homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-109


#2053 2011-03-22 13:31:40

Alina_O2006
New member
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 30

Re: Din nou...CANCER!

Dumnezeu sa te odihneasca in pace, Armand si tu de acolo sa-ti ocrotesti fetitele si sotia. Ai dat o lectie de viata tuturor celor care au citit acest forum.

Offline

 



#2054 2011-03-31 12:33:51

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Alina_O2006 a scris:

Dumnezeu sa te odihneasca in pace, Armand si tu de acolo sa-ti ocrotesti fetitele si sotia. Ai dat o lectie de viata tuturor celor care au citit acest forum.

Asa i , tu ne ai dat o lectie de viata , ne ai dat mii de informatii si multe incurajeri si sfaturi sa traim asa cum trebuie ! Sa fiti mindre dragele mele copile de tatal vostru si sa fiti copii minunati ca mama voastra va creste cu multa dragoste alaturi de cei dragi voua ! Dumnezeu sa il odihneasca in pace ! rugaciune

Offline

 

#2055 2011-04-08 16:52:35

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

In amintirea ta , o rugaciune ..Dumnezeu sa te odihneasca in liniste si pace ! O floare si un zimbet cald pentru Vali si fetite ! Gindul meu este mereu si la voi .

Offline

 

#2056 2011-04-15 20:45:21

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Citeva randuri ....?ncearcă să privesti o fotografie care-ţi este dragă, care-ţi place ... ... ... ... apoi ?ncearcă să te detasezi de ea, priveşte-o cu alti ochi... şi vei observa anumite lucruri, depinde c?t de mult te poţi detaşa... poate chiar vei vedea detalii pe care atunci c?ndva nu le vedeai şi pe care le neglijai. Viaţa mea, viaţa ta, viaţa noastră ca o fotografie ... aşa ?ncerc să văd totul, iar eu să fiu undeva afară. De undeva din afară ?ncerc să-mi văd detaliile sufletului meu... sau de ce nu chiar detaliile sufletului celor care mă ?nconjoară, detaliile inimi celor care au fost sau sunt ?n viaţa mea. Cu c?t privesc mai detaşat, din alt unghi şi cu alţi ochi, văd totul altfel... văd lucruri care atunci c?ndva nu le vedeam, pătrund ?n sufletul şi-n inima persoanelor, şi-mi dau seama că uneori găsesc ceva ceea ce nu vedeam atunci... şi asta ?mi provoacă tristeţe, amăraciune, suparare. Parcă am fost orb sufleteşte at?ta timp şi nu vedeam contextul ?n relaţiile pe care le aveam, ?n comportament lor... mă pierdusem printre vise mele, şi mă vad acum singur printre ele, chiar dacă atunci c?ndva, trăiam cu senzaţia că visam şi speram ?n doi. ... m-am ?nşelat. Uneori ?n viaţa mea poate am rătăcit de multe ori drumul, poate am fost pe căi pierdute ?ncă din start sau pe drumuri de răscruce... dar fără o detaşare de tot, fără a sta să-mi privesc viaţa ca pe o fotografie, nu cred că voi putea să revin pe drumul cel bun.
4:37 PM 4/15 Dumnezeu aseaza lucrurile in asa fel incat: ... cand esti mic - sa te bucuri prima data de copilarie. ... cand esti suficient de matur si iti intemeiezi o famile, apar si copii... si astfel, copilaria nu se pierde si se continua prin ochii copilului tau, care este o parte din tine, si traiesti astfel alaturi de el a doua copilarie. ... iar la batranete cand desi se zice ca nu iti mai doresti nimic, dorinta de a fi copil reapare... si se retraieste prin ochii nepotilor. Totul tine insa... de noi, si dupa cum stiti: "Dumnezeu iti da!... dar nu iti baga in traista!'' Trebuie doar sa iti doresti sa fii mereu copil. Copilaria nu este un paradis pierdut... este doar un paradis pe care unii vor sa il piarda... eu am ales sa il pastrez si sa ma bucur in fiecare zi de el...

