homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-83


#1559 2009-11-28 23:11:15

tdani
Full member
De la: Petrosani
Inregistrat: 2006-06-23
Mesaje: 156

Re: examenul papanicolau

doctoressa a scris:

tdani, daca simti ca e cazul cere ajutorul....
insa crede-ma, dracul nu e chiar asa de negru....afectiunea a fost diagnosticata din timp, tratamentul a fost cu viza curativa, nu e ca si cum boala ar evolua in continuare.
in plus, stii si tu ca gindirea pozitiva contribuie mult la reusita ....

Da, stiu ca trebuie sa gandesc pozitiv dar imi este frica.
Am inceput munca si poate ca acest lucru ma va ajuta sa nu ma mai gandesc asa mult la virusul asta nemilos.
Daca voi continua sa ma consum, am sa cer sprijinul unui psiholog.
Am trimis un e-mail medicului care m-a operat si am intrebat parerea lui cu privire la vaccin si sfaturi de conduita preventiva dar nu mi-a raspuns. M-am gandit ca la telefon poate nu are timp de povesti dar unui e-mail poate raspunde mai usor, insa nu a fost asa.
Iti multumesc mult pentru sfaturile tale!

Offline

 



#1560 2009-11-28 23:29:40

tdani
Full member
De la: Petrosani
Inregistrat: 2006-06-23
Mesaje: 156

Re: examenul papanicolau

Detzy a scris:

tdani ascult-o pe Doc ca stie f bine ce spune
... din fericire cancerul de col este o afectiune perfect vindecabila in momentul asta si daca, din pacate, ne confruntam vreodata cu problema asta trebuie sa luam masurile ce se impun si totul este in regula... asa ca multa sanatate si fii optimista ca e cel mai sanatos asa smile

Detzy eu am incredere in doctoressa asa ca o ascult.
Iti multumesc pentru incurajare atat tie cat si tuturor fetelor.
Va doresc multa sanatate !

Offline

 

#1561 2009-11-28 23:30:57

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

puss puss multumesc si asteptam vesti de la tine smile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1562 2009-11-30 14:28:56

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: examenul papanicolau

Rog din tot sufletul o moderatoare sa lase link catre doamna doctor grater
E vorba de mama mea care are 52 de ani si o operatie de histerectomie totala (facuta acum 6 ani), iar astazi a primit si rezultatul de la pap:
Frecvente celule intermediate, unele nuclee cu discarioza usoara, frecvente leucocite,relativ frecvente hematii.
Frotiu tip 3.
Vreau sa stiu va rog cat de grav e ca am intrat in panica de cand am aflat rezultatul.Va multumesc!

Offline

 

#1563 2009-12-01 14:20:30

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: examenul papanicolau

Nu ma ajuta si pe mine nici o moderatoare? sad

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1564 2009-12-04 22:34:52

miky07
New member
Inregistrat: 2009-02-04
Mesaje: 31

Re: examenul papanicolau

Buna fetelor,
am un rezultat la PAP care arata astfel:
Celule epiteliale pavimentoase Superficiale:
numar-frecvente
dispozitie: izolate, placarde mici ; mari

polinucleare neutrofile: relativ frecvente
hematii rare; difuz
flora microbiana cantitate mica
tip: coci bacili
CONCLUZII: FROTIU CLASA II PAP INFLAMATOR -BETHSEDA SYSTEM
In rest nu mai este pe buletinul de analiza nimic incercuit sau bifat. Pana ajung la doctor saptamana viitoare, ma puteti ajuta cu o parere, va rog am ceva grav?
Va multumesc fetelor si astept un raspuns de la voi!!!

Offline

 

#1565 2009-12-05 13:07:46

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: examenul papanicolau

fetelor dupa cum v-am spus si la mesajele anterioarea am fost si mi-am facut control ginecologic si mi-a dat sa fac urmatoarele analize:
- FCB
- FCD
- CHLAMYDIA
la analiza mi-au iesit asa:
CITOLOGIE
FCB-lama,coloratie albastru de metil, Gram,Giemsa
- numeroase PMN
- Celule epiteliale superficiale,
- Flora bacteriana diversa, predominant bacili Gram pozitiv polimorfi cu morfologie sugestiva pentru flora Doderlei
MICROBIOLOGIE
Cultura secretie vaginala- cultura negativa dupa o perioada de observatie de 72 ore.
SEROLOGIE INFECTIOASA
ANTIGEL CHLAMYDIA (din sectretie vaginala)
-absent
FCD ? papanicolau:
Frotiul contine celule pavimentoase superficiale intermediare, plaja de celule endocervicale, celule reactive de tip inflamator, numeroase PMN, hematii integre, flora cocobacilara.
diagnostic: frotiu inflamator.
acestea au fost analizele..
Azi am fost la doctorita si mi-a spus in felul urmator:
-    ca secretiile sunt bune si k nu as avea nimik, doar ca la control ei nu ii place culoarea secretiei mele care cik ar avea un aspect putin verzui, si mi-a mai facut un control acum si mi-a introdus ceva de pe un pansamet care avea o culoare maronie, care nu stiu cum se cheama;
-    mi-a dat tratament pt 10 zile in felul urmator:
10 ovule preparate in farmacie din:
-    zinnat 500 mg gr.III
-    doxicilin , nistadin 2g
-    metronidazol 1,5 g
-    HHC 200mg (dupa prescurtare nu stiu ce este)
-    Butir cacao
-    Anestezina 1g (mai scrie ceva in paranteza dar nu inteleg)
-    Metronidazol pastile eu si partenerul ; 4 pastile pe zi eu 6 zile, si 8 pastile odata partenerul, si apoi dupa 3 zile iar 8 pastile partenerul, sis a nu consum alcol.
-    Apoi mi-a zis sa merg sa-mi faca o colposcopie, k vede ceva acolo si vrea sa se asigure ce este.nu inteleg de ce sa fac aceasta colposcopie, cum se face, te doare?in ce consta, ce se vede acolo?
Va rog din suflet sa-mi raspundeti si mie si sa-mi spuneti ce este, si rog  fetele andrea, lady in black, cristina, persifona, camysh in mod special sa-I lase link doctoressei.
Va multumesc!


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#1566 2009-12-05 17:50:03

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: examenul papanicolau

chiar nimeni nu-mi raspunde si mie??????????mi-e greu sa cred ca nu stiti, va rog tare mult....daca nu macar lasa-ti link la doctoreasa...


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#1567 2009-12-05 18:33:57

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: examenul papanicolau

iata ce presupune coposcopia (care nu doare deloc, ca nu are de ce):

http://img261.imageshack.us/img261/9168/colposcopie.jpg

http://www.cmeuromed.ro/colposcopia/

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-12-05 18:34:35)

Offline

 

#1568 2009-12-05 18:35:06

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: examenul papanicolau

multumesc pentru ceea ce mi-ai trimis, dar despre analize ce imi poti spune???
totusi mi s-a spus k ex papanicolau este buna, dar nu inteleg de ce sa fac acea colposcopie, sa fie de laa secretia aia gaben vezuie care nu ii place doctoritei sau k as avea asa zisa o rana pe col?

Ultima oara a fost editat de bella-yzaura (2009-12-05 18:39:34)


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#1569 2009-12-05 20:27:57

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: examenul papanicolau

bella, in mod normal nu avea de ce sa te puna sa faci colposcopie. totusi, poate a vazut ceva pe col. du-te si fa-o ca sa-ti iei de grija. Este simplu , nedureros...   
Interesant este ca desi a vazut secretie verzuie (care ar duce cu gandul la tricomonas) - tie la analize nu ti-a iesit nimic. Asa ca, fa colposcopia si gata.

Offline

 

#1570 2009-12-05 20:44:05

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: examenul papanicolau

dar la colposcopie ce se vede tricomonas?nu cred...
o sa fac colposcopia normal si tratamentul, care din cate am citit ar fi pt tricomonas.., dar nush de ce nu mi-a iesit la analiza!!!! si nush cat de bun este acest tratament...


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#1571 2009-12-05 21:16:18

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: examenul papanicolau

deci sunt steriata de nici aer nu am in piept...
nush ce s-a intamplat, oare chiar sa am tricomonas si sa nu fi iesit la analize????se poate asa ceva???
de rana de pe col stiam de mai mult timp dar doctorita la care mergeam inainte mi-a zis k e mik si k nu sunt proble, ca acum cand am schimbat medikul sa mi se dea sa fac o colposcopie, a zis k vrea sa vada mai de aproape ce este acolo, nu mai pot simt k o sa decez rau de tot pana la colpscopie, pe care o voi face pe data de 19 decembrie, dupa ce voi urma tratamentul dat...pana atunci mi-a zis sa incercam sa curatam colul de acea secretie galben-verzuie, si apoi sa facem colposcopie si apoi dupa sarbatori sa mai face o analiza a secretiei....
deci nustiu ce sa fac daca va iesi rau, nu stiu cum o sa reactionez...


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#1572 2009-12-05 22:54:25

miky07
New member
Inregistrat: 2009-02-04
Mesaje: 31

Re: examenul papanicolau

Buna fetelor,
am un rezultat la PAP care arata astfel:
Celule epiteliale pavimentoase Superficiale:
numar-frecvente
dispozitie: izolate, placarde mici ; mari

polinucleare neutrofile: relativ frecvente
hematii rare; difuz
flora microbiana cantitate mica
tip: coci bacili
CONCLUZII: FROTIU CLASA II PAP INFLAMATOR -BETHSEDA SYSTEM
In rest nu mai este pe buletinul de analiza nimic incercuit sau bifat. Pana ajung la doctor saptamana viitoare, ma puteti ajuta cu o parere? 
Va multumesc fetelor si astept un raspuns de la voi!!! Ma puteti ajuta va rog, e ceva grav??

Offline

 

#1573 2009-12-06 12:25:47

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: examenul papanicolau

n-ai nimic. e u pap bun.

Offline

 

#1574 2009-12-06 17:14:25

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

miky07 a scris:

Buna fetelor,
am un rezultat la PAP care arata astfel:
Celule epiteliale pavimentoase Superficiale:
numar-frecvente
dispozitie: izolate, placarde mici ; mari

polinucleare neutrofile: relativ frecvente
hematii rare; difuz
flora microbiana cantitate mica
tip: coci bacili
CONCLUZII: FROTIU CLASA II PAP INFLAMATOR -BETHSEDA SYSTEM
In rest nu mai este pe buletinul de analiza nimic incercuit sau bifat. Pana ajung la doctor saptamana viitoare, ma puteti ajuta cu o parere? 
Va multumesc fetelor si astept un raspuns de la voi!!! Ma puteti ajuta va rog, e ceva grav??

Cred ca se va impune si o analiza de secretie. Undeva este o inflamatie care va trebui tratata. In rest, e OK pap-ul.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1575 2009-12-06 19:15:22

miky07
New member
Inregistrat: 2009-02-04
Mesaje: 31

Re: examenul papanicolau

Adalberta , multumesc mult cred ca la PAP-ul meu te refereai, eu sunt cam speriata, ca e o inflamatie undeva si nu stiu de la ce poate fi. La secretie si culturi col nu a iesit nimic  bang

Andreea_andy2 , saru'mana, ai dreptate e o inflamatie, dar am facut si secretie si culturi col, inclusiv mycoplasma, ureaplasma, clamiydia si toate sunt sterile, absente, negative nu a iesit nici macar candida!!! bang
De aceea sunt speriata, de unde ar putea proveni inflamatia??? Poate cineva sa-mi dea o idee?
Pt tratarea unei inflamatii se dau antibiotice sau antiinflamatoare, avand in vedere ca in secretie si la cultura col nu a iesit nici un microb?
Multumesc pt raspunsuri fetelor, mie mi-e cam frica bang

Ultima oara a fost editat de miky07 (2009-12-07 00:02:42)

Offline

 

#1576 2009-12-08 22:20:05

Mary.7
Membru
Inregistrat: 2009-12-08
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Buna, ce inseamna numeroase polinucleare flora cocica G(+)in gramezi. Multumesc

Offline

 

#1577 2009-12-08 22:36:24

MIRUTZA
New member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 55

Re: examenul papanicolau

n'seara fetele.am primit si eu rezultatul unui pap....si zce asa: frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediale cu modificari reactive citoplasmatice - vacuole, granule si numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica. Sunt prezente celule cilindrice endocervicale si metaplazice normale. notam prezenta se scuame keratinizate cu nucleu picnotic. CONCLUZIA: frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia si de tip parakeratozic.
Examen bacteriologic secretie vaginala: celule epiteliale pavimentoase superficiale: frecvente izolate si in placarde, celule epiteliale pavimentoase intermediare:  frecvente izolate si in placarde, leucocite polimorfonucleare: numeroase, flora microbiana:saraca, flora microbiana - tip: coci gram pozitiv, bacili gram pozitiz (doderlein), diplococi-absenti, candida-absenta, triconoas -absent.
d-na doctor mi-a pus diagnosticul de vaginita poli....nush cum ca nu inteleh si inca un cuv care incepe cu b....si mi-a dat medoclan una la 7 zile, poligynax 1 ovul /12 zile si apoi dupa ce se termina viviflor 1 ovul/6 zile. ce parere aveti? e bun diagnosticul si tratamentul....mentionez ca intre timp am facut cred ca o candida ca am luat un antibiotic...si nu  mai vreau antibiotic iar...si am luat gynoflor crema doza unica si  pastila flucovim..a si crema clotrimazol local....oare trebe si vaginita asta ..ca sa nu mai trebuiasca sa iau si alt tratament..ca de cateva luni fac tratamente intr-una..ca am avut si tricomonas si ..vai  de mine........pwp:*

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.