homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-25


#457 2008-12-18 13:43:19

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Din nou...CANCER!

multa sanate


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 



#458 2008-12-18 19:56:26

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Din nou...CANCER!

Dumnezeu E Mare Si Nu Va Lasa La Greu.multa Sanatate!doamne Ajuta-l Sa Se Faca Bine

Offline

 

#459 2008-12-19 20:06:00

persifona
Vizitator

Re: Din nou...CANCER!

Multumim ca ne tii la curent cu ce face armand, aici suntem o comunitate care ne-am atasat de el si speram din suflet sa treaca peste aceasta grea incercare la care il pune Dumnezeu. Multa sanatate!

 

#460 2008-12-20 10:57:02

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Sper sa se simta bine si sa poata face sarbatorile acasa cu sotia si copilasii...oricum Sarbatori Fericite!

Offline

 

#461 2008-12-20 12:13:11

maria 2020
New member
Inregistrat: 2008-11-21
Mesaje: 40

Re: Din nou...CANCER!

am citit tot ce s-a scris aici si mi-au dat lacrimile, tot ce pot spune e ca si eu sunt alaturi de tine armand cu sufletul si ma rog pt sanatatea ta, vei vedea ca vei trece cu bn peste toate, esti tanar si vei reusi sunt convinsa, vei fi alaturi de fetitele tale cand vor creste, iti doresc multa sanatate si putere sa invingi boala


viata e frumoasa,  deci sa ne bucuram de ea :-*

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2008-12-21 15:41:58

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Am iesit din spital....5 zile grele, de stat si cu 3 furtunase in mana pt perfuzii, aproape nemiscat...asta nu ar fi nimic.
Am aflat ca boala mea s-a raspandit in ficat, plamani si in mediastin...adica am metastaze. Ce pot sa mai spun???? ma uit la copilasii mei, la inocenta lor....ma uit la sotia mea care nu stie cum ce sa mai spuna, cautand argumente pro vindecarii....ma uit in gol si parca citesc un roman, al carui personaj sunt.
Ce sa imi doresc? Acum? Tot ce mi-am dorit nu se indeplineste......dreptatea, logica, sensul in viata asta? o loterie? hazard? E cineva care traseaza destine de la inceput, de cand ne nastem? E cineva care hotaraste cine sufera si cine nu....cine mai mult si cine mai putin?
Daca ...DA...atunci e grav,  f grav. e de neiertat!
adevarul ca real nu stim nimic despre noi, despre cum ajungem in forma asta fizica....ce se intampla cu noi. Credem si speram, ne rugam la cruci, icoane,  moaste.....si? Vine cumva rasplata pt toate acestea? Cand e bine, spunem ca da, cand nu....negam. Si nu e normal? Pt copiii mei exista cineva care are mila de ele? Fac 2 ani, pe 27 dec....doar 2 ani!!!!! Si tatal lor sa dispara?
Ce imi pot dori pt mine acum.....? Sa nu ma doara? Sa se intample mai repede sau mai tarziu?
Aveti idee ce se petrece cu familia mea????Si intreb ...DE CE?????
Fara sens, fara mila se intmpla asa ceva. Ce sa fac sa opresc moartea? Ce sa fac????
Nu pot sa imi iert ca le fac asa ceva fetitelor mele......
Daca nu exista nimic dupa.....nu mai conteaza. Daca da....e bonus.
va mai scriu....pana o sa dispar. atat cat pot. oricum sotia mea va va anunta.

Offline

 

#463 2008-12-21 15:59:08

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Din nou...CANCER!

am citit topicul de-a lungul timpului, nu stiu ce as putea sa mai spun.... doar ca sunt si eu cu sufletul alaturi de tine, ca si celelalte persoane de pe forum si ma rog sa fii bine.
stiu ca e banal ceea ce spun, dar incearca sa pastrezi credinta si nu inceta sa speri! miracole exista!

Offline

 

#464 2008-12-21 16:00:05

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Din nou...CANCER!

Si doctorii ce ti-au spus? Mai sunt sanse de vindecare? transplantul il mai faci?
Numai D-zeu hotaraste cand moare cineva, dc il ia la El....poate pt ca ii va fi mai bine acolo decat aic....sunt lucruri pe care noi nu avem de unde sa le stim, pe care nu le inteleg...poate doar cand ajungem acolo le intelegem.
Cert e ca totul se intampla cu un scop ....asa cum El hotaraste cine sa se nasca si cand sa se nasca, asa e si cu moartea...
Din pacate noi nu avem ce face ca sa oprims cursul firesc al lucrurilor...asa cum copacii infloresc primavara si toamna le cad frunzele, asa suntem si noi...nici copacii aia nu pot face nimic ca sa opreasca caderea frunzelor.
Tot ce putem face e sa incercam sa traim ultimele clipe alaturi de cei dragi, sa ne bucuram ca ii vdm, sa incercam sa fim mai buni, sa ii iertam pe toti, sa ne spovedim sa ne impartasim...si cand va veni momentul va veni...nu avem ce face asta e clar. Altcineva hotaraste nu noi.

