homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglioni-19


#343 2010-06-21 16:07:38

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: ganglioni

Ioana, am citit mai sus ca ai fost in germania.

Sunt si eu interesata de o clinica/doctor/spital specializat in operatii la ochi. Eu nu stiu deloc germana si imi este greu sa gasesc ceva... si mai ales sa fiu sigura ca este si foare bun.
Tu cum ai gasit clinica la care ai fost?

Offline

 



#344 2010-06-21 16:57:37

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

lavinia, eu merg acolo pt ca finuta mea se trateaza la ei de cancer. mama fetitei cunoaste o doctorita de familie care este romanca si ea m-a dus la o clinica de orl.
nici eu nu stiu germana si daca nu ar fi mers ea cu mine, nu m-as fi inteles cu doctorita.

Offline

 

#345 2010-06-21 17:19:39

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: ganglioni

mersi! mai caut smile, poate ma lamuresc pana la urma.

Offline

 

#346 2010-06-21 18:57:49

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ganglioni

Lavinia_tia a scris:

Ioana, am citit mai sus ca ai fost in germania.

Sunt si eu interesata de o clinica/doctor/spital specializat in operatii la ochi. Eu nu stiu deloc germana si imi este greu sa gasesc ceva... si mai ales sa fiu sigura ca este si foare bun.
Tu cum ai gasit clinica la care ai fost?

vrei neaparat in germania?
pentru ca daca nu, exista dr.Balta in Bucuresti si e un foarte bun profesionist, poti avea maximum de incredere in el


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#347 2010-06-21 19:36:49

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

n-ai pt ce, lavinia, imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult

Offline

 

 Publicitate


loading...

#348 2010-06-24 17:56:57

alina_l
New member
Inregistrat: 2009-11-25
Mesaje: 16

Re: ganglioni

Cat timp poate sa ramana un ganglion inflamat? Eu am un ganglion mai mare sub mandibula de cel putin 5 ani, am fost doar la ORL ca eu credeam ca e amigdala, medicul mi-a zis ca e un ganglion, dar nu e cazul sa-mi fac griji. De durut, nu ma doare. Oare sa mai fac si alte investigatii?

Offline

 

#349 2010-06-24 19:49:46

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

alina, 5 ani mi se pare deja cam mult neutral
eu am avut unul tot asa mare, din martie pana acum (inca nu a trecut de tot, dar e mai mic) si acum am unul in dreapta, tot asa marisor ..nici pe mine nu m-a durut niciunul
eu am facut cam toate analizele posibile, de la sange si pana la tomomografie si nu mi-au aflat cauza pt care se umfla
cred ca in mod normal, macar niste analize la sange trebuia sa iti dea sa faci sa vezi daca e vreo cauza infectioasa, de exemplu mononucleoza sau toxoplasmoza. nu e nimic grav, trec de la sine, dar macar stii de la ce a fost.
daca te deranjeaza, poti merge acum la medic sa iti recomande un set de analize.

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-06-24 19:50:09)

Offline

 

#350 2010-06-24 20:17:07

alina_l
New member
Inregistrat: 2009-11-25
Mesaje: 16

Re: ganglioni

multumesc de raspuns. analize obisnuite de sange am mai facut eu in astia 5 ani, nu mi-a iesit nimic de obicei. medicul a zis ca poate fi si de la piele asa, ca tot am probleme cu acneea, sau de la dinti.

Offline

 

#351 2010-06-24 22:14:21

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

n-ai pt ce
cauze e adevarat ca pot fi foarte multe.. e bine daca ai facut hemoleucograma si a iesit bine
dar sunt niste analize de sange specifice care se fac, cele de infectioase...desi in atata timp daca aveai vreun virus, trecea.
de la dinti, da se poate sa ai vreo infectie si sa se fi inflamat ganglionul, dar cred ca in atata timp, iti dadeai seama daca te deranja ceva la dantura.
acum cum zici tu, pt linistea ta mai poti face niste investigatii sau sa mai stai asa.
multa sanatate!

Offline

 

#352 2010-06-24 22:36:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ganglioni

alina_l a scris:

Cat timp poate sa ramana un ganglion inflamat? Eu am un ganglion mai mare sub mandibula de cel putin 5 ani, am fost doar la ORL ca eu credeam ca e amigdala, medicul mi-a zis ca e un ganglion, dar nu e cazul sa-mi fac griji. De durut, nu ma doare. Oare sa mai fac si alte investigatii?

daca ai fost la medic, daca ai facut analize si au iesit bine, lasa-l in pace si asculta sfatul medicului. Poate ramine inflamat asa tot restul vietii tale fara sa fie vreo problema


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#353 2010-06-25 09:26:23

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: ganglioni

doctoressa a scris:

vrei neaparat in germania?
pentru ca daca nu, exista dr.Balta in Bucuresti si e un foarte bun profesionist, poti avea maximum de incredere in el

Am vazut 2 medici pana acum si ce mi s-a spus nu a fost foarte incurajator. Oricum nu strica sa mai consult unul. Multumesc pentru sfat! O sa incerc sa ajung si la dumnealui.
Si am ales in afara tarii pentru ca oricum trebuie sa platesc interventia

Offline

 

#354 2010-06-25 09:33:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ganglioni

