homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-62


#1160 2009-06-16 17:15:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

este posibil. sunt chiar multi care se infing in cauterizari pt simplul motiv ca le iese un ban neutral . dar sa speram ca nu e cazul tau. daca si de la colposcopie ti-au spus ca rana e mare, inseamna ca asa e. si la noi ranile mari se cam cauterizeaza, pt ca nu prea reactioneaza la tratament. pt linistea ta poti sa consulti mai multi medici, sa afli mai multe pareri.

si pap-ul tb refacut, ca sa afli ce a provocat rana; sa poti trata si cauza, nu doar efectul.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-06-16 17:16:05)

Offline

 



#1161 2009-06-16 17:28:56

IoanaD
New member
Inregistrat: 2009-06-16
Mesaje: 10

Re: examenul papanicolau

De la mine personal,nu le-ar iesi nici un ban pentru ca am mers la ambii doctori prin cunostiinte apropiate si nu era cazul.Acum urmeaza sa imi repet testul Papanicolau si sincera sa fiu as incerca si metoda unui tratament deoarece am citit pe multe site-uri,sunt fete care au urmat tratamente cu ovule si au facut spalaturi cu pelin,cu galbenele si li s-a vindecat rana.Eu zic ca merita cel putin incercat,nu? Imi pare rau sa vad ca in tara aceasta nu exista doi medici care sa aiba aceeasi parere asupra unei probleme si ca singurii care au de suferit suntem noi. sad

Offline

 

#1162 2009-06-16 22:01:00

butterfly3
Full member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 455

Re: examenul papanicolau

buna. am facut acuma cateva luni tratament ptr candida si acuma am fost la controlul de dupa. intrebarea mea e daca imi fac antifungigrama si nu iese nimica la ea inseamna ca nu mai am candida? pe buletinul de analiza scrie investigatie: izolare si identificare fungi si apoi e produs patologic: secretie col uterin si apoi scrie diagnostic micologic: cultura fungi negativa. iar pe foaia de examen am bifat clasificare papanicolau CII, celule superficiale ++, celule intermediare +++, celule parabazale/bazale (+), bacili doderlein +, citoliza +, coci ++, candida albicanis +, granulocite ++, histocite/macrofage ++, limfocite +, plasmocite +, flora gr 3 si langa scris coci "in diplo" tip nesseria sau streptococcus speciae, clasificare bethesda e marcat reactiv si negativ si ultima chestie scrisa pe foaia de analize e inflamator cronic, reactiv, tendentiata de supuratie, cu abundenti fluv cocica.

doctorita mi-a zis ca nu mai am candida dar voi ce parere aveti?ea a zis ca acuma am coci aia si atat.
astept raspunsul vostru

mentionez ca ptr coci iau tratament cu zanocin 200 mg si ca sa nu imi reapara candida iau canesten ovule, tratamentul dureaza 5 zile.

Offline

 

#1163 2009-06-17 10:05:30

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

eu cred ca atata timp cat apare un + si la candida, ceva tot mai ai, dar poate nu de speriat. oricum, tratamentul e bun deci si sa fie ceva, ar tb sa treaca asa.

Offline

 

#1164 2009-06-17 10:39:42

alexa_1970
New member
Inregistrat: 2008-11-27
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

Buna fetelor ,
Au trecut 3 luni de la ultimul PAP ( care a iesit cl.2 ), am fost la recoltar joia trecuta .
Va reamintesc ca in ianuarie am facut vaporizare laser si la biopsie am avur
CIN III. Ce sanse sunt sa fie iarasi rau ?

va rog sa-mi raspundeti .

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1165 2009-06-17 10:42:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

pai asteapta rezultatul. daca l-ai facut joi, ar cam tb sa fie gata, nu? cand il iei?
in 3 luni nu cred ca se poate intampla mare lucru. nu te mai stresa, asteapta sa vezi rezultatul.

Offline

 

#1166 2009-06-17 11:27:54

alexa_1970
New member
Inregistrat: 2008-11-27
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

am facut pap la polizu si mi-au spus ca dureaza 10 zile , cam mult , dar cred ca merge dr. eseanu  sa il ia mai repede de la laborator.

