homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-48


#894 2009-03-10 15:42:04

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

carmen_21 a scris:

desi pretindem ca intelegem suferinta voastra, nu realizam si nu ne imaginam cat de greu va e voua sad
noi spunem 'vaai ce urat imi sta parul azi' sau alte tampenii fara sa pretuim sanatatea si viata grater

asa e...uite-asa mai invatam cate ceva de la oameni puternici

Ultima oara a fost editat de deliav (2009-03-10 15:44:16)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 



#895 2009-03-10 17:17:00

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

... puterea de a lupta este data de voita ... de motivatie ... eu mi am dorit mereu liniste ... mi am dorit pace si intelegere ... mi am dorit un camin linistit ... o familie cu multa dragoste din partea tuturor membrilor ... asta mi am dorit eu ... dumnezeu mi a dat tot ceea ce am cerut ... multumesc Tie , Doamne ! ... va dati seama ca nu este usor sa fi adolescent si sa vina vestea cumplita ca ...in curind nu vei mai avea un parinte ... cind toti adolescentii se pregatesc de bacalaureat ... eu ma pregateam si ma educam sa pot trece alaturi de familie ca ... imi pierd tatal ... in curind se vor implini 31 ani ... nu ...nu ... nu vreau sa aduc trecutul in prezent ... trecutul sa fie trecut , desi cit de mult am luptat sa trec perioada de atunci ... am dat tezele mai devreme ... am luptat sa recuperez ceea ce am pierdut , lucrind nebuneste la matematica ca ... asa trebuia promisasem tatalui inainte sa decedeze ca voi intra la facultate si ... asa a fost ... am intrat din prima ... nemeditata si ajutata decit de bunul Dumnezeu ... stiiti voi ce mult conteaza sa ai pe cineva alaturi atunci cind ai un succes , o realizare ... eu ma uitat la listele de admitere atunci ... ma vedeam admisa si nu aveam cui sa spun aceea bucurie... pretuiti va parintii si ascultati i ! ....toate au trecut ... vedeti voita unui om puternic este acumulata in timp ... mi am dorit sa termin o facultate... la vremea aceea nu as fi admis si nu mi as fi iertat niciodata daca nu o faceam ... acum ... constat ca nu mi foloseste la nimic ... sau poate sunt nedreapta... am ramas cu familia mea ... prinsa de boala aceasta ... ce mult as vrea sa stiu ,,de unde provine ,, ... aud ... cauze necunoscute ... radiatii , stres... etc...prostii ... aceasta boala aduna in ea ; suparare , ambitii , neajunsuri , mod de viata dezordonat ... sa fac asta ... sa nu maninc acum ... sa nu dorm ca pot rezista... etc... sacrificii ... stiti cum eram eu ; energica , sa rezolv toate problemele de calitate , totul sa fie perfect, sa fie toata lumea ok, multumita , nu suportam minciuna si nici acum nu suport asta, sa dai calitate sa ceri calitate , nu mi a placut sa calc pe cineva in piciore ca sa urc peste cadavrul lui undeva ... la orice nivel... acum ... azi ... chiar acum ma simt asa prinsa cam barlog ... am destule kg. multe in decurs de 10 luni ... mananc si imi trece raul mancind ceva uscat , care sa absoarba acciditatea ... si astept ...astept zi de zi ...sa se termine tratamentul sa vad ce se hotaraste pentru mine ... si sper si spun ... trebuie sa fie ok ... ce daca sunt bolnava de acest limfom = forma de cancer limfatic  trebuie sa traiesc asa ,, defecta ,,... ma accept ... ma iubesc... ii iubescpe cei din jur ... si sa nu mint ...nu i iubesc pe toti ... nu am ajuns la faza asta ca ar fii minunat ... ii iert pe toti ... dar va spun ... numai sunt eu ... sa sclipeasca toate ... acum am timp si nu am puteri si voita sa le pun la ,,liniuta = in ordine perfecta,,  ... vedeti ce este omul pe pamint ... nimic ... de aceea se spune... ,, munceste ca si cind ai muri maine dar ai grija de sufletul tau ...,, eu am muncit si uneori nu am avut grija de sufletul meu ... exact cum spune undeva intr o carte ... uite asa insel eu oamenii ... le zic mai lucreaza , mai lucreaza ... ca ai timp ... de suflet ... duceti va si apropiati va de biserica ... este post ... sa va spovediti si dumnezeu sa ma ajute sa o fac si eu ... Armand , ce faci ? tie si tuturor celor bolnavi  ... sanatate si izbavire de boala si de alte greutati...

