homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglioni-20


#362 2010-12-01 19:39:47

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

cincin, nu stiu daca ai citit din urma, eu am avut inflamati 2 ganglioni la gat (unul inca mai este umflat) si tot diagnosticul de adenopatie mi s-a pus in urma tomografiei, la ecografie nu au putut sa imi zica prea multe. la mine problema a fost ca nu se stie de la ce sunt, nu am nimic orl, nimic infectios, cancerul e exclus..deci pur si simplu s-au umflat .. primul aproape s-a retras de tot, nu se mai simte, iar al doilea pare ca e mai mic.
eu zic ca daca ti s-a spus de la orl ce e si ai primit tratament, sa ii lasi in pace sa se retraga. ai facut analizele la sange, daca era ceva grav sigur se vedea, deci stai linistita.
tu ai dat de medici ok, mie toti mi-au zis sa ii scot sa fac biopsie si sa ii scot pentru ca sigur nu se retrag...eh s-au retras si bine am facut ca nu i-am ascultat sa ma operez degeaba

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-12-01 19:40:19)

Offline

 



#363 2010-12-01 19:43:56

cincin
New member
Inregistrat: 2009-03-15
Mesaje: 5

Re: ganglioni

Vreau sa mai merg totusi sa mi se dea un tratament pentru candidoza asta (desi am facut si exudat faringian si lingual si nu a aparut nimic, dar am ceva dubii in privinta laboratorului si a asistentei care a prelevat proba). Unii medici mi-au spus ca e posibil sa fie de la candidoza, altii ca nu are cum.
Eu evident ca m-am gandit s anu fie cancer sau vreo tumora la cap (info de pe net sad ). Din ce am citit asta nu apare la analizele uzuale de sange.
Acum sincer mi-e frica sa ma mai duc la alti medici ....poate putina superstitie ...vin sarbatorile si sa nu fiu cu drumuri prin spitale....Dar tot nu reusesc sa ma linistesc.
Multumesc mult pentru raspuns.

Offline

 

#364 2010-12-01 19:48:16

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

nu mai citi pe net toate prostiile!!! e cea mai mare greseala si eu am facut la fel si am fost terorizata de ideea ca e cancer (din cauza stresului m-am imbolnavit de tiroida). toti medicii de la noi au zis sa ii scot, sa vada ei ce e.. am fost in germania si mi-au facut eco si analize la sange si au zis ca nu am nimic, sunt bine, sa ii las in pace..
daca ai fi avut cancer, ar fi aparut sigur modificari la analizele de sange, iti spun sigur.
pentru moment, eu in locul tau nu m-as mai duce la niciun medic, as astepta sa vad daca nu se retrag.

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-12-01 19:48:41)

Offline

 

#365 2010-12-04 22:16:11

tweettty
New member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 63

Re: ganglioni

Buna, am o intrebare , adica sa-mi interpretati ceva... doctoressa sau cineva cine stie ce inseamna: axila dreapta- 3-4 limfonoduli de pana la 10 mm, ax lung, unul dintre acestia prezentand cortexul mai ingrosat, difuz, de pana la 2.5 mm.
Va rog frumos sa-mi spuneti ca nu e vorba despre cancer sad va trebui sa ma duc la control peste 2 saptamani, sa urmarim evolutia. Nu ma doare, nu e palpabil. Am foat operata cu un fibroadenom mamar la vara si m-am dus la control, iar la controlul eco doctorita a observat limfonodulul suspect. Mi-a zis ca poate fi de la deodorant, de la o viroza sau pentru ca ma epilasem recent, dar dupa ce am citit atatea numai la asta ma gandesc, cred ca innebunesc in 2 saptamani. E ceva foarte grav? sad va rog sa-mi raspundeti... grater

edit: mi-am facut analizele de sange la vara, cand am fost operata, au iesit perfect, eram sanatoasa tun. Iar dupa m-am apucat sa iau picaturi Beres din proprie intiativa si ma simt bine

Ultima oara a fost editat de tweettty (2010-12-04 22:19:53)

Offline

 

#366 2010-12-05 21:30:16

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: ganglioni

Daca ai facut biopsie la fibroadenom, si a iesit ok, stai linistita. Sunt sanse covarsitoare sa nu fie nimic grav. Pe de alta parte garantii nu iti poate da nimeni...Dar inteleg ca nici doctorita nu a fost foarte ingrijorata ( in general ei isi pot da seama dupa anumite semne daca e ceva grav), asa ca fii linistita...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2010-12-05 22:26:16

tweettty
New member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 63

Re: ganglioni

Da... am facut biopsie, si a iesit bine. Mersi mult pentru raspuns smile

Offline

 

#368 2011-03-03 20:07:10

SofySofia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 812

Re: ganglioni

Fetelor de ieri ma dor ganglionii de sub ureche dreapta rau de tot cand deschid gura,fac miscari bruste cu maxilarul etc. De acum o ora parca simt ca mi se si umfla (ma speriat mama cu orionul lol ),dar pe sora mea a durut-o la fel acum 2 zile si dupa ce a luat un paracetamol i-a trecut. Nu am febra,am pofta de mancare ca de obicei,dar totusi nu mananc de frica durerii sad
Pot avea oreion?


Strong reasons make strong actions!

