homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analiza secretie vaginala-12


#210 2011-08-06 23:48:23

Zouzounia
Membru
Inregistrat: 2011-08-06
Mesaje: 2

Re: Analiza secretie vaginala

Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati cu descifrarea unui diagnostic, deoarece am facut o analiza de secretie in tara, dar am plecat intre timp. am ajuns la doctor ca sa-mi dea o reteta, insa nu a avut timp sa discutam. mi-a spus ca e vorba de o candida. eu acuzam niste simptome mai ciudate pentru mine (am avut candida cu scurgere alba si abundenta, am facut tratament, apoi nu am mai avut nimic, dupa alte analize), adica uscaciune , senzatie de arsura si roseala in zona intima. pe rezultatul analizei scrie asa:
- frotiu cu aspect moderat inflamator, rare leucocite
-flora microbiana lactobacilica abundenta nespecifica
- rare filamente miceline
Daca ma puteti ajuta cu traducerea rezultatului, as fi foarte fericita. In plus, doctorul a spus ca nu e cazul ca si prietenul meu sa faca tratament. La ultimul episod cu candida, cel cu scurgerea abundenta, a facut si el. Mi-e teama sa nu-i fi pasat candida, dupa ce termin tratamentul sa mi-o dea inapoi; m-am saturat de ovule si alte pastile.
Numai bine, va pup hjarta

Offline

 



#211 2011-08-07 00:48:38

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Analiza secretie vaginala

Din rezultat eu nu inteleg ca ar fi candida ci mai degraba o inflamatie nespecifica. Atat e scris pe rezultat? Nu e nimic de ingrijorat. Urmeaza tratamentul si eu zic ca esti ok. Mult succes!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#212 2011-08-07 00:49:11

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Analiza secretie vaginala

sonia: depinde daca ai sau nu simptome si de ce a vazut medicul cand te-a examinat. e clar ca ai candida, dar in legatura cu flora microbiana polimorfa, asa cum spun mereu, e nevoie de cultura. nu ai primit tratament propriu-zis pentru candida. nu cred ca ti-au facut cultura, de fapt sunt aproape sigura, cred ca au trecut candida absent fiindca au vazut putine filamente trebuie corelat cu tot contextul clinic, poate e o idee buna ce ai primit..oricum mergi la control dupa ce termini ce ti-a prescris. sanatate!

zouzounia
traducerea pe scurt: ai candida smile
traducerea pe lung: filamentele miceliene sunt felul cum apare candida la microscop, leucocitele sunt semnul inflamatiei, lactobacilii e normal sa fie acolo.
simptomele se pot schimba, chiar daca e vorba tot de candida. eu cred ca si prietenul tau ar trebui sa primeasca tratament.

pentru oricine mai citeste sau are nevoie, cereti sa vi se faca neaparat cultura pentru bacterii si fungi din secretia vaginala. examenul la microscop, adica vasta majoritate a rezultatelor pe care le postati si le folositi inseamna doar o etapa in diagnostic si nu e suficient de exacta.

sanatate!

Offline

 

#213 2011-08-07 09:56:31

Zouzounia
Membru
Inregistrat: 2011-08-06
Mesaje: 2

Re: Analiza secretie vaginala

va multumesc pentru raspunsuri
hjarta

Offline

 

#214 2011-08-07 15:41:36

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Analiza secretie vaginala

ynna,multumesc mult puss

moksha,multumesc.nu stiam de cultura.nu am simptome de candida.in afara de o secretie mai abundenta din cand in cand nu am alte simptome.o sa ii spun dr cand merg pe 18 si de cultura.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2011-08-12 00:28:06

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Analiza secretie vaginala

sonia, scuze, nu am mai intrat pe forum.
subscriu la ce a spus moksha  smile

Offline

 

#216 2011-08-12 09:48:26

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Analiza secretie vaginala

multumesc,garga smile o sa vorbesc cu dr pe 18 cand merg.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#217 2011-10-03 19:40:22

pinkkitty
Membru
Inregistrat: 2011-04-16
Mesaje: 3

Re: Analiza secretie vaginala

Buna,

Va rog, spuneti-mi si mie cam ce inseamna urmatoarele:

Doua frotiuri obtinute din etalarea secretiei vaginale.
Coloratii efectuate : Giemsa si Gram.

