homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analiza secretie vaginala-13


#229 2012-01-25 14:13:08

MIRUTZA
New member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 55

Re: Analiza secretie vaginala

Pai ma referam la alt tip de absorbant.....dar daca spuneti ca in gereral..m-ati lamurit:P
Pai de ex pt herpes mi-am facut analize la sange acum ceva timp..si au iesit negative...asta ar fi singura cale  de aflare nu?, din mom ce spuneti ca la celelate examene nu se afla.

doctoressa a scris:

nu, herpesul nu iese la analizele amintite de tine...
nu stiu ce inseamna ca ai folosit altceva insa ramin la parerea cu absorbantele(nu un anumit tip, ci absorbantul in general)

Offline

 



#230 2012-02-14 12:05:08

i0ana07
New member
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 8

Re: Analiza secretie vaginala

buna ziua.am o rugaminte am facut analizele pentru secretii genitale si nu stiu daca e totul in regula, am programare la doctor la sfarsitul lunii .
rezultatul analizelor:
secretie vaginala-ex microscopic colorat
celule epiteliale-relativ frecvente
reactie inflamatorie-moderata(relativ frecventa polimorfonucleare)
hematii-rare
bacili gram pozitiv(flora doderlein)-absenti
coci gram pozitiv in perechi-rari
flora cocobaciliara gram negativ-relativ frecventa
levuri-nu se observa
trichomonas vaginalis-nu se observa
secretie col uterin-ex bacteriologic
cultura:culturi necrescute la 48 h
secretie col uterin-ex micologic
lervuri: necrescute la 48 h


mentionez ca am facut si papanicolau in mediu lichid-calitatea frotiului este satisfacatoare pentru evaluare.celule cilindrice endocervicale normale prezente.frotiu comporta celule malipighiene superficiale cianofile si orangeofile fara anomalii nucleare.concluzie:frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.
multumesc frumos!

Offline

 

#231 2012-02-14 12:08:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Analiza secretie vaginala

pap-ul e bun
la ex de secretie nu e bine ca nu ai bacili doderlein si vad ca sunt niste bacili gram-negativi, dar daca la culturi nu a iesit nimic...
ar trebui sa faci totusi un tratament pentru refacerea florei

Offline

 

#232 2012-02-14 14:05:32

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Analiza secretie vaginala

pentru gardnerella nu se fac culturi din ce-mi amintesc. eu spre asta inclins a cred ca este.

Offline

 

#233 2012-02-14 14:19:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Analiza secretie vaginala

da, asta pare... nu stiam ca nu se fac culturi, am mai aflat ceva

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2012-02-14 15:14:53

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Analiza secretie vaginala

moksha a scris:

pentru oricine mai citeste sau are nevoie, cereti sa vi se faca neaparat cultura pentru bacterii si fungi din secretia vaginala. examenul la microscop, adica vasta majoritate a rezultatelor pe care le postati si le folositi inseamna doar o etapa in diagnostic si nu e suficient de exacta.

chiar asa: de ce ginecologii (majoritatea) nu fac culturi si ne prescriu, totusi, reteta doar in baza examenului microscopic? va in felul asta, trebuie sa mergem noi singure la un laborator sa cerem si culturi. hmm (si apoi o luam de la capat cu mersul la ginecolog si prescrierea unui tratament in baza ambelor examene, microscopic+culturi roll )

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-02-14 15:19:38)

Offline

 

#235 2012-02-14 17:26:09

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Analiza secretie vaginala

ginecologii din sist. de stat am observat ca cer doar Pap ( varianta cu examen de secretie inclus). o posibila explicatie ar fi ca Pap-ul este gratuit cu trimitere. s-or gandi la buzunarul pacientei  nustiu
in rest... chiar nu-mi explic de ce...

heim, nu stiu daca nu se fac ca nu s-ar putea face. dar pe buletinele de analiza ( alea pe care se precizeaza) eu nu-mi amintesc sa fi vazut vreodata ca s-au facut insamantari pentru gardnerella v.  hmm

Offline

 

#236 2012-02-14 22:16:19

toxxique
New member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 9

Re: Analiza secretie vaginala

Ce reprezinta rezultatul asta pentru examenul de secretie vaginala?
-celule epiteliale
-PMN rare
-celule levurice si filamente miceliene rare
-frecvent bacili gram negativi in lanturi scurte?
Cu mentinunea ca e rezistent la toate antibioticele uzuale(si aici urmeaza o lista de vreo 3 randuri)
Am reusit sa'mi fac programare la medic pentru interpretare de abia saptamana viitoare, dar mor de curiozitate sa stiu cam ce ar putea sa insemne.
Multumesc mult!

