homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglioni-22


#400 2012-04-20 22:36:05

trimus
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 12

Re: ganglioni

am facut biopsie in cele din urma, cel mai mare ganglion inghinal avea 1 cm, mi-a fost extras acela plus unul mai micut de pe partea stanga...rezultatul nu a venit, dar mai bine nu faceam, acum am ditamai umflatura in locul acela si puroiaza usor, chirurgul zice ca e normal pfffff....inca o intrebare va rog, eu am si ganglioni laterocervicali de 12, 13 cm si inghinal pe partea dreapta , este adevarat ca unii pot fi cancerosi iar  altii nu?

Offline

 



#401 2012-04-22 20:41:36

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: ganglioni

"ditamai umflatura " nu este consecinta a faptului ca ai facut bopsia, nu inteleg cum poti sa stai cu ganglioni de 13 cm???? eu nu pot spune de cancer, exista boii diverse, daca ai facut biopsia probabil iti va spune medicul despre ce este vorba.

Offline

 

#402 2012-04-23 11:46:01

trimus
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 12

Re: ganglioni

cum pot sa stau??!!!...nu ma deranjeaza cu absolut deloc, nu sunt vizibili, la pipait se simt foarte mici ca un bob de mazare, medicul a spus ca sunt ascunsi dupa muschi si ca nu pun mare problema.......eu nu stiu ce sa mai cred, ce sa mai spun, nici dermatologul, nici hematologul, nici chirurgul nu mi-au spus nimic concret sau ce ar trebui sa fac

Offline

 

#403 2012-04-23 13:25:37

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

pai daca ti-au zis sa ii lasi asa, de ce nu ii asculti?
oricum pana iti iese rezultatul la biopsie nu ai ce sa faci

si eu am acum iar inflamat un ganglion laterocervical, cred ca are mai mult de 2 cm, iau antiinflamatoare si atat, astept sa se desumfle de la sine

dar tu vezi ce iti iese la biopsie si de acolo ce cale urmezi

Offline

 

#404 2012-04-23 13:31:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ganglioni

oricum cred ca voia sa spuna 13 mm, ma gandesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2012-04-23 14:27:50

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

si eu m-am gandit la asta sincer..ca nu sunt cm ci mm

Offline

 

#406 2012-04-23 18:21:59

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: ganglioni

Da, voi doua aveti dreptate.
trimus, cred ca  nu sti sa ne spui, diferenta intre cm si mm este enorma, apoi daca nu te-au derajat sau nu ai avut alte simptome care sa te derajeze, de ce te-ai dus la biopsie???

ioana are dreptate acum numai ai ce sa faci, nu trebuie decat sa astepti analiza, banuiesc insa ca ai facut si niste analize mai speciale de sange, daca ai fost la hemato, plus ca ar fi trebuit sa faci si niste markari tumorali, astea cum sunt??

chirurgul care a facut operatia banuieste despre ce este vorba dupa felul formatiuni, dar probabil nu vrea sa se bage, cel putin la noi am stiut de cum a iesit din operatie, dar tot a trebuit sa asteptam rezultatul biopsiei, apoi am mers la hematologie si aici alte teste si CT.
Sanatate multa!

Offline

 

#407 2012-04-23 20:21:06

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

si eu eram de parere ca era bun un CT sau si mai bine un RMN inainte de biopsie
nu sunt la fel de relevante, dar oricum ajuta
CT-ul la mine a fost relevant
dar la ea, acum, biopsia va spune destul de clar ce este de facut mai departe

Offline

 