Frotiurile comporta:
Celule epiteliale pavimentoase superficiale
frecvente izolate si ?n placarde
Celule epiteliale pavimentoase intermediare
frecvente izolate si ?n placarde
Leucocite polimorfonucleare
frecvente
Flora microbiana
moderata
Flora microbiana ? tip
bacili Gram pozitiv si Gram negativ
Diplococi absenti
Candida absenta
Trichomonas vaginalis absent


Offline

 

#218 2011-10-03 20:25:08

daenarys
Vizitator

Re: Analiza secretie vaginala

hmmm eu as zice ca e o gardnerella vaginalis pe acolo si poate ca nu strica sa faci o analiza de chlamidia leucocitele alea frecvente ma duce cu gandul la ea smile

 

#219 2012-01-18 11:27:02

daienne
New member
Inregistrat: 2011-11-13
Mesaje: 98

Re: Analiza secretie vaginala

buna ziua fetelor, vreau sa va pun o intrebare. vineri o sa ma duc la un laborator sa imi fac o analiza la secretia vaginala,o sa mi-o recoltez singura, am deja recipientele si mi s-a explicat ce trebuie sa fac dar am uitat sa intreb ceva :

- pana unde trebuie bagat acel betigas cu vata, adica se ia de sus sau se poate lua si de la exterior.(sper sa intelegeti ce am vrut sa zic) rodnar

- in cate zile e gata analiza?

multumesc mult


EU + TU = IUBIRE hjarta

Offline

 

#220 2012-01-18 11:45:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Analiza secretie vaginala

eu n-am auzit sa iti poti recolta singura hmm. sigur trebuie din interior, nu de la exterior. daca e doar analiza de secretie (fara culturi), ar trebui sa fie gata intr-o zi, doua

Offline

 

#221 2012-01-18 12:06:30

daienne
New member
Inregistrat: 2011-11-13
Mesaje: 98

Re: Analiza secretie vaginala

anca90 a scris:

eu n-am auzit sa iti poti recolta singura hmm. sigur trebuie din interior, nu de la exterior. daca e doar analiza de secretie (fara culturi), ar trebui sa fie gata intr-o zi, doua

multumesc pt raspuns.

pai am fost la un laborator, am intrebat de o analiza la secretia vaginala daca poate fi recoltata acasa si mi-a zis ca da..mi sa explicat ce trebuie sa fac si cam atat.


EU + TU = IUBIRE hjarta

Offline

 

#222 2012-01-18 12:42:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Analiza secretie vaginala

daca nu e dificil si reusesti sa o faci bine, ar fi super sa iti poti recolta singura. nu mai platesti 100 lei la ginecolog doar pt o recoltare si scapi si de disconfortul consultatiei. la ce laborator ai fost?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-01-18 12:42:25)

Offline

 

#223 2012-01-18 17:58:08

daienne
New member
Inregistrat: 2011-11-13
Mesaje: 98

Re: Analiza secretie vaginala

anca90 a scris:

daca nu e dificil si reusesti sa o faci bine, ar fi super sa iti poti recolta singura. nu mai platesti 100 lei la ginecolog doar pt o recoltare si scapi si de disconfortul consultatiei. la ce laborator ai fost?

medicotest. acolo imi fac de obicei analizele si nu este nici costisitor.

inca o intrebare pe baza analizei la secretie se pot prescrie si anticonceptionale sau trebuie facuta alta analiza, si daca da care ar fi aceea?


