homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-82


#1540 2009-11-25 18:55:11

tdani
Full member
De la: Petrosani
Inregistrat: 2006-06-23
Mesaje: 156

Re: examenul papanicolau

Adalberta a scris:

Tdani, iata ce am gasit eu cu privire la CIN-urile tale... ca sunt leziuni precanceroase:


Ce boli produce HPV?

HPV (virusul papiloma uman, papilomavirus, human papillomavirus) produce urmatoarele tipuri de infectii genitale:

-    cancerul de col uterin (cancer cervical) cu celule scuamoase precum şi leziunile precanceroase precursoare acestuia, adică:

    *
      neoplazia cervicală intraepitelială grad 1 (CIN 1) sau displazia cervicală uşoară
    *
      neoplazia cervicală intraepitelială grad 2 (CIN 2) sau displazia cervicală moderată
    *
      neoplazia cervicală intraepitelială grad 3 (CIN 3) sau displazia cervicală severă

-    adenocarcinomul de col uterin (adenocarcinom cervical) precum şi leziunea precanceroasa precursoare acestuia, adică adenocarcinomul in situ (ACIS)

Multumesc mult Adalberta!
Asta inseamna ca eu am displazie cervicala moderata insa tot cancer se cheama ca am. Ai vazut raspunsul pe care mi l-a dat doctoressa?
http://forum.anticonceptionale.ro/t1483 … colau.html
Apreciez mult aceasta doamna doctor.

Offline

 



#1541 2009-11-25 19:26:14

tdani
Full member
De la: Petrosani
Inregistrat: 2006-06-23
Mesaje: 156

Re: examenul papanicolau

doctoressa a scris:

tdani a scris:

Doctoressa te rog spune-mi parerea ta.

Ieri am fost la medicul ginecolog sa-i arat rezultatul de la Cluj si mi-a recomandat vaccinul contra HPV. Spunea ca vaccinul ma poate proteja cat de cat astfel incat sa nu treaca de la gradul I la II.

Am gasit pe un alt forum, nu mai stiu care un tratament care ajuta in lupta cu acest virus pe care il postez in forma scrisa de doamna care l-a urmat.

Am facut si eu in anul 2005 tratamentul cu Aldara intrucat am fost diagnosticata cu HPV tulpinile 31 si 39 si in prealabil am avut o interventie pe col (ERAD) plus vreo 2 vaporizari laser. Tratamentul cu crema Aldara (pentru ca eu am cumparat-o din Anglia sub aceasta forma) nu a avut rezultate imediate. Oricum Aldara nu distruge virusul HPV ci doar condiloamele care apar datorita lui. Ideea este ca trebuie sa folosesti diverse medicamente care au rolul de a creste imunitatea organismului. Eu am luat la inceput Spirulina 500 de la Walmark (3/zi), Coenzima Q10 in ulei de catina (1/zi) si Vitamina A si E forte (1/zi timp de 15 zile/luna, cam 3 luni). In paralel am folosit ovulele Cervugid (1/zi timp de 12 zile - in total 1 cutie - dupa care am facut pauza 7 zile si am continuat tratamentul pana am terminat 3 cutii). Am facut aceasta cura de cate 3 cutii de Cervugid de 3 ori cu pauza intre 2 cure de 2 luni. A durat aproape un an tot acest tratament. In final in loc de Spirulina am inceput sa iau un medicament numit Aloemannan (3/zi timp de 3 luni) cu pauze de cate 2 luni intre cure. Anul acesta am fost la control si la colposcopie D-na Dr. Dinca a constat ca imi disparusera toate problemele. Nu stiu exact care din medicamentele de mai sus a dat rezultat, dar ideea e ca am scapat. Trebuie sa ai rabdare si ca te tii de tratament, doar asa poti scapa de aceasta problema.

