homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglioni-11


#191 2010-03-09 14:35:26

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

dar nu mi-am facut VSH si asta era important.. restul sunt perfecte , dar totusi,..ma stii ce speriata de bombe sunt, crede-ma ca numai de cancer imi e teama.. pana la urma m-am obisnuit si cu gandul de operatie, numai sa nu fie cancer neutral sincer, toti medicii mi-au zis sa nu ma gandesc la cancer, dar eu cum sunt paranoica si ipohindra, pana nu aflu ce e , nu ma calmez

Offline

 



#192 2010-03-09 14:56:39

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

pai fa-l, eu l-am facut cand ii depistasem si a fost ok. cred ca si la tn e ok.
oricum e bn sa ceri parerea mai multor medici si cu operatia asta. eu auzisem ca si biopsia asta e cu dus si intors ca in momentul in care ai taiat se complica situatia...

Offline

 

#193 2010-03-09 19:06:28

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

ioana, te inteleg perfect. si mie mi-e frica de mor de cancer
doctorita de la hemato mi-a zis ca sunt mici si normali yikes dar mi a luat totusi sange pt hemograma si vsh ... maine imi dau rezultatele si mi-e f frica hmm hmm
hemograma e tot una cu hemoleucograma?


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#194 2010-03-09 19:51:16

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

ioana, te inteleg perfect. si mie mi-e frica de mor de cancer
doctorita de la hemato mi-a zis ca sunt mici si normali yikes dar mi a luat totusi sange pt hemograma si vsh ... maine imi dau rezultatele si mi-e f frica hmm hmm
hemograma e tot una cu hemoleucograma?

da, e tot aia.

pentru ioana, cancerul de sange ca sa ii zic asa iti arata ceva si la hemograma, stai linistita din punctul asta de vedere, eu cred ca nu are cum sa fie asa.

andrulina - biopsia nu e cu doua taisuri, e foarte ok sa se faca daca e nevoie de ea.

si eu am 2 ganglioni cervicali de peste 5 ani si  nu mi-am pus problema ca ar fi asa anormal, toata lumea mai are cate un ganglion pe ici pe colo, deci nu cred ca e cazul sa ne speriem asa de rau daca facem analizele si sunt ok.

si repet, pentru carmen_21 ai fi un caz la un milion sa ai asa ceva si sa fie tocmai cancer de sange, pur si simplu nu e cazul.

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-03-09 19:55:41)

Offline

 

#195 2010-03-09 21:17:53

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

a ramas sa fac un RMN sau o tomografie vineri sau luni ca azi nu s-a putut si vedem ce iese si acolo..asa cum am mai zis , daca nu e cancer, nu imi fac griji, trebuie sa treaca el cumva

carmen, stai linistita, o sa iasa bine analizele, la tine nu e asa mare problema, parerea mea, pt ca sunt mai mici si se vor retrage cu tratament

la mine insa se pune problema de scos si mama tot imi zice ca nu prea ar fi bine sa umblu la ei.. acum nu stiu ce sa zic, astept rezultatul la RMN ca sa ma mai linistesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2010-03-09 21:23:58

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

ioana_4 a scris:

a ramas sa fac un RMN sau o tomografie vineri sau luni ca azi nu s-a putut si vedem ce iese si acolo..asa cum am mai zis , daca nu e cancer, nu imi fac griji, trebuie sa treaca el cumva

carmen, stai linistita, o sa iasa bine analizele, la tine nu e asa mare problema, parerea mea, pt ca sunt mai mici si se vor retrage cu tratament

la mine insa se pune problema de scos si mama tot imi zice ca nu prea ar fi bine sa umblu la ei.. acum nu stiu ce sa zic, astept rezultatul la RMN ca sa ma mai linistesc

chestia asta cu nu e bine sa umbli la ei e doar folclor smile nu are nici un motiv mama ta sa fie ingrijorata, cel mult il scoti degeaba si el e pur si simplu inflamator....repet, depinde mult si de contextul clinic si de ce hotaraste medicul tau, uneori exista ganglioni pur si simplu.

ps. e posibil sa fie reactivi la o infectie dentara, chiar daca nu e foarte "acuta", fa-ti un control stomatologic daca nu l-ai facut pana acum.

succes!