Offline

 

#896 2009-03-10 17:29:36

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Din nou...CANCER!

m-au impresionat mult cuvintele tale iris...
iti doresc din tot sufletul sa ai puterea sa invingi aceasta boala!

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-03-10 17:29:54)

Offline

 

#897 2009-03-10 18:41:33

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

lady in black iti multumesc ... acum vom vedea ... care pe care va invinge ... eu lupt ... ceea ce scriu scriu  din suflet ... asa simt ... asa scriu ... ti am dat un vot pt. animalutz si in alta zi ... avea mai multe puncte
iti multumesc si o seara buna!

Offline

 

#898 2009-03-10 19:39:53

persifona
Vizitator

Re: Din nou...CANCER!

Armand, sa ne zici cum mai esti, ma tot gandesc la tine peste zi

 

 Publicitate


loading...

#899 2009-03-10 19:48:45

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Din nou...CANCER!

sanatate multa iris!
m-ai impresionat  sad


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#900 2009-03-10 20:37:44

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Astazi mi-a fost f rau.....inca nu am stomacul refacut, e clar....Asteptarea e crunta....Din cauza ca inca nu ma simt bine fizic....adica ma doare stomacul, simt tot felul de impunsaturi in zona toracica...starile de voma si durerile de cap.....toate astea adunate le resimt seara, cand ma incearca depresiile.....Mi-am facut un obicei de a palpa mereu zona de la gat, deasupra claviculei, acolo unde acum nu mai am umflaturi.......
Soarta......ieri a murit un baiat de 17 ani, super skior, prins de o avalansa, la statiunea Straja.....stupid, stupid, stupid. A fost baiatul unui prieten bun al tatalui meu....Inainte sa plece spre casa, el a vrut sa mai coboare o data...ultima tura. E soarta, nu? Altfel cum sa ne explicam asa tragedii?
Ieri am fost foarte ravasit.....il stiu pe tatal baiatului.....e de neinchipuit asa ceva....si totusi....

Offline

 

#901 2009-03-10 22:16:08

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Din nou...CANCER!

armand, tu din ce oras esti? (curiozitate doar)


hjarta

Offline

 

#902 2009-03-10 23:28:50

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

.Armand , ai grija ... stiu ca te doare aceasta pierdere ... este socant ... la numai 17 ani sa nu mai existi ... incearca sa ti revii ... nu vreau sa devii egoist dar este prea repede sa te expui la asemenea evenimente ... trebuie sa incerci sa uiti ... ce sa ti spun sincere condoleante pentru pierdere si dumnezeu sa i odihneasca sufletul lui tinar in pace ... tu sa te odihnesti , sa te bucuri de micute si asteptarea sa ti aduca bucuria ca tumoarea nu mai este... nu trai cu frica ... ce va fi va fi ... va fi bine ... sa ma crezi ..ai sa vezi ... pe   curind

Offline

 

#903 2009-03-10 23:29:59

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

... v am votat animalutele ... sa aveti grija de ele... ok... sa auzim de bine !

Offline

 