Multumesc anticipat

vaccinul nu face protectia in cauza, dupa stiinta mea...
pe de alta parte, desi hpv pare a fi raspunzator de o mare parte a cancerelor de col nu e unicul...
asa ca, fara genotipare care sa ne spuna ca ai sau nu viruluyl, eu nu m-as grabi sa spun ca il ai...
pe de alta parte, din nefericire, indiferent cum am vrea sa interpretam, "neoplazie" inseamna cancer...din pacate.
partea buna e, si eu cred ca intr-acolo trebuie sa ne uitam, ca excizia a fost facuta cu limita de siguranta oncologica, in tesut sanatos, ca zona bolnava a fost indepartata in totalitate si ca deci suntem pe drumul cel bun
asa ca eu nu m-as grabi sa fac vaccihnul decit daca fac genotiparea si nu am cele 2 tulpini din el(16 si 18)...pentru ca daca le am el nu isi mai are rostul...daca nu le am, e bine sa il fac...
in ceea ce priveste tratamentul de mai sus...ei bine vezi si tu ca femeia cu pricina se vaita de condiloame...e nitel altceva, desi tot despre hpv e vorba...si daca situatia e diferita cred eu ca si conduita e diferita...
daca de mine ar fi vorba, eu as cere sfaturi de conduita preventiva si de orice fel de la medicul de la institutul oncologic...inteleg ca sunt ocupati si necomunicativi insa am convingerea ca daca insisti vor vorbi cu tine si te vor indruma...
si foarte important, nu demoraliza...e esential!
stiu din experienta cit poate fi de greu sa traiesti cu sabia li Damocles deasupra capului insa tu esti puternica si desteapta si hnu ai de ce sa te lasi doborita.
vei investiga corect, periodic, cu papanicolau si colposcopie coluol, nu vei mai pune sterilet  si iti vei intari sistemul imunitar...
eu cred ca va fi bine

Multumesc mult doctoressa.
Acum nu ma mai simt puternica, imi este crunt de frica si chiar nu imi gasesc linistea.
Ma gandesc sa cer sprijinul unui psiholog sau a unui psihiatru.
Uneori ma intreb cati ani voi mai trai.
Va doresc multa sanatate!

Offline

 

#1542 2009-11-26 10:40:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

tdani, daca simti ca e cazul cere ajutorul....
insa crede-ma, dracul nu e chiar asa de negru....afectiunea a fost diagnosticata din timp, tratamentul a fost cu viza curativa, nu e ca si cum boala ar evolua in continuare.
in plus, stii si tu ca gindirea pozitiva contribuie mult la reusita ....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1543 2009-11-26 11:41:27

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

tdani ascult-o pe Doc ca stie f bine ce spune
... din fericire cancerul de col este o afectiune perfect vindecabila in momentul asta si daca, din pacate, ne confruntam vreodata cu problema asta trebuie sa luam masurile ce se impun si totul este in regula... asa ca multa sanatate si fii optimista ca e cel mai sanatos asa smile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1544 2009-11-26 18:16:52

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: examenul papanicolau

Detzy... potzi sa crezi ca doua doctoritze pana acum, cand au vazut koilocitele de pe Pap m-au pus sa repet genotiparea HPV???????   maine ma duc sa repet pap-ul in mediu lichid la Micomi dar nu spun ce stare imi dau iar toate astea...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1545 2009-11-26 19:30:04

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

ooofff... mai nu stiu ce sa zic... nu sunt foarte sigura ca prezenta koilocitelor implica neaparat prezenta HPV dar totusi inteligent este sa ascultam de doctori... deci poate e mai bine sa repeti HPV...
incearca te rog sa stai linistita... stiu ca e foarte foarte greu... dar nu-ti faci niciun bine agitandu-te
nu te demoraliza pentru ca iti garantez eu ca intr-un final se va rezolva problema asta
tine-ma la curent cu ce se intampla... si daca simti nevoia sa dicutam te astept cu drag puss


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1546 2009-11-26 19:44:26

Barsony Camelia
Membru
Inregistrat: 2009-11-25
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

Am facut testul pap si mi_a iesit III in luna mai  mi sa facut o conizatie pentru ca papul era II +inflamatie masiva nu inteleg de ce acum dupa este III doctorul zice ca nu se poate si acum astept alt rezultat dar eu sunt disperata am 28 de ani  .

Offline

 

#1547 2009-11-26 20:11:24

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

nu dispera camelia.. sunt multe femei carora le iese rezultatul asa... ai cumva buletinul de analiza sa ni-l pui aici?
este un rezultat care trebuie investigat mai departe... e posibil sa fie vb de-o infectie.. nu trebuie sa intrii in panica... oricum ar fi vei trata si se va rezolva..


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1548 2009-11-26 20:47:04

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: examenul papanicolau

Detzy... itzi spun asta pt ca si tu ai avut koilocite dar HPV negativ...   tie ti-au spus sa stai linistita, nu? ei asa mi-a spus si mie Virginia Tarlea. Dar alte doua... nu le dau numele ca n-are rost, mi-au spus sa repet HPV....   
in toate anuarele si manualele sdi studiile pe care eu le-am postat pe-aici cu link, scrie ca Pap-ul este prezumtzia iar testul HPV este cel care da diagnosticul...  D-aia n-as proceda la a da din no 5 milioane, pt ca am incredere in testul ee la Micomi si in faptul ca nu am absolut nimic pe col... basca o colposcopie ok...  deh... sper si eu... as repeta mai degraba pap-ul...