Offline

 

#237 2012-02-15 09:50:19

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Analiza secretie vaginala

eu vad o infectie usoara, atat cu bacterii (predominant) cat si cu fungi (mai putin). fungigrama n-ai facut, nu? doar antibiograma?

Offline

 

#238 2012-02-15 10:19:48

angelafilip86
Membru
Inregistrat: 2012-02-14
Mesaje: 1

Re: Analiza secretie vaginala

Buna!
Ma puteti ajuta si pe mine cu interpretarea urmatoarelor analize de secretie vaginala:
celule epiteliale plate- relativ frecvente
leucocite(polimorfonucleare)-relativ frecvente
trichomonas vaginalis- nu se observa
levuri-absente
flora lactobacilara(bacili Dorderlein)-rara
cocobacili gram variabili-gardnerella like-relativ frecventi
sunt foarte curioasa pentru ca sunt si insarcinata si nu as vrea sa fie ceva care sa il afecteze pe bebe.

Offline

 

#239 2012-02-15 11:00:00

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Analiza secretie vaginala

e o infectie cu gardnerella, care din pacate e mai greu de tratat in sarcina, din cauza ca nu ai voie sa iei orice antibiotic. discuta cu medicul tau, poate se gaseste o solutie. simptome nu ai (descretie abundenta, urat mirositoare)?

Offline

 

#240 2012-02-15 11:11:21

toxxique
New member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 9

Re: Analiza secretie vaginala

anca90 a scris:

eu vad o infectie usoara, atat cu bacterii (predominant) cat si cu fungi (mai putin). fungigrama n-ai facut, nu? doar antibiograma?

Multumesc de raspuns! Am ajuns in prima instanta la medicul dermatolog pentru o alergie la prezervativ(Love Plus, parca; de obicei folosesc Durex si n'am probleme), dar am cerut si un examen al secretiei, ca sa fiu eu sigura ca nu am nimic in plus. Pe buletinul de analize scrie cultura bacterii/examen microscopic, deci banuiesc ca fara fungigrama. Daca este nevoie, o sa o fac. Inca o data multumesc, m'am mai linistit putin, credeam ca e ceva mult mai grav cand am vazut treaba cu "rezistent la toate antibioticele"  smile

Offline

 

#241 2012-02-15 12:45:40

i0ana07
New member
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 8

Re: Analiza secretie vaginala

multumesc fetelor pentru raspunsuri.astept sa merg la doctor sa vad ce zice sper sa nu fie nimic grav.analizele(pap-ul /secretie vaginala si culturi din col) le am facut la o clinica particulara pentru montare de sterilet

Offline

 

#242 2012-02-15 17:20:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Analiza secretie vaginala

n-ai pt ce, toxxique. la culturi trebuia sa scrie si ce specie a gasit, nu doar "rezistent". mie imi pare ca nu au facut cultura, doar analiza de secretie si poate implicit apare "rezistent" acolo pentru ca nu au testat. tu ai platit analiza de secretie, nu culturi, nu?

Offline

 

#243 2012-02-20 14:19:41

islares
Membru
Inregistrat: 2012-02-20
Mesaje: 3

Re: Analiza secretie vaginala

Buna ziua.
Va cer si eu cu disperare ajutor.
Ultimele analize ale secretiei vaginale spun urmatoarele:
- cultura col - prezente levuri;
- cultura fungi - prezente levuri;
- secretii vaginale - frotiu - neisseria gonorrhoeae absent
                                     - levuri prezente
                                     - trichomonas vaginalis absent
                                     - celule epiteliale pavimentoase superficiale relativ frecvente
                                     - leucocite in numar moderat
                                     - frecvente celule levurice si filamente miceliene
                                     - flora microbiana bogata mixta, bacili Doderlein in numar moderat.