Offline

 

#1167 2009-06-19 01:11:22

dorana19
Membru
Inregistrat: 2009-06-19
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

mi-am facut un control ginecologic..doar ca nu mi-a explicat mai nimic, dr. mea si am niste nedumeriri, daca puteti, ati vrea sa ma ajutati!
celule superficiale ++ , celule intermediare +++ , granulocite ++ , histocite ++ , bacili doderlein ++ , coci + , candida + , alte -rari spori de candida, papanicolau C II , clasificare bethesda -reactiv benign...concluzii:proces inflamator.
nu stiu ce este cu "clasificare bethesda -reactiv benign"!

Offline

 

#1168 2009-06-19 10:37:48

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: examenul papanicolau

dorana19 ai primit warn pt postare multipla...

Offline

 

#1169 2009-06-19 10:38:54

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Nu ai decat o candida. Stai linistita. Se trateaza usor.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1170 2009-06-19 11:22:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

"betheseda" e un tip de clasificare a rezultatului. "reactiv" e din cauza inflamatiei, iar "benign" e de bine (necancerigen). nu prea inteleg de la ce e inflamatia, daca ai doar cate un + la coci si candida  roll

Offline

 

#1171 2009-06-19 17:33:09

puiusor
Membru
Inregistrat: 2009-06-19
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

o'hara a scris:

Examenul Papanicolau 

Citologia exfoliativa cervico-vaginala ? Diagnostic morfologic



Metodele de diagnostic morfologic s-au impus in depistarea si doagnosticul cancerului genital feminin datorita capacitatii lor de a semnala precoce prezenta noplaziei, chiar in absenta unor date clinice concludente.
Victor Babes si Constantin Daniel comunica in 1928, la Societatea de Giecologie din Bucuresti, lucrarea Posibilitatea diagnosticarii cancerului de col uterin prin frotiuri, semnand astfel actul de nastere al examenului citologic, care va fi insa lansat in practica curenta abia in 1943 de catre Papanicolau si Traut. Acestia au meritul de a fi oferit un sistem clar si concis de interpretare a semnificatiei frotiurilor.


Potrivit schemei preconizate de Papanicolau, celularitatea frotiului citologic se poate prezenta in cinci clase, dupa gradul de deviere citologica de la cel normal:






CLASA I
Celule normale

CLASA II
Celule cu modificari atipice benigne (celule epiteliale cu modificari de natura inflamatorie, PMN, limfocite, histiocite, etc.)

CLASA III
Citologie sugestiva, dar neconcludenta pentru malignitate (frotiu suspect)

CLASA IV
Citologie puternic sugestiva pentru malignitate (prezente celule tumorale maligne in numar redus)

CLASA V
Citologie concludenta pentru malignitate (prezente celule maligne in placarde)



Prin urmare, unul din obiectivele majore ale examenului citologic este stabilirea diagnosticului de malignitate. Acesta este bazat pe evaluarea devierilor de la normal a mai multor caracteristici celulare (in marea majoritate a cazurilor, carcinomul invaziv al colului uterin este de tip pavimentos, se dezvolta la jonctiunea endo-exocol si este frecvent asociat cu cervicita, displazia severa sau un carcinom in situ, leziuni cu o lunga durata de evolutie).


In procesul de carcinogeneza cat si in evolutia ulterioara a bolii canceroase au fost depistate o serie de stadii succesive, punandu-se problema daca nu cumva este posibil ca inaintea neoplaziei sa apara anumite leziuni precursoare, diagnosticabile prin mijloace paraclinice.


In vederea intelegerii secventei leziunilor, trebuie precizate caracteristicile morfologice ale unor anomalii epiteliale, ce pot apare la nivelul colului uterin:


?  hiperplazia reactiva apare in urma unor conditii iritative; intregul epiteliu este ingrosat, frecvent apare hiperkeratoza si parakeratoza, fara anomalii citologice;


?  hiperplazia celulelor bazale: celulele stratului bazal sunt hiperactive si formeaza o zona care este bine demarcata de stratul intermediar; celulele bazale sunt dispuse in unghi drept fata de suprafata;


?  proliferarea si hiperplazia celulelor de rezerva situate intre celulele cilindrice ale epiteliului endocervical si membrana bazala, se pot instala pe suprafata cervixului, ca in eroziune sau in jurul glandelor endocervicale. In stadiile initiale, proliferarea se traduce prin unul sau doua randuri de celule poliedrice sau cuboidale cu citoplasma slab bazofila, discret vacuolizata, cu nuclei ovali si cromatina fina; in stadiile tardive, numarul celulelor de rezerva sporeste si apar mai mult de trei randuri. Pentru a defini aceasta situatie se foloseste termenul de hiperplazie.