#408 2012-04-24 13:25:14

trimus
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 12

Re: ganglioni

13 mm, da, greseala mea...am facut biopsia pentru ca ii am din februarie 2010 si nu au dat inapoi cu antibiotice si antiinflamatoare, dar nici nu au mai crescut in 2 ani , de biopsie mi-a spus medicul dermatolog la inceput in 2010, nu am stiut de markeri tumorali, analizele de sange bunicele, ceva modificari la hemograma in aceea perioada, hematologul dupa consult a spus ca sigur nu este o boala de sange, probabil ceva reactiv si asta a fost tot.....analizele de sange le-am repetat inainte de biopsie, toate valorile normale, in afara de un aslo marit si un stafilicoc la exudatul nazal...referitor la cei inghinali, pe parte ginecologica o infectie urinara cu e-coli si candida, din ce mi s-a spus, ultimele doua nu conduc la marirea ganglionilor....in ultimul timp simteam o durere, intepaturi, in zona gangl din partea stanga, durere ce se lasa pe picior in jos.....acum, ma gandesc ca am ales gresit sa fac biopsia, a mai auzit cineva ca este posibil ca aceasta sa declanseze celulele canceroase din organism?

Offline

 

#409 2012-04-24 19:44:47

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: ganglioni

ok,acum ai  facut biopsia si trebuie sa astetepti rezultatul, nu trebuie sa gandesti ca ai gresit se pare ca lucrurile sunt mai vechi si probabil ca sunt si alte simptome de care nu prea iti dai seama clar mai ales daca medicii au fost de acord sa-ti faca biopsia, probabil ca din analize au constatat ca exista un proces inflamator in corp si de asta te-au trimis la biopsie fara sa stie de unde vine.

Acum stai putin linistita pana vine rezultatul, nu mai citi pe net tot ce gasesti, peste tot sunt si multe baliverne, noi aici iti spunem doar pareri, nu pot fi lucruri concrete pentru tine, oricum fiecare organism are constructia lui si recationeaza diferit chiar daca in acte boala se numeste la fel, nu te ajuta cu nimic gandurile rele.

Nu stiu ca o biopsie sa declanseze celule canceroase(este doar o parere)oricum fiecare dintre noi avem in corp aceste celule doar ca depinde de puterea organismului, a sisemului imunitar de a se apara de o proliferarea a acestora.
Snatate multa si te asteptam cu vesti bune!

Offline

 

#410 2012-04-28 12:08:22

trimus
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 12

Re: ganglioni

taisia, tu spuneai ca acea "umflatura"/ganglion/scurta, nu este urmare a biopsiei, ce este cu ea, de ce a aparut? o am si in prezent, mica "taietura" a inceput sa prinda coaja si este vanata, asa este normal?.....a sosit si rezultatul: aspect histologic compatibil cu diagnosticul de limfadenita cronica reactiva, cel mai probabil in context dermatopatic si se recomanda pentru confirmare teste imunohistochimice.............inca  nu am fost pentru interpretare la medic, stie cineva ce sunt aceste teste imunohistochimice?

Offline

 

#411 2012-04-28 19:54:07

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: ganglioni

Eu nu prea inteleg, din ce spui tu........atunci cand ti-a facut operatia nu aveai umflatura???.... a aparut dupa???, poate ca este ca tine e normal sa nu imi dau seama, orice rana nu este intai vanata cum spui tu, se vindeca probabil nu imi dau seama, nici cat timp ai de la operatie...... nu pot sa-mi dau cu parerea.
Testele de care intrebi sunt acei markari de care iti spuneam, dar nu inteleg, spitalul la care ai facut biopsia nu putea sa faca si aceste analize, trebuie sa mergi la alt spital???
Probabil ca va trebui sa faci si un CT.
Sanatate multa si mai ales .....rabdare!

Offline

 

#412 2012-05-03 10:26:26

trimus
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 12

Re: ganglioni

aveam un ganglion de 1 cm pe care l-a scos, nu se vedea, se simtea decat la pipait, dupa ce l-a extras a aparut alt ganglion mult mai mare mare , poate 3 cm, se vede , este foarte tare si nu este mobil, mi s-a spus ca se cheama tot ganglion sau scurta dar nu stiu cauza inca

Offline

 

#413 2012-05-23 22:38:42

Diananaid
Hero member
Inregistrat: 2010-12-24
Mesaje: 2212

Re: ganglioni

E normal sa ti se inflameze vreun ganglion de la axila inainte sa vina menstra? Eu asta patesc de vreo cateva luni bune incoace. Am fost la medic, mi-a palpat sanii si axila si-a zis ca-ti totu' in regula, insa pe mine tot ma obsedeaza disconfortul asta. S-a mai confruntat cineva cu acest simptom? E normal sau sa merg din nou la medic? Ma doare doar o zi, dupa se retrage.


