homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chiuretaj-4


#58 2007-02-09 21:53:07

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: chiuretaj

eu cred ca nu. dar sa folosesti prezervativ macar pana iti raspunde si doctoressa, sa fiu eu linistita si sa nu astept cu sufletul la gura raspunsul doctoressei luni.


Nobody home

Offline

 



#59 2007-02-12 13:13:04

fluturas21
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 70

Re: chiuretaj

da....exact asa sa intamplat cum spune melody..!!!!!mi-am facut testul atunci dimineata!!a iesit negativ!!brusc au disparut toate simptomele!!!!adica ametelile..ca in rest nu am mai avut nimic!!insa ciclul tot nu mia venit~!m-am hotarat sa merg la ginecolog!eu fac vizite de 2 ori pe an la ginecolog!!!


"prieteni sunt numai aceeia care arata prietenie!"

Offline

 

#60 2007-02-12 13:16:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj

marina_marina, zic sa nu ai contact sexual macar 2 saptamini de la curetaj DELOC. Daca nu chiar pina la prima menstruatie normala. Ca sa nu singerezi iar. Daca nu te poti abtine mai mult de 2 saptamini....ma rog. Daca nu ai luat mai mult decit o pastila de Nolicin, nu e nevoie de protectie suplimentara


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#61 2007-02-12 13:29:45

fluturas21
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 70

Re: chiuretaj

doctoressa a scris:

Nashira, esti o eoroina...eu am citit de 3 ori mesajul lui fluturas21 si nu am reusit sa pricep nimic, asadar intreb:
1. data calendaristica in care a aparut menstra dupa ultima pastila inghitita.
2. data calendaristica a contactului presupus la risc
3. data la care a aparut menstra dupa pauza de pastile
4. ai uitat sau nu sa incepi o noua folie dupa pauza de o luna?
5. data ultimei menstruatii
Si fac o afirmatie: singerarea aceea de 2 zile nu a fost menstruatie!

doctoresaa..iti multumesc din suflet pt interes..sunt sigura ca  multe femei si fete te au in suflet pt ajutor!..intradevar stiu ca cele 2 zile nu a fost menstruatie..m-am speriat si eu..dar poate ca din cauza ca nu am mai luat pastile sa intamplat asta!!!totusi ramane intrebarea..de ce nu am ciclu desi ultima zi a menstruatiei obisnuite fiind pe 18 decembrie?(sangerarea de 2 zile a fost pe 22decembrie)......oare din cauza pastilelor ca am facut pauza de o luna?trebuie sa ma duc la ginecolog!!ori m-am dereglat ori totusi dupa 2 teste de sarcina negative..si sunt totusi insarcinata..nu mai stiu ce sa cred!!si testele mi le-am facut bine!!sunt sigura!


"prieteni sunt numai aceeia care arata prietenie!"

Offline

 

#62 2007-02-12 13:53:55

ingrid
New member
Inregistrat: 2007-01-27
Mesaje: 9

Re: chiuretaj

buna! am si eu nevoie de ajutorul vostru... pe 08 februarie am facut un curetaj cu anestezie generala, am avut dureri primele 3-4 ore si dupa doar sangerari, nu foarte abundente. Problema este ca au trecut 5 zile si inca am aceleasi sangerari ( adica nu abundente) dar culoarea este mai mult spre maro. Este normal ca dupa 5 zile sa fie in aceasi cantitate?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2007-02-13 23:15:13

marina_marina
Full member
Inregistrat: 2007-01-14
Mesaje: 101

Re: chiuretaj

ms mult doctoressa dar am luat nilicin aproximativ4 zile..deci d acum chiar imi trebuie 7 zile de protectie suplimentara...am inteles abstinenta,nu e problema pt mine personal,iar prietenu,ma intelege si el cat d cat asta e ...ms mult inca o data pt toate sfaturile din toata perioada asta fara tine nu stiu ce ma faceam
ingrid poate  ca esti in aceeasi situatie cu a mea.....daca nu trec sangerarile mergi la un medic nu e nimic grav poate ca tot d la frig sau dusuri cu un mic tratament scapi dar cel mai bine e sa te vada un medic,repet daca mai dureaza inca cel putin 2 zile pupici si bafta

Ultima oara a fost editat de marina_marina (2007-02-13 23:17:24)

Offline

 

#64 2007-02-13 23:33:45

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: chiuretaj

am ajuns si la rubrica asta...nu vreau sa ma gandesc la asa ceva dar pun o intrebare poate prosteasca si va rig sa-mi scuzati disperarea:cele care ati facut chiuretaj ati avut vreun simptom ca ati fi insarcinate??sau totul ok si doar ca nu a mai venit Cm si v-a iesit pe test?adik ma gandesc ca ar fi vreun semn in primele saptamani..eu ultimul contact l-am avut pe 2ian si in ian mi-a venit CM mai inchis la culoare(si am crezut ca e as de la AC).cand am terminat folia nu am mai luat Ac, iar akm tot astept sa vina Cm si nimik

Offline

 

#65 2007-02-14 11:04:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj

pai fluturash21, foarte probabil ca se intimpla asa din cauza pauzei de contraceptive...
ingrid, nu vad motive de ingrijorare, eu cred ca se va opri singerarea in curind...daca nu, intoarce-te la ginecolog
Butterfly20, ai dreptate, din cauza contraceptivelor a avut alta culoare menstruatia insa fara suparare, asta e cel mai ....pueril(ca sa fiu draguta) motiv de a le opri din cite am auzit. Sunt absolut siderata....Ma rog, nu aveai probleme, ti-ai dorit probabil sa ai, asa ca ai oprit pastilele si acum ai....eu nu inteleg cind adicati-a venit menstruatia in ianuarie deci habar nu am cind ar trebui sa vina in februarie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#66 2007-02-15 13:37:24

fluturas21
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 70

Re: chiuretaj

vroiam sa va anunt ca mia venit menstruatia!acum totul este bine!insa am o intrebare!o noua folie de pilule se incepe din prima zi de sangerare nu?asa mi sa spus la planning familial!am nevoie de raspuns azi!asa dureri de burtica am!!nu le mai suport!