#904 2009-03-13 00:21:25

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

... tot intru sa vad cine mai posteaza cite ceva aici... sunt tot eu ... stiu ce inseamna sa nu ai timp si sa alergi mereu mereu ... acasa , la serviciu , dupa mici probleme ... timpul nu mai ajunge ...  nu stiu dar intru mereu sa vad cine si ce mai spune ...uneori vreau sa scriu ... as simt ... altadata mi e greu sa mai impovarez pe ceilalti cu problemele mele ... adevarat este ....cine vrea sa auda asa ceva ... voi ... asta cred ca astept sa ma incurajati sau sa nu ma timpesc in casa ... in singuratate ... ieri am iesit afara si inca de doua ori ... prima oara a trebuit sa rezolv o problema iar a doua oara am dat curs unei invitatii ... o activitate de prezentare ... Herbalife ... mi a placut ... stiu despre produsele si afacere de la fata mea ... este in afacere de 3 ani dar succesul cel mai mare este ca ea a slabit si se mentine ... a slabit cu produsele firmei Herbalife si a facut multe persoane fericite ... si eu folosescdoar antioxidanti si produse protectoare hepatice  alaturi de essentiale forte ... asa cum va spuneam era o atmosfera pozitiva , multa bucurie si muzica ... nu spun de tombola ...premile au fost in produse si au fost aproximativ 25 de fericiti ... azi mi am continuat activitatea ...lucrez ...tricotez ... am facut lenjerii pentru salonul nostru ... medicul nostru ne face viata mai frumoasa ... uite asa trec zilele si trec ... as vrea sa ma intorc sa lucrez dar acolo unde lucram nu o sa ma intorc indiferent ceea ce mi ofera ...  a fost asa de ... cind a auzit ce diagnostic am , mi a sugerat sa ma pensionez ...asta drept recompensa ca imi da jumatate din salariu ... dar exista un dumnezeu... avea dreptate medicii cind imi ziceau ... un asemenea om nu merita nici un respect ... asta nu i om ... asa sefa... lipsa... voi vedea ce voi face ...nu prea m am educat ca voi deveni pensionara la 50  ani ... altceva asteptam de la viata ... si iata lectie data... un interval cu limite marginite ... cine stie ce va fi .. sper zi de zi sa fie bine... ma ingras zi de zi ... nu pot tine diete ... beau ceaiuri salate urzici legume doar carne de pui mere fructele nu le ador acum ... am o repulsie la ele ... si multa multa incredere in Dumnezeu ... ma las in voia lui ... el va hotari pentru mine ... asa a fost scris ... sau alte cauze au contribuit la cursa aceasta care m a pus jos la pamint ... prinsa in boala acesta care tot nu mi e clara de la ce a aparut ... virusul l am luat de undeva ...apoi netratat a dus la mononucleaza infectioasa care si ea netratata a facut ravagii in corpul meu ... dar cum care este mecanismul ... am incercat sa vad pe site ...cu lymfoma maligna non hodgkin ... nu mi e clar ...  acum sper sa nu am ficatul prins , sau alt organ ... eh ... pana la rmn dau pet mai am si atunci astept ... rabdare ... cand nu o am ... cand am terminat o o iau de la cap ... cu alta rabdare... asa avrut Dumnezeu ... pe el il rog sa ma tina ... de ar vrea sa ma tina aici linga toti cei dragi ... va las si va doresc multe bucurii si sanatate multa multa ... aveti grija de viata voastra .

Offline

 

#905 2009-03-13 11:52:54

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Din nou...CANCER!

pup iris .. fii tare . e bine ca iti ocupi timpul si faci ceva util . E bine ca mai iesi, si eu am fost la o intrunire la cel de la herbalife.... dar nu am luat inca nimic.

nu impovarezi pe nimeni cu problemele tale. noi vrem sa stim despre tine , ce ai mai facut , la fel si despre armand , ne-am ingrijora de nu am mai stii nimic despre voi.


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#906 2009-03-13 12:49:01

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Din nou...CANCER!

ce-o mai face Armand? nu a mai scris nimic de ceva vreme

Offline

 

#907 2009-03-13 13:36:34

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Armand , a postat aici pe 10 martie ... puteti reciti la pag 32 mai sus ... nu se simtea grozav si in curind va fi ziua lui de nastere ...  pe 18 martie va adauga la buchetul vietii lui inca un an ... nu nu i spun de acum urarile dar ,.. sanatate tot ii transmit .. acum ... chiar , Armand , spune si tu cite ceva ... cum te simti ... si eu sunt mereu cu oboseala vesnica ... am spus ca mi repet analizele de ficat ... probele hepatice sa nu ma trezesc cu ceva ... surprize ... uneori am senzatie de voma ... si in ultimul timp se repeta dar va fi ok... lupt , trebuie sa fiu ok... da ... ce daca sunt grasa ... voi lupta sa traiesc ca vreau si l rog pe dumnezeu sa ma ajute in putina mea credinta ... nu il uit nici pe sfintul Nectarie ajutorul tuturor ... eu stau si ma invirt prin casa nu am un program ordonat ...dar multumesc lui Dumnezeu ca ma misc , ca traiesc , ca visez , ca sper sa fie bine ... facmancare , pisicutele ma iubesc si se joaca ... mai ies cu ele pa scara blocului ... ma ocup de treburi usoare si ma obisnuiesc cu greu ca nu mai pot muncii , ca nu am afacerea mea...  m am saturat sa fiu dictata de sefii ,,smecheri de Romania ,, care trag numai pe turta lor...,,  acum nici nu ma mai gindesc sa fac ceva ... increderea s a dus ... m a oprit Dumnezeu sa stiu ca ,, viata este un lung tren ... ne suim in el cantind ... da r nu stii cind cobori ... fericirile sunt halte ...  pe curind ...