Tu siempre me respondes: quizas, quizas, quizas...

Offline

 

#414 2012-06-17 18:55:14

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: ganglioni

Buna fetelor, 

Mi-am depistat doua nodule, dar nu sunt sigura ca e vorba de ganglionii limfatici inflamati. In urma cu abia cateva zile am simtit un disconfort cand imi lasam capul in fata sau mai mult pe spate sau daca-l intorc spre dreapta. nodulul asta cel mai proeminent e undeva mai catre dreapta, la nivelul unde incepe sa creasca parul pe gat, in spate si e cam de marimea unui emoticon din asta. E destul de dureros la palpare. Si cred ca mai am unul putin mai sus, imediat la baza craniului, care este clar dureros.

Acum eu sunt foarte speriata ca nu am avut nicio infectie recenta in corp, nu am avut nicio raceala sau viroza. Au aparut subit. Cel mai mult ma sperie ca nu sunt convinsa ca e vorba de vreun ganglion limfatic, fiind destul de ...ciudat pozitionat(cel putin primul).

Nu stiu ce sa fac, unde sa merg sau ce sa cred!?


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#415 2012-06-17 19:46:25

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: ganglioni

Pot fi ganglioni, dar asta nu inseamna ca e neaparat vorba de ceva grav. Uneori se mai inflameaza si nejustificat sau chiar de la infectii minore.

Nu stiu exact la ce medic sa mergi. Pe mine medicul de familie m-a trimis la orl-ist ( dar asta ptr ca pe langa ganglionii inflamati aveam si alte problemute).

Eu ii am si acum. Unul e maricel si ma dor uneori. Si nu au aparut in momentul in care am avut o infectie ( sau poate ca da si nu mi-am dat seama).

Cert e ca nu e cazul sa te panichezi. Bolile grave au alte simptome, dincolo de ganglioni. Mergi la un medic ( tu parca nu esti in RO deci ai mai multe sanse sa mergi la un medic bun). Poti merge la un generalist si el va sti sa te trimita mai departe daca e cazul, bineinteles

Offline

 

#416 2012-06-18 19:03:33

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: ganglioni

Multumesc, be-happy. Ma mai linistisem aseara.
Azi am fost la internist si m-a controlat. Sunt in regula atata vreme cat nu isi mai modifica marimea.
Nu mi-a dat niciun antiinflamator, a spus ca trece durerea de la sine.
Bine ca am fost la medic, nu aveam liniste defel.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#417 2012-09-19 17:34:51

arianaliz
Full member
Inregistrat: 2009-12-05
Mesaje: 111

Re: ganglioni

nu am citit tot topicul, dar am o nelamurire, am auzit ca pot aparea ganglioni la axila de la epilatul cu ceara. care sunt sansele? pot duce la cancer? cesafac


In the end, we only regret the chances we didn't take, relationships we were afraid to have, and the decisions we waited too long to make.

Offline

 

#418 2012-09-21 21:48:44

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

arianaliz a scris:

nu am citit tot topicul, dar am o nelamurire, am auzit ca pot aparea ganglioni la axila de la epilatul cu ceara. care sunt sansele? pot duce la cancer? cesafac

evident ca nu pot duce la cancer.

posibil sa apara o adenopatie ca urmare a traumatismului local repetat, dar eu una nu am vazut asa ceva. in principiu nu sfatuiesc oamenii sa isi estimeze singuri ganglionii, poate ca e vorba de fapt de un fir de par crescut pe sub piele si o mana neexperimentata si panicata smile crede ca e un ganglion.

calmeaza-te. nu e nici pe departe o situatie pentru care ai vrea sa pierzi mai mult de o secunda de grija.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.