homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglioni-5


#77 2009-04-22 12:59:30

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

Fetelor mie nu mi-au dat ganglionii astia inapoi....nici nu s-au marit, dar tot acolo sunt sad
am citit pe net ca in 3 sapt ar tb sa dispara si eu fac zilele astea 3 sapt de cand i-am depistat, nu stiu de cand ii am eu atunci am pus mana si i-am observat....se poate sa fie mai demult, nu stiu.
Nu stiu ce sa fac, oare ar tb sa fac si alte investigatii? dar nu stiu ce as putea sa fac....
La medicul orl mai merg dupa 1 mai ca mai am 12 zile de tratament cu claritine si un spray nazal....
Sa-mi mai repet analizele la sange iar? sau sa-mi fac o ecografie acolo? habar n-am sincer

Offline

 



#78 2009-04-22 15:44:17

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: ganglioni

intreb si eu ceva , dar sa nu dati cu pietre in mine ,
daca luam in calcul si un bts?
spre ex. sifilis?
daca e o prostie , scuze

Offline

 

#79 2009-04-22 16:24:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ganglioni

nu stiu daca asa s-ar manifesta, ttttt, poate fi insa o boala infectioasa
eu inteleg ca andru stie sigur ca problema vine de la amigdale
eu cand am avut problema asta am facut o multime de analize : HIV, toxoplasmoza, Epstein-Barr, sifilis si alte boli infectioase... nu mai stiu toata lista. oricum toate au fost negative

Offline

 

#80 2009-04-22 16:33:10

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: ganglioni

da, pai si eu ma gandesc ca na... nu trebuie sa ne gandim la chestii de genu asta , dar nu strica si aceste analize

Offline

 

#81 2009-04-22 16:36:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ganglioni

mie mi-a dat medicul trimitere la Infectioase si doctorita de acolo mi-a facut toate analizele astea... dar eu nu aveam amigdalele inflamate si nici altceva evident

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-04-22 17:18:36

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

of nu mai stiu ca sunt ingrijorata ca nu-mi mai trec si nici nu stiu ce as putea sa mai fac
amigdalele nu ma dor, ma simt ok nu mai am stare subfebrila, dar aia tot acolo sunt.
o sa-mi fac analiza de toxoplasmoza si mononucleoza....altceva oare ce-ar mai tb?
oare la ecografie s-ar vedea ceva? se vede altceva in afara ca exista? poate sa-mi zica de ce fel sunt etc?

Offline

 

#83 2009-04-22 17:20:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ganglioni

nu cred ca se vede ceva la ecografie, tot niste analize ar trebui...mai asteapta putin, inteleg ca mai ai tratament pentru amigdale de luat
nu poti sa-l intrebi pe medic pentru ce boli infectioase sa mai faci analize daca e ?

Offline

 

#84 2009-04-22 17:22:53

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

pai tratamentul meu e pt rinita alergica....
o sa ii dau un mail medicului homeopat sa vad ce spune....
poate vede si doctoressa si-mi raspunde si ea, chiar nu stiu. medicii mi-au dat analizele alea sa le fac si atata, altceva nu.

Offline

 

#85 2009-04-22 17:50:18

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: ganglioni

Andru, parerea mea e sa mergi la un medic de boli infectioase si sa il lasi pe nenea homeopatul cu treburile lui daca tii la sanatatea ta si vrei sa iei lucrurile in serios.

Offline

 

#86 2009-04-22 18:32:16

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

si unde dau eu de un medic de boli infectioase? asta e specializare?

Offline

 

#87 2009-04-22 18:34:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ganglioni

vad ca exista un spital de boli infectioase in Constanta, andru
medicul de familie poate sa-ti dea trimitere, sau poti merge la camera de garda

Offline

 

#88 2009-04-22 18:42:22

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

da am vazut il stiu am mai fost acolo cand am avut varsat de vant...
o sa vb cu medicul de familie sa-mi dea trimitere la un medic de acolo.

