homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-109


#2053 2009-02-02 12:34:51

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Multumesc mult de raspuns - se pare ca e ok cum spune si el.
Aveti idee cam cat costa aceste analize care nu sunt incluse in asigurari? Asa, cu aproximatie?

Merci si sarcina usoara in continuare!


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 



#2054 2009-02-02 13:39:07

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Offline

 

#2055 2009-02-02 13:49:12

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Micoplasma, ureaplasma si toxoplasma eu le-am facut gratuit.
Dar le-am facut la clinica de care apartin cu serviciul.

Lucica, acum trebuie sa ai rabdare si sa le induri. Nu prea avem ce face.
Sa mananci inainte sa te scoli din pat (iaurt, covrigei, biscuiti, paine prajita).
Si sa nu stai cu stomacul gol, mereu sa ai ceva la tine.

Ultima oara a fost editat de Juli (2009-02-02 13:51:38)


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#2056 2009-02-02 14:13:05

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

fetele, iar mi-a revenit raul. iar vomit! iar crap! mi-am cumparat pastile de metoclopramid, sper sa tina.


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#2057 2009-02-02 14:17:53

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

sad Offff Lili, ia metrocopramid inainte de masa cu 20-30 min.
Mie mi-a zis medicul sa iau zilnic daca mi-e rau, pt ca nu afecteaza copilul.
Sa dea Domnul sa nu te mai tina mult.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2058 2009-02-02 14:24:41

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

uff lili.. Si eu aveam 2 zile bune ... 30 rele .. Doctorul mi-a prescris cyclizine .. este un medicament foarte bun pentru greata si voma.. nu l-am luat pentru ca eram acasa non stop .. nu am avut nici un fel de responsabilitati deci am supravietuit 9 luni cum am stiut mai bine.

Offline

 

#2059 2009-02-02 14:26:09

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Offline

 

#2060 2009-02-02 14:47:05

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Da, oricum le facusem si inainte de sarcina in alta parte si m-au costat anul trecut vreo 5 mil si ceva.....Si m-am invatat minte  big_smile

SoareleMeu se gaseste la noi acest medicament?
Eu am observat ca daca stau acasa imi e mai rau  yikes ciudata mai sunt....


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#2061 2009-02-03 11:36:48

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

buna dimineata!am observat ca daca mananc sticksuri cum deschid ochii ma simt bine.In plus,dr homeopat la care am fost mi-a recomandat ipeca 5ch si sa stiti ca-mi ia greata cu mana.Am inceput din nou sa mananc, cam o data la 2 ore si ma simt ok.Sunt putin suparata ca laptele imi da criza de colita si nu stiu cu ce as putea sa-l inlocuiesc.Mi-e somn la greu,incerc sa-mi ajut colegii la bilant de acasa din pat...smile.Nu pot sa-i las balta.Am vorbit cu medicul meu ginecolog si mi-a zis sa mai stau linistita inca 2 saptamani si apoi sa merg la el la echo, ca sa poata vedea bine evolutia lui bebe.Sunt foarte optimista, dar e greu cu asteptarea.V-as sfatui sa incercati si voi un tratament homeopat,sincer mie mi-a ajutat super si nu fac rau la bebe.Va pup dulce.


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#2062 2009-02-03 12:16:46

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

lili pala a scris:

fetele, iar mi-a revenit raul. iar vomit! iar crap! mi-am cumparat pastile de metoclopramid, sper sa tina.

ia emetin


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#2063 2009-02-03 12:37:00

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

sarumana fetelor, sunteti niste dragute, nu stiu ce m-as fi facut daca nu stiam de forum si nu vorbeam cu voi...
juli, asa e , si mie mi-e mai rau daca stau acasa...dar macar ma odihnesc mai bine si sunt ferita de microbi. la noi e epidemie de rubeola (imi spunea o asistenta de la farmacie) si eu nu am facut boala.
in plus, nu pot sta foarte mult in picioare si sa vorbesc tare in acelasi timp. dupa cateva fraze obosesc si trebuie sa ma opresc... si sunt cadru didactic... pur si simplu nu pot preda.... ce sa fac? sa-mi bat joc de copii?aswa ca m-am hotarat sa stau acasa. stiu ca pierd bani, dar asta e... si-asa salariul nu era prea mare smile multumesc pentru medicamentele care le-ati amintit mai sus. o sa vorbesc cu doctorita. dintre cyclizine, emetin si metoclopramid, care e cel mai sigur de luat in sarcina?


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#2064 2009-02-03 22:29:07

mkissu
New member
Inregistrat: 2007-08-06
Mesaje: 81

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Buna fetelor! am si eu o intrebare mai mult s au mai putin ciudata ..,sunt insarcinata si bebe loveste,se misca mult dar uneori tremura in burtica,se vede cum imi tremura burta pt cateva secunde ,este normal sa tremure?voi cele care care ati fost insarcinate s au sunteti ..vi s a intamplat sa tremure bebe in burta?e normal?astept raspunsurile voastre.va multumesc fetelor!