Offline

 

#2057 2011-04-17 19:41:00

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Fara tratament ...fara speranta...condamnat la suferinta,neputinta,durere, disperare,frica,indoiala...chinuit de gandul ca trebuie sa se desparta de cei dragi si sa plece singur...
Era un luptator...si ar fi dorit  in locul zbuciumului sufletesc, un inamic cu care sa se ia la tranta,nu suporta sa astepte fara sa actioneze... nu a vrut sa fie un invins...si-a dorit sa hotarasca singur...nu a lasat boala sa aiba ultimul cuvant...a crezut ca e singura solutie...
   A plecat cu sufletul incarcat de sentimente netraite, de cuvinte nespuse...mai avea nevoie de timp,isi dorea timp,pentru ca mai avea de facut multe...
Noi cei ce am ramas sa facem in locul lui ce el nu a mai putut sa faca...sa tinem cont de dorintele lui, de gandurile lui...
STA IN PUTEREA NOASTRA SA IERTAM, sa ne impacam cu trecutul...nu putem schimba faptele dar ne putem schimba emotional trecutul...
Putem sa-i iertam lui Armand cuvintele,reactiile si faptele pe care nu le-am inteles sau cu care nu am fost de acord
SA-L IERTAM PE ARMAND...voi cei carora va gresit cu voie sau fara  voie, puteti sa-l iertati
Toti trecem prin incercari,suferinte,necaz,boala  cand ne simtim singuri,dar gasim forta de a depasi obstacolele,cerem ajutor,imploram iertarea...sa nu-l lasam singur pe Armand
Sa ne rugam pentru iertarea pacatelor lui si pentru linistea lui sufleteasca
Sa ne impacam cu noi insine,sa ne acceptam soarta,sa avem credinta ca ce ni se intampla este spre binele nostru
Adevarul este dincolo de intelegerea noastra,dincolo de inchipuirea noastra
Sa alegem viata,iertarea,iubirea,bunatatea,rabdarea,sa alegem sa traim impreuna in inima...
Cu dor si iubire imensa,cu incredere si speranta
NE RUGAM PENTRU SUFLETUL TAU ARMAND
DUMNEZEU SA TE IERTE SI SA TE ODIHNEASCA IN PACE

Ultima oara a fost editat de armand (2011-04-17 19:53:49)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2058 2011-04-17 21:22:04

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Din nou...CANCER!

Dumnezeu sa te odihneasca in pace,Armand! rugaciune


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2059 2011-04-19 22:04:13

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: Din nou...CANCER!

