homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglioni-6


#96 2009-04-23 23:19:57

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

iris dar tu ce ti-ai facut ecografie la ei? sau prin ce metoda i-ai vazut? ca stiu ca exista si altceva....eu maine seara am programare si nu stiu daca ma ajuta cu ceva sa merg sa o fac sau nu...nu sunt sigura daca se vede ceva in afara ca sunt acolo prin ecografie....

Offline

 



#97 2009-04-24 13:00:00

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: ganglioni

Andru, serios acum, incearca sa te relaxezi putin. Cu adevarat e bine sa fii precaut, dar sa nu cazi in extrema cealalta. Fa-ti daca poti toate analizele necesare dar nu exagera nici cu astea. Sunt unele de care nu ai nevoie si dai banii degeaba pe ele. Ai mai putea merge la tomograf, sa-ti faci unul complet la echograf in afara de numarul, diametrul si delimitare nu are ce-ti spune.
In alta ordine de idei un ganglion umflat nu inseamna cancer chiar daca, cu adevarat in anumite forme apar. Bun, sa presupunem printr-un extrem de mare absurd ca ar fi cancer. Se trateaza!!! Orice ai avea se trateaza!


Iris sangele periferic nu se face ca si analiza uzuala. Are rolul de a arata cum merg hematiile in organism iar hematiile nu se fac in ganglioni. Iti inteleg ingrijorarea si crede-ma ca stiu prin ce treci. Dar asta nu inseamna ca toata lumea are boli asa grave. Iti doresc multa sanatate, sa te faci bine!

Offline

 

#98 2009-04-24 14:06:08

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

pai ma relaxez cristina, dar as vrea sa stiu si eu de la ce anume ii am....ca analizele sunt ok, gatul nu ma doare, cu toate ca medicul orelist a zis ca sunt de la amigdale ganglionii astia. si vad ca nu dau inapoi...si nu e doar unul din cate am observat eu sunt 3 pe stanga si unul pe dreapta....

Offline

 

#99 2009-04-24 23:03:44

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: ganglioni

... Cristina , nu ma intelege gresit ... stiu destul de bine ca nu i analiza uzuala ... nu ma cede asa ... am senzatia ca ma iei peste picior ... imagineaza ti ca nu m a dus mintea ca hematiile se fac in ganglioni ... dar aceasta analiza care nu este uzuala reda mult mai multe ... de aceea am indrumat o ... tu vad ca o trimiti la tomograf ... in alta ordine de ideii ... sa nu crezi ca am intrat sa mi pliaga cineva de mila sa fiu umilita sau sa creada cineva ca am luat o razna ... sunt constienta de ceea ce am ... am fost sanatoasa ... a am avut bolile copilariei si o sinuzita ... o nastere ... nu cred si nu va doresc sa faceti boli grave dar nu se stie niciodata cui vine rindul... in ce priveste .. sa te faci bine ... nu exista asta ... ma voi face bine partial ... boala aceasta nu are leac ... si nu poate spune nimeni de unde a aparut ..cauzele ei ???  intru si eu citesc diverse .. .pot sa si renunt in orice clipa ... spui cu asa usurinta se trateaza ... asa este ... se trateaza ...dar nu total ... din acest motiv am postat aici ... nu te joci cu ganglionii ... ///  andrulina ... ti am scris undeva ..eu am facut ecografii singura fara sa mi spuna medic ...atunci cind am facut control pulmonar ... radiologul avind experienta a vazut si mi a zis din prima ce am ... parerea mea  daca faci ecografie tot trebuie interpretata de cineva ... eu ti am spus linisteste te .. asteapta sa iei ce au spus ei .. si repeti analizele cele generale si tgo tgp ...etc pentru glanda tiroida ... si incearca sa le obtii gratuit ca ai dreptul o data in an ... medicul hematolog m a trimis apoi sa fac ecografii pe organe desi le aveam pe cele facute inainte ... asteapta ...  sanatate ...

Offline

 

#100 2009-04-25 14:09:15

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

m-am dus aseara la ecograf si medicul mi-a vazut ganglionii sunt 4 la numar pe partea stanga....e lant ganglionar jugular si laterocervicali....nu au caractere particulare de adenopatie si nici de adenita. au intre 4 si 8 mm unii si altii pana la 12 mm.
doctorul mi-a zis ca daca chiar vreau sa ma duc prin n medici e treaba mea...a zis ca daca am fost la atatia pana acum pot sa o fac in continuare si mi-a zis sa merg la un medic infectionist daca chiar vreau ca sa-mi faca tot felul de teste ciudate pt tot felul de virusi...a zis sa obtin foaie de internare dar sa stau acasa si imi fac analizele gratis.
el a zis ca sa stau linistita pt ca poate fi un virus si chiar daca as avea mononucleoza virusul nu se trateaza....si decat sa ma impacientez mai bine astept sa treaca de la sine.
mi-am facut si eco la tiroida si a zis ca e ok...l-am sunat si pe medicul endocrinolog la Buc sa-i zic de ganglioni a zis ca nu au nicio legatura cu tiroida mea si mi-a spus ca probabil e o simpla viroza si cedeaza mai greu ganglionii....
cam atat mi-au spus.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2009-04-25 16:19:46

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: ganglioni

Andrulina , eu iti transmit sanatate si sa alegi ceea ce crezi ca  va fi bine !