Offline

 

#465 2008-12-21 17:01:06

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

medicii au spus ca au avut rezultate bune pe pacienti tineri, cu vindecare.
va intreb....de ce sa fie cineva care sa hotarasca cine moare, cand moare, de ce moare??Spuneai ca poate ii e mai bine dincolo.....da....dar pe mine oare nu ar trebui sa ma intrebe cineva? Cu riscul de a-mi f rau aici, incredibil de bine dincolo, VREAU sa raman aici, pt fetitele mele!!!!!!!
Asa e.....suntem ca niste copaci care isi pierd frunzele, mai deevreme sau mai tarziu. Dar e trist cand constati ca nu vom scapa nici unul de acest final, chiar daca acum suntem bine.....
Ne ispasim aici o etapa din evolutie?   oare nu se vede peste tot ce nedreptati sunt in lume???? 
Cand o sa trec...dincolo, poate o sa reusesc sa va mai scriu, sa va povestesc cum e. Stiu ca nu se poate.....dar poate atunci o sa primesc o exceeptie, daca acum nu, in viata asta, pamanteana.

Offline

 

#466 2008-12-21 17:01:47

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

si da, mai fac transplantul....daca raspund la ce imi fac acum

Offline

 

#467 2008-12-21 17:04:55

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Din nou...CANCER!

Armand dar si tu esti tanar...ai 34 de ani daca am retinut bine, poate se va intampla un miracol.
Medicii ce au spus de la ce se face boala asta? De la ce ti s-a putut declansa oare?

Offline

 

#468 2008-12-21 17:17:55

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

nu se stie de unde apare, e pur si simplu o deleglare de gene, de cromozomi, cine stie. Pt nici un cancer medicii nu au explicatie, doar factori favorizanti. Da, in martie la anul ar trebui sa fac 35 de ani.....medicii spera sa raspund la ce imi fac acum. inca sunt sanse, dar asa mici.....

Offline

 

#469 2008-12-21 17:20:15

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Din nou...CANCER!

Conteaza ca sunt...chiar asa mici, dar totusi exista. iti doresc sanatate si putere sa treci prin tot. M-am rugat pt tine si o s-o mai fac.

Offline

 

#470 2008-12-21 20:30:37

andrasa
New member
Inregistrat: 2008-11-03
Mesaje: 62

Re: Din nou...CANCER!

De ce DISPERI? Esti acolo pentru a lupta. Nu trebuie sa cazi  in deznadejde . Iti faci rau si tie si celor din jur. Bineinteles ca este ceva acolo dincolo. Ceva la care ajungem toti mai devreme si mai tarziu. Daca faci transplantul inseamna ca sunt inca sanse. Crezi ca s-ar mai complica astia daca ar crede ca e prea tarziu? CREDE!!!! Orice gand rau si orice disperare iti vor face mai mult rau. Dumnezeu EXISTA si are cu siguranta si cu tine acum. Chiar daca suferi atat. Nu te indoi de asta. Vei fi cu fetele tale oricum. Judecata lui Dumnezeu nu trebuie pusa la indoiala. Metastazele nu inseamna neaparat sfarsitul aproape. Vei continua tratamentul vei face transplantul programat si vei merge mai departe. Nu-ti amari viata mai mult decat este. Agata-te de orice speranta. Nu in toate exista un interes. Ai incredere! Ajuta-te prin rugaciune, prin pastrarea credintei, prin dragostea celor din jur, prin toate cele de folos tie si sufletului tau. Gandeste pozitiv chiar si acum. Indiferent ce ai aflat. Priveste cu optimism inainte, si incearca sa fii tu insuti pe cat poti. Stiu ca e greu dar nu e imposibil!! Daca Nasterea Domnului Hristos iti va lumina chipul cu o minune? Sa nu vorbesti niciodata de rau pe Dumnezeu!

Offline

 

#471 2008-12-21 21:52:51

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

nu am vb de rau...erau intrebari disperate. sau mai bine spus disperarea din mine vorbeste....multumesc mult pt incurajari. ma ajuata mult!

Offline

 

#472 2008-12-21 22:09:32

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Din nou...CANCER!

armand, acum ai nevoie cel mai mult sa speri, sa crezi ca va fi bine pentru ca acesta speranta te va ajuta sa invingi. Din moment ce faci transplantul inseamna ca sunt sanse! daca tu nu crezi atunci cine?
noi suntem si vom fi alaturi de tine!