Lavinia_tia a scris:

doctoressa a scris:

vrei neaparat in germania?
pentru ca daca nu, exista dr.Balta in Bucuresti si e un foarte bun profesionist, poti avea maximum de incredere in el

Am vazut 2 medici pana acum si ce mi s-a spus nu a fost foarte incurajator. Oricum nu strica sa mai consult unul. Multumesc pentru sfat! O sa incerc sa ajung si la dumnealui.
Si am ales in afara tarii pentru ca oricum trebuie sa platesc interventia

cum crezi...
dr Balta e foarte priceput...
nu stiu ce problema e in discutie insa e de luat in calcul si ca nu orice problema are raspuns incurajator
si daca vrei, cei mai tari in operatiile pe ochi sunt rusii, de departe mai tari decit toata Europa la un loc


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#355 2010-06-25 10:25:44

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: ganglioni

multumesc inca o data!

Offline

 

#356 2010-06-25 23:09:21

ely-camy
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 13

Re: ganglioni

Buna lavinia, nu am mai vb de f mult timp in legatura cu rana pe col si dr tarlea. Daca iti aduci aminte ne-am trimis niste poze de la colposcopie si am vb si la telefon . Esti ok?

Offline

 

#357 2010-06-26 12:35:27

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: ganglioni

Buna smile.

Sunt ok, da. Am fost la control la inceputul anului si dna. dr. spunea ca totul este ok. Tu ce faci? Care mai este situatia ta?

PS: Ai avut cumva un alt ID inainte?

Ultima oara a fost editat de Lavinia_tia (2010-06-26 12:36:52)

Offline

 

#358 2010-06-26 16:40:32

ely-camy
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 13

Re: ganglioni

Da am avut si acum nu mai imi este recunoscut. Sunt ok, merg din 6 in 6 luni la d-na dr si totul este ok.Pap-ul este 2 iar colposcopiile fara probleme. Intre timp am nascut (am un baietel de 5 luni si stii ca deja aveam o fetita de 5 ani) si in timpul sarcinii m-au vazut zeci de dr care au spus ca d-na dr are dreptate.Ma gandesc oare ce ma faceam daca ascultam de cealalta dr. care urma sa-mi faca conizatie...
  Ma bucur mult de tot ca esti bine! Imi poti trimite nr tau?

Offline

 

#359 2010-06-26 17:19:57

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: ganglioni

ti l-am trimis pe mail.

ma bucur ca acum esti bine! smile

Ultima oara a fost editat de Lavinia_tia (2010-06-26 17:21:58)

Offline

 

#360 2010-07-27 16:44:42

rorica
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 37

Re: ganglioni

Buna! As vrea sa va intre ceva: am avut un ganglion inflamat in zona inghinala. Dupa ce mi-am facut o tona de analize, mi-a iesit VSH-ul marit, cica ar fi o infectie, mi-a iesit si sange in urina, deci infectie urinara. Am facut antibiotice mi s-a dezumflat ganglionul, dar zona aceea a ramas cumva inflamata usor, mai mult decat in stanga, unde nu am avut nimic. E posibil sa ramana asa umflata zona acolo? Deja ma apuca nebunia, am fost la ginecolog, la internist, la dermatolog, la medicull de familie...am facut analizele pentru sifilis, sida, numai pentru cancer nu am facut...eu am infectii urinare dese, pentru ca nu beau suficienta apa si ma gandesc oare asta sa fie cauza? Adica de cate ori voi face infectie urinara se va inflama zona aceea? Multumesc!

Offline

 

#361 2010-12-01 19:28:15

cincin
New member
Inregistrat: 2009-03-15
Mesaje: 5

Re: ganglioni

As avea nevoie de un sfat. Acum 2 luni mi s-a inflamat un ganglion la gat (submandibular). Am fost la ORL si mi s-a spus ca as avea o candidoza bucala (nu am luat antibiotice) si posibil sa fie o reactie la ea. Mi s-a dat sa iau orofar si sa ma ung cu diclofenac (alaptez si nu prea avea ce alt tratament sa imi prescrie sa fie ok). Dr orl-ist spunea ca ar trebui in max o sapt sa se retraga. Nu s-a retras...am facut analize de sange care au iesit ok (hemoleucograma, VSH, Aslo, urina). Am facut si o ecografie la gat (la recomandarea medicului de familie) unde scrie: submentonier 2 adenopatii cu caracter reactiv cu diametrul 14/4, respectiv 11,4/6,1 mm; submandibular drept (regiunea unghiului mandibulei) adenopatii cuu diametrul 26,2/8,4 mm, iar in stg aceeasi regiune 20,5/7,4.
Medicul de familie spune sa nu ma ingrijorez ca e bine ca au caracter reactiv si sa astept sa se retraga.
Inca nu s-au retras, mie la palpare mi se pare ca variaza (eu ii simt doar pe cei 2 submandibulari).
Am citit pe aici ca se fac in unele cazuri si tomografii, biopsii.
Nu stiu daca sa mai cer si alta parere si sa continui cu alte investigatii. Am luat o pauza acum de medici...intr-o sapt am fost si la orl si stomatologie (nu am nimic la dinti) si vreo 2 generalisti. Am ramas in continuare cu teama sa nu fie ceva mai grav.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.