homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vacanta in afara romaniei-46


#856 2010-06-01 16:02:17

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Vacanta in afara romaniei

annabel a scris:

alinda a scris:

Soleil, asta e:
http://www.pensioniris.at/home.html
in centru gasesti greu locuri de parcare, e preferabil sa folosesti transportul in comun. noi lasam intotdeauna masina acasa si luam tramvaiul, autobuzul, etc...

pe unde e pensiunea asta?ziceai ca langa viena.e inainte de ea(cum mergi din romania)?cam cati km?

mersi

e pe directia A2 Viena-Graz, deci practic dincolo de Viena, nu spre Ro


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 



#857 2010-06-01 16:11:30

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Vacanta in afara romaniei

multumesc alinda

Offline

 

#858 2010-06-01 16:33:35

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Vacanta in afara romaniei

cu placere smile


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#859 2010-06-02 10:39:23

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

corneliabuc. a scris:

Soleil a scris:

fetele, cine stie o cazare ok la viena?

daca dai o cautare pe google " ferienwohnung wien " gasesti sigur ceva. sunt apartamente sau garsoniere cu 50-70 de euro pe noapte, pt 2,3 persoane. depinde de cate zile vrei, o poti scoate mai ieftin. mancarea este destul de ieftina in viena, cu 5-9 euro ai masa de pranz cu totul. daca te hotarasti si ai nevoie de ceva,trimite-mi e-mail, te ajut cu placere

si pe vara, in vacante, se poate sta la camine studentesti cu 10-15 euro (cu mic dejun inclus) de persoana

o sa intreb si la hotel gabriel, este langa mine si sunt mereu masini de romania

Multumesc frumos pentru raspuns, cornelia, cu parere de rau, abia acum l-am vazut.
Noi am renuntat in principiu pe vara asta la dorinta de a merge la Viena - nu ne putem lua concediu decat in toiul verii si banuiesc ca nu va fi prea placut de stat toata ziua prin soare... Insa cu siguranta ramane o destinatie la care vrem sa ajungem, ori in toamna, ori poate la primavara si atunci poate te voi mai "stresa" un pic.  puss


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#860 2010-06-08 00:10:31

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Vacanta in afara romaniei

sigur, vara se merge la mare.  storstark

Offline

 

 Publicitate


loading...

#861 2010-06-08 09:49:29

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

Cred ca anul asta nici macar la mare lol dar da, vara e pentru apa, soare si plaja big_smile.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#862 2010-09-05 16:12:39

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

Hello fetele! ce mai faceti voi... voiam sa va intreb pe cele care ati fost la Paris, in ce hoteluri ati stat? caut un hotel pentru 5 nopti pentru mine si iubitul pentru la sfarsitul lunii octombrie!


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#863 2010-09-05 19:42:16

cinthya
Full member
Inregistrat: 2006-12-10
Mesaje: 584

Re: Vacanta in afara romaniei

Etap e printre cele mai ieftine, noi am stat parca cu 50 euro camera pat matrimonial...cauta pe booking.com, e un site serios...a, si cu cat e mai in buricul targului, cu atat ajung preturile astronomice....in rest, noi am lasat masina in parcarea hotelului si ne-am deplasat cu metroul, ni s-a parut cel mai convenabil si mai rapid...nu va sfatuiesc sa va hazardati cu masina...neaparat sa nu ratati sacre-coeur, mie mi s-a parut mai spectaculoasa ca notre-dame...

Offline

 

#864 2010-09-06 11:34:14

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

cinthya mersi frumos, eu am fost deja la paris, e prima data pentru iubitul meu. noi mergem cu avionul la charles de gaulle pentru ca avem numai 5 zile si de la verona la paris e departe si costisitor. eu intrebam ceva experiente directe pentru ca asa pe net am gasit  sute de hoteluri dar as fi vrut ceva trait "live". mai astept raspunsuri!!