Offline

 

#369 2011-04-19 14:09:12

trimus
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 12

Re: ganglioni

va rog frumos, ce inseamna "toate" analizele de sange plus cele de la infectioase in cazul ganglionilor? mi le poate enumera cineva pe toate.....mi s-a propus si mie biopsie, am fost decat la dermatolog, iar ca analize am facut hiv, vdrl, hepatitele, hemoleucograma, proteina c reactiva, fibrinogen, exudat, chiar nu vreau sa aud de biopsie, dar ii am de mai bine de 3 luni si nici semn sa se retraga....mutumesc

Offline

 

#370 2011-04-19 14:18:30

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ganglioni

cel mai bine e sa mergi la un spital de boli infectioase, acolo ti se vor recomanda analize pentru diferite boli infectioase care au ca efect inflamarea ganglionilor

Offline

 

#371 2011-04-19 16:06:44

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

trimus a scris:

va rog frumos, ce inseamna "toate" analizele de sange plus cele de la infectioase in cazul ganglionilor? mi le poate enumera cineva pe toate.....mi s-a propus si mie biopsie, am fost decat la dermatolog, iar ca analize am facut hiv, vdrl, hepatitele, hemoleucograma, proteina c reactiva, fibrinogen, exudat, chiar nu vreau sa aud de biopsie, dar ii am de mai bine de 3 luni si nici semn sa se retraga....mutumesc

de ce nu vrei sa auzi de biopsie?

Offline

 

#372 2011-04-20 01:42:39

trimus
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 12

Re: ganglioni

pai am teama, mai ales de cand am auzit ca la unele persoane s-a inflamat mai rau galglionul dupa biopsie si sincer nici nu stiu exact in ce constaextirpare totala sau un fragment din el

Offline

 

#373 2011-04-20 08:51:13

trimus
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 12

Re: ganglioni

apropo, cat costa o astfel de interventie, nu sunt asigurat.....in acest caz trebuie sa merg la o clinica privata?

Offline

 

#374 2011-04-20 09:33:49

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: ganglioni

dar nu cred ca trebuie sa faci biopsie decat daca iti recomanda un medic, apoi biopsia se poate face si prin punctie , din pacate nu stiu cat te costa o astfel de analiza nefiind asigurat, dar nu te costa nimic o vizita la o clinica.

Offline

 

#375 2011-04-20 10:13:24

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

taisia a scris:

dar nu cred ca trebuie sa faci biopsie decat daca iti recomanda un medic, apoi biopsia se poate face si prin punctie , din pacate nu stiu cat te costa o astfel de analiza nefiind asigurat, dar nu te costa nimic o vizita la o clinica.

i'a recomandat un medic.

trimus, daca ai fost la medic, ti'ai facut analizele si ti s'a recomandat biopsie, pai asta trebuie sa faci. nu inteleg care e nelamurirea ta.

Offline

 

#376 2011-04-20 17:14:39

trimus
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 12

Re: ganglioni

moksha, cu biopsia m-am lamurit, vreau sa fac, insa dl dermatolog recomandase asta pana sa fac vreun alt fel de analiza, exceptand hiv si sifilis, dupa ce hemoleucograma a aratat usoare cresteri/ scaderi ale unor valori, m-a trimis si  la consult la chirurgie si eventual a biopsie...astazi am fost la sp. judetean, m-a consultat rapid, nu m-a intrebat nimic si mi-a spus sa vin la biopsie doar daca ganglionii se maresc in timp....acum ramane sa vb cu medicul meu sa vedem ce urmeaza, oricum multumesc pentru raspunsuri

Offline

 

#377 2011-08-18 09:56:58

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: ganglioni

wave
am si eu niste probleme..in primul rand stiu ca trebuie sa ajung la doctor  chicot dar nu prea am timp cu bebe mic...
ideea e urmatoarea...am sub gusa,un pic mai incolo,si sub maxilar 3 ganglioni umflati care cateodata se lasa,cateodata se maresc...dar mereu sunt acolo...ce e de acut?sunt foarte enervanti  bang


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#378 2011-08-18 11:01:12

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

pucca_pucca89 a scris:

wave
am si eu niste probleme..in primul rand stiu ca trebuie sa ajung la doctor  chicot dar nu prea am timp cu bebe mic...
ideea e urmatoarea...am sub gusa,un pic mai incolo,si sub maxilar 3 ganglioni umflati care cateodata se lasa,cateodata se maresc...dar mereu sunt acolo...ce e de acut?sunt foarte enervanti  bang

imi pare rau, dar raspunsul e ca trebuie sa mergi la medic.
cel mai probabil e vorba de probleme dentare, mai mici sau mai mari....depinde mult de caracterul lor si multe alte aspecte.

medicul o sa stie smile

sanatate.

Offline

 

#379 2011-08-18 13:46:03

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: ganglioni

e adevarat ca punctia ggl poate da un diagnostic in proportie de 50%, fata de biopsie ggl care e mai precisa?

Offline

 

#380 2011-08-25 21:37:42

nadiaanca
Membru
Inregistrat: 2011-08-25
Mesaje: 2

Re: ganglioni

as dori sa iau si eu legatura in particular cu cineva dintre voi, as dori niste sfaturi...moksha, daca nu te deranjeaza, as dori mult sa pot vorbi cu tine.observ ca esti f draguta si de asemenea f informata...te rog lasa un mesaj pe forum.multumesc frumos.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.