Offline

 

#908 2009-03-13 13:42:04

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Din nou...CANCER!

Iris dar tu esti vindecata sau nu? ca n-am apucat sa-ti citesc toate mesajele

Offline

 

#909 2009-03-13 15:03:09

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

... Andrulina , nu nu sunt vindecata ... eu am un an de cind am aflat ca am cancer si la sfirsitul lunii aprilie fac un an de citostatice dar fac mabthera din luna august 2008 alaturi de clasica schema de citostatice ... am ceva probleme pe la analizele de la ficat ... niciodata nu sunt ok... dar se spune ca de la citostatice si ca o sa se aseze ... ei ... eu nu prea cred decit daca vad concret 3 seturi de analize la clinici diferite ... asa am procedat si cu analizele cand am depistat cancerul ... am gradul 3a maxim este 4 c . aici sunt 2 sisteme unul de la 1 la 4 si altul de la a la c . stau spre limita maxima avind 3 dar sunt fericita ca am a . ... fericita aiurea ... impacata ... boala se numaste limfom malign nonhodgkin cu celula mica b ... se poate trai sau muri ... forma mea a fost agresiva ... rapida ... m a luat asa din  cursa vietii ... asa ... alergam si trebuia sa fac fata tuturor problemelor ... am o familie ok... un sot cum multe persoane si ar dori ... Dumnezeu mi l a dat ... am cerut si mi a dat ceea ce am cerut... un singur copil ... o studenta am ...avem ... ambitiosa si dragastoasa ... frumoasa si desteapta ... nu mint ... sunt fericita pentru ea ... mi a facut cadou numai note bune... este unul dintre motivele pentru care vreau sa traiesc ... sunt fericiti asa cum suntem ... ca toti romanii .... afectati de dezordinea acestei tarii ... exemplu ... o pensie este 800 ron ... da un salar de inginer este de 1100 ron brut ... net tot ca un pensionar ajungi ... nu i drept ... suntem in Romania si asta ne umple tot timpul ... dar  sa revenim ... sanatatea are pret mult mai mare ... sanatosi sa fim ca le ducem ... eu ma multumesc sa nu ,, se multiplice celulele canceroase / sa nu dospeasca... ,, sa fie anihilate ... sa stau linistita ... sa mi gasesc ceva part time ... pe intocmit documentatii , tipare si alte detalii ,... in lumea confectiilor imbracaminte , piele si inlocuitori ... a tricotajelor manuale ... etc  salutari si zile senine , florile primavarii brandusele , cocararii , gingasi ghiocei , viorelele si toate aceste firave si plapinde flori sa va aduca bucurie in suflete .... pe curind ...

Offline

 

#910 2009-03-13 15:27:46

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Din nou...CANCER!

am inteles iris...e f bine ca esti optimista si ai psihicul tare din cate am citit, asta conteaza f mult. sper sa te vindeci din tot sufletul.
iti doresc sanatate si multa putere sa treci prin toate. kram

Offline

 

#911 2009-03-15 18:50:47

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Armand, da si tu un semn de viata... nimeni nu mai stie nimic de tine ... cum te simti ... in seara aceasta sa intri sa postezi noi vesti despre tine ... eu sunt tot asa si asa ...binisor ...stau pe picioare ... fac treburi marunte ...prin casa ... intru si ies ... zic da ... toata lumea are treaba... Armand nu scrie nimic ... oare ce este cu tine... sanatate...

Offline

 

#912 2009-03-15 18:52:29

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Din nou...CANCER!

si eu sunt curioasa ce-o face armand hmm
iris, intra si la discutii diverse, mai vorbesti cu fetele de una, de alta smile


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.