homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chiuretaj-3


#39 2007-02-07 15:06:41

marina_marina
Full member
Inregistrat: 2007-01-14
Mesaje: 101

Re: chiuretaj

si pt asta e nevoie sa faca o noua consultatie sau pur si simplu sa stau de vb cu ea?acum in 3 ore ma duc la dansa si mi-e tare frica,ca iar o sa umble"acolo"...da bai fierbinti am facut...inclusiv sa stau cu picioarele in apa fierbine pt ca ma apucase raceala sau dusuri fierbinti....contact sexual nu am avut...va rog mult raspundeti-mi.nu e deajuns decat sa stau de vb cu dansa?doctoressa nu poti sa imi prescrii tu ce sa iau sau sa iau legatura cu tine fara sa mai merg aici?sau trebuie neaparat?

Ultima oara a fost editat de marina_marina (2007-02-07 15:10:07)

Offline

 



#40 2007-02-07 15:17:13

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: chiuretaj

nu poate nimeni sa-ti prescrie ceva atata timp cat nu stim ce ai...mergi la medic pt siguranta ta si pt viitorii tai copii. asa e cel mai bine. ce conteaza k te mai sui o data pe "calul balan"? o faci pt tine!

imi pare rau dak suna putin mai "agresiv"...nu e! vreau doar sa te fac sa intelegi ca e pt binele tau...pt ca nu e normala sangerarea ta...

Ultima oara a fost editat de eu_vreau (2007-02-07 15:20:54)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#41 2007-02-07 16:33:06

flory_me
New member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 19

Re: chiuretaj

daca iei pentru prima oara ac,este mai mult dekt posibil s fie spotting.Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie,si m-a tinut in jur d 14 zile.Nu intrerupe ac, o sa-ti fie mult mai bine de luna viitoare.cel putin mie asa mi s-a int.
De asemenea si greturile pot fi de la ac.Rigevidon iau si eu,si in prospect scrie k pot avea k efecte adverse si greturile.Fiekre organism reactioneaza diferit.In general Rigevidonul este bine tolerat de organism.Dak ai faqt un curetaj iar imediat ai inceput s iei ac la indrumarea doctorului,nu mai are cum s fie vb de o sarcina.Dar retine k sunt multe lucruri kre iti pot provoca acea stare de greata,in clusiv pe sistem nervos,asa k ar fi bine sa te calmezi un pic,si sa te mai duci la un control gin zilele urmatoare,pt a fi absolut sigura k totul a decurs bine si s n-ai surprize pe viitor.


Im flying without wings...'cause i found that special thing

Offline

 

#42 2007-02-07 22:52:05

enya
Membru
Inregistrat: 2007-02-07
Mesaje: 1

Re: chiuretaj

buna. sunt un pic nedumerita si as avea nevoie de un sfat. acum 3 zile am facut un test de sarcina si mi-a iesit pozitiv. ieri am fost la un cabinet, si in urma controlului dna doctor mi-a zis ca nu-si poate da seama daca e sarcina sau raceala asa ca mi-a prescris un ecograf pelvian. Menstruatia am avut-o ultima data pe 23 decembrie. Mi-a mai zis ca nu-i nici o graba pentru ca sarcina e foarte mica. Cam la ce perioada este indicat a se face avortul? Care metoda e mai indicata? Cea cu chiureta sau cea prin aspiratie? Anestezie totala sau doar locala? Cabinet particular sau nu? E primul avort asa ca nu stiu prea multe.... Multumesc

Offline

 

#43 2007-02-08 13:16:26

marina_marina
Full member
Inregistrat: 2007-01-14
Mesaje: 101

Re: chiuretaj

avortul se face incepand din a 7a saptamana pana in a12a,dar depinde cum iti zice tie medicul sa vii el stie mai bine.eu una am facut anestezie locala si nu am simtit nimic,in 10 min am putut sa plec si p picioare acasa,acum amane la optiunea ta daca vrei totala sau locala.in nici un caz eu nu ti-as recomanda un chiouretaj in spital nu stiu cum e la tine in oras dar stiu bine ca am fst cu mami sa isi faca ea un control in spital si atata timp cat ea era "sus"intrau si ieseau doctori parca era sala d asteptare,in plus nu isi dau interesul de nici un fel,iar conditiile sunt groaznice....mai bine dai 1 mil(atat m`a costat p mine cu anestezie control absolut tot)dar stii ca il faci in cele mai bune conditii...acum sper  ca o sa fie bine si ca  nu o sa apara complicatii dupa,un lucru e sigur de durut nu doare fff rau ai grija d u