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#865 2010-09-06 12:07:21

daenarys
Vizitator

Re: Vacanta in afara romaniei

Chiara,cam cat o sa va coste excursia? am vrea sa mergem si noi dar nu prea stim preturile smile

 

#866 2010-09-06 15:36:56

deepsleep
Full member
Inregistrat: 2009-03-19
Mesaje: 178

Re: Vacanta in afara romaniei

Eu am fost in martie in paris cu fostul si cu inca un  cuplu de prieteni. ne uitasem si noi de hoteluri, dar pana la urma am inchiriat un apartament si em iesit mult mai ieftin. bine, si din cauza ca eram 4, dar oricum a fost super. eram chiar in Montmartre, foarte aproape de Sacre Coeur. Eu zic sa va interesati si de varianta asta daca nu vreti neaparat mic dejun!

Offline

 

#867 2010-09-11 14:20:36

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

deepsleep multumesc mult, ne-am interesat asta ca prima varianta dar ne iese mai scump sincer.. pentru ca suntem numai noi doi.. daca am fi cu inca un cuplu da iese ieftin dar din 2 calcule facute ne iese mai ieftin un hotel. si noi tot zona aia cautam, Montmartre e cea mai ieftina si cat de cat aproape de centru.

daenarys.. noi plecam din italia, pana acum ne-a costat avionul, Milano-Paris Charles de Gaulle, 160 ? in doi dus-intors. Vom mai avea hotelul pentru 5 nopti, pe la vreo 170-200? de om plus cheltuielile obligatorii, adica Paris-visite, un card pentru mijloacele de trasport, 35-40? de om si Museum Pass pentru iubitul (eu am sub 26 ani si intru gratis la muzeele din Paris) cam 40?, turnul eiffel costa 8? de om.. In rest cheltuieli pe mancare etc.. Te ajunge la vreo 400-500? de om depinde de cata cheltuiala ai. In perioada in afara sezonului, adica oct-nov..


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#868 2010-09-12 22:25:12

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Vacanta in afara romaniei

have fun chiara&bf.ce am veni si noi grater

Ultima oara a fost editat de annabel (2010-09-12 22:25:51)

Offline

 

#869 2010-09-12 22:59:18

deepsleep
Full member
Inregistrat: 2009-03-19
Mesaje: 178

Re: Vacanta in afara romaniei

Urcatea in turn e 8 euro doar pana la primul nivel din cate imi amintesc, pentru etajul 2 sau 3 ajunge undeva la 12-13 euro, dar e si acolo reducere in functie de varsta.
Eu in momentul asta sunt destul de nelamurita cu alta chestie, saptamana trecuta am cumparat online 2 bitele de avion pt viena. Toate bune si frumoase, mi-au trimis confirmarea pe mail, dar cand am trecut pe la banca am vazut ca nu mi-au retras niciun ban din cont. Stiu ca in mod normal retrag banii automat, nu peste cateva zile. Nu stiu ce sa fac, sa ma bazez pe confirmarea aia sau sa ma apuc sa dau telefoane?

Offline

 

#870 2010-09-13 00:09:54

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Vacanta in afara romaniei

ai putea sa dai un telefon sa intrebi, la compania de unde ai luat biletele. mai bine acum, decat sa te trezesti cu probleme inainte de plecare.

Ultima oara a fost editat de Loveable (2010-09-13 00:10:12)


hjarta

Offline

 

#871 2010-09-13 15:56:25

vonda
Platinum member
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 19313

Re: Vacanta in afara romaniei

Chiara.M a scris:

deepsleep multumesc mult, ne-am interesat asta ca prima varianta dar ne iese mai scump sincer.. pentru ca suntem numai noi doi.. daca am fi cu inca un cuplu da iese ieftin dar din 2 calcule facute ne iese mai ieftin un hotel. si noi tot zona aia cautam, Montmartre e cea mai ieftina si cat de cat aproape de centru.