Offline

 

#473 2008-12-21 22:11:20

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Din nou...CANCER!

Suntem aici , ai sa vezi ca Dumnezeu nu doarme , sunt sanse , trebuie sa se termine cu bine ! Rezista Armand , ai luptat pana acum , trebuie sa lupti si de acum inainte!
Doamne ajuta!

Offline

 

#474 2008-12-21 23:54:55

andrasa
New member
Inregistrat: 2008-11-03
Mesaje: 62

Re: Din nou...CANCER!

Sa stii ca sunt foarte multe rezultate pe care medicii nu le pot explica medical .... Eu lucrez intr-un spital dar nu sunt medic, conduc un departament financiar insa am fost fff atenta la astfel de situatii cu atat mai mult cu cat am trecut si eu prin destule ca sa-mi mentin sanatatea asta care e ca o ata... si nu numai pentru unul doi ci pt ff multi dintre noi. Am fost deosebit de atenta la astfel de cazuri pe care le-am studiat indelung. Ce am descoperit comun la ei e ca au o credinta tare, un optimism molipsitor si traiesc frumos fiecare zi. Nu mai iau in seama neajunsurile sau necazurile ci numai partea frumoasa a vietii.  Tu ai toate motivele sa fii increzator. Alege aceste motive dintr-o multitudine a lor si vei vedea ca te vei simti mult mai bine. Vorbeste cu fetele tale in fiecare zi, glumeste, razi cu ele, joaca-te chiar si prin telefon, le faci si lor un mare bine dar mult mai bine iti faci tie. Toti suntem tentati sa spunem ... de ce mi se-ntampla mie.... atunci cand un necaz ne doboara. Renaste si tu din propria cenusa a gandurilor negre si lumineaza-ti sufletul cu ce ai mai de pret: familia si credinta. Si cei mai sceptici medici din sectia de onco raman inmarmuriti la unele cazuri fericite la care nu dadeau nici o sansa si nu au explicatii. Am si intrebat pe unul dintre ei care se declara ateu cum explica un asemenea caz si stii ce mi-a raspuns..... exista ceva care face ca firescul lucrurilor sa nu se intample si nu stiu de ce, cu ce scop sau ce au pacientii astia mai special de .. sunt alesi dintre ceilalti.... Ei Armand eu iti spun cu toata convingerea ca acel ceva e numai Dumnezeu care in marea Sa bunatate nu uita pe nimeni. Nici un efort nu e prea mult si nici un sacrificiu nu-ti va ramane nerasplatit. Gandeste-te la ce norocos esti sa ai langa tine o sotie care te iubeste atat de mult, cu siguranta ca si parintii tai sunt deosebiti, cata dragoste e in jurul tau, cata lumina care nu e lucru putin. Eu am vazut Ierusalimul dupa ce ani de-a randul mi-am dorit nespus, si multe din viata mea s-au schimbat. Nu mai sunt acel robot care nu stie decat casa si servici si atat. Sunt mult mai atenta la familia mea, la sotul si copii mei dar cu mult mult mai atenta la sufletul meu.... Si sunt mult mai fericita. Cu siguranta vei vedea fetele tale crescand mari si vei fi mult timp de acum inainte TATA... Dumnezeu sa-ti ajute si sa aveti sarbatori frumoase si cu multa bucurie si nici o suferinta sa nu va mai intunece sufletele!! In anul ce vine sa-ti sporeasca Domnul sanatatea si fie ca toti cei care te ajuta si-ti sunt alaturi sa primeasca de la tine vestea cea buna mai devreme sau mai tarziu... O imbratisez cu multa caldura si pe sotia ta si ii doresc sa aiba puterea sa te faca mereu fericit si multumit.

Offline

 

#475 2008-12-22 00:28:48

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

multumesc din suflet.....sunt mai increzator in sansa mea acum, in seara asta. Din fericire fetitele sunt cu mine aici, in Barcelona....

Stiu de mai multi ani un preot, Oriol....din Barcelona. Norocul a fost sa gasesc sa inchiriez chiar cu el pe scara apartamentul in care stau. Are 82 de ani si este un om fabulos, este de o bunatate colosala....e greu sa exprim prin cuvinte cum este. ma incurajeaza mereu si imi spune ca se roaga sa traiesc si sa dispara el, ca si-a trait viata. Sa nu spuneti ca are 82 de ani....e f activ, istet, si aici lumea tinde spre 90 de ani ca speranta de viata. viata lui este un roman.....
Da....pentru ce nu explica medicii.....minunile vin de la Dumnezeu. Ca si viata in sine e o minune. Sufletul meu este curatat de rautati, de invidie, de ura......sunt stors si nu intind decat o mana rugatoare spre Divinitate sa ma ierte si sa ma vindece, sa-mi mai lase TIMP.
Noapte buna!!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.