Ultima oara a fost editat de marina_marina (2007-02-08 13:16:49)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2007-02-08 13:37:44

dedeutza
New member
Inregistrat: 2007-02-08
Mesaje: 7

Re: chiuretaj

enya,eu te-as sfatui sa mergi la cabinet particular...si anestezie totala.nu simti absoult nimic(banuiesc k nici nu vrei) o sa fi doar putin ametita dupa curetaj.si inca ceva,sa stai linistita, nu esti prima si nici ultima care face asa ceva.ai grija de tine


O femeie care plange e cel mai trist tablou al feminitatii...si cand plange, nu intotdeauna un barbat e de vina...dar el e,cu siguranta, una dintre lacrimi- alba... sau neagra

Offline

 

#45 2007-02-08 17:43:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj

eu_vreau, ma crezi sau nu, dar parca am vorbit eu prin gura ta....
marina, ai fost la medic? Cum e cu singerarea?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#46 2007-02-08 17:45:27

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: chiuretaj

tongue


mami de minuni hjarta

Offline

 

#47 2007-02-08 22:24:52

marina_marina
Full member
Inregistrat: 2007-01-14
Mesaje: 101

Re: chiuretaj

am fost marti si mi-au spus la receptie ca tocmai vineri sa trec...ei bine merg maine....doamne ajuta sper sa nu fie nimic grav ...ms doctoressa pt griji

Offline

 

#48 2007-02-08 22:29:44

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: chiuretaj

iti tinem pumnii sa nu fie probleme, marina. bafta.


Nobody home

Offline

 

#49 2007-02-09 01:26:56

fluturas21
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 70

Re: chiuretaj

mie atat de frica!iau anticonceptionale de aproape 3 ani.o data pe an fac pauza o luna.anul acesta am facut pauza in decembrie.am avut menstruatia obisnuita  apoi nu am uitat sa incep o noua folie.luni trebuia sa incep  folia insa nu am inceputo si vineri mia venit din nou ciclul(2 zile)!duminica spre luni adica 25/26 am avut contact sexual neprotejat!(nu a ejaculat in mine)mi-am facut test de sarcina in 1 ianuarie.a iesit negativ,cred ca era prea repede!...nici in ziua de azi nu mia venit ciclul~sunt ff speriata!am senzatii de ameteala~dar nu stiu daca sa asociez asta cu o posibila sarcina sau mintea mea lucreaza!la dimineata imi fac din nou un test!mie frica..citesc ce scrieti despre chiuretaj si plang..nu pot sa cred~!!!!!!!


"prieteni sunt numai aceeia care arata prietenie!"

Offline

 

#50 2007-02-09 10:09:53

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: chiuretaj

fluturas, 25-26 ianuarie? daca da, fa test peste o saptamana. si indiferent de rezultaul testilui mergi la gineco.
daca era vorba de 25-26 decembrie, fa testul acum. si mergi la doctor, ot asa, indiferent de ce arata testul.


Nobody home

Offline

 

#51 2007-02-09 13:36:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj

Nashira, esti o eoroina...eu am citit de 3 ori mesajul lui fluturas21 si nu am reusit sa pricep nimic, asadar intreb:
1. data calendaristica in care a aparut menstra dupa ultima pastila inghitita.
2. data calendaristica a contactului presupus la risc
3. data la care a aparut menstra dupa pauza de pastile
4. ai uitat sau nu sa incepi o noua folie dupa pauza de o luna?
5. data ultimei menstruatii
Si fac o afirmatie: singerarea aceea de 2 zile nu a fost menstruatie!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#52 2007-02-09 15:08:01

maria-mirabela
New member
Inregistrat: 2007-02-08
Mesaje: 13

Re: chiuretaj

Doamne stau sa citesc pe forum si nici nu as vrea sa ma gandesc vreodata la vreun curetaj , nu vreau asa ceva ,sper sa nu am parte de asa ceva niciodata! eu nu judec nici pe cele care fac asa ceva pt ca au motivele lor si adevarul e ca fiind tanar si neavand un sprijin nu poti creste un copil dar cred ca e greu pt fiecare sa ia o alegere de asta!! grater