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-11-26 21:10:00)

Offline

 

#1549 2009-11-26 21:21:46

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

pai daca Virginia Tarlea ti-a spus sa stai linistita... sa stii ca eu as asculta-o fara nicio indoiala
da... mai degraba repeti PAP-ul... sa stii ca este o decizie mai buna... dar daca colposcopia iese ok, eu zic ca nu trebuie sa-ti faci probleme


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1550 2009-11-26 21:59:38

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: examenul papanicolau

Pap-ul nu este ceva obiectiv, ci depinde de cat de "critic" este biologul. Sunt cazuri aici pe forum carora in aceeasi luna le-a iesit un pap "bun" intr-o parte si "prost" in alta parte. De asta te-am intrebat, Adalberta, unde ai facut pap-ul. Din ce am vazut eu pe aici, tind sa cred ca cei mai critici posibili sunt cei de la Sanador. So, unde l-ai facut? (Daca ai mai raspuns, mie mi-a scapat). Pt ca daca l-ai facut la Sanador, iar Tarlea ( tot de la Sanador)  iti spune sa stai linistita, misterul e rezolvat, pt ca inseamna ca il stie ea pe biolog, si stie deci masura in care este mai critic sau mai putin critic, de ex. By the way, tu Detzy unde l-ai facut?
Adalberta, eu daca as fi in locul tau as repeta, totusi, tipajul HPV...Nu de alta, dar eu zic ca tu ai sa dai mult mai mult ducandu-te la n doctori, facand pap-uri, etc.  Mai bine mai dai 4-500, dar macar stii ca s-a terminat balciul si ti-ai luat problema de pe creier.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1551 2009-11-26 22:33:27

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

Rose eu din pacate l-am facut la un laborator necunoscut, mic... motiv pentru care am avut atunci un oarecare "scandal" cu medicul meu... si intr-adevar sunt de acord, depinde foarte mult de laborator dar repet eu as avea toata increderea in Doc. Virginia Tarlea, este unul din cei mai buni medici specializati in probleme ale colului


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1552 2009-11-26 23:04:51

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: examenul papanicolau

Detzy a scris:

Rose eu din pacate l-am facut la un laborator necunoscut, mic... motiv pentru care am avut atunci un oarecare "scandal" cu medicul meu... si intr-adevar sunt de acord, depinde foarte mult de laborator dar repet eu as avea toata increderea in Doc. Virginia Tarlea, este unul din cei mai buni medici specializati in probleme ale colului

Si de atunci l-ai mai repetat?
Ti-au mai iesit koilocite?


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1553 2009-11-27 07:52:12

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: examenul papanicolau

Eu am facut genotiparea la Micomi dupa ce, in prealabil, facusem pap-ul la Medsana...

La Medsana au un formular unde sunt trecute din start posibilitatzile si biologul bifeaza si incercuieste... ma gandesc ca daca a vazut niste nuclei mariti de volum sau un halou ceva, nu a avut unde sa incadreze decat la koilocite... unde a scris cu pix-ul :rare....    ma gandesc si eu, ca pacient neofit...

o sa repet genotiparea la Sanador... si o sa-i spun sa insiste pe endocol... atata timp cat pe exocol n-am nicio leziune... :-(... am cam obosit...  :-(

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-11-27 07:54:58)

Offline

 

#1554 2009-11-27 16:14:07

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: examenul papanicolau

http://img264.imageshack.us/img264/9092/nr39ghidclinic2.jpg


in functie de schema descrisa mai sus, eu am colposcopie ok si genotipare ok si astea duc ambele la aceeasi concluzie: retestare pap peste 12 luni...  Dar pot? Nu... Pt ca mi-e frica sa nu ma trezesc cu naiba stie ce... :-(((

Offline

 

#1555 2009-11-28 00:54:44

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: examenul papanicolau

Astept cu nerabdare sa vedem ce iti iese la repetarea analizelor Adalberta!