"prieteni sunt numai aceeia care arata prietenie!"

Offline

 

#67 2007-02-15 13:39:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj

daca e prima folie, da, se incepe din prima zi de menstruatie. Daca insa iei regulat, foliile se iau cu pauza de 7 zile intre ele. Deci, cum tu esti dupa pauza de contraceptive vei incepe in prima zi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#68 2007-02-16 17:43:49

Lyvy123
Membru
Inregistrat: 2007-02-16
Mesaje: 2

Re: chiuretaj

Buna ziua la toata lumea .Nu vreau sa sperii pe nimeni .Eu am facut 2 chiuretaje ..Primul a fost cum a fost.. anestezie locala , am simtit tot .. exact ceea ce ati scris .. simti ca iti umbla cineva in burta ..Al doilea insa a schimbat total situatia , a fost oribil de dureros , am simtit ca imi rupe sufletul si in plus doctorul avea o atitudine dizgratioasa ..La finalul curetajului vreau sa zic ca eram terminata , nu puteam sa ma tin pe picioare ... si ca sa fie setul complet doctorul a repetat de cateva ori ca nu mai am voie sa mai fac un alt chiuretaj .Am intrebat bineinteles in acelasi nr de ori pe medic , din ce motiv nu mai pot face un alt curetaj , la care nu am primit raspuns.La cativa ani dupa acest al doilea curetaj am mers la ginecolog unde am aflat ca am o rana pe col ..Rana este inca acolo .. am incercat sa ma tratez singura .. stiu ca este f prostesc ceea ce cititi , insa nu asta este ideea .Ideea este ca momentan sunt cu cineva si de la inceputul relatiei am decis sa facem un copil.Am luat decizia impreuna.Nu au trecut decat 2 luni si recent domnul meu s-a trezit : Nu mai vrea copilul .. Nu ma mai vrea nici pe mine ..Am programare la medic si am sa incerc sa fac o intrerupere prin metoda pastilelor care declanseaza menstruatia .In caz ca aceasta posibilitate nu mai este valabila , nu am sa pot face intreruperea ...Parerea mea : Curetajele sunt traumatizante si psihic si fizic .Asa ca mai bine le evitati.

Offline

 

#69 2007-02-16 18:11:37

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: chiuretaj

Lyvy din ce stiu eu nu se poate face intreruperea doar cu pastilele..este nevoie si de curetaj pentru a curata "tot" sad.
Am auzit persoane care a avut mai mult de 2 curetaje facute, asa ca incearca sa mergi la alt medic daca esti sigura ca asta vrei sa faci.

Offline

 

#70 2007-02-16 18:16:22

Lyvy123
Membru
Inregistrat: 2007-02-16
Mesaje: 2

Re: chiuretaj

sad tocmai asta este problema ... nu stiu ce vreau sa fac .. nu am o situatie prea buna momentan , dar sunt in alta tara si m-au sfatuit cateva persoane de aici sa apelez la autoritati caci se ofera ajutor pt mame singure .Eu as vrea sa fac copilul ..

Offline

 

#71 2007-02-16 20:35:01

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: chiuretaj

Pai gandeste-te bine bine si vorbeste si cu prietenul tau, astfel incat sa poti trage anumite concluzii si sa iei o decizie.Eu nu pot sa te ajut cu nimic..ca as face-o, doar iti pot spune sa faci tot ce poti pentru fericirea ta (gandeste-te intai la tine, la ce vrei tu, si apoi la restul) !

Offline

 

#72 2007-02-28 00:39:13

alina_blonda
New member
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 9

Re: chiuretaj

Buna.am si eu o nelamurire daca poate cineva sa ma ajute...va rog.acum 1 luna am facut un chiuretaj prin aspiratie,am luat medicamentele de dupa si am respectat ce mi-a recomandat medicul,care mi-a dat diane 35 pt un chist de 7 cm pe ovar.ciclul mi-a venit la 4 saptamani insa in cantitate mica si de culoare neagra,care m-a pus pe ganduri...imi poate spune cineva daca e normal sa fie asa?ma gandesc sa nu am ceva sau sa fi ramas ceva acolo.nu stiu ce sa mai cred.
si vroiam sa intreb daca e cel mai bine ca dupa 1 luna de la o intrerupere sa se faca o ecografie endovaginala sau e neaparat si un consult la medic.
va pup pe toate

Offline

 

#73 2007-02-28 00:40:16

alina_blonda
New member
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 9

Re: chiuretaj

nu am avut contact sexual toata perioada asta,si ma intreb daca e bine sa fac inainte un consult sau ceva...ce imi recomanadati?

Offline

 

#74 2007-02-28 07:43:12

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: chiuretaj

echo poti face, dar mai bine intai la medic pt ca acolo te poate si palpa...sunt ok amandoua, dar eu asa as face


mami de minuni hjarta

Offline

 

#75 2007-02-28 13:06:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj

alina_blonda, menstruatia arata asa din pricina pastilelor Diane-35. Nu sunt motive de ingrijorare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#76 2007-03-01 15:54:11

alina_blonda
New member
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 9

Re: chiuretaj

multumesc mult de raspunsuri
va pup pe toate si aveti grija de voi

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.