homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-88


#1654 2009-10-19 11:41:46

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Din nou...CANCER!

Dumnezeu sa il ierte!
Condoleante familiei!
I-am urmarit si eu povestea lui Armand, sperand intr-o minune... inca nu pot crede ca s-a terminat asa, sper doar ca el sa isi gaseasca linistea... Familiei lui ii doresc multa putere sa treaca peste aceste momente...inca o data condoleante!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 



#1655 2009-10-19 11:43:26

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Din nou...CANCER!

Nu-mi vine sa cred neutral eu totusi am crezut ca o sa se faca bine , ca o sa gaseasca un donator...dar el nu a vrut sa il invinga boala..condoleante familiei.Si sotiei lui Alin, sa fie tare si sa-si gaseasca si ea linistea pt a putea creste fetitele. Imi pare rau , nu stiu , aseara cand am vazut aici ca a decedad am ramas socata , condoleate familiei inca odata.

Offline

 

#1656 2009-10-19 12:06:57

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

nu-mi vine sa cred sad nu am mai intrat de cateva zile si acum... cand am vazut ce s-a intamplat am ramas socata... mi s-a umplut sufletul de tristete... am sperat.. sincer si din suflet... off
Armand sa te odihnesti in pace! Sa veghezi asupra familiei tale... imi pare tare rau grater( Dumnezeu sa-l ierte

armand a scris:

sunt sotia lui armand
vreau sa va multumesc din suflet pt tot ajutorul vostru , a contat enorm pt el
am de facut doar cateva remarci:
1. AM HOTARAT sa-i fac tot ce este crestineste necesar pt ca nu peste putin timp (20,50...ani ) EU VREAU sa il pot intalni acolo sus si sa putem continua ce am inceput aici
2. EL a spus "daca ai nevoie de un loc unde sa vii cu fetitele sa-mi aprinzi o lumanare atunci sa ma ingropi...."
3. A fost cel mai bun om de pe acest pamant care a luptat din rasputeri cu aceasta boala nemiloasa
(nici eu si nici fetitele nu-l vom condamna NICIODATA)
4. Am stat cu el minut de minut toata aceasta perioada nu l-am parasit decat 3 zile acum o saptamana pt ca ajunsesem la capatul puterilor si atunci am apelat la mama lui si pt ca a fost in regula atunci am hotarat sa fac acelasi lucru si saptamana asta.......ultima mea  fraza cand am iesit pe usa salonului a fost "VA ROG SA AVETI MARE GRIJA DE EL CA ESTE F CAZUT PSIHIC"
5. Nu o sa-mi iert niciodata ca am plecat de langa el
6. Le rog din suflet pe prietenele lui sa nu-si mai aminteasca aici de trecutul lor cu Armand pt ca tot ce s-a scris aici vreau sa pastrez pt fetitele noastre si pe ele nu le intereseaza decat sa inteleaga de ce ele nu-l vor avea alaturi (fizic pt ca sufeltul lui o sa fie mereu langa noi) pe cel care a fost si va ramane cel mai bun tata si sot
A fost inconjurat de o multime de prietenii care l-au ajutat enorm dar este o persoana pe lumea asta care a facut mult mai mult decat putea face pt a reusi sa-l salveze si nu pot sa-i multumesc altfel decat aici numele lui este CATALIN , tot el este cel care acum face eforturi disperate sa-i salveze si sufletul
Am o mare rugaminte la voi
Daca puteti sa va duceti sa aprindeti o lumanare la biserica si sa va rugati ca Dumnezeu de care el se apropiase ff mult sa se poata lupta ca sufletul lui sa ajunga acolo unde ii este locul
Are nevoie de asta 40 de zile
VA MULTUMESC DIN SUFLET

sunt sigura ca Armand va fi acolo sus... o sa ne rugam pentru el
tie iti doresc multa putere si daca putem face ceva... sa nu eziti sa spui  kram