In urma cu doua luni m-am trezit cu o stare de disconfort si cu o secretie bizara ca o branza de vaca putin mai moale. Am mers la farmacie si mi s-a dat Canesten unguent. L-am folosit si am crezut ca am rezolvat problema. Dupa o saptamana, simptomele s-au reinstalat si am mers iar la farmacie. Mi s-a dat Macmiror, un unguent galben pe care l-am introdus in vagin cu ajutorul unui aplicator. Am zis ca asta a fost si ca problemele florei vaginale s-au rezolvat. Dar, dupa alt interval de timp, destul de scurt, m-am trezit ca am din nou acea scurgere, insa nu mai am mancarimi. M-am hotarat si am mers la ginecolog care mi-a spus ca e candida, dar am facut si analize ale caror rezultate le-am scris mai sus. Mi s-a dat Lomexin ovule (3 bucati din 3 in 3 zile), Nizoral pastile (5 zile, dimineata si seara) si alte 6 ovule pe care le-am folosit in fiecare seara consecutiv, ce se numesc Softigyn. De doua zile am terminat tratamentul, contact sexual nu am mai avut de o luna si secretia alba groasa branzoasa tot mai este prezenta.
Poate cineva sa ma ajute macar cu un sfat si o parere, va rog.
Multumesc.

Ultima oara a fost editat de islares (2012-02-20 14:25:15)

Offline

 

#244 2012-02-20 14:30:48

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Analiza secretie vaginala

islares a scris:

Buna ziua.
Va cer si eu cu disperare ajutor.
Ultimele analize ale secretiei vaginale spun urmatoarele:
- cultura col - prezente levuri;
- cultura fungi - prezente levuri;
- secretii vaginale - frotiu - neisseria gonorrhoeae absent
                                     - levuri prezente
                                     - trichomonas vaginalis absent
                                     - celule epiteliale pavimentoase superficiale relativ frecvente
                                     - leucocite in numar moderat
                                     - frecvente celule levurice si filamente miceliene
                                     - flora microbiana bogata mixta, bacili Doderlein in numar moderat.

In urma cu doua luni m-am trezit cu o stare de disconfort si cu o secretie bizara ca o branza de vaca putin mai moale. Am mers la farmacie si mi s-a dat Canesten unguent. L-am folosit si am crezut ca am rezolvat problema. Dupa o saptamana, simptomele s-au reinstalat si am mers iar la farmacie. Mi s-a dat Macmiror, un unguent galben pe care l-am introdus in vagin cu ajutorul unui aplicator. Am zis ca asta a fost si ca problemele florei vaginale s-au rezolvat. Dar, dupa alt interval de timp, destul de scurt, m-am trezit ca am din nou acea scurgere, insa nu mai am mancarimi. M-am hotarat si am mers la ginecolog care mi-a spus ca e candida, dar am facut si analize ale caror rezultate le-am scris mai sus. Mi s-a dat Lomexin ovule (3 bucati din 3 in 3 zile), Nizoral pastile (5 zile, dimineata si seara) si alte 6 ovule pe care le-am folosit in fiecare seara consecutiv, ce se numesc Softigyn. De doua zile am terminat tratamentul, contact sexual nu am mai avut de o luna si secretia alba groasa branzoasa tot mai este prezenta.
Poate cineva sa ma ajute macar cu un sfat si o parere, va rog.
Multumesc.

trebuia sa ti se faca o fungigrama sa vezi la ce e sensibila candida. tratamentul pe care l-ai urmat candida ta poate fi rezistenta.

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2012-02-20 14:31:02)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#245 2012-02-20 14:34:10

islares
Membru
Inregistrat: 2012-02-20
Mesaje: 3

Re: Analiza secretie vaginala

Multumesc frumos, angeldarkwoman.
In afara de candida, rezultatele analizelor mai fac referire la ceva ?

Offline

 

#246 2012-02-20 15:17:57

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Analiza secretie vaginala

restul rezultatului e bun. flora lactobacilara pare a fi moderata dar vad ca ti-a dat softigyn si sunt pt inmultirea florei. singura infectie e cea cu candida. btw te sfatuiesc sa nu faci spalaturi vaginale ca ele distrug si mai mult flora.

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2012-02-20 15:18:44)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#247 2012-02-20 16:18:15

islares
Membru
Inregistrat: 2012-02-20
Mesaje: 3

Re: Analiza secretie vaginala

Multumesc.
Am renuntat la spalaturi acum jumatate de an deoarece exageram cu acestea.
Am sa merg sa fac o fungigrama asa cum m-ai sfatuit.
Numai bine !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.