?  Metaplazia: termen prin care se intelege schimbarea de forma.
Metaplazia se intalneste ca transformare a unui tesut bine diferentiat, adult, de un anumit tip, intr-un alt tip de tesut bine diferentiat, ca raspuns al unor situatii normale. Fenomenul trebuie diferentiat de heterotropia de dezvoltare sau heteroplazia, in care tesutul normal este generat in urma unei erori de diferentiere. Metaplazia pavimentoasa este frecventa la nivelul colului uterin; in aceasta forma, epiteliul cilindric este inlocuit cu epiteliu pavimentos. Metaplazia pavimentoasa este o continuare a hiperplaziei celulelor de rezerva, cu maturatia nucleilor si diferentierea citoplasmei; se pot forma punti intercelulare si in timp ce elementele celulare profunde se orienteaza in unghi drept fata de membrana bazala, cele superioare se orienteaza in paralel cu suprafata.
Metaplazia pavimentoasa se poate prezenta sub doua forme:
?  incompleta - peste celulele de rezerva hiperplaziate, dispuse pe mai multe straturi, se gasesc celule cilindrice dispuse in strat continuu sau discontinuu;
?  completa - epiteliul cilindric este inlocuit printr-un epiteliu pavimentos. Noul epiteliu formeaza placi neregulate de celule scuamoase, cu stratificare incompleta. Formarea epiteliului metaplazic incepe initial sub un strat celular columnar. Exista opinii cu privire la originea celulelor predecesoare. Una din teorii are in vedere o celula de rezerva subcilindrica, bipotentiala, care completeaza stratul celular columnar (cilindric), dar este si capabila de o diferentiere scuamoasa in conditiile stimularii ei. O teorie mai noua se refera la o celula stromala migratoare, care traverseaza membrana bazala si care va fi considerata ca un raspuns fiziologic normal la schimbarile inconjuratoare. Este totusi mai putin stabila decat epiteliul scuamos si poate deveni locul neoplaziei.
Ectropionul cervical acoperit cu epiteliu scuamos columnar si metaplazic poate fi considerat zona de transformare. Asa cum s-a aratat anterior, rezultatul frotiului cito-diadnostic anticipeaza diagnosticul anatomopatologic.


?  Displazia este o anomalie dobandita a epiteliului malpighian, cu cresterea numarului de celule de tip bazal. Perturbari mai mult sau mai putin grave ale diferentierii celulare si ale maturarii se asociaza cu atipii nucleare mai mult sau mai putin marcate. Aceste anomalii celulare si arhitecturale se produc in tesuturile adulte, in faza de reparare. Termenul de displazie a fost creat pentru a descrie leziunile observate mai ales la nivelul colului uterin.
Ele pot fi multa vreme reversibile, dar sunt potential maligne, descriindu-se mai multe grade de displazie, de la 1 la 3. Distinctia intre formele de displazie si carcinomul in situ este, uneori, foarte dificila.
Numeroase lucrari clinice si experimentale au aratat continuitatea intre displazie si carcinom. De aceea Richart propune termenul general de neoplazie cervicala intraepiteliala, CIN - cervical intraepithelial neoplasia.


Displazia usoara (CIN I) se caracterizeaza prin anomalii celulare, localizate in 1/3 profunda a epiteliului. Stratificarea celulara este pastrata si exista mitoze tipice la acest nivel, relativ frecvent.
Displazia moderata (CIN II) intereseaza 2/3 din grosimea epiteliului. Se pot pune in evidenta mitoze tipice si rar atipice. Stratificarea se mentine la suprafata.
Displazia severa (CIN III) - modificarile celulare si de dispunere afecteaza toata grosimea epiteliului. De multe ori, acest stadiu este confundat cu carcinomul in situ. Polaritatea celulara este absenta, celulele fiind dispuse dezordonat. Nucleii sunt hipercromi, mari, cu numeroase mitoze tipice si atipice. Citoplasma este bazofila, fiind, in general, redusa cantitativ. In straturile superficiale se remarca, alaturi de celule asemanatoare celulelor din profunzime, celule cu maturare bizara, prezentand un marcat asincronism nucleo-citoplasmatic. Mitozele sunt prezente si in celulele dispuse in stratul superficial.