Offline

 

#89 2009-04-22 22:25:29

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: ganglioni

Andru, Hristos a inviat! Ma bucur sa vad ca nu ai nimic. Stai linistita, ganglionii nu dispar asa usor si si daca mai ai putintel virus in tine ganglionii tot umflati sunt. Pentru linistea ta ai putea sa-ti faci si toxoplasma, EBV. Exista un set de teste Testul Torque se numeste care iti identifica prezenta sau absenta a 5 categorii de virusi. Iesi mai ieftin ca toate celelalte luate separat costa mult. Trebuie sa astepti insa vreo doua saptamani pana iti vin rezultatele, numai la Bucuresti se fac. Serios nu mai citii toate articolele de pe net ca fiecaruia caruia ii vine sa scrie cate ceva posteaza pe net.

Offline

 

#90 2009-04-22 23:16:34

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

ce este testul torque si ebv?
eu am si tiroidita autoimuna...si ma gandeam sa nu fie si de la asta cu toate ca la ecografie acum vreo 2 luni nu mi-a iesit nodul sau altceva....era fara adenopatii latero cervicale ci numai cateva chistulete de 1 mm.
oare e bine sa fac si o ecografie pt ganglioni?

Offline

 

#91 2009-04-23 11:14:17

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: ganglioni

... ebv = epstein-barr... dupa discutii am aflat de tiroidita autoimuna ... si faptul ca racesti des rezulta clar ca ai o imunitate scazuta ... asteapta si ridicati imunitatea cu ceea ce ti a spus medicul de familie sau cine ti a spus ... am inteles atunci ca ai racit ..in plus lucrezi cu copii ... purtatori de multi virusi ... iti spunea medicul ca daca nu va fi ok vei face teste pentru mononucleaza infectiosa ... ai fost la orl ... la medic de familie ...la homeopat ... ecografia pe ganglioni am facut o dupa ce mi au repetat analizele de 2 ori ... am facut o ca si tine din disperare dar pe mine m au trimis sa verific pulmonar [ ma suspectau pentru asta ..] ... analizele mele la sfirsitul lui 2006 si in 2007 erau ok cu mici abateri la monocite si bazofile ... apoi dupa 7 luni au fost dezasru ... toate erau aiurea ... in afara de cele de ficat ... stii ce inseamna toate ... o pagina format a4 ... nu stiai unde sa te uiti si ce sa citesti tu ca persoana neautorizata ... eu am o carte de interpretarea analizelor .. acestea uzuale ... am banuit ce am eu ... dar eu racind des atunci ... am stat 3 luni si ceva asa decit cu antibiotic si pe homeopatie ... intr un cuvint nu credeam ca pot cadea dintr o data ... in timpul acesta ganglionii mei sau inchistat ... dar eu ii vedeam decit pe cei din clavicule de pe gat
... treceau si apoi reapareau ... starea era de obosealasi disconfortul de la raceala ... la ecografie mi au iesit abdominal de2,6 si 3 cm ...multi ..concluzia au aparut abdominal ... du te si fa ti ecografia in zona aceea si cere si abdominal ca ai voie ... nu este radiere... subliniez nu vreau sa te sperii din nou ...departe gandul dar vreau sa nu mai stea nimeni fara sa dea importanta ... acum depinde si de organism ... eu aveam de nu mai puteam numara si am acelasi grad cu o colega pacienta care a avut decit unul ... vezi la ea a fost suficient unul ... acum nu mai am nici abdominal nici unul ... sunt fericita dar cum am ajuns eu nu vreau sa ajunga nimeni ca boala mea poata recidiva ... daca orl , endocrinologia , medic de familie , cel homeopat ti au spus atitea nu pot gresi dar fa ti testele acestea de virusi si o ecografie mai ampla te poate scoate din toate ... sanatate si sper sa citesti cu atentie si sa nu spui ca te sperii ... /// o doamna educatoare care lucreaza in Bucuresti la o gardinita particulara cu multi copii de toate natiile imi spunea ca dimineata lua morcov ras cu lamiie data prin masina de tocat fara coaja si amestecate cu miere ...proportiile erau egale de lamiie si morcov .... miere 1/2 litri a.. erau 1kg de fiecare morcov si lamii dar poti face pe jumatate sa nu se deprecieze in timp [amestecul] ... pentru imunitate si rezistenta la virusi ... este o reteta ... empirica dar nu ti face rau ... cocluzia pune multe pareri in balanta dar cum iti spuneam de la medici de elita ... ei au experienta... eu mi am repetat atunci fara sa stie multi in 5 clinici din Bucuresti dar deja ei stiau ce am dar am vrut sa stiu eu .. sa ma conving ... sa nu fie o greseala ... sa faci o ecografie ampla pe toate organele ..tot te duci ... inclin sa cred si ma repet ca tiroidita pe care o ai poate sa si spuna si ea cuvantul ... povestea mea este o experienta pentru multi ... sa auzim de bine!

