homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-107


#2015 2009-01-28 13:58:37

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Juli a scris:

Pai pana In Martie e destul timp mi se pare.
Poti intre timp sa te duci la alt medic ginecolog sa-ti faca eco, cand va fi bebe mai mare (7-8 saptamani) Eco se face atunci intravaginal (pt ca sarcina e mica). Mie asa mi-a facut.
Apoi sa-ti dea niste analize pt trimestrul I de sarcina: complexul TORCH, rh, grupa de sange, teste pt hepatita, sida, sifilis si o hemoleucograma si urocultura. Eu pe acestea le-am facut. Altii mai dau si transaminazele, calciu, magneziu, etc.

Merci de info.
Cred ca pana la urma ori ma duc la ea la spital si o prind de garda, ori ma duc unde am mai facut eco si o rog pe dr de acolo sa imi dea si lista de analize, dupa care, astept pana in martie si ma duc gata pozata si intepata la ea la cabinet, adica cu lectiile facute.....eu vreau neaparat sa fac analizele, ca sa fiu sigura ca e totul ok, de aia graba, plus ca as vrea sa imi confirme si sarcina! :gravida:


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 



#2016 2009-01-28 14:14:28

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

alexamelin a scris:

Va multumesc inca odata ca m-ati primit in sanul vostru si o sa fiu din ce in ce mai des prinstre voi!

Multa bafta celor care trebuie sa nasca! majoreta  majoreta  majoreta

As mai avea o intrebare: vreau sa ma duc la o anumita dr care mi-a fost recomandata si despre care am citit numai de bine, DAR nu are liber decat pe data de 11.03, iar eu nu mai am rabdare pana atunci nici moarta. Pot sa ma duc de capul meu la ecografie, la dr la care am mai fost? De care eco trebuie sa fac? Sau nu se poate depista sarcina fara control?

Sunt zapacita rau de veste, sa nu va suparati pe mine! punk

ce doctorita si de la ce spital?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#2017 2009-01-28 15:33:47

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

adinagrig a scris:

alexamelin a scris:

Va multumesc inca odata ca m-ati primit in sanul vostru si o sa fiu din ce in ce mai des prinstre voi!

Multa bafta celor care trebuie sa nasca! majoreta  majoreta  majoreta

As mai avea o intrebare: vreau sa ma duc la o anumita dr care mi-a fost recomandata si despre care am citit numai de bine, DAR nu are liber decat pe data de 11.03, iar eu nu mai am rabdare pana atunci nici moarta. Pot sa ma duc de capul meu la ecografie, la dr la care am mai fost? De care eco trebuie sa fac? Sau nu se poate depista sarcina fara control?

Sunt zapacita rau de veste, sa nu va suparati pe mine! punk

ce doctorita si de la ce spital?

Dr. Florina Mihalache - CFR2


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#2018 2009-01-28 15:37:55

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Alexa, eu sunt tot la CFR 2 la Dr. Fathi.  smile
Eu ma duc la spital cand e el de garda. Am fost si la Medicover (unde am contract cu societatea) la eco si analize.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#2019 2009-01-28 15:49:21

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Juli a scris:

Alexa, eu sunt tot la CFR 2 la Dr. Fathi.  smile
Eu ma duc la spital cand e el de garda. Am fost si la Medicover (unde am contract cu societatea) la eco si analize.

Cand te duci la spital sau la policlinica de acolo iti trebuie trimitere de la medicul de familie sau se plateste? Help....eu habar n-am ca am fost numai la particular pana acum. rodnar


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2020 2009-01-28 15:57:02

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

La spital cand m-am dus (am fost de vreo 3 ori) nu am adus nimic, nici o adeverinta.
Am facut consultatii, niste injectii si ecografie. M-am dus la camera de garda si intrebam de medic daca e.

La Medicover, nu ma duc cu nimic, caci firma are contract cu clinica si nu platesc nimic.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#2021 2009-01-28 18:54:33

iulia_30
Full member
Inregistrat: 2008-03-02
Mesaje: 211

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Si eu tot la CFR2.


Acum mamica obosita dar fericita de fetita bebic Maria

Offline

 

#2022 2009-01-28 20:33:51

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

alexa, nu cheltui bani degeaba. pana pe 3 martie e doar o luna (si restul zile). fa un echo pe la 7 -8 saptamani (mai bine pe la 8, ca sa eviti endovaginala) la orice medic. apoi asteapta programarea la medicul la care vrei sa mergi. ce atata graba?medicul o sa-ti dea analizele in functie de discutia pe care o sa o ai cu el.


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#2023 2009-01-29 08:37:11

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Multumesc tuturor!

