homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt nunti: organizarea de la a la z-12


#210 2008-06-22 21:57:55

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

rotfl

noi ne-am multumi bucurosi cu o singura pereche de nasi... nu e chestie de moda sau traditite, ci de necesitate: avem unii pe care ni-i dorim noi (si am vrea sa accepte) si unii care sunt nasii mei de botez, oameni in varsta si fara copii, pt care ar fi o nenorocire sa nu-i luam. asa ca am facut un compromis wink

animalutza, mergem pe sala de la majestic.... e ok dpdv al pretului si al datei (ba inca avem de unde alege... inca oscilam intre 30 aug si 6 sept). iar cand am fost sas facem prerezervarea era amenajat pt o nunta... si ni s-a parut ok... simplu si cu gust. bine, nu fac ei tot aranjamentul... dar poate e mai bine asa, alegem noi ce ne place wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#211 2008-06-23 10:59:44

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

ai mei au fost nasi si cand au dus invitatiile la prieteni au dus si cate o sticla de vin, Cotnari parca.acum nu stiu daca asa au facut si mirii,dar tind sa cred ca da!
choco ce nunta a fost aia?poate adunatura nu nunta lol

a:si e f ok sa duci invitatiile cu o luna inainte!

Ultima oara a fost editat de little_rabbit (2008-06-23 11:00:10)

Offline

 

#212 2008-06-23 11:03:14

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

la mine in zona (bine, in cateva sate) e obiceiul sa ia cate 10 perechi de nasi rotfl stau mirii in fata altarului si in spatele lor un semicerc de nasi rotfl na, cred ca e si asta un mod sa te asiguri ca vine omul la nunta ta rotfl


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#213 2008-06-23 11:59:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

nicolle_rox a scris:

la mine in zona (bine, in cateva sate) e obiceiul sa ia cate 10 perechi de nasi rotfl stau mirii in fata altarului si in spatele lor un semicerc de nasi rotfl na, cred ca e si asta un mod sa te asiguri ca vine omul la nunta ta rotfl

asa stiam si eu de la un prieten din moldovita.... 7 perechi stiam. dar chestia e... care pune mana cu mirii pe Evanghelie, care tine lumanarile etc? la mine si cu 2 e cam ciudat.... dar n-am avut ce face.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#214 2008-06-23 12:01:58

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

cum n-ai avut ce face katami?pai esti obligata cu 2 nasi?nu stiu...dar ti-am zis doar o pereche de fapt sunt nasii,perechea celalalta e pusa acolo ca sa fie.ce or sa faca dau lumarile din mana in mana?plus ca nasa iti pune cununia pe cap...care din ele ti-o va pune?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2008-06-23 12:08:55

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

pai na...la urma urmei pot stabili de comun acord care vor fi nasii care sa tina lumanarile etc.....si noi intr-un fel am avut doua perechi de nasi...pentru ca cei care trebuiau sa ne fie nu au mai putut - si am avut alti nasi care sa ne tina lumanarile etc etc...noi insa ii consideram nasi pe toti 4


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#216 2008-06-23 12:22:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

Melany1 a scris:

cum n-ai avut ce face katami?pai esti obligata cu 2 nasi?nu stiu...dar ti-am zis doar o pereche de fapt sunt nasii,perechea celalalta e pusa acolo ca sa fie.ce or sa faca dau lumarile din mana in mana?plus ca nasa iti pune cununia pe cap...care din ele ti-o va pune?

pai am zis intr-un post anterior... avem o pereche de nasi pe care-i dorim  (inca n-am vb cu ei, dar speram sa accepte) si mai avem pe nasii mei de botez, oameni in varsta si fara copii, care s-ar simti jigniti si extrem de tristi daca nu i-am lua, ei erau absolut convinsi de cand m-am imprietenit cu iubi ca ei ne vor fi nasi... si ne-au si batut la cap cu asta. si nu vrem sa-i jignim smile

plus ca ei insisi, ieri, cand le-am dat vestea, ne-au sugerat sa ne mai luam o pereche "mai tineri" sad s-au gandit, oamenii, si la noi.

cat despre lumanari... treaba lor, sa se impace lol iar cununa n-o pot pune toti??


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#217 2008-06-23 12:26:24

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

nupe.o data se pune cununia.e ca si tiparul unei cereri...asa si cu slujba.de aia ziceam ca doar 1 pereche raman de fapt nasii spirituali

Offline

 

#218 2008-06-23 12:27:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

o data, mai, stiu... of... dar nu pot pune maineile AMBELE nase pe ea cand mi-o pun pe cap? asta intrebam... eu asa credeam