Offline

 

#102 2009-04-25 19:37:43

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

o sa ma duc la un medic infectionist sa-mi fac analizele pe care mi le va da....asta in cazul in care nu mi se retrag in cateva zile

Offline

 

#103 2009-04-25 22:58:51

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: ganglioni

... eu am fost trimisa la boli contagioase pentru mononucleoza infectioasa si medicul a telefonat imediat la hematologie ... am fost preluata si am facut al 5 rind de analize ... aceleasi biochimie ... toata gama ...singe ... frotiu am facut de 2 ori ... apoi la Bucuresti , a treia oara ... nu le venea sa creada ca eu sunt cea care tin acele analize in mana ... a avut o evolutie ...rapida de 4 sau 5 luni ... ma tratam de gripa .. raceala ... prostii ... banalitati ... nu este rau sa te duci dar daca se retrag nu ai de ce ... ai naibi ganglioni la mine erau de diverse dimensiuni mici numai cei din abdomen [depistati la ecograf] erau de 2,6 si3 cm ... andra , fereste te cit poti de persoane racite , cu amigdalita , de cele gripate ... dar mai sigur protejeaza te prin cresterea imunitatii ... acolo sa ai grija ...ca sa devii rezistenta ... sanatate si liniste ! sa auzim numai de bine!

Offline

 

#104 2009-04-25 23:04:34

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

ai tai erau marisori...cati aveai?
eu am doar 4 si sunt de cativa mm...daca nu se retrag voi merge la un medic de boli infectioase. eu sper sa se retraga insa.
pt imunitate fac tratament homeopat si iau siropuri de la plafar naturale si fac si o cura de detoxifiere a sangelui + reflexoterapie.

Offline

 

#105 2009-04-26 11:41:10

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: ganglioni

... nu stiu citi aveam in abdomen ... erau multi .. nu mi au spus ... nu au vrut ... acum nu mai am nici unul abdominal...

Offline

 

#106 2009-04-28 12:25:45

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

azi am fost si la medicul infectionist m-a intrebat care e pb mi-a cerut detalii cum mi-au aparut daca am avut si alte simptome i-am zis totul, i-am aratat analizele si ecografia m-a palpat in zona unde-i am si a zis sa nu-mi mai fac atatea griji pt ca dupa analizele pe care le am si ecografie nu am nimic grav, a zis ca ganglionii sunt mici si moi si cel mai sigur am vreo viroza...mi-a zis sa nu-mi fac pb ca nu sau retras inca ca astia cica pot tine si 6 luni, probleme sunt atunci cand devin duri si durerosi.
i-am zis de mononucleoza a spus ca daca as avea asta as face febra, as fi f obosita, as avea durere in gat si mi s-ar inflama toti ganglionii nu doar cei de la gat...i-am zis si de limfom si a inceput sa rada a zis ca nu e cazul la mn de asa ceva.
a spus ca intr-adevar am niste galme de la amigdale mai mare e cea din stanga si a spus ca daca medicul orelist mi-a recomandat sa-mi scot amigdalele asa sa fac.
nu mi-a dar alte analize de facut a zis ca nu e necesar.
cam asta mi-au zis pana acum 5 medici la care am fost. deci cred ca ar tb sa ii las in pace asa cum au zis toti.

Offline

 

#107 2009-04-28 12:29:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ganglioni

andru, atunci totul e in regula, medicul de la infectioase ar trebui sa stie cel mai bine
ma bucur ca te-ai linistit  puss

Offline

 

#108 2009-04-28 12:30:13

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: ganglioni

andru...bine ca ai fost,poate acum te linistesti si tu puss


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#109 2009-04-28 12:35:24

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

da, ma linistesc trebuie ca mi-a zis si medicul endocrinolog de la Buc sa nu ma mai stresez atata ca nu-mi face bine la tiroida ca-mi cresc anticorpii si asa ii am mari de la tiroidita.
daca toti 5 au zis aceleasi lucruri eu cred ca e bine ca doar nu-s prosti sa nu stie ca se lovesc de multe cazuri.
multumesc pt incurajari puss

Offline

 

