homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglioni-8


#134 2009-05-11 22:25:44

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: ganglioni

multumesc la fel

Offline

 



#135 2009-05-12 23:20:52

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

mi-au venit o parte din analize au iesit ok....doar ldh-ul e mic este 118 si ar fi trebuit sa fie intre 135-214. am cautat pe net si nu prea spune nimic de valori scazute zice doar ca nu e grav....ca valoarea mare pune problema.
si mi-a mai iesit neutrofilul 39,9 si valorile normale sunt intre 45-80.
pe 18 vin si rezultatele la toxo, mononucleoza si citomegalovirus.

Offline

 

#136 2009-05-13 20:47:23

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

am primit azi rezultatul de mononucleoza si mi-a iesit pozitiv neutral am inteles ca are perioade in care apare dispare, nu stiu exact....doctorul de familie mi-a zis ca tb facut tratament cu isorinosyne mult timp pt cresterea imunitatii....
virusul asta se ia prin sarut sau poti sa-l ai pur si simplu? oare are si prietenul meu?
acum sunt sigura si eu de la ce sunt ganglionii...e clar ca de la asta.

Offline

 

#137 2009-05-17 15:21:26

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: ganglioni

A ndra , intervin iar ... este clar ca de la asta ... de la mononucleoza ... nu se ia numai prin sarut [ asa cum ii spune boala sarutului] ... este data de un virus care se ia de ori unde ... se instaleaza la cei cu imunitate scazuta... trebuie sa ai grija ca niciodata imunitatea sa ti scada ... sa te protejezi ... odata luat nu mai scapi de el ... cred ca iei de la copii , de pe strada... etc... de aceasta mononucleoza m a suspectat pe mine ... eu am tratat o ca o raceala ... ca o gripa ... ca ceva trecator ... s a agravat ... s a declansat ceva mai rau [la mine ]... deci orl iti propunea punctii ... vezi de ce te am sfatuit asa cam dur ... dar fara sa vreau ... mai degraba disperata ... alarmata ... iti doresc sanatate ....copii sunt purtatori de multe forme de virusi... nu stiu cum te vei proteja ... intrebind ... daca are si prietenul tau ... ma gindesc la ai mei ... la sotul meu ...la fata mea ... cred ca numai eu le am adus ...din Bucuresti ...de la metrou ... toti erau gripati... raciti ... circula atita lume in spatiu lipsit de oxigen...

Offline

 

#138 2009-05-17 15:28:45

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

am citit m-am documentat se ia prin cale aeriana, prin stranut, dar cel mai des prin sarut si 98% din populatie are asa ceva.....chiar si copiii.
astept si rezultatele la toxo si citomegalovirus maine imi vin si sapt asta merg la infectionist sa-mi dea tratament si voi intreba daca e nevoie sa faca si iubi analiza si sa faca si el tratament daca e, ne tratam amandoi. o sa-mi dea ceva de imunitate sunt convinsa pt ca mi-au zis cativa medici ca se face tratament indelungat cu isoprinosine sau alt tip care sa-ti intareasca imunitatea.
o sa incep sa iau ulei de catina am auzit ca e f bun pt imunitate, vitamina c naturala si plus tratamentul homeopat care il urmez.
m-am linistit in sfarsit si eu ca ma gandeam la toate cele.....acum cand am aflat ca de la asta e parca mi s-a luat o piatra de pe suflet smile
m-ai speriat la inceput ca na eram si eu speriata de la bun inceput a nu stiam de la ce sunt, oricum iti multumesc pt mesaje iris si iti doresc multa sanatate si putere sa treci peste tot si sa dea D-zeu sa invingi boala.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2009-05-18 18:03:09

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

Am primit rezultatele la citomegalovirus si toxoplasmoza.
anticorpi citomegalovirus IgG pozitiv
anticorpi citomegalovirus IgM 0,12 mi-a iesit negativ

toxoplasma anticorpi toxo IgG cantitativ 140 si zice aici ca e pozitiv sau infectie veche sau debut al seroconversiei
toxoplasma anti toxo IgM negativ

nu inteleg la unele mi-a iesit pozitiv la IgG si la IgM negativ....din cate am intele IgG e ceea ce a fost vechi in organism si IgM ceea ce se intampla acum.
deci pana la urma am toxo sau citomegalovirus sau nu ca nu mai stiu ? se pricepe careva?

Offline

 

#140 2009-05-18 19:58:03

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: ganglioni

... iti doresc sanatata si toate cele bune ... nu stiu sa ti spun ... nu m am confruntat cu asa ceva ... dar am destule... azi nu am reusit prea multe ... am postat acolo ultimele ... ,, terapii ,, ... am facut si alta tomografie si nu am decit un ganglion ... nu a vrut sa cedeze ... in zona cervicala , claviculara, si gat -urechi ... nu mi au facut nici o investigatie dar ar vrea sa mi faca radioterapie ... aici aveam inainte dar nu am rmn , nu am tomografie in zonele mai sus precizate ! Ma intreb ...??? ce imi radiaza acolo ... asa in amintirea celor ce au fost ... Regret ca am fost abandonata ... acum la final ...si s a lasat timp ganglionului sa stea in voie fara citostatice [ sedinte finalizare ] ... fara radioterapie ... timpul costa ... nu este viata lor!!!! /// sa fi linistita dar nu ceda si intaresteti imunitatea , Andra !