Offline

 

#197 2010-03-09 22:23:53

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

multumesc mult pt sfaturi, moksa

sincer nici nu mai stiu care e medicul meu ca am fost la vreo 4, 5 pana acum..
chiar nu stiu cum e chestia asta cu "umblatul" la ei, daca tu zici ca e folclor, probabil ai dreptate, eu recunosc ca nu sunt informata in sensul asta.

am intrebat medicul orl-ist daca sa ma duc si la o radiografie dentara si a zis ca nu e cazul, daca aveam vreo inflamatie asa mare dadea semne, adica simteam ceva.. iar consult stomatologic am facut acum o luna si nu am nicio carie, doar niste probleme cu gingia sensibila.

oricum mama zice sa nu il scot in tara, tot o tine pe a ei sa mai cer si sfatul medicilor din Germania si eventual sa il scot acolo, desi eu as fi mers pe varianta Medlife

in fine, o sa vad.. acum ma enerveaza ca nu pot face mai repede RMN si trebuie sa astept pana luni

Offline

 

#198 2010-03-09 22:59:37

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

ioana, ai incercat ceva naturist? ceaiul de sunatoare am inteles ca e bun.
moksha, daca nu te superi... tu ce specializare ai/urmeaza sa ai big_smile nu intreb ca semn de indoiala, ci pura curiozitate, ca sa apelam direct la tine cand mai e cazul
mie mi se pare f greu sa gasesti un doctor bun din toate punctele de vedere... sa se priceapa si f bine, sa fie si bland, sa si explice...in general sunt f grabiti, ocupati si tot asa


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#199 2010-03-09 23:01:12

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

nu am incercat nimic naturist carmen, ca nu stiu ce..si nici diagnostic nu am neutral

Offline

 

#200 2010-03-09 23:02:59

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

macar ne-am "specializat" pe ganglioni. eu cred ca am citit tot ce exista pe net despre ei
=> si mai multa panica chicot


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#201 2010-03-09 23:23:33

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

ioana, ai incercat ceva naturist? ceaiul de sunatoare am inteles ca e bun.
moksha, daca nu te superi... tu ce specializare ai/urmeaza sa ai big_smile nu intreb ca semn de indoiala, ci pura curiozitate, ca sa apelam direct la tine cand mai e cazul
mie mi se pare f greu sa gasesti un doctor bun din toate punctele de vedere... sa se priceapa si f bine, sa fie si bland, sa si explice...in general sunt f grabiti, ocupati si tot asa

ioana, chiar asa panica nu e nevoie, adica sa mergi in germania pentru un ganglion chiar nu are rost, parerea mea. stiu ca ai fost la multi medici deja, imi pare rau ca nu am urmarit atent cazul tau si poate intreb ceva ce ai spus deja, dar ai testat rubeola si toxoplasma?

carmen, mai am 4 luni pana o sa fiu medic si inca nu am ales specializarea, toti terminam medicina generala si pe urma ne indreptam catre ceva anume, functie de nota de la examenul de rezidentiat. o sa plec din tara si nu am o preferinta anume, imi plac bolile infectioase, dar ramane de vazut.

ps. insist inca o data sa iti faci analiza de secretie si culturi, parerea mea e ca pierzi timpul smile si nu mai citi si nu te mai panica, ti-am zis deja ca nu are rost, citesti ceva pe internet care nu se potriveste cazului tau si nu poti sa discerni ce e, de unde rezulta un cerc vicios si daca nu ai o problema mare acum, probabil o sa ai doamne fereste, daca te stresezi atat, cred eu fara motiv! cu rabdare si incet o sa afli care e cauza.

astept vesti de la amandoua.

Offline

 

#202 2010-03-09 23:54:34

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

moksha a scris:

ps. insist inca o data sa iti faci analiza de secretie si culturi, parerea mea e ca pierzi timpul smile

si sa fac si o ecografie?
imi poti spune si mie de aici ce anume tb sa fac. sa merg si sa cer direct, ca altfel iar imi spune ca nu e nevoie

http://www.mariestopes.ro/servicii_si_t … 95-ro.html

sper ca nu e reclama ca am pus linkul asta, dar mi se pare mai clar


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#203 2010-03-10 00:02:52

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

moksha a scris:

ps. insist inca o data sa iti faci analiza de secretie si culturi, parerea mea e ca pierzi timpul smile

si sa fac si o ecografie?
imi poti spune si mie de aici ce anume tb sa fac. sa merg si sa cer direct, ca altfel iar imi spune ca nu e nevoie

http://www.mariestopes.ro/servicii_si_t … 95-ro.html

sper ca nu e reclama ca am pus linkul asta, dar mi se pare mai clar

vrei tu neaparat la marie stopes? na, daca tie iti e mai ok asa...ecografie presupun ca ti-ar fi recomandat doctorul daca era ceva, deocamdata sa ne rezumam la analize. ti le trec si pe cele din sange, ca le poti face aici vad.


Secretie vaginala     30
Cultura secretii genitale      25 trebuie sa intrebi daca e inclusa si cultura pentru fungi, nu imi dau seama
Antibiograma secretii genitale     25
Eventual fa si o urocultura, nu strica.

Si din sange - ti le recomand practic doar pe primele 4neaparat, restul doar daca vrei.
Test sifilis (VDRL )      30
HIV      40
Ac- anti Chlamidya IgG      45
Ac- anti Chlamidya IgM     45

Ac- anti Toxoplasma IgG      45
Ac- anti Toxoplasma IgM     45
(toxoplasma iar e doar ca sa fim foarte corecti, ca nu se potriveste cu ce ai tu)
Ac-anti Rubella IgG      45
Ac-anti Rubella IgM     45
(nici asta nu prea poate fi, eu doar zic daca vrei sa fii sigura, adica daca poate mai ai si in alta parte si nu au fost observate etc)

Cam la asta ma gandesc acum, sper ca nu mi-a scapat nimic, dar in principiu cam asta trebuie.

Pentru secretia vaginala - Sa nu cumva sa ii spui ca ai aflat de pe un forum, ca ii ranesti orgoliul, eu propun sa te duci pur si simplu la un laborator, iti recolteaza asistenta, daca iese totul ok foarte bine, daca nu mergi direct cu rezultatul. Castigi timp si nu ataci orgoliul doctorului tau smile

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-03-10 00:04:30)

Offline

 

#204 2010-03-10 00:08:09

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

multumesc big_smile nu spuneam oricum de forum
si ultima intrebare... de la testul sifilis in jos sunt cele pe care mi le pot face si la infectioase, nu?
ca ma gandeam ca pt secretie merg la ginecolog, dar pt sange, avand in vedere ca sunt si mai scumpe merg la infectioase.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#205 2010-03-10 00:16:11

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

multumesc big_smile nu spuneam oricum de forum
si ultima intrebare... de la testul sifilis in jos sunt cele pe care mi le pot face si la infectioase, nu?
ca ma gandeam ca pt secretie merg la ginecolog, dar pt sange, avand in vedere ca sunt si mai scumpe merg la infectioase.

da, exact, de la sifilis in jos sunt pe infectioase. cum iti e mai bine.

Offline

 

#206 2010-03-10 11:23:02

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

moksha, am facut testele de toxomplasmoza, mononucleoza, citomegalovirus.. trebuie sa mai vina rezultatele la ceva "canis" .. nu stiu cum ii zice exact..deci m-am cam testat de infectioase

eu stiu ca nu e nevoie de mers in afara, dar mama e hotarata sa nu ma operez aici neutral
de fapt stiu eu ce vrea ea de fapt, spera ca medicii de acolo sa incerce sa trateze fara sa mi-l scoata

Offline

 

#207 2010-03-10 12:19:53

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: ganglioni

si eu am avut ganglioni destul de mari in cap, la ceafa si unul in obraz pe partea dreapta...cei din cap erau destul de mari 1-2,5 cm sa zic si erau 2.dupa nenumarate investigatii si raspunsuri negative, s-au hotarat sa-mi ia biopsie dar ai mei nu au fost de acord, sperand sa se poata rezolva intr-un alt mod.
din nou am schimbat medicul si dupa ce a analizat tot dosarul a hotarat sa mi fac o radiografie la dinti big_smile
surpriza, aveam infectie sub 4 masele, dar care nu erau cariate sau stricate.erau in perfecta stare. a trebuit sa le scot si sa mi curete infectia+ca am urmat tratament cu niste antiobiotice foarte tari.dupa 3 zile de la inceperea tratamentului "coarnele" mele au inceput sa se retraga, disparand complet.
asa ca...m-am lamurit si eu cu ganglionii astia smile

Ultima oara a fost editat de maryu (2010-03-10 12:20:29)


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#208 2010-03-10 12:51:49

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

ioana_4 a scris:

moksha, am facut testele de toxomplasmoza, mononucleoza, citomegalovirus.. trebuie sa mai vina rezultatele la ceva "canis" .. nu stiu cum ii zice exact..deci m-am cam testat de infectioase

eu stiu ca nu e nevoie de mers in afara, dar mama e hotarata sa nu ma operez aici neutral
de fapt stiu eu ce vrea ea de fapt, spera ca medicii de acolo sa incerce sa trateze fara sa mi-l scoata

toxocara, se poate sa fie si asta, dar parca nu prea cred...pentru ca aveai si putintica febra.

presupun ca si hiv-ul l-ai facut, nu? nu ca sa te sperii, e si el pe lista.

evident ca daca iti permiti sa mergi in strainatate vei fi ingrijita mai atent si o sa fie spitalul mai frumos smile dar mai mult de asta, nu prea cred ca exista sanse sa nu ti-l scoata, dar daca ai posibilitatea asta, merita sa pleci. ceea ce trebuie sa inteleaga mama ta e ca nu e absolut nici cea mai mica problema daca il scoti, nu exista risc, nu exista decat posibilitatea sa afli in sfarsit ce ai.

pe de alta parte ti-am zis, si eu am ganglionii mei smile si nu m-am gandit pana acum sa ii scot...un ganglion inflamat inseamna o reactie la orice practic, ceva ce poate nu vei gasi vreodata, ca doar sunt atatea cauze. atata timp cat toate analizele tale sunt normale...teoretic nu trebuie sa te ingrijorezi.

sa asteptam si rm-ul sa vedem ce iti zice, desi banuiala mea e ca nu iti va zice prea multe, ca nu prea are cum, eventual doar daca mai ai si alti ganglioni mariti.

Offline

 

#209 2010-03-10 13:03:55

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

maryu si eu m-ma gandit sa nu fie de la dinti, dar medicul orl a zis ca un ganglion asa mare nu apare de la o infectie pe care sa nu o simt.. dar pe de alta parte si tu zici ca maselele erau in perfecta stare, ca si ale mele.. nu stiu ce sa zic...

moksha, in setul de analize nu era si HIV.. si eu stiu ca trebuie facut, dar nu mi l-a dat doctorita sa il fac.
stiu cum sunt spitalele din Germania, nu se compara cu ce e la noi, dar si la Medlife eu zic ca as fi fost la fel de bine tratata, dar pt linistea mamei, o sa o ascult. Cuvantul medicilor de acolo conteaza mult pt mama si atunci daca e de scos, o sa inteleaga si ea, dar nu vrea sa ma las pe mainile celor de aici.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.