"Fara tratament ...fara speranta...condamnat la suferinta,neputinta,durere, disperare,frica,indoiala...chinuit de gandul ca trebuie sa se desparta de cei dragi si sa plece singur..."
Da?din pacate pentru cei bolnavi si mai ales pentru cei bolnavi de cancer aceasta problema a tratamentului este una disperata. Nu este suficient ce este bolnav de o boala grea????.conditiile din spitale sunt mizerabile pentru o boala in care imunitatea scade drastic, apoi  tratamentul care nu este niciodata iar medicii sunt obligati sa faca improvizatii poate te vei simti putin mai bine??.tot timpul esti preocupat si iti faci probleme ca vine data sa te duci la spital si nu stii daca vei fi tratat si de aici nervi?.suparari ca si cand nu ar fi destule,  totul este la voia intamplari si a destinului, iar daca nu te simti bine,  ce ti se spune???am facut tot ce ar fi trebuit, atat s-a putut?, oricum pentru foarte multi bolnavi lipsa informatiei si mai ales lipsurile materiale te fac sa te simti condamnat de cand ti se pune diagnosticul, iar pentru sistemul medical ce conteaza daca un pacient de cancer moare mai devreme, oricum murea ???! ????..unul in minus nu mai conteaza in aceasta tara in care omul este considerat un obiect nefolositor  ??..avem totul pe hartie, in realitate se minte ?................se minte................ se fura, se inseala si se distruge orice.
Doamne!!!????cate de multe mai sunt de spus???dar???.imi cer scuze nu asta este subietul aici?.insa cateodata prea plinul inimii te face sa nu te poti opri.
Armand niciodata, nici cat a trait, nici acum nu va fi singur ?nici el si nici voi, sunt convinsa ca fiecare dintre noi care l-am cunoscut fizic sau vitual ne aducem aminte de el la fiecare rugaciune, la fiecare intrat in biserica si ne rugam pentru linistea lui si pentru binele vostru.
Sunt de acord cu tine in tot ce spui  mai ales te felicit si iti multumesc in acelasi timp pentru tot ce faci ??..sentimentele minunate pe care le emana randurile scrise de tine ??..ce vin de la un om ce a trait o drama ar trebui sa le citeasca multi si sa invete din atitudinea ta.
Esenta vietii este seninatate, liniste, bucurie, multumire. Si tu stii in adancul tau asta si eu stiu in adancul meu asta si va veni o vreme cand o vom recunoaste cu glas tare si atunci viata va zambi pentru noi toti. A fi trist nu este o stare normala, a fi singur nu este o stare normala, a suferi nu este regula vietii.
Acestea sunt doar etape trecatoare si ai sa te ridici din nou. Esti un suflet puternic, echilibrat, sensibil si iubitor si sper din suflet ca viata sa iti ofera atata timp si noroc sa poti duce la buna sfarsit toate visele tale si implicit ale sotului tau care din pacate nu a mai avut timpul necesar.
Va doresc ca limina sfanta  ce o veti primi sa  va risipeasca din suflet tristetile, umbrele si norii, sa va vindece sau macar aline ranile sufletesti, iar cand va fi mai greu bratul lui Dumnezeu sa va apere in calatoria vietii!
Sanatate multa!
kram

Offline

 

#2060 2011-04-20 20:58:11

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: Din nou...CANCER!

Am un coleg de serviciu, de 39 de ani, care tocmai a fost diagnosticat cu cancer de colon. Are o fetita, sotia sa este si ea colega cu noi. Toti suntem bulversati de aceasta veste. Pana acum trei luni avea tot timpul din lume. Acum lupta cu o boala nemiloasa. A inceput cu diaree, dureri de burta, constipatie. O colonoscopie, doua biopsii. Prima a iesit, culmea bine. A doua, nu. Am inteles ca tumoarea are 16 cm. E la 7 cm de anus. Va face prima data tratament cu radiatii, cred ca si chimioterapie, abia apoi operatie.
Ce sanse sunt?

Offline

 

#2061 2011-04-20 22:26:15

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: Din nou...CANCER!

Imi pare sincer rau sa aud asa ceva, mama a avut cancer la colon acum 10 ani........in primul rand cand primesti acesta veste esti daramat, incercati sa-l sustineti din toate partile, are nevoie de sprijin chiar daca nu spune, apoi acum medicina a avansat foarte mult, ce sa spun ........depinde de boala, mama a trait 4 ani cu anus contra-naturii, tumora nu a mai aparut, dar au intrevenit alte complicatii, sunt sanse mai multe am inteles ca acum sunt si alte metode. Exista destule sanse trebuie doar sa crezi in medici, in tratament si implicit in tine, chiar si dupa operatie mama a trait aproape normal cu regimul adecvat si cu tratamentele facute la timp.
Sanatete multa, multa rabdare si incredere!

Offline

 

#2062 2011-04-21 08:33:14

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: Din nou...CANCER!

taisia a scris:

Imi pare sincer rau sa aud asa ceva, mama a avut cancer la colon acum 10 ani........in primul rand cand primesti acesta veste esti daramat, incercati sa-l sustineti din toate partile, are nevoie de sprijin chiar daca nu spune, apoi acum medicina a avansat foarte mult, ce sa spun ........depinde de boala, mama a trait 4 ani cu anus contra-naturii, tumora nu a mai aparut, dar au intrevenit alte complicatii, sunt sanse mai multe am inteles ca acum sunt si alte metode. Exista destule sanse trebuie doar sa crezi in medici, in tratament si implicit in tine, chiar si dupa operatie mama a trait aproape normal cu regimul adecvat si cu tratamentele facute la timp.
Sanatete multa, multa rabdare si incredere!