#110 2009-04-29 17:11:52

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: ganglioni

...este mai mult decit clar ... ai facut tot ceea ce trebuia ... si daca a vazut stie clar cum sunt aceea ... [ am sa ti spun ca ganglionii mei nu erau duri ci tot moi si ca aici era problema sa nu ma fortez cu ridicarea greutatitilor ... trebuiau localizati si distrusi de citostatice ... si inca ceva ... de ce a ras doctorul cind i ai spus de aceea boala ... oare stie si dinsul ca mai nou acesta boala face ravagii si printre tineret ... exp. am colege paciente de 25 ani , de 27 ani , de 20 ani , de 35 ani si 40 ani .. bineinteles si intre40 si 56 si destul de multe de virsta inaintata ... cred ca dumnealui stia din carti ca aceasta apare la virsta inaintata ...ei asa cum mi a spus mie la Bucuresti... ,, sunteti prea tinara pentru asa boala ...,, dumnealui ar trebui sa studieze ultimii ani / ultimele statistici ... s ar recicla ... stii pe cine admir eu ca medici ... cei foarte competenti si modesti ...  ceilalti si regret ca o spun ... nu vreau sa gresesc ..nu vreau sa lovesc in prea multi dar sunt cadre medicale si medici care au avut s au auzit vag de 2 sau 3 cazuri de acest caz de cancer ... unii sunt cu pluta ... finish  , eu m am comfruntat asa de bine si de multe ori incit sorry ... nu ma dau pe mina lor cu riscul ca umblu la 100 ...] princilal pentru mine este ca tu nu ai nimic si ca trebuie sa te ingrijesti de problemele tale vechi ...cu tiroida ... iti doresc sanatate multa! ///

Offline

 

#111 2009-04-29 17:17:07

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: ganglioni

Probabil a ras pt. ca s-a gandit atat de departe si nu era cazul.

Offline

 

#112 2009-04-29 17:22:08

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

eu am fost la 5 medici care mi-au zis acelasi lucru...altceva chiar nu mai am ce sa fac.
mi-au spus unii medici ca ei au ganglioni, le-au aparut demult si asa au ramas si nu le pun viata in pericol in niciun fel....
cred ca daca ar fi fost ceva suspect la mine as fi depistat...si mai ales la analize mi-ar fi iesit ceva in neregula.
mi-au explicat f clar toti ca ganglionii se pot retrage si dupa cateva luni bune daca am contactat vreun virus, daca am o viroza ceva...nu e musai sa se retraga intr-o luna.
medicul s-a amuzat cand i-am zis de limfom si alte boli pt ca analizele erau f bune si a zis ca daca as fi avut ceva nu imi ieseau asa....si la ecografia mi-a scris ca ganglionii nu au caracter de adenopatie nici de adenita...si mi s-a spus ca la limfomul asta apar ganglionii inauntrul organismului nu asa ca la mine. sunt o serie de simptome si mi-a spus ca sunt si tineri care au asa ceva, dar mai rar...in general apar la varste mai "inaintate"
si mi-a zis ca e f bine ca imi ingrijesc sanatatea si ca merg la medici periodic, dar sa am grija sa nu dau in ipohondrie....
am vb si cu medicul stomatolog azi si mi-a zis ca daca am masele de minte care sunt in crestere si altele care nu pot iesi si se chinuie f probabil sa-mi apara si de la masele nu doar de la amigdale....
cand voi veni din mini vacanta de 1 mai o sa imi scot maselele de minte, o sa-mi mai repet si analizele si dupa licenta ma ocup de amigdale.
tre sa ajung si peste 10 zile la medicul orl din nou ca asa mi-a zis sa ma duc dupa ce termin tratamentul.

Ultima oara a fost editat de andrulina (2009-04-29 17:22:51)

Offline

 

#113 2009-04-29 19:35:16

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: ganglioni

este ok... acum stai linistita ..asta iti spuneam ca te ai asigurat ... ai mers pe specializari .. nu i bai .. sanatate /// despre mine .. ganglionii mei au aparut la git si clavicula ... apoi i a depistat pe cei interiori ... eu m am alarmat si te am alarmat si pe tine ca sunt fff multi tineri ... poate nu la voi in oras la noi sunt multi ce ti am enumerat eu asa citiva care erau cu mine pe serie ... au aparut acest limfom nonhodgkin si hodgkinul si la tineri de liceu dar si la copii mai micuti... pentru aca am vazut multe cazuri m am alarmat si nu spun ce am vazut la Bucuresti... am zis in mintea mea mai aici sunt veniti din toata tara dar ce i la noi si multi de la noi se trateaza la Bucuresti ... daca mie mi a spus ca nu se astepta .. ca nu au explicatie de ce apar ... l am intrebat si pe Armand ... care sunt cauzele... /// in fine ... ai fost ..te ai lamurit ... este ok... te linistesti ... sanatate !

Offline

 

#114 2009-04-29 19:37:57

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

multumesc sanatate si tie

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.