Offline

 

#141 2009-05-18 20:19:01

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

am fost in seara asta la infectionist si m-a lamurit....a zis ca am anticorpi pt toxo si citomegalovirus ca am avut in copilarie probabil virusii dar sist imunitar i-a inlaturat si cu mononucleoza mi-a zis ca se va intampla la fel ca dupa 6 luni se negativeaza.
medicul mi-a zis sa fac miscare in aer liber sa mananc sanatos legume fructe, iaurt mult si asa sa-mi intaresc sistemul imunitar...si a zis ca daca vreau sa iau ceva anturist sa iau el nu e specializat pe astea si nu si-a dat cu parerea mult despre terapii alternative.
am inceput sa iau capsule cu ulei de catina de azi

iris nu stiu ce sa zic, medici astia din Romania parca ar fi de pe alta planeta cate unii....n-ai sansa sa pleci in alta parte? iti doresc multa sanatate

Ultima oara a fost editat de andrulina (2009-05-18 20:19:54)

Offline

 

#142 2009-05-19 11:42:38

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: ganglioni

Ce bine ca ai rezolvat si de acum stii ! Eu intru sa vad ce ti au spus ... invat cite ceva si ma lamuresc si eu in unele privinte ... in concluzie imi este de folos ceea ce scrii . Iti doresc multe realizari si sanatate ! /// In ce priveste sanatatea mea , nu stiu daca pot sa mi permit sa ies in afara ... nu stiu nici o procedura ... nu am nici o informatie ... si am spus fac aici radioterapia si cer informatii pentru a ma vedea altcineva ... nu stiu unde ... vineri merg iar ... nu ma mai uit in urma ceea ce au gresit ... vreau sa vad ce pot face acum ... /// stiu un medic aici care are boala acesta [ fiecare cu specificul ei dar si organismul fiecaruia conteaza...] de15 ani dar nu s a tratat in Romania ...banuiesc .... sa vad prin ce relatii ajung sa intre cu domnul in discutie ... eu am fost la el ca pacient dar ... nu l pot aborda asa ... Dumnezeu este mare si puterea lui la fel !

Offline

 

#143 2010-02-13 11:39:55

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

marti mi-au aparut niste galme in zona inghinala... una in stanga si una in dreapta
au marimea unei unghii... si nu se misca
ma doare daca apas, dar nu ff rau
nu se pot stoarce si nici nu au vreo culoare.
citisem pe forum la un moment dat ca pot aparea atunci cand se blocheaza nu stiu ce glande.
inca mai sper ca vor trece de la sine, dar in caz contrar o sa ma duc la doctor (la ginecolog sau dermatolog?)
sunt f speriata sad
are cineva idee ce ar putea fi?


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#144 2010-02-13 13:06:41

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: ganglioni

Daca sunt in zona labiilor, sau cam pe acolo, e posibil sa fie glande inflmate. Daca sunt in zona incheieturii piciorului sunt ganglioni si tb s amergi la doctor. Te-ai epilat de curand?


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#145 2010-02-13 13:22:30

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: ganglioni

Carmen, ele sunt pe linia slipului, acolo unde ai osul ala lung, la stanga si la dreapta de 'pulpe'? Daca da, sunt intr-adevar ganglioni, si trebuie sa ai grija sa nu mai porti lenjerie stransa pe corp, ca sa se desumfle mai repede...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#146 2010-02-13 13:40:10

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

blueeyes a scris:

Carmen, ele sunt pe linia slipului, acolo unde ai osul ala lung, la stanga si la dreapta de 'pulpe'? Daca da, sunt intr-adevar ganglioni, si trebuie sa ai grija sa nu mai porti lenjerie stransa pe corp, ca sa se desumfle mai repede...

da... pe acolo sunt
si ganglionii sunt periculosi?
m-am eplilat cu o zi, doua inainte sa imi apara. dar m-am facut cu lama.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#147 2010-02-13 16:28:47

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: ganglioni

Nu sunt periculosi. Doar ca tine destul de mult sa se decongestioneze, asta daca nu te duci la medic... Eu i-am avut vreo 2 luni, pana mi-au trecut de tot, si pana nu au drenat, a fost destul de dureros.

Si nu cred ca e de la epilat...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#148 2010-02-13 18:23:35

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

blue, mersi mult!
tot in zona aia?
pai sa ma duc la medicul de familie?


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#149 2010-02-13 22:49:55

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: ganglioni

Exact in zona aia sad
Du-te, dar pe mine m-a trimis la chirurgie, si aia de acolo au vrut sa mi-i taie neutral Clar ca nu l-am lasat lol


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#150 2010-02-13 22:52:50

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

aoleu yikes
sunt asa speriata supa
sau sa ma duc la ginecolog... hmm ma gandesc ca si dr de familie ca si ginecologul nu poate decat sa se uite/palpeze


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#151 2010-03-07 19:01:55

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ganglioni

a trecut o luna de cand am ganglionii grater
am fost la medicul de familie, am luat 8 zile flamexin, apoi la ginecolog...

acum urmeaza sa-mi fac analize la sange... sunt f speriata si ma gandesc la tot ce e mai rau neutral
unul s-a mai micsorat putin, iar altul parca s-a mai lungit... si mai sus de el "parca" ar mai fi unul f mic... de durut nu ma mai dor nici cand ii ating


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#152 2010-03-07 19:05:00

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: ganglioni

of Carmen, te inteleg ca si eu am problema cu ganglionul, doar ca al meu e la gat si trebuie scos grater

la tine nu cred ca e cazul..ce ti-a zis ginecologul? de la ce s-au format?

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-03-07 19:05:16)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.