daenarys.. noi plecam din italia, pana acum ne-a costat avionul, Milano-Paris Charles de Gaulle, 160 ? in doi dus-intors. Vom mai avea hotelul pentru 5 nopti, pe la vreo 170-200? de om plus cheltuielile obligatorii, adica Paris-visite, un card pentru mijloacele de trasport, 35-40? de om si Museum Pass pentru iubitul (eu am sub 26 ani si intru gratis la muzeele din Paris) cam 40?, turnul eiffel costa 8? de om.. In rest cheltuieli pe mancare etc.. Te ajunge la vreo 400-500? de om depinde de cata cheltuiala ai. In perioada in afara sezonului, adica oct-nov..

de unde ai aflat informatia asta? big_smile
urmeaza sa plec si eu la sf lunii sept. si sunt curioasa, pt ca nu am gasit pe nici un site treaba asta.
am citit de reduceri cu cardul euro26, sau reduceri de 10-20% pt tinerii sub 25 ani, dar treaba cu gratuitatea la tinerii sub 26 ani ma depaseste. imi poti da  mai multe detalii, te rog?  kapitulation

Offline

 

#872 2010-09-13 16:32:33

deepsleep
Full member
Inregistrat: 2009-03-19
Mesaje: 178

Re: Vacanta in afara romaniei

Si pe mine m-a surprins cand am ajuns acolo. Eu aflasem doar despre Luvru inainte sa plec. Am stat doar un weekend atunci, si stiind ca la Luvru e mereu o coada interminabila la bilete am zis sa ma interesez pe net daca se pot cumpara biletele online inainte sa ajung. Asa am aflat ca cetatenii UE care au sub 26 de ani au intrarea gratuita. Surpriza am avut-o abia acolo, cand am vazut ca nu numai la Luvru e reglementarea asta, ci aproape peste tot.

Offline

 

#873 2010-09-14 09:04:23

vonda
Platinum member
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 19313

Re: Vacanta in afara romaniei

deepsleep a scris:

Si pe mine m-a surprins cand am ajuns acolo. Eu aflasem doar despre Luvru inainte sa plec. Am stat doar un weekend atunci, si stiind ca la Luvru e mereu o coada interminabila la bilete am zis sa ma interesez pe net daca se pot cumpara biletele online inainte sa ajung. Asa am aflat ca cetatenii UE care au sub 26 de ani au intrarea gratuita. Surpriza am avut-o abia acolo, cand am vazut ca nu numai la Luvru e reglementarea asta, ci aproape peste tot.

m'am mai lamurit si eu ce si cum big_smile
intr'adevar, sunt f multe obiective la care e gratuita intrarea pt cetatenii EU care au sub 26 ani.
noi ne'am decis sa mergem totusi cu Paris Pass, care e un card ce iti permite acces gratis la toate muzeele, la toate mijloacele de transport, la toate atractiile turistice, exceptand Turnul Eiffel, dar ce mi s'a parut mai avantajos, e ca nu trebuie sa mai stai la coada  rodnar  Eu as avea gratuitate, dar mandrul nu, si ar fi aiurea ca eu sa stau la coada, si el nu, asa ca o sa imi iau si eu Passul ala. Inca nu stiu cum functioneaza, dar pare destul de avantajos  signof10

Offline

 

#874 2010-09-14 10:37:48

deepsleep
Full member
Inregistrat: 2009-03-19
Mesaje: 178

Re: Vacanta in afara romaniei

Stiam si de cardul respectiv, de regula toate marile orase au asa ceva (in Londra au un card avantajos pt transportul in comun, in Barcelona e unul care include si reduceri la muzee si obiective etc.). Important e sa vezi daca e avantajos in raport cu perioada pe care o stai si lucrurile pe care vrei sa le faci. Nu costa nici cardurile astea tocmai putin, si uneori ajung sa se renteze doar daca intr-adevar vrei sa faci un tur de forta al muzeelor. Atunci cand vrei mai mult sa te plimbi prin oras nu prea are sens.
Cat despre faptul ca vrei sa-ti iei si tu card... nu stiu daca intr-adevar merita. Si cardul respectiv trebuie aratat, deci la coada tot stai.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.