Offline

 

#2065 2009-02-03 22:57:16

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

in primul rand cate saptamani ai?daca sarcian este mare de ex 36-37 saptamanai e normal, bebele a crescut si nu prea mai are loc sase miste si burtica face valuri valuri.asa ca nu te speria , adr important e ca e bine

Offline

 

#2066 2009-02-03 23:05:19

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

mkissu a scris:

Buna fetelor! am si eu o intrebare mai mult s au mai putin ciudata ..,sunt insarcinata si bebe loveste,se misca mult dar uneori tremura in burtica,se vede cum imi tremura burta pt cateva secunde ,este normal sa tremure?voi cele care care ati fost insarcinate s au sunteti ..vi s a intamplat sa tremure bebe in burta?e normal?astept raspunsurile voastre.va multumesc fetelor!

ori sughite, ori este lichidul amniotic .. cand loveste intr-o parte face valuri lol

Offline

 

#2067 2009-02-03 23:30:35

mkissu
New member
Inregistrat: 2007-08-06
Mesaje: 81

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

lauraura a scris:

in primul rand cate saptamani ai?daca sarcian este mare de ex 36-37 saptamanai e normal, bebele a crescut si nu prea mai are loc sase miste si burtica face valuri valuri.asa ca nu te speria , adr important e ca e bine

Am intrat in 33 de sapt.,stiu cand sughite,cand misca ..face burta valuri cum ai spus si u,s au impinge intr o parte cu piciorusele si se vede ,dar uneori doar tremura..si se vede cum imi tremura burta..sper sa fie normal..sunt stresata asa de gandu sa nu aibe Doamne fereste ceva ...Va multumesc ca mi ati raspuns fetelo!va pup!

Offline

 

#2068 2009-02-03 23:34:59

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

mkissu a scris:

lauraura a scris:

in primul rand cate saptamani ai?daca sarcian este mare de ex 36-37 saptamanai e normal, bebele a crescut si nu prea mai are loc sase miste si burtica face valuri valuri.asa ca nu te speria , dar important e ca e bine

Am intrat in 33 de sapt.,stiu cand sughite,cand misca ..face burta valuri cum ai spus si u,s au impinge intr o parte cu piciorusele si se vede ,dar uneori doar tremura..si se vede cum imi tremura burta..sper sa fie normal..sunt stresata asa de gandu sa nu aibe Doamne fereste ceva ...Va multumesc ca mi ati raspuns fetelo!va pup!

stai linistita ca nu e nimik rau de acum incolo asa o sa faca si o sa simti din ce in ce mai tare pana la termen, asa ca nu te agita ca il agiti si pe el si te bate si maitare bebe

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-02-03 23:35:35)

Offline

 

#2069 2009-02-04 01:12:07

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

cum adica sa-ti tremure burtica? pt siguranta ta, intreaba-ti si ginecologul, cat mai repede

Offline

 

#2070 2009-02-04 01:40:46

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

mkissu a scris:

lauraura a scris:

in primul rand cate saptamani ai?daca sarcian este mare de ex 36-37 saptamanai e normal, bebele a crescut si nu prea mai are loc sase miste si burtica face valuri valuri.asa ca nu te speria , adr important e ca e bine

Am intrat in 33 de sapt.,stiu cand sughite,cand misca ..face burta valuri cum ai spus si u,s au impinge intr o parte cu piciorusele si se vede ,dar uneori doar tremura..si se vede cum imi tremura burta..sper sa fie normal..sunt stresata asa de gandu sa nu aibe Doamne fereste ceva ...Va multumesc ca mi ati raspuns fetelo!va pup!

si la mine facea asa, nu stiu partea tremuratul cum e , dar sora ei zicea ca burta mea e gelatina..............


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#2071 2009-02-04 01:58:56

mkissu
New member
Inregistrat: 2007-08-06
Mesaje: 81

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Mersi frumos fetelor pt raspunsuri mai m am linistit:) si as vrea sa va intreb ce ati face dak ati fi in situatia de a mai avea putin sa nasteti si nu aveti un doctor cu care sa nasteti ,ginecoloaga mea nu face nasteri si m a anuntat cam tarziu..mi a recomandat un doctor dar am o situatie financiara ff proasta asa ca nu am cum sa merg la doctoru care mi l a recomandat,ce ati face dak nu ati avea un doctor al vostru cu care sa nasteti si nici bani de nastere?chiar nu stiu ce sa fac..si nici nu am cum sa fac rost de bani de nastere..sotu meu si a pierdut locul de munca si tot asa...ce ati face..daca v ar luat durerile sa nasteti..si nu aveti bani de nastere..?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.