homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt nunti: organizarea de la a la z-13


#229 2008-06-23 14:05:11

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

in legatura cu nerespectatul traditiilor mi se pare nu stiu cum..adica, dupa cum , poate, ati vazut la topicul "totul despre India"mai erau puse video de la nunti si na mie cel putin mi s-au parut f interesante traditiile lor,deci fiecare popor are traditiile lui si bine, nu zic sa le respecti pe toate(sunt si unele aberante) dar eu zic, ca roman ce esti, ar fi frumos sa respecti si cateva din traditiile tale smile parerea mea

Offline

 



#230 2008-06-23 14:07:46

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

nicolle_rox a scris:

la mine in zona (bine, in cateva sate) e obiceiul sa ia cate 10 perechi de nasi rotfl stau mirii in fata altarului si in spatele lor un semicerc de nasi rotfl na, cred ca e si asta un mod sa te asiguri ca vine omul la nunta ta rotfl

si te asiguri ca pun bani multi lol ca nasii cinstesc bine lol

Offline

 

#231 2008-06-23 14:12:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

bine zis, camysh rotfl

copilu a scris:

katami a scris:

nu, mai... ai zis ca ati avut 2 perechi de nasi... tie ti-au pus ambele nase pe cap si lui ambii nasi? sau doar cate unul? smile

sorry.. ma gandeam la 2 persoane.. lol noi am avut o pereche (am corectat acu :">) da cand sunt 2 pun amandoi.. adica amandoua nasele sau amandoi nasii..

aha, ok, atunci e perfect wink mersi

little_rabbit, problema e ca multa lume nu cunoaste care sunt traditiile autentic romanesti si care sunt kitsh-uri imprumutate de pe la straini....

eu chiar as vrea la topicul asta sa scrieti si traditii pe care le stiti voi legate de nunti... as scrie si eu da' nu stiu big_smile legate de biserica, pregatirea miresei, petrecere... orice...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#232 2008-06-23 14:12:36

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

eu stiu asa: poti sa ai 2 perechi de nasi, si toti vor avea lumanari. iar nasele pun impreuna cununia pe cap miresei, iar nasii, mirelui.

Offline

 

#233 2008-06-23 14:14:53

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

in biserica mireasa intra cu mirele sau cu nasul? eu a trebuit sa intru cu nasul :f?rbannad:  ca asa ne-a randuit preotul... dar sormea a intrat cu sotul.. smile

cica se intra cu dreptul si cu capul inainte ca sa iti mearga bine  lol


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2008-06-23 14:18:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

cu nasul... asa se face!!!!

mie mi-ar placea sa intru cu tata, ca la americani... dar cred ca as boci (de fapt, oricum stiu ca voi boci toata slujba, dar macar cand intru sa zambesc rotfl ).


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#235 2008-06-23 14:20:19

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

verisoara mea cand a fost mireasa a intrat cu nasul!dar eu stiam ca trebuie sa intre cu tatal ei(dar este mort asa ca a insotit-o nasul-unchiul ei)

intrebare:stiti ca in filme,vechi sau din strainatate, mireasa in biserica pana la PUPIC sta cu voalul pe fata.si la noi e asa?eu nu am vazut la nici o nunta

mie la biserica mi-ar placea sa ma duca tatal meu

Offline

 

#236 2008-06-23 14:21:38

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

cu nasul... asa se face!!!!

mie mi-ar placea sa intru cu tata, ca la americani... dar cred ca as boci (de fapt, oricum stiu ca voi boci toata slujba, dar macar cand intru sa zambesc rotfl ).

mama deci eu am plans incontinuu .. nu ma puteam opri si venea preotu si tot ma intreba daca mi-e rau si sotu.. da eram varza de emotie.. si mi-=au iesit niste poze rotfl una nu o am mai draguta rotfl

Ultima oara a fost editat de copilu (2008-06-23 14:24:01)


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#237 2008-06-23 14:23:16

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

little_rabbit a scris:

verisoara mea cand a fost mireasa a intrat cu nasul!dar eu stiam ca trebuie sa intre cu tatal ei(dar este mort asa ca a insotit-o nasul-unchiul ei)

intrebare:stiti ca in filme,vechi sau din strainatate, mireasa in biserica pana la PUPIC sta cu voalul pe fata.si la noi e asa?eu nu am vazut la nici o nunta

mie la biserica mi-ar placea sa ma duca tatal meu

se poate pupic la noi in biserica? popa


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#238 2008-06-23 14:23:19

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

mey nu se intra cu parintii...se intra ori cu sotu ori cu nasu.nasii devin parintii vostrii spirituali de aia intrati cu ei.noi nu suntem americani si nici catolici(ptr cele care sunt otodoxe) ca sa facem ceremonia asa cum ne place noua mai mult.pana la urma te duci sa faci religioasa ca sa te cununi in fata Domnului si sa-ti resoecti religia in care esti botezata

Offline

 

#239 2008-06-23 14:24:34

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

copilu a scris:

mama deci eu am plans incontinuu .. nu ma puteam opri si venea preotu si tot ma intreba daca mi-e rau si sotu.. da eram varza de emotie.. si mi-=au iesit niste poze rotfl una nu o am mai draguta rotfl

rotfl eu i-am zis lui iubi ca va trebui sa-mi ia cadou de nunta un rimel rezistent la apa... asta daca ma machez... ma mai gandesc daca risc lol mai ales ca eu nu-s obisnuita cu machiaj de felul meu (dar draguta sigur esti... toate miresele sunt wink pt ca suntem fericite atunci)

nush cum e cu voalul... cine stie ne va zice...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#240 2008-06-23 14:25:24

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

Melany1 a scris:

mey nu se intra cu parintii...se intra ori cu sotu ori cu nasu.nasii devin parintii vostrii spirituali de aia intrati cu ei.noi nu suntem americani si nici catolici(ptr cele care sunt otodoxe) ca sa facem ceremonia asa cum ne place noua mai mult.pana la urma te duci sa faci religioasa ca sa te cununi in fata Domnului si sa-ti resoecti religia in care esti botezata

mi se pare aiurea cu nasul.. doar ma duceam la Dumenezu cu bebe sa ma casatoresc nu? .. nu stiu de ce kiar mi se pare aiurea sa mergi cu nasul de brat.. dumbom


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#241 2008-06-23 14:29:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

oricum, nici cu sotul nu stiam ca se poate... (chiar... tu vii cu nasul... dar el cum ajunge in fata altarului? lol mama, ce in afara ma simt cu intrebarile astea...). stiam ca e obligatoriu cu nasul, exact cum zicea melany, pt ca e parintele spiritual, un fel de "garant" al casniciei noastre.

melany, chestia cu tatal era asa, ca idee... mi-ar placea, dar n-aveam de gand sa nu respect traditia. (si am dat si motivele pt care e mai bine asa lol )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#242 2008-06-23 14:29:37

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

copilu a scris:

mama deci eu am plans incontinuu .. nu ma puteam opri si venea preotu si tot ma intreba daca mi-e rau si sotu.. da eram varza de emotie.. si mi-=au iesit niste poze rotfl una nu o am mai draguta rotfl

rