homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglioni-10


#172 2010-03-08 21:02:55

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

pai sa ma duc la alt ginecolog?

pai asta tu decizi, nu pot sa imi permit sa dau eu asemenea verdicte, dar gandeste-te logic ca nu a eliminat cauza locala...acum tu te gandesti si decizi, eu chiar nu pot sa zic asa ceva smile

ps. am uitat sa iti zic sa iti faci totusi si testul de sifilis, ar putea fi, desi nu cred.

Offline

 



#173 2010-03-08 21:03:51

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

blueeyes a scris:

daria_25 a scris:

ioana, o prietena a mea a avut un astfel de ganglion si a fost de la secretia salivara, sau cam asa ceva...si ea era destul de speriata, dar s-a operat si e OK acum...daca vrei o intreb maine sigur ce a fost...insa tot acolo a avut....nu te speria pana nu vezi inca ce e . multa sanatate va doresc.

Exact asa am avut si eu - o glanda salivara inflamata, dupa o raceala. Si era mare, nu exagerez, cam cat o nuca, deasupra marului lui Adam... Dar fiindca nu a fost dureroasa, nu m-am operat, si mi s-a retras singura intr-o luna. Chirurgul a zis ca daca mi-l opereaza, exista sanse sa-mi ramana urma urata, asa ca am ales sa ma tratez singurica acasa.

ce tratament ti-a dat, blue?

Offline

 

#174 2010-03-08 21:25:14

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

da, mi-au zis la ginecologie si de testul ala pt sifilis; dar erau si leziunile alea... iar eu asa ceva nu am avut , si nici iubi.
in fine... pt orice eventualitate


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#175 2010-03-08 21:31:23

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

carmen_21 a scris:

da, mi-au zis la ginecologie si de testul ala pt sifilis; dar erau si leziunile alea... iar eu asa ceva nu am avut , si nici iubi.
in fine... pt orice eventualitate

nu poti sti chiar niciodata..tu ai mai facut analizele astea pentru boli cu transmitere sexuala impreuna cu iubitul tau? poate ar fi un moment bun sa le faca si el, e mult mai bine asa.

astept vesti cat mai bune de la tine.

Offline

 

#176 2010-03-08 21:37:25

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: ganglioni

moksha, ma poti ajuta si pe mine cu un raspuns, te rog?
Eu, inainte sa mi se faca gogoloiul in gat, am avut o amigdalita acuta, cu puroi, care nu a trecut decat dupa 2 ture de antibiotic. Se poate ca infectia asta sa fi cauzat inflamarea glandei salivare?

Si inca una: daca glanda inflamata nu doare, tratamentul chirurgical e obligatoriu? Ca pe mine m-au lasat acasa neoperata de la chirurgie, numai dupa ce am semnat ca plec pe propria raspundere, si dupa ce medicul mi-a zis ca "oricum ne mai vedem peste 2 zile, cand o sa te aduca salvarea sufocandu-te" neutral


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2010-03-08 21:40:37

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

el a mai facut analize pt ca a mai fost si cu alte fete, eu nu. dar ce a facut exact nu l-am intrebat.
dar ai dreptate ca nu se stie niciodata;

si eu sper ca vestile sa fie bune;
si multumesc inca o data
probabil o sa te mai stresez cu alte nelamuriri rodnar


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#178 2010-03-08 21:53:29

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

blueeyes a scris:

moksha, ma poti ajuta si pe mine cu un raspuns, te rog?
Eu, inainte sa mi se faca gogoloiul in gat, am avut o amigdalita acuta, cu puroi, care nu a trecut decat dupa 2 ture de antibiotic. Se poate ca infectia asta sa fi cauzat inflamarea glandei salivare?

Si inca una: daca glanda inflamata nu doare, tratamentul chirurgical e obligatoriu? Ca pe mine m-au lasat acasa neoperata de la chirurgie, numai dupa ce am semnat ca plec pe propria raspundere, si dupa ce medicul mi-a zis ca "oricum ne mai vedem peste 2 zile, cand o sa te aduca salvarea sufocandu-te" neutral

eu cred ca esti la topicul nepotrivit, adica nu cred ca ce ai avut tu a fost un ganglion inflamat, a fost probabil ceva local la nivelul glandei salivare, care intr-adevar se poate conecta intrucatva cu infectia din gat...nu pot sa ma pronunt, ca nu cunosc cazul, in general merge si cu antibiotic, nu e important daca doare sau nu, e important ca de la acel nivel exista diferite pericole de afectare a sistemului nervos central, otite meningite si altele. uneori daca ceva doare e mai bine decat daca nu:) in general cand esti pus sa semnezi pe proprie raspundere e clar ca e ceva destul de serios si nu vor sa isi faca probleme...dar nu putem sti ce a fost atunci, bucura-te ca ai scapat din cate am inteles, imi cer scuze daca nu am urmarit foarte clar si cazul tau, imi e un pic greu.

pe scurt raspunsurile sunt da si depinde smile

pentru carmen_21: nu e nici o problema, ma voi bucura daca voi sti sa iti raspund. succes!

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-03-08 21:54:27)

Offline

 

#179 2010-03-08 22:34:02

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: ganglioni

Multumesc frumos, moksha smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#180 2010-03-09 00:12:48

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

daca analizele va ies ok nu aveti dc sa va speriati. eu inca am ganglionii aia si s-a facut deja un an. mononucleoza s-a negativizat, insa ganglionii tot acolo au ramas, nu stiu dc si daca vor mai disparea. insa ii las in pace smile hemoleucograma vad ca imi iese mereu bn, banuiesc ca daca ar fi fost ceva naspa ar fi iesit

Offline

 

#181 2010-03-09 11:23:31

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

dar ai tai sunt mai micuti, andru.. si tu stii ca de la mononucleoza sunt
mie nu imi iese nimic la analize si am ganglionul de 14//34 mm..
sper sa ma lamureasca tomografia

Offline

 

#182 2010-03-09 12:38:06

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

ioana_4 a scris:

dar ai tai sunt mai micuti, andru.. si tu stii ca de la mononucleoza sunt
mie nu imi iese nimic la analize si am ganglionul de 14//34 mm..
sper sa ma lamureasca tomografia

nu prea cred ca o sa te lamureasca prea bine tomografia, cred ca ce te-ar lamuri ar fi o biopsie, fara frica si fara grija, daca ai testat tot conform cu infectionistul si ai exclus alta boala de sange cu hematologul, e de optat sa biopsiezi ganglionul, asa o sa ai un raspuns fidel...la tomografie nu prea vad ce ar putea sa iti zica privitor la cauza.

Offline

 

#183 2010-03-09 12:45:06

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

pai doctorita de la pneumologie m-a trimis la tomografie.. am zis ca stie ea ce stie
biopsie nu prea cred ca are rost sa fac, pt ca oricum ei zic sa il scot de tot, asa ca atunci il pun pe lama si vad exact ce e
doar ca eu incerc sa scap de operatie, sa aflu fara ce este

Offline

 

#184 2010-03-09 12:49:44

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ganglioni

ioana_4 a scris:

pai doctorita de la pneumologie m-a trimis la tomografie.. am zis ca stie ea ce stie
biopsie nu prea cred ca are rost sa fac, pt ca oricum ei zic sa il scot de tot, asa ca atunci il pun pe lama si vad exact ce e
doar ca eu incerc sa scap de operatie, sa aflu fara ce este

nu ai cum sa scapi de operatie, pentru ca e bine sa il scoti oricum, mai ales ca e maricel, chiar si din aspect estetic.

daca te-a trimis de la pneumo...e vorba sa vada daca mai ai si altii, sau daca ai ceva la nivel pulmonar - ca ai zis ca te suspecteza de tb ggl, dar nu o sa iti zica exact care e cauza precisa a ggl respectiv...asta o sa afli doar cand il scoti cred eu. biopsia se poate face si fara sa il scoti, dar ideea e ca nu stim daca o sa se micsoreze, asa ca pana la urma tot va trebui sa apelezi la o mica operatie pentru a il scoate.

ramane de vazut, sa ne tii la curent.

sanatate!

Offline

 

#185 2010-03-09 13:02:20

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

eh, nu e vorba de estetic, are 3 cm el, e mare, dar nu se vede decat daca te uiti prea atent, din parte mea acolo ar putea sa ramana daca nu ar pune probleme

mi-au zis medicii de la tbc, ca nu pare a fi nici tbc ganglionar nici pulomonar si nu mi-au dat sa fac momentan nicio analiza pt tbc.

oricum, mama vrea sa ma trimita in germania, ramane sa vad daca vreau sa merg, eu as prefera sa mi-l scot la medlife si aia e..dar acum sa vedem, poate totusi aflu ce e si se retrage

mie imi e frica de cancer, dar toti medicii mi-au zis ca nu e, dar nu poate fi nimeni sigur 100%, deci sunt ingrijorata
multumesc pt sfaturi

Offline

 

#186 2010-03-09 14:20:53

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

ioana_4 a scris:

dar ai tai sunt mai micuti, andru.. si tu stii ca de la mononucleoza sunt
mie nu imi iese nimic la analize si am ganglionul de 14//34 mm..
sper sa ma lamureasca tomografia

la mine sunt pana in 14 mm. doctorul de la infectioase imi spusese ca atunci cand mi se va negativiza mononucleoza aia o sa-mi dispara si ganglionii, dar n-au disparut inca.
dar al tau e mobil si moale? te doare ceva? ca ai mei sunt mobili si nu ma dor deloc.

Offline

 

#187 2010-03-09 14:25:17

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

e mobil si nu doare deloc.. dar e f mare neutral
lasa ca e bine ca stii de la ce au fost, or sa se retraga ei..dar totusi cam  mult un an.. ai mai fost de curand la medic sa il intrebi de ce nu s-au retras?

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-03-09 14:25:33)

Offline

 

#188 2010-03-09 14:28:33

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

am fost doar sa-mi fac analizele si au iesit ok, la medic nu m-am mai dus. o sa merg sa-mi mai fac o ecografie ca si asa imi trebuie pt tiroida.
oricum nu-mi mai fac pb cu ei pt ca daca ar fi fost altceva intr-un an de zile s-ar fi marit zic eu si mi-ar fi iesit analizele de sange aiurea.
eu stiu cateva persoane carora le-au aparut ganglioni si au ramas asa cu ei, nu s-au mai retras deloc. e posibil si asta din cate am mai citit si auzit.
tu ti-ai facut echo ca sa afli dimensiunea?

Offline

 

#189 2010-03-09 14:31:43

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

da, andru, echo am facut si azi merg si la tomografie si mi-e frica de mor pana imi da rezultatul neutral
asa zic si eu ca hemoleucograma e buna, dar tot de cancer sunt speriata

dar in locul tau, chiar nu mi-as face griji ca stii de la ce sunt si astepti sa se retraga

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-03-09 14:32:30)

Offline

 

#190 2010-03-09 14:33:27

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

stai fata linistita cu cancerul tau, crezi ca medicii astia sunt batuti in cap? ti-au zis sa stai calma ar tb sa ii asculti, plus ca analizele sunt bune, deci daca la sange totul e ok nu ai dc sa te ingrijorezi.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.