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1556 2009-11-28 09:22:11

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: examenul papanicolau

si eu... :-( ... iar emotzii, iar stress... si nici macar nu stiu ce va insemna daca si la Sanador va iesi genotiparea tot negativa... ma vor pune sa o repet? si asa la nesfarsit??? am citit pe un forum american despre o fata care are ascus si genotipare negativa de cativa ani...
pe de alta parte ma gandesc sa mai aman un pic refacerea testului... Daca este inca in perioada de incubatie?? Dar daca este in perioada de incubatie poate da modificari celulare? Ma gandesc ca daca da modificari este deja activ, nu??? :-((( intrebari fara raspuns.


pe de alta parte, aici: http://content.yudu.com/Library/A1i8b3/ … ces/39.htm

se arata cum:
-- un col curat poate ascunde pana la 10,6% din leziunile virale cervicale. adica, un col curat pate ascunde chiar si CIN3... :-((

-- citodiagnosticul leziunilor virale se sprijina pe identificarea in secretia vaginala a modificarilor celulare care alcatuiesc triada celulara: koilocite, diskeratocite, hipertrofii nucleare

-- tipajul viral este metoda de certitudine prin identificarea tipurilor HPV



Concluzii

- Diagnosticul leziunilor cervicale virale revine in parte atat citologiei, cat si colposcopiei.
- In cadrul metodelor de investigatie, examenul colposcopic reprezinta o metoda deosebit de utila in diagnosticul de prezumtie a virozelor cervicale.
- Prin costul scazut si sensibilitatea crescuta, metoda colposcopica permite: identificarea debutului leziunilor cervicale posibil virale, localizarea acestora, raporturile leziunilor cu JSC, dimensiunea si conturul acestora, particularitatile de structura, criteriile de diferentiere fata de grupul leziunilor CIN, modalitatile de evolutie spontana sau post-terapie, dovedindu-se a fi metoda morfologica de maxima sensibilitate in diagnosticul de prezumtie a leziunilor cervico-vaginale induse viral.
- Leziunile virale HPV se pot manifesta si la nivelul cervixului si prin imagini colposcopice banale. n Colul curat poate ascunde pana la 10,6% din leziunile virale cervicale.
- Citodiagnosticul leziunilor virale se spijina pe identificarea in secretia vaginala a modificarilor celulare care alcatuiesc triada celulara:
- prezenta koilocitelor - elemente morfologice patognomonice pentru etiologia virala;
- prezenta diskeratocitelor;
- hipertrofiile nucleare pe celulele intermediare.
- Examenul histopatologic confirma substratul lezional real.
- Metodele morfologice existente prezinta reale posibilitati, dar si dificultati in diagnosticul leziunilor virale HPV genitale.
- Tipajul viral este metoda de certitudine prin identificarea tipurilor de HPV.

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-11-28 09:43:04)

Offline

 

#1557 2009-11-28 13:43:04

ladylady
Membru
Inregistrat: 2009-11-28
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

Buna fetelor!
Eu am o problema maaare si nu stiu pe cine sa intreb...poate ma ajutati voi. Am fost la gineco...si am facut un test papanicolau, singurul de pana acum.. Am 22 de ani, si un prieten stabil de 5 ani. El n-a mai avut relatii sexuale cu alta fata, eu am mai avut cu altcineva o singura data.
Testul meu doctorul a zis ca a iesit binisor, dar mie mi se pare ca am foarte multe infectii si ar trebui sa mai merg la un doctor. Pe foita cu rezultatul scrie asa: (nu inteleg toate cuvintele asa ca o sa scriu cum inteleg) "Flora microbiana asociata in cantitate moderata: bacili mobili, levuri filamentoase, trichomonas, diplococ(sau diplacee..nu inteleg exact ce scrie) 2 polimorfornucleare (cred..). Celule din toate stonturile(iar nu cred ca asta e cuvantul) fara modificari patologice. Citotest clasa II babes papanicolau.
Si pe reteta scrie vulvo-vaginita mixta ac.

Asta scrie si pentru asta am primit tratament cu ovule macmiror pentru mine si atrican pastile, si eu si partenerul.
Atricanul lui ii face foarte rau la stomac dar le-a luat. Mie mi se pare ca totusi nu e in regula cu secretia vaginala si nu cred ca tratamentul a fost destul pentru cate am eu. Partenerul poate lua altceva care sa nu-l irite la stomac sau macar o crema sau altceva? Eu o sa mai merg la un medic cat de curand sa vad si alta parere

dati-mi un sfat si o parere va rog!

Offline

 

#1558 2009-11-28 15:16:55

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: examenul papanicolau

tricomonasul este o boala cu transmitere sexuala...  genereaza o secretzie spumoasa, verzuie si da mancarimi. Atricanul pt aceasta este.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.