Imi pare rau pentru mama ta. Mama a fost diagnosticata in 2009, in ianuarie, cu cancer de col uterin, stadiul 1b. Pana acum e bine, dupa tratament.

In privinta colegului meu, acum vine de la Cluj, cred ca e pe drum. E insa foarte tanar, are un copil mic....

Offline

 

#2063 2011-04-21 09:08:07

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Din nou...CANCER!

Azi e joia mare, iar la noi se face ultima pomenire din postul mare

Armand odihneste-te in pace si vegheaza asupra fetitelor si sotiei tale , tu esti acum ingerul lor pazitor

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/14920_lum.jpg


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2064 2011-04-21 13:50:52

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Am atita nerabdare in suflet sa vin aici , aici unde mereu voi reciti ceea ce ne a lasat Armand . Si eu si tu si multi vor veni aici sa citeasca tot ceea a ce a trait el .Eu , eu care am cam acelasi diagnostic .. de fapt este comun numai termenul cancer linfatic , vin sa recitesc , sa citesc ceea ce ati scris ... Vali , Taisia nu va pot spune ca ceea ce ati scris aici este ceea ce simt si eu .. va respect si va stimez pentru ca ati scris atit de fain si real , ca v ati deschis sufletul aici , ca spuneti lumii intregi cum sa traiasca ca adevarati oameni , cum sa ne respectamsi cum sa luptam . Tuturor va multumesc in numele lui Armand ca va rugati pentru el , da , Vali , a plecat si nu a facut ceea ce simtea , traia , dorea ... dar a plecat ca un vultur , puternic oprind suferinta lui inainte sa faca ravagii cancerul in corpul lui , inainte sa il darime de tot .. ca ravagii facuse si face mereu ... eu nu mai am tratament , ieri am facut tomograf si astept sa fac PET CT ...daca nu va fi nu va fi . Am analize bunicele unele celalte TGO, TGP nu ... sper sa reziste ficatul la tot ceea ce traiesc si sper .. dar ... nu aici , aici numai tie iti scriem dragul nostru Armand ... vino sa vezi lupta ce o ducem toti si nu stim sa traim clipa , dar ei nu stiu ce simte un om ce are zilele numarate . Si eu , prin voi toti incerc nu sa lupt ci sa accept boala ! Vali , sanatate , liniste si pace in sufletul tau deosebit de mare si fetitelor o copilarie ocrotita de Maica Domnului prin icoana dulcea mingiiere ! Armand , fie ca sfinta sarbatoare ce se apropie sa aduca lumina in calea ta si sa fi iertat de pacate !

Offline

 

#2065 2011-04-21 14:05:10

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Din nou...CANCER!

Armand,de acolo de sus ai grija de minunile tale si de sotia ta!Dumnezeu sa te odihneasca! rugaciune


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2066 2011-04-23 23:33:42

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Putin , putin si timpul trece , va fi in scurt timp momentul sa inceapa Sf, Liturghie .Fie ca lumina invierii ce curind se va aprinde iara cu voia lui Dumnezeu sa ti lumineze acolo unde esti tu ,Armand Alin  calea spre odihna vesnica , sa fii acolo ocrotit si Dumnezeu sa te odihneasca in liniste si pace , luminindu ti cararile si framintarile !Fie ca sufletul tau sa se odihneasca in pace , vesnic vei ramine in amintirea mea !   rugaciune //////////////////////////////////////////////  Si tie Vali alaturi de fetite si familie sa ti dea Dumnezeu un curcubeu la fiecare furtuna , un zimbet la fiecare lacrima , o promisiune la fiecare grija , o binecuvintare la fiecare pas.Fie ca sarbatoarea INVIERII DOMNULUI SA VA ADUCA LUMINA DRAGOSTE, INTELEGERE, MINGIIERE IN SUFLETE SI MULTA MULTA SANATATE ! signof10