Toate aceste anomalii morfologice descrise anterior au un corespondent in clasificarea Papanicolau, astfel:


OMS



RICHART



PAPANICOLAU




Displazie usoara



CIN I
Clasele II-III

Displazie moderata
CIN II

Clasele III-IV
Displazie severa

CIN III
Clasele IV-V

In anul 1991 a fost propusa clasificarea Bethesda care propune o terminologie a citologiei cervico-vaginale mult mai detaliata:


?  Descrierea modificarilor benigne (infectii cu trichomonas, fungi, virusuri);
?  Descrierea modificarilor reactive asociate cu inflamatia, atrofia, iradierea, DIV;
?  Modificari anormale ale celulelor epiteliale:
?  ASCUS- celule scuamoase atipice;
?  LSIL- leziune intraepiteliala scuamoasa cu grad redus;
?  HSIL- leziune intraepiteliala scuamoasa cu grad inalt.
?  Alte neoplasme.
Corespondenta intre acest sistem si descrierile anterioare este urmatoarea:
?  LSIL- analog cu CIN I si modificarile celulare asociate cu HPV;
?  HSIL - analog cu CIN II si CIN III.


Toate aceste aspecte fac din examenul citologic o metoda simpla, expediativa, ieftina, fiabila si un excelent mijloc de diagnostic al formelor incipiente ale CCU, avand nu numai o ridicata valoare intrinseca, dar fiind in acelasi timp un admirabil adjuvant al celorlalte mijloace de diagnostic prezumptiv si indeosebi al colposcopiei. Totusi, certitudinea diagnostica este realizata exclusiv de catre examenul histopatologic, ceea ce reclama efectuarea unei biopsii tintite colposcopic.


Autor: Dr. Ciprian Ouatu

Ultima oara a fost editat de puiusor (2009-06-19 17:36:00)

Offline

 

#1172 2009-06-20 10:30:24

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: examenul papanicolau

?

Offline

 

#1173 2009-06-22 10:09:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

probabil a vrut sa arate ce inseamna betheseda...

Offline

 

#1174 2009-06-22 17:27:39

smoto
Membru
Inregistrat: 2009-06-22
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

Buna,sunt noua pe site  ai am facut de curand analize de secretie si papanicolau
Pe raportul medical in cazul analizelor de secretie apar scrise urmatoarele:

EXAMEN MICROSCOPIC PREPARAT PROASPAT SI/SAU COLORAT-DIVERSE PROBE BIOLOGICE

-MICROSCOPIE
                      Secretie col uterin
                      Celule epiteliale poligonale-frecvente,izolate si in gramezi,plicaturatein proportie de 70%
                      Celule epiteliale rotunde-rare
                       Celule cu aspect de "clue cell"-absente
                      Leucocite-relativ frecvente
                      Hematii-absente
                      Trichomonas vaginalis-absent
                      Levuri-relativ frecvente,unele inmugurite-prezente
                      Flora microbiana:-bacili Gram pozitiv,polimorfi(probabil Doderlein)
                                               -bacili Gram negativ-frecventi
                                               -coci Gram pozitiv,izolati si in perechi-relativ frecventi
                         Cocii Gram pozitiv-evidentiati pe fortiurile colorate Gram-sunt probabil anaerobi-deoarece nu s-au dezvoltat in aerobioza
CULTURA-SECRETIE VAGINALA
-Cultura secretie Col uterin
                                       Pe mediile insamantate s-a dezvoltat bacil Klebsiella-frecvente colonii
                                       Pe mediul Sabouraud s-au dezvoltat frecvente colonii de candida SPP
                                       Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat Streptococ
ANTIBIOGRAMA
-COMENTARII: Antibiograma a fost executata pentru bacil Klebsiella izolat din secretie col uterin
-Amikacin AN  sensibil
-Augmentin Amc  sensibil
-Aztreonam ATM  sensibil
-Cefoperazon CFP  sensibil
-Ceftriaxon CRO  sensibil
-Cefuroxime(CEROXIM)CXM  sensibil
-Ciprofloxacin CC  sensibil
-Gentamicin GM  sensibil
-Imipenem IPM  sensibil
-Norfloxacin NOR  sensibil
-Trimethoprim/Sulfamethazole(Biseptol) SXT  sensibil
-Levofloxacin  sensibil
-Ceftibuten  sensibil
-Ampicillin AM  rezistent
-Doxycyline D  rezistent

