump. Altfel in privat eu mai mergeam la medcenter, dar desigur ca synevo sunt super ok. In general unde vrei tu, eu nu cred ca e ceva in neregula cu marie stopes, depinde acum si ce ai citit tu...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2010-05-06 22:52:13

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

moksha... din nou am nevoie de ceva sfaturi
astazi am fost la ginecolog
analiza de secretie:
epitelii=frecvente
leucocite=frecvente
flora grad=III
candida albicans=frecventi spori
si inca 3 "chestii" care sunt absente
iar la examen bacteriologic col uterin =prezent stafilococ auriu hemolitic
*tratament-ovule si diflucan (sper ca asta e numele corect)

nu stiu cata treaba au astea cu ganglionii, dar dr zicea ca s-au mai retras si cel mai probabil nu e ceva grav  hmm
nu inteleg ce e cu stafilococul ala; iti scriam mai demult ca ma confrunt cu o sputa de f mult timp - or avea vreo legatura? am citit pe net rodnar cum ca afecteaza si gatul

mersi!

Ultima oara a fost editat de carmen_21 (2010-05-06 22:55:49)


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#330 2010-05-06 23:36:46

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

of neutral acum am vazut ce scump e diflucanul asta
si nu inteleg deloc ce scrie in reteta sad
150gr am priceput
si intelesesem ceva de o tableta. una mie, una partenerului hmm
dar nu e prea mult? sau o fi o pastila ...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#331 2010-05-07 16:05:07

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

eu am dat 35 de lei.
nu cred ca exista un moment ideal ca sa o faci... sa nu fii pe stop si sa nu faci sex, spalaturi interne cu 48 de h inainte de recoltare


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#332 2010-05-12 23:00:05

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

moksha... din nou am nevoie de ceva sfaturi
astazi am fost la ginecolog
analiza de secretie:
epitelii=frecvente
leucocite=frecvente
flora grad=III
candida albicans=frecventi spori
si inca 3 "chestii" care sunt absente
iar la examen bacteriologic col uterin =prezent stafilococ auriu hemolitic
*tratament-ovule si diflucan (sper ca asta e numele corect)

nu stiu cata treaba au astea cu ganglionii, dar dr zicea ca s-au mai retras si cel mai probabil nu e ceva grav  hmm
nu inteleg ce e cu stafilococul ala; iti scriam mai demult ca ma confrunt cu o sputa de f mult timp - or avea vreo legatura? am citit pe net rodnar cum ca afecteaza si gatul

mersi!

nu are legatura cu sputa, stai linistita.
nu stiu sa iti dau detalii legate de tratament, pentru asta cel mai bine discuti cu medicul tau.
scuze ca raspund tarziu, am fost plecata.

Offline

 

#333 2010-05-25 20:00:02

alhambra
Membru
Inregistrat: 2010-03-26
Mesaje: 3

Re: ganglioni

Buna ziua! De vreo 3 saptamani am si eu ganglionii din zona gatului inflamati, sunt vreo 6-7 de aprox. 1-1,2cm care nu se retrag. Am facut cam toate analizele despre care am citit aici, totul e ok si nu am alti ganglioni in abdomen ori plaman. Alte simptome nu am. Doctorii ar vrea sa fac o biopsie daca nu se retrag in vreo saptamana-doua; pana atunci,mai e ceva la care nu m-am gandit?

Offline

 

#334 2010-05-25 20:07:56

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

pai analizele la sange pt boli infectioase le-ai facut, nu?  vsh si hemoleucograma?
control orl si la plamani, banuiesc ca da..
daca ai facut toate astea si nu ti-a iesit nimic, la fel ca si mie de altfel, eu zic sa mai stai sa vezi daca nu se retrag singurei..
eu am facut si tomografie, dar asta pt ca era unul si mare, nu mai multi..

eu am avut unul mare in stanga, acum s-a mai retras, dar mi s-a inflamat cel din dreapta.. de la ce, habar nu am

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-05-25 20:09:02)

Offline

 

#335 2010-05-26 09:26:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ganglioni

alhambra a scris:

Buna ziua! De vreo 3 saptamani am si eu ganglionii din zona gatului inflamati, sunt vreo 6-7 de aprox. 1-1,2cm care nu se retrag. Am facut cam toate analizele despre care am citit aici, totul e ok si nu am alti ganglioni in abdomen ori plaman. Alte simptome nu am. Doctorii ar vrea sa fac o biopsie daca nu se retrag in vreo saptamana-doua; pana atunci,mai e ceva la care nu m-am gandit?

pot fi in legatura cu vreo raceala pe care ai avut-o la momentul ala...ma rog, eu zic sa astepti saptaminile alea si dupa aia sa te gindesti la tot felul de lucruri...sau mai precis sa lasi medicii sa se gindeasca.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#336 2010-05-26 13:04:28

Chamomile
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 584

Re: ganglioni

offtopic Sa nu mai deschid un topic pt problema mea... Si nici nu stiu in care alt topic deschis s-o incadrez chicot
Stie cineva de la ce poate apare o sensatie de amorteala in buze? Mai exact cea inferioara, si putin din varful limbii. Nu stiu ce am si de vreo 2 saptamani ma tine asa neutral


"Sex relieves tension - love causes it."  ~Woody Allen

Offline

 

#337 2010-05-26 13:13:14

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

Chamomile a scris:

offtopic Sa nu mai deschid un topic pt problema mea... Si nici nu stiu in care alt topic deschis s-o incadrez chicot
Stie cineva de la ce poate apare o sensatie de amorteala in buze? Mai exact cea inferioara, si putin din varful limbii. Nu stiu ce am si de vreo 2 saptamani ma tine asa neutral

lipsa de calciu sau magneziu, herpes, orice alta infectie locala, inclusiv raceala, nevralgii, poate fi orice.