Ultima oara a fost editat de iris.23.07. (2011-04-23 23:36:05)

Offline

 

#2067 2011-04-29 09:22:45

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Si azi este o noua zi .Am trecut sa va spun Hristos a inviat ! Vali iti doresc multa sanatate si puteri sa accepti ceea ce i fff greu .##########Azi ma rog iar si pentru sufletul tau adormit ca Dumnezeu sa te ierte si sa te odihneasca in pace Armand ! Fie ca lumina sfinta sa ti lumineze calea ta acolo unde tu te odihnesti !

Offline

 

#2068 2011-04-29 09:41:08

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: Din nou...CANCER!

Hristos a Inviat!


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#2069 2011-04-30 09:48:59

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Adevarat ca a inviat !

Offline

 

#2070 2011-05-02 15:24:44

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Si azi m am gindit la tine, Armand . Nu , nu , nu am luat o razna ! Asa o sa creada unii ca ma gindesc mereu la tine si tu esti calator , calator ! Dumnezeu sa te odihneasca in liniste , armonie si pace ! M am trezit si ma gindeam la lupta ce ai dus o tu si la dorinta de a scrie lumii si tuturor celor ce azi ... in zilele de azi ... Cu maximum 2 sau 3 luni in urma unele minti  luminate au lucrat la  micsorarea fondurilor de tatrare a cancerului si a altor boli . Sunt asa de revoltata ca cei ce se lupta ca si mine nu mai au cu ce sa fie tratati , fiind condamnati direct la moarte.Sunt cel mai bun exemplu de utilizare al medicamentului Mabthera avind sansa ca dupa 3 ani sa spun cu imensa bucurie ca nu mai sunt adenopatiile . In august anul trecut erau de 12, 14 , 15 sau 16mm in plamini si zona abdomenului. Este mai mult decit clar ca acesta fiind singurul medicament cu care eram trata a distrus ceea ce aparent erau neinsemnate adenopatii azi nefiind detectabile la CT. Asa ca nu mai pot face PET CT ca nu am de ce pe moment si las cu imensa bucurie fondurile altor persoane ca mine , ca altii  .Uf , uf , uf .. mi amintesc ce mult vreai sa lupti si sa traiesti  ... vreau sa ramii viu in amintirea multor generatii si altii sa se alature sa spuna lumii intregi ca desi avem cancer nu trebuie sa ne limiteze viata.Alesilor institutiilor de stat nu le pese ca  altii au nevoie de sansa de a trai ! Rudele , fiintele dragi lor unde se trateaza ???? Cu ce se trateaza ... cu limitarea fondurilor .. SUNT CEL MAI BUN EXEMPLU CA MABTHERA FUNCTIONEAZA IN TRATAMENT .concluzie .... din august 2010 nu am facut decit tratament de intretinere cu medicamentul citat mai sus si v am spus rezultatul , ma intreb daca recidiveaza mai am sansa sa primesc ... poate da , poate nu ... !!!!!   Si citi sunt ca mine ce au nevoi de acesta sau alte medicamente necesare sa mai traiasca acolo si ei .. de ce ... de ce dragii mei , mereu te intrebai Armand de ce se poarta lumea asa si ca nu acorda studii de cercetare , banca de celule stem ... stii cum spuneai .. lumea a treia  , numai vorbe si cita dreptate aveai ... ca iti doreai sa traiesti ...  ... acum mergem in comuna primitiva !!!  Sper ca fetitele tale sa lupte alaturi de viitoare generatii ca lumea sa se schimbe in bine ! Fie ca firele vietilor lor sa fie calauzite  de Dumnezeu si sa atinga noi performante in ceea ce si doresc ! Pace si liniste ! signof10

Ultima oara a fost editat de iris.23.07. (2011-05-02 15:32:47)

Offline

 

#2071 2011-05-06 21:33:01

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Am trecut pe aici ! Liniste si pace !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.