Offline

 

#53 2007-02-09 15:12:20

maria-mirabela
New member
Inregistrat: 2007-02-08
Mesaje: 13

Re: chiuretaj

eu cred ca o iau razna , ieri am scris daca as putea sa am vreo sansa sa raman insarcinata si azi citesc despre curetaj , nici nu stiu la ce sa ma gandesc , cred ca ma bag la somn sau vad un film o comdie ceva ca simt ca plescnesc!!grater

Offline

 

#54 2007-02-09 17:38:38

Melody
Full member
De la: mine din camara...
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 594

Re: chiuretaj

fluturas, zi-mi daca am inteles bine:
dupa pauza de 7zile , cand ti-a venit menstruatia,a venit ziua de luni,adica 18 decembrie ,cand ar fi tb sa incepi alta folie, dar te-ai decis sa faci pauza de o luna.
apoi  vinerea urmatoare a aparut o sangerare care a durat 2zile iar duminica noaptea, in 24/25 (ai gresit data, nu e nici in dec nici in ian o duminica cu data de 25) ai avut un contact sexual neprotejat in care partenerul nu a ejaculat in interior.
in 1 ianuarie ai facut un test , dar intr-adevar era prea devreme (trebuia sa astepti 3saptamani de la contact ca sa fie concludent).
de atunci ai ameteli si nu stii daca e o sarcina sau nu,iar ciclul nu ti-a mai venit.

acum : cat de sigura esti ca nu a scapat nimic in tine? ptr ca ciclul a intarziat cam mult...iar cu ametelile... alte simptome ai avut? asteptam rezultatul testului de maine!


Cocorosie!

Offline

 

#55 2007-02-09 21:27:47

marina_marina
Full member
Inregistrat: 2007-01-14
Mesaje: 101

Re: chiuretaj

dragele mele am fost la control a zis ac nu e de la nimic altceva decat de la baile fierbinti.....mi-a dat o reteta si in 3 ore mi-a treecut sangerarea acum logic,ca nu o sa ma opresc din tratament si o sa il termin...acum doctoressa am o mare mare problema ca doamna doctora mi-a prescris ceva despre care la farmacie am aflat ca e un antibiotic(nolicin si maleat de ergometrina)acum aveam o intrebare...daca am luat eu decat un comprimat din fiecare exista riscul sa anuleze efectul anticonceptionalelor?si mai am nevoie de inca 7 zile de protectie??va rog raspundeti-mi urgent....inca o data ms mult pt ca ma-ti ascultat si ca a-ti fst alaturi de mine...sa aveti grija de voi
p.s:doctoressa astept raspuns urgent

Offline

 

#56 2007-02-09 21:41:53

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: chiuretaj

ma bucur mult ca s-a rezolvat cu bine.
eu am facut tratament cu nolicin si am folosit prezervativ, sa fiu sigura. nu cred ca 1 pastila scade efectul, dar mai bine nu te risti. 7 zile nu e mult. doctoressa mai intra abia luni si iti va spune atunci daca poti sa nu mai folosesti prez.


Nobody home

Offline

 

#57 2007-02-09 21:46:33

marina_marina
Full member
Inregistrat: 2007-01-14
Mesaje: 101

Re: chiuretaj

aham ms mult pt tot ...nu o sa mai continui tratamentul ...tocmai am vb cu doamna doctora (i-am dat vestea ca s-a terminat cu,calvarul)si mi-a spus ca pot sa ma opresc sa nu mai iau atatea pastile...acum nelamurirea mea era daca totusi ami trebuie sa fac acea protectie suplimentara inca 7 zile...te rog rasp din cate stii u..ai dreptate nu e mult 7 zile dar intrebam pt linistea mea;)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.