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#219 2008-06-23 12:35:25

roxicutza
Full member
Inregistrat: 2007-08-13
Mesaje: 292

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

mama ce tevatura cu 2 perechi de nasi...parca numai nasii spirituali tin lumanarile si pun mana p cununii...
noi avem o pereche de nasi dar sunt catolici..sper sa nu fie asta vreo problema..si mai sunt si straini:)))
o prietena f bune a  mea cu sotul..spanioli:D
de aia si vreau sa cam las de-o parte anumite obiceiuri..ca se sperie oamenii..dar cum soacra mea este f influentabila..sunt convinsa ca cine stie ce ii mai trece prin cap...
Fetelor va dau o veste buna: a vbit soacra mea la biserica la 18 avem casatoria religioasa..si acum ma gandeam: oare in oct. la 18 seara o fi intuneric? sad acu asta e...
Sambata viitoare mergem sa facem invitatiile:X
Mult spor la pregatiri katami:* si celelaltor fete care isi mai planifica nuntile:k?ra:

Ultima oara a fost editat de roxicutza (2008-06-23 12:37:37)

Offline

 

#220 2008-06-23 12:48:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

ba e problema, roxicutza... adica e problema daca nu va casatoriti la catolici. din cate stiu (si zic ca stiu bine), in biserica ortodoxa, pt a fi nas, trebuie sa fii de religie ortodoxa si cununat religios. altfel... nush daca ii accepta preotul, ar trebui discutat, ca sa nu va treziti cu surprize....

cred ca e ok.... ce daca e intuneric? doar biserica e luminata lol iar afara... cine vrea sa te vada cu adevarat, te vede inauntru wink

mersi... spor si tie si la toate viitoarele miresici wink


si totusi... un raspuns sigur? au voie sau nu 2 nase sa puna mana in acelasi timp pe cununa?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#221 2008-06-23 12:54:59

roxicutza
Full member
Inregistrat: 2007-08-13
Mesaje: 292

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

nu stiu sa iti dau un raspuns avizat...dar dc nu intrebi la biserica?
stai sa ne vezi si p noi cu 2 perechi de nasi...uffffffffff ce sa fac acum..cred ca o rog pe soacra mea sa vbeasca cu preotul sa vdm cum facem cu nasii..grater ne casatorim la ortodocsi..si pana acum toata lumea a zis ca e ok...probabil ca o sa avem si noi nevoie de a doua pereche de nasi ortodocsi....mama noi cu problemele noastre...dar noi sa fim sanatoase ca le rezolvam smile

Ultima oara a fost editat de roxicutza (2008-06-23 13:02:32)

Offline

 

#222 2008-06-23 13:04:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

pai am sa intreb cand mergem sa vorbim pt biserica... probabil tot saptamana asta (poate chiar maine, ca e sarbatoare wink )

mergeti si voi si intrebati... eu una asa stiam...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#223 2008-06-23 13:20:03

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

Eu am vazut odata la tv o nunta unde erau 2 perechi de nasi.Aveau lumanari si unii si altii,si cand le-a pus cununiile,preotul a chemat ambele nase.Acum,nu stiu daca s-a facut o exceptie fiindca erau ei nu stiu ce VIP-uri,sau poate oricine sa faca chestia asta.Cel mai bine ar fi sa intrebati la biserica unde va cununati,ca sa nu aveti cine stie ce surprize.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#224 2008-06-23 13:35:03

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

rozik a scris:

Eu am vazut odata la tv o nunta unde erau 2 perechi de nasi.Aveau lumanari si unii si altii,si cand le-a pus cununiile,preotul a chemat ambele nase.Acum,nu stiu daca s-a facut o exceptie fiindca erau ei nu stiu ce VIP-uri,sau poate oricine sa faca chestia asta.Cel mai bine ar fi sa intrebati la biserica unde va cununati,ca sa nu aveti cine stie ce surprize.

asa a fost si la sormea la nunta.. 4 lumanari.. noi am avut 1 pereche de  nasi dar nu au tinut ei lumarile ci o domnisoara si un calavler de onoare care au stat langa nasi da nu pe pedestal :-/ cine mai stie acu.. fiecare dupa preot si traditia din zona

Ultima oara a fost editat de copilu (2008-06-23 14:01:04)


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#225 2008-06-23 13:39:02

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

aaa.. m-ati linistit. vom vorbi cu preotul si sper sa accepte asa.

copilu, si cununile? cum vi le-au pus pe cap... un singur nas sau amandoi?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#226 2008-06-23 13:47:00

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

kiar nu mai retin exact dar parca a fost doar nasa la mine si nasul la el... o sa ma uit si o sa iti zic sapt viitoare cand ma duc acasa smile


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#227 2008-06-23 13:55:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

nu, mai... ai zis ca ati avut 2 perechi de nasi... tie ti-au pus ambele nase pe cap si lui ambii nasi? sau doar cate unul? smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#228 2008-06-23 14:03:11

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

nu, mai... ai zis ca ati avut 2 perechi de nasi... tie ti-au pus ambele nase pe cap si lui ambii nasi? sau doar cate unul? smile

sorry.. ma gandeam la 2 persoane.. lol noi am avut o pereche (am corectat acu :">) da cand sunt 2 pun amandoi.. adica amandoua nasele sau amandoi nasii..

Ultima oara a fost editat de copilu (2008-06-23 14:03:29)


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.