Ultima oara a fost editat de Detzy (2009-10-19 12:24:41)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1657 2009-10-19 12:37:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

sunt sotia lui armand
vreau sa va multumesc din suflet pt tot ajutorul vostru , a contat enorm pt el
am de facut doar cateva remarci:
1. AM HOTARAT sa-i fac tot ce este crestineste necesar pt ca nu peste putin timp (20,50...ani ) EU VREAU sa il pot intalni acolo sus si sa putem continua ce am inceput aici
2. EL a spus "daca ai nevoie de un loc unde sa vii cu fetitele sa-mi aprinzi o lumanare atunci sa ma ingropi...."
3. A fost cel mai bun om de pe acest pamant care a luptat din rasputeri cu aceasta boala nemiloasa
(nici eu si nici fetitele nu-l vom condamna NICIODATA)
4. Am stat cu el minut de minut toata aceasta perioada nu l-am parasit decat 3 zile acum o saptamana pt ca ajunsesem la capatul puterilor si atunci am apelat la mama lui si pt ca a fost in regula atunci am hotarat sa fac acelasi lucru si saptamana asta.......ultima mea  fraza cand am iesit pe usa salonului a fost "VA ROG SA AVETI MARE GRIJA DE EL CA ESTE F CAZUT PSIHIC"
5. Nu o sa-mi iert niciodata ca am plecat de langa el
6. Le rog din suflet pe prietenele lui sa nu-si mai aminteasca aici de trecutul lor cu Armand pt ca tot ce s-a scris aici vreau sa pastrez pt fetitele noastre si pe ele nu le intereseaza decat sa inteleaga de ce ele nu-l vor avea alaturi (fizic pt ca sufeltul lui o sa fie mereu langa noi) pe cel care a fost si va ramane cel mai bun tata si sot
A fost inconjurat de o multime de prietenii care l-au ajutat enorm dar este o persoana pe lumea asta care a facut mult mai mult decat putea face pt a reusi sa-l salveze si nu pot sa-i multumesc altfel decat aici numele lui este CATALIN , tot el este cel care acum face eforturi disperate sa-i salveze si sufletul
Am o mare rugaminte la voi
Daca puteti sa va duceti sa aprindeti o lumanare la biserica si sa va rugati ca Dumnezeu de care el se apropiase ff mult sa se poata lupta ca sufletul lui sa ajunga acolo unde ii este locul
Are nevoie de asta 40 de zile
VA MULTUMESC DIN SUFLET

ne vom ruga cu totii... ai luat decizia corecta, dupa parerea mea... si nu, nu ai niciun motiv sa te invinuiesti... multa putere sa va dea Dumnezeu la toate 3!! puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1658 2009-10-19 13:23:28

monica01
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 41

Re: Din nou...CANCER!

Odihneste-te in pace, Armand/Alin!
Ne-ai marcat cu adevarat existenta si cu siguranta ne-ai facut mai buni si mai constienti de ceea ce ar trebui sa luam aminte in viata.

Sincere condoleante familiei si prietenilor care au ramas aproape pana in ultima clipa.

Ultima oara a fost editat de monica01 (2009-10-19 13:24:35)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1659 2009-10-19 13:31:20

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Din nou...CANCER!

Condoleante familiei si multa putere.
Voi aprinde pt Alin, in fiecare zi o lumanare.
Cred ca toti putem face acest lucru... macar atat.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#1660 2009-10-19 13:38:45

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Din nou...CANCER!

Dumnezeu sa-l ierte si sa  aline suferinta familiei  lui.
Odihneasca -se in pace!

Offline

 

#1661 2009-10-19 13:41:18

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Din nou...CANCER!

Sincere condoleante si multa putere!
Am sa aprind si eu o lumanare pentru Alin

Offline

 

#1662 2009-10-19 13:51:09

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Din nou...CANCER!

lamuriti-ma si pe mine, va rog ca n-am inteles faza cu cele 40 de zile. timp de 40 de zile trebuie puse lumanari sau pui odata si 40 de zile te rogi?


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#1663 2009-10-19 13:54:15

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Din nou...CANCER!

april timp de 40 de zile aprinzi cate o lumanare sad
Dumnezeu sa il ierte!
am ramas fara cuvinte grater


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#1664 2009-10-19 13:57:07

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Din nou...CANCER!