COMENTARII FINALE: probe biologice :secretie-stare corespunzatoare


          CITODIAGNOSTIC  BABES-PAPANICOLAU-ANATOMIE  PATOLOGICA

CLASIFICARE SISTEM BETHESDA
S-au prelevat 2 lame:FSV/EXOCOL si ENDOCOL
Calitatea frotiului:
SATISFACATOR:celule endocervicale :-prezente


DIAGNOSTIC CITOLOGIC DESCRIPTIV
FSV+EXOCOL
Celule pavimentoase intermediare si superficiale izolate si placarde
Binucleeri,karioliza,macrocarie dar fara hipercromazie,acidofilie falsa
Extrem de numeroase polimorfonucleare
Flora bacteriana polimorfa

ENDOCOL
Idem celularitate FSV
Grupuri mari de celule epiteliale endocervicale(aspect sincitial)

INTERPRETAREA FRONTULUI ACTUAL:
NEGATIV,FARA LEZIUNI INTRAEPITELIALE SI/SAU DE MALIGNITATE
MODIFICARI REACTIVE NON-NEOPLAZICE ASOCIATE CU:
Infectii Candida Spp-frecvente levuri si filamente

EVALUARE HORMONALA:
Pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza

REZULTAT FINAL:
TBS:infectios

RECOMANDARI:repetare dupa tratament


Dupa ce am primit rezultatul de la analizele de secretie mi s-a spus ca am Infectie cu Klebsiella si vaginita microbiana si micotica
Ca si tratament mi-a fost prescris Augmentin si poligynax ovule pentru 10 zile
Acum cateva zile m-am dus sa ridic  examenul papanicolau pentru ca a durat mai mult...si neavand programare nu mi s-a putut face o interpretare a analizelor
Tratamentul prescris este unul ok?
Ce reiese din examenul Papanicolau?

multumesc anticipat:D

Offline

 

#1175 2009-06-22 17:49:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

si rezultatul de la papanicolau e in concordanta cu culturile din col. nu ai decat o infectie cu klebsiella si candida. tratamentul pare bun.

Offline

 

#1176 2009-06-25 08:31:49

adriana73
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-24
Mesaje: 9

Re: examenul papanicolau

Salutare tuturor fetelor de pe acest forum. Va rog sa ma ajutati in interpretarea testului papanicolau. Scriu aici doar ce a fost bifat pe formularul tip.

       Sistemul de raportare BETHSDA (TBS)

1-Adecvarea frotiurilor
        Satisfacatoare ptr. evaluare

2-Caracterizare genelala
        Modificari celulare benigne

3-Diagnostic descriptiv
        3(1)Modificari celulare benigne
              a)-Infectii cu: bacterii
              b)-Modificari reactive asociate cu: inflamatia
         3(2)Anomalii ale celulelor epiteliale
              AGCUS (celule glandulare atipice cu semnificatie nederminata)

Citodiagnostic Babes Papanicolau
Clasa.........CIII........................

Frotiu cu celule scuamoase superficiale si intermediare si celule endocervicale (unele cu modificari morfologice tip AGUS, anizocarie, hipercromazie nucleara); PMN relativ frecvente si bogata flora de coci si bacili.

Inca o intrebare . Ce inseamna anizocarie, hipercromazie nucleara?
Multumesc frumos.

Offline

 

#1177 2009-06-25 08:43:02

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: examenul papanicolau

este vorba de ASCUS eu te sfatuiesc sa te duci sa iti faci un test HPV , ai cumva si rana pe col ?

Offline

 

#1178 2009-06-25 09:14:21

adriana73
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-24
Mesaje: 9

Re: examenul papanicolau

Mi-a spus ca am rana pe col, mi-a dat sa iau ptr. colpita metronidazol 2pastile dimineata si 2 seara, timp de 5 zile si cervugit ovule timp de 12 zile. Dupa ce termin tratametul mi-a zis doctorita sa refac papanicolau.

Ultima oara a fost editat de adriana73 (2009-06-25 09:16:51)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.