EU + TU = IUBIRE hjarta

Offline

 

#224 2012-01-18 21:58:13

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Analiza secretie vaginala

daienne, te sfatuiesc cu mult drag sa mergi sa iti recolteze asistenta/medic. cine ti-a spus ca iti poti recolta singura nu prea stie ce vorbeste. este o tehnica care poate da erori chiar si in mod normal, de exemplu contraminare. fa-ti timp si mergi frumos sa ti se recolteze ca la carte, ca sa te poti baza pe rezultatele obtinute.

analiza secretiei nu are nici o legatura cu anticonceptionalele. pentru anticonceptionale mergi si discuti cu medicul de planning, ginecologul sau medicul de familie si cu istoricul tau medical se face o evaluare. se pot face analize de coagulare, in tarile civilizate se cauta mutatia factorului v leiden etc. sau se poate sa ti se prescrie pur si simplu. e in principiu inspirat sa ai un papanicolau recent inainte de a lua anticonceptionale. si evident, mai important ca orice, sa ai analizele privind bts-urile la zi (hiv, hepatita b, sifilis), daca ai un partener stabil sa le aiba si el si daca nu ai un partener stabil sa nu te bazezi pe pastile, ci pe prezervativ.

nu stiu de ce intuiesc din mesajele tale ca nu ai mers la ginecolog, ori recent, ori vreodata. e foarte inspirat sa o faci.

revenind, nu iti recolta singura acasa. nu te ajuta la absolut nimic. nu e vorba ca economisesti banii de recoltare, ci ii dai degeaba pe cei de analiza. si nu uita sa ceri cultura secretie vaginala alaturi de examenul microscopic.

succes!

Offline

 

#225 2012-01-25 11:52:00

MIRUTZA
New member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 55

Re: Analiza secretie vaginala

Buna fetele. am o rugaminte...mi-am facut o analiza la secretia vaginala si mi-au iesit urmatoarele:
- frecvente celule pavimentoase superficiale si intermediare
-rare polimorfonucleare
-bacili gram(+)
-trichomonas absent, neisseria-absent,levuri-absent
Mi-am facut analiza deoarece aveam scurgerea mai abundenta si de cateva luni imi apare dupa menstruatie(dar nu in fiecare luna), in zona genitala un fel de rana...oricum e mult spus rana....ceva ce ustura..parca se ia pielea putin si trece dupa cateva zile....insa nu are basici sau alte prostii...pur si simplu e o zona mai sensibila care deranjeaza....
Rog daca se poate sa-mi interpretati rezultatul.Multumesc.Va pup!

Offline

 

#226 2012-01-25 11:59:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Analiza secretie vaginala

MIRUTZA a scris:

Buna fetele. am o rugaminte...mi-am facut o analiza la secretia vaginala si mi-au iesit urmatoarele:
- frecvente celule pavimentoase superficiale si intermediare
-rare polimorfonucleare
-bacili gram(+)
-trichomonas absent, neisseria-absent,levuri-absent
Mi-am facut analiza deoarece aveam scurgerea mai abundenta si de cateva luni imi apare dupa menstruatie(dar nu in fiecare luna), in zona genitala un fel de rana...oricum e mult spus rana....ceva ce ustura..parca se ia pielea putin si trece dupa cateva zile....insa nu are basici sau alte prostii...pur si simplu e o zona mai sensibila care deranjeaza....
Rog daca se poate sa-mi interpretati rezultatul.Multumesc.Va pup!

Rezultatul spune ca nu ai nimic....
sa nu fie de vina absorbantul pentru leziunea despre care vorbesti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#227 2012-01-25 12:54:30

MIRUTZA
New member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 55

Re: Analiza secretie vaginala

Multumesc tare mult pt raspuns. Nu ma asteptam asa de repede.puss
Si eu am banuit ca absorbantul ar putea sa aibe vreo influenta, insa am folosit altceva si tot asa. Ma bucur ca nu e in fiecare luna, insa totusi nu inteleg de ce apare daca analizele  is ok. Ma gandeam sa fac un papanicolau, cred ac aolo ar iesi daca ar fi ceva, nu? A si inca ceva dac se poate....cumva daca ar fi herpes..zic si eu asa....ar iesi ceva in neregula la secretie sau la papanicolau, care sa arate ca nu e totul chiar ok nu?
Multumesc

Offline

 

#228 2012-01-25 13:58:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Analiza secretie vaginala

nu, herpesul nu iese la analizele amintite de tine...
nu stiu ce inseamna ca ai folosit altceva insa ramin la parerea cu absorbantele(nu un anumit tip, ci absorbantul in general)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.