nu stiu daca am facut sau nu bine, dar ieri am trimis la toti cei pe care-i stiu povestea lui alin, cu franturi de mesaje, cu acele cuvinte prin care ii ruga pe toti sa nu uite ce e cu adevarat important pe lumea asta!
vreau sa cred ca multi vor invata ceva din asta, ca nu se vor opri asupra mesajelor lui 5 minute in care vor fi marcati, dupa care vor merge apoi mai departe, in goana lor dupa bani, dupa joburi bune, adancindu-se tot mai tare in uitare si departandu-se de cei dragi.
eu am invatat ceva din povestea lui. stiu acum ca niciodata nu voi mai presupune niciodata ca e ok sa nu-ti vezi parintii 2 luni pentru ca muncesti sa ai bani, ca e ok sa stai de vorba cu sotul tau 2 ore inainte de culcare, dupa o zi istovitoare de munca, ca e ok sa faci copii dupa ce ai casa, masina si multi bani ca sa nu-i lipseasca nimic. nu voi mai presupune niciodata aceste lucruri care nu fac nimic altceva decat sa-ti fure clipa de clipa din fericirea adevarata
eu plec din bucuresti peste doua saptamani ca sa ma intorc definitiv acasa, am renuntat la o cariera frumoasa pentru ca familia si copilul pe care-l voi avea sunt cele mai importante pe lumea asta pentru mine.
si plec cu capul sus, mai linistita si mai fericita decat toti cei care muncesc ca apucatii si considera, asa cum consideram eu candva, ca e ok sa faci toate aceste sacrificii!!!
multumesc armand pentru ca atunci cand am avut indoieli, daca fac bine ca am luat decizia asta atat de radicala, m-ai ajutat prin cuvintele tale sa-mi dau seama ca nu exista solutie mai buna decat aceasta
imi pare rau ca nu am apucat sa-ti spun aceste cuvinte cat ai trait!

pentru sotia lui armand: nu am cuvinte sa-ti spun cat de rau imi pare pentru pierderea voastra. cu siguranta a fost un om minunat, de care eu una imi voi aminti mereu, pentru ca fara s-o stie, m-a ajutat enorm

Offline

 

#1665 2009-10-19 14:53:46

tasha2007
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 348

Re: Din nou...CANCER!

Dumnezeu sa-l odihneasca.
Putere sotiei si familiei sa depaseasca aceasta imensa pierdere.Vegheaza Alin asupra celor dragi tie si alina-le suferinta.Imi pare tare rau ca ai suferit atat de mult.

Offline

 

#1666 2009-10-19 15:50:49

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Din nou...CANCER!

Nu-mi vine sa cred ce s-a intamplat.
Dumnezeu sa-l ierte!
Condoleante familiei!

Pt sotia lui Armand: poate te ajuta sfaturile mele, iti spun mai jos cum am procedat eu si mama (la sfatul celor de la biserica) cand l-am pierdut pe tatal meu, tot din cauza unei boli necrutatoare:
- poti duce o punga cu zahar, o punga cu arpacas, mirodenii, o sticla de ulei si una de vin la 3 manastiri impreuna cu o foaie pe care scrii numele de botez sa fie pomenit in aceste 40 de zile dupa deces (pana ii vei face parastasul de 40 de zile care este cel mai important);
- sa fie pomenit mereu la Sf. Liturghie;
- poti dona din banii lui, o suma (nu conteaza cat) la ridicarea sau renovarea unei biserici sau manastiri si sa lasi un pomelnic cu numele lui; va fi pomenit intotdeauna la acea biserica sau manastire, atata timp cat va exista biserica.
- daca ai posibilitatea sau pe cineva care sta prin apropierea manastirilor mari, sa dai mereu numele lui sa fie pomenit;
- sa-i faci toate pomenile si parastasele (important este sa faci coliva), la 3 zile (care coincide cu ziua inmormantarii de obicei), la 1 sapatamana, la 3 aptamani, la 40 zile (este parastasul mare si cel mai important), la 3 luni, la 6 luni si apoi din an in an, pana la 7 ani cand se face iarasi parastas mare.
Parastas mare in sensul ca se face coliva si se merge si la cimitir, unde preotul va citi la mormant, se dau haine de pomana (daca ai posibilitatea).

Daca vei putea de Paste sa-i faci coliva in Joia Mare si in noaptea de inviere, dupe ce iei lumina sa mergi cu lumanarea aprinsa la mormant si sa o lasi sa arda acolo.

Sper ca iti sunt de folos ceea ce ti-am scris, poate le stiai pe unele.
Iti doresc multa putere sa mergi mai departe si sa ai grija de fetitele voastre.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#1667 2009-10-19 15:54:55

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Din nou...CANCER!

Multa putere familiei, ne vom ruga pentru sufletul lui si vom aprinde cate o lumanare ..


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1668 2009-10-19 17:23:30

lolica
Membru
Inregistrat: 2009-10-19
Mesaje: 1

Re: Din nou...CANCER!