Offline

 

#92 2009-04-23 13:19:07

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: ganglioni

iris am facut ecografie pe 1 martie abdominala si am mai facut una la o sapt dupa 1 martie tot abdominala, eco la tiroida mi-am facut acum vreo 2 3 luni si analizele le-am facut acum o sapt.
acum as vrea sa merg sa-mi fac eco acolo unde am ganglionii.....dar nu stiu ce poate sa-mi zica pt ei dintr-o ecografie....asta intrebam aici ce anume se vede la o ecografie pe ganglionii astia.
analizele de mononucleoza toxo si ce-a mai spus cristina le voi face luni....ma duc luni la laborator si mi le fac.
a inceput mama sa-mi faca reflexoterapie si am inceput de 3 zile sa fac si o cura pt detoxifierea sangelui special pt adenopatii, a citit mama dintr-o carte. sper sa ma ajute si asta, fac si tratamentul dat de homeopat si tratamentul dat de orelist.
am vb cu mama si i-am spus sa mergem si la un medic de boli infectioase. maine seara merg la ecografie insa.
deci eu luni o sa imi fac mono, toxo, imi mai repet hemoleucograma, vsh-ul sa-l mai fac? si testele oe care mi le-a zis cristina, alte teste pt boli infectioase mai sunt?
mama zicea sa nu fie de la tiroida, de asta zic ca e bine sa fac ecografie ca vede exact cu ce au legatura nu?
multumesc mult tuturor pt mesaje

Offline

 

#93 2009-04-23 17:27:14

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: ganglioni

andrulina fa si vsh-ul .


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#94 2009-04-23 21:25:12

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: ganglioni

... da fa si vsh... si opreste te apoi dupa ce faci toate aceste teste ... fa ecografia pe ganglioni dar nu stiu ce iti arata prea mult.. mie radiologul pe care il stiu de cind eram copil mi a zis din prima ... da sa i vad ... zice da sunt 2 feluri ... sa nu ai hodgkin sau nonhodgkin ... apoi mi au pus altii acelasi diagnostic si totusi niciunul nu au dat verdictul pina nu au vazut frotiu singe periferic la Bucuresti ... pe un aparat fff perfomant ... analiza la care am avut rezultatul inaintea biopsiei ... ambele si ultimele analize ce au determinat pe toti medicii sa inceapa  tratamentul... nu vreau sa stie nimeni cum este ... de aceea strig ... atentie ..mergeti prin .....n  ... clinici repetati ... intrebati ... sa fiti siguri ca este totul ok... acum .. sa ti spun si pe mine ma duce gindul la ceva combinat de la tiroida ... de la un banal virus ... dar ... mergi pina la capat ... controleaza tot... dupa aceea am sa va spun ce au patimit altii cind nu le a fost depistate boliile la timp si au mers pe bijbiiala ... de aceea te alarmam .. doamne sau domnisoare , domni ... ce li s au pus alte diagnostice si apoi sau trezit ca au gresit ... nu te speria ... rezolvati imunitatea si problema tiroidei ...  sanatate si tutror le spun .. nu stati ... nu tratati singuri o viroza sau o gripa ce se prelungeste... dar eu mereu caut competenta ...

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-04-23 22:25:20)

Offline

 

#95 2009-04-23 22:26:16

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: ganglioni

iris, am editat eu de data acesta,dar te rog pe viitor respecta regulamentul
multa, multa, sanatate!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.