Offline

 

#338 2010-05-26 13:21:18

Chamomile
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 584

Re: ganglioni

moksha a scris:

Chamomile a scris:

offtopic Sa nu mai deschid un topic pt problema mea... Si nici nu stiu in care alt topic deschis s-o incadrez chicot
Stie cineva de la ce poate apare o sensatie de amorteala in buze? Mai exact cea inferioara, si putin din varful limbii. Nu stiu ce am si de vreo 2 saptamani ma tine asa neutral

lipsa de calciu sau magneziu, herpes, orice alta infectie locala, inclusiv raceala, nevralgii, poate fi orice.

Merci, moksha! Cu calciul am mai avut probleme si cu o anemie destul de bine conturata. S-ar putea sa fie asta. Eu ma gandeam la ceva legat de neuro... Ma si enerveaza senzatia aia de rece si amoriti chicot
Herpes sau infectii locale sigur n-am:) Pt orice eventualitate, cred ca imi fac un exudat.


"Sex relieves tension - love causes it."  ~Woody Allen

Offline

 

#339 2010-05-26 14:13:03

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

Chamomile a scris:

moksha a scris:

Chamomile a scris:

offtopic Sa nu mai deschid un topic pt problema mea... Si nici nu stiu in care alt topic deschis s-o incadrez chicot
Stie cineva de la ce poate apare o sensatie de amorteala in buze? Mai exact cea inferioara, si putin din varful limbii. Nu stiu ce am si de vreo 2 saptamani ma tine asa neutral

lipsa de calciu sau magneziu, herpes, orice alta infectie locala, inclusiv raceala, nevralgii, poate fi orice.

Merci, moksha! Cu calciul am mai avut probleme si cu o anemie destul de bine conturata. S-ar putea sa fie asta. Eu ma gandeam la ceva legat de neuro... Ma si enerveaza senzatia aia de rece si amoriti chicot
Herpes sau infectii locale sigur n-am:) Pt orice eventualitate, cred ca imi fac un exudat.

nu are absolut nici o legatura exudatul, ma refeream mai degraba la infectii virale.
da, nu stiu cum am putut sa uit de anemie, e chiar o cauza importanta pentru asemenea simptome.

Offline

 

#340 2010-05-26 15:42:07

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: ganglioni

alhambra a scris:

Buna ziua! De vreo 3 saptamani am si eu ganglionii din zona gatului inflamati, sunt vreo 6-7 de aprox. 1-1,2cm care nu se retrag. Am facut cam toate analizele despre care am citit aici, totul e ok si nu am alti ganglioni in abdomen ori plaman. Alte simptome nu am. Doctorii ar vrea sa fac o biopsie daca nu se retrag in vreo saptamana-doua; pana atunci,mai e ceva la care nu m-am gandit?

Cred ca propunerea doctorilor este cea mai buna, nu inteleg de unde sti ca nu sunt alti in interior, acolo nu se vad decat la CT sau RMN...ai facut asa ceva?
Sfatul meu este sa nu asteti prea mult. Sanatate multa!

Offline

 

#341 2010-06-02 20:33:38

alhambra
Membru
Inregistrat: 2010-03-26
Mesaje: 3

Re: ganglioni

taisia a scris:

alhambra a scris:

Buna ziua! De vreo 3 saptamani am si eu ganglionii din zona gatului inflamati, sunt vreo 6-7 de aprox. 1-1,2cm care nu se retrag. Am facut cam toate analizele despre care am citit aici, totul e ok si nu am alti ganglioni in abdomen ori plaman. Alte simptome nu am. Doctorii ar vrea sa fac o biopsie daca nu se retrag in vreo saptamana-doua; pana atunci,mai e ceva la care nu m-am gandit?

Cred ca propunerea doctorilor este cea mai buna, nu inteleg de unde sti ca nu sunt alti in interior, acolo nu se vad decat la CT sau RMN...ai facut asa ceva?
Sfatul meu este sa nu asteti prea mult. Sanatate multa!

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Da, culmea este ca am facut si CT toracic (acum o luna si putin) si RMN la coloana (acum 2 luni) pentru ca am avut acum niste dureri in omoplatul stang, dar probabil ca a fost o nevralgie intercostala&spondiloza, pentru ca intre timp au cam trecut.
Dupa CT au aparut ganglionii si apoi am facut si ecografie abdominala - nimic.
La sange am facut in ultima luna hemoleucograma, VSH, fibrinogen, PCR, LDH, beta 2 microglobulina, HIV, sifilis, hepatita B si C, toxoplasma, toxocara, herpes 1 si 2, electroforeza proteinelor serice, calciu, magneziu, potasiu, frotiu de sange periferic, EBV etc. Toate bune...
Acum sunt si mai multi ganglioni, cel mai mare sa pare ca are 2,5 cm (!!) si am unul mic (0.5cm) si supraclavicular. Deci..........................................

Offline

 

#342 2010-06-02 21:07:22

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

alhambra si eu sunt in aceeasi situatie, ti-am zis mi-a aparut unul mare, nici nu mai stiu cat avea la inceput, dar mai mult de 2.5 cm, s-a retras si mi-a aparut in partea cealalta.
sfatul meu ar fi sa nu te grabesti sa ii scoti. tu faci cum crezi si asculti de medici, dar nu te grabi, asteapta putin sa vezi poate se retrag

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-06-02 21:07:41)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.