DUMNEZEU SA-L IERTE!     CONDOLEANTE FAMILIEI!   azi pe alt forum am dat de acest topic..        am plans pt destinul acestui barbat tanar..        cu siguranta era nevoie de el acolo,'in ceruri'..        draga lui sotie trebuie sa fie tare pt cele 2 micute..      in nici un caz sa nu te mai invinovatesti..    asa a fost sa fie..    se spune ca acele slujbe impreuna cu rugaciunile celor din jur pot ajuta spiritul sa calatoreasca catre lumina..plus lumanarile aprinse.      gestul lui este alegerea pe care a considerat-o cea mai demna,probabil..     am putea vorbi la nesfarsit despre motive insa,nu are nici un rost..       viata trebuie sa mearga inainte..el va veghea mereu asupra voastra.    si o veti simti..     RIP,ALINE!

Offline

 

#1669 2009-10-19 17:39:22

Minodora
New member
Inregistrat: 2009-10-17
Mesaje: 7

Re: Din nou...CANCER!

Sotia lui a hotarat sa il inmormanteze crestineste. Inmormantarea va avea loc maine la ora 12 la Cimitirul Ghencea Civil (cel situat intre 13 Septembrie si stadionul Steaua).

Offline

 

#1670 2009-10-19 17:52:33

clau11110
New member
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 66

Re: Din nou...CANCER!

"Ca tot ce esti si tot ce poti,
Parere-i tot daca socoti -
De mori t?rziu ori mori cur?nd,
De mori satul, ori mori fl?m?nd,
Totuna e ! Si r?nd pe r?nd
Ne ducem toti !
...
De cum te zbuciumi, tu te stingi
Si inima din noi o fr?ngi -
Ne doare c'a fost scris asa,
Ne dori mai r?u, cu jalea ta:
De-aceea, doamna, te-am ruga
SA NU MAI PLANGI.

Pe cer c?nd soarele-i apus,
De ce s? plingi privind ?n sus ?
Mai bine ochii'n jos s?-i pleci,
S? vezi p?m?ntul pe-unde treci !
EL NU E MORT! TRAIESTE-N VECI
E NUMAI DUS..."

?FERICITI CEI CURATI CU INIMA, CA ACEIA VOR VEDEA PE DUMNEZEU.?
"BUCURATI-VA SI VA VESELITI, CA PLATA VOASTRA MULTA ESTE IN CERURI!?

Poate el acum isi priveste familia si prietenii de acolo de Sus si mai tare se intristeaza cand ii vede suferind. Hai sa ne rugam pt el si sa ne bucuram ca a fost eliberat de chinurile acestei lumi si acestei boli. ESTE LIBER ACUM!

Offline

 

#1671 2009-10-19 18:52:53

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Din nou...CANCER!

imi pare nespus de rau pentru armand. a fost un om special. un astfel de om valoreaza enorm. imi pare enorm de rau. cat de mult vroia sa lupte, sa reuseasca sa invinga inevitabilul pentru familie, pentru fetitele sale... mai rar gasesti... iubea mult viata. sad
am sa ma rog pentru tine armand in fiecare seara ca Dumnezeu sa te ierte!!!
SINCERE CONDOLEANTE FAMILIEI si nu te vom uita!


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1672 2009-10-19 18:54:08

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Din nou...CANCER!

mi`ar fi placut sa il cunosc pe alin...am urmarit topicul mesaj cu mesaj dar ma simteam prea neputincioasa sa fac ceva...si acum imi pare rau...ma bucur ca pozte sa`l inmormanteze crestineste smile
mereu m`am intrebat cum arata OMUL acesta...ca la suflet "am vazut"
SA-I FIE TARANA USOARA SI LUMINA CEA FARA DE SFARSIT SA-I STRALUCEASCA!!!
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/12186_lumanari.jpg

    Imn Morţilor

Morminte dragi, lumină vie,

Sporite ?ntr-una an de an,

Noi v-auzim curg?nd sub glie

Ca un şuvoi subpăm?ntean.

Voi aţi luminat cu jertfe sfinte

Păm?ntul p?nă-n temelii,

Căci arde ţara de morminte

Cum arde cerul de făclii.

Ascunse-n lut, ca o comoară,

Morminte vechi, morminte noi,

De vi se pierde urma-n ţară,

Vă regăsim mereu ?n noi.

De vi s-au smuls şi flori şi cruce

Şi dacă locul nu vi-l ştim,

Tot g?ndul nostru-n el v-aduce

?ngenunchieri de Heruvimi.

Morţi sfinţi ?n temniţi şi-n prigoane,

Morţi sfinţi ?n lupte şi-n furtuni,

Noi am făcut din voi icoane

Şi v-aşezăm pe frunţi cununi.

Nu, nu pl?ngem lacrimă de s?nge,

Ci ne m?ndrim cu-at?ţi eroi.

Nu, neamul nostru nu va pl?nge,

Ci se cuminecă prin voi!


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.