Sa vedem daca reusesc sa ajung la spital, daca nu va voi urma sfaturile si voi face o eco pe la 8 saptamani si voi astepta programarea! Graba mare este ca sunt foarte entuziasmata, si vreau sa stiu ca totul e bine, ca nu e nici o problema, ca analizele sunt ok, ca bb e bine in burtica.....cred ca ma puteti intelege! rodnar Nu imi doresc nimic altceva decat sa fie bb bine! signof10

Dar cu voi alaturi sper ca voi putea trece peste toate!

Am mai facut 2 teste de sarcina si sunt tot pozitive, deci se pare ca este adevarat! majoreta


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#2024 2009-01-29 09:08:04

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Te inteleg, alexamelin.Si eu sunt cam in aceeasi situatie.Si sincera sa fiu incerc sa am rabdare inca 2-3 saptamani, ca sa se vada clar bebele mic la echo.Am fost pe la 4 saptamani sa fac echo si mi s-a spus sa merg acasa ca nu sunt gravida, desi aveam 3 teste pozitive clar.Te doare capul cum se comporta uneori medicii, in loc sa te incurajeze, ei iti zic ca "nu e nicio problema ca sunt destule cupluri care nu au copii...", in timp ce eu ma uitam la el consternata ca poate spune asta, din moment ce eu stiam ca in mine e un mic samburel, care inca nu se vede...


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#2025 2009-01-29 10:18:45

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Eu tot la 8 saptamani am facut prima eco si tot intravaginal am facut. Si am facut la 2 medici.
Astepta pana atunci, chiar daca esti nerabdatoare, ca acum nu cred ca vei putea vedea mare lucru.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#2026 2009-01-29 11:06:08

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Aveti idee, fetelor, utrogestanul da stari de irascibilitate?Sau de la bebe sunt tot timpul pusa pe cearta?Tocmai m-am certat cu sefu'....big_smile


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#2027 2009-01-29 11:42:38

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

e pe baza de hormoni, tot ce e posibil, nu scrie in prospect?


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#2028 2009-01-29 12:26:50

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

bucklucica a scris:

Aveti idee, fetelor, utrogestanul da stari de irascibilitate?Sau de la bebe sunt tot timpul pusa pe cearta?Tocmai m-am certat cu sefu'....big_smile

de la sarcina. o sa ai stari de irascibilitate pe tot parcursul sarcinii..

Offline

 

#2029 2009-01-29 12:34:46

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

E de la sarcina, eu acum sunt mult mai critica cu sotul si-l cert mereu ca ma enerveaza, cu toata ca saracul nu e mereu de vina.
Am citit chiar ca, a da vina pe altcineva ajuta la greturile pe care le ai, le diminueaza.  lol Incep sa aplic si eu metoda  big_smile


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#2030 2009-01-29 13:27:36

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Sa stii, Juli, ca am observat ca si eu sunt foarte critica cu sotul meu si ma deranjeaza orice face, uneori chiar si simpla lui prezenta.Si ma simt vinovata, dar nu ma pot stapani.El a ajuns sa ma duca din hol in dormitor si sa se ocupe el de vase, rufe si mancare.Nu ma supar, dar ma simt vinovata intr-un fel si incerc sa lupt cu mine, dar nu-mi prea iese...sad...Azi m-am cam agitat la serviciu si abia astept sa ajung acasa sa ma pun putin in pat...


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#2031 2009-01-29 13:34:15

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Offf, si eu sunt la fel  :f?rv?nad:
Mi-e si mila de el, vine tarziu de la servici si face mancare, spala vase... nu ma lasa sa fac nimic... si eu tip la el ca nebuna  rodnar  grater


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#2032 2009-01-29 13:40:39

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Si al meu se ocupa de ceva saptamani de casa caci eu nu am prea facut nimic.
Seara la 7-7:30 cand veneam de la servici nu mai eram in stare de curatenie, spalat vase. In week-end-uri eram terminata, mi-era foarte rau, asa ca el facea patul, el matura, el intindea rufele pe care le puneam la spalat.
Dimineata il trezesc sa-mi faca de mancare ca sa nu ma scol din pat si sa mi se faca rau, si micul dejun il iau in pat.
Mancare face mama sambata cand vine la mine.

Lasati fetele, ca nu va dura mult timp.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#2033 2009-01-29 13:48:30

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Asa sunt si eu...si trec uneori de la o stare la alta atat de usor, ca saracul nu mai intelege nimic.Norocul meu e ca are un ocean de rabdare...acum rad iar peste 5 minute plang in hohote fara niciun motiv...grater...Azi la munca m-am certat cu toata lumea si mi-a parut rau...asta e...o sa treaca peste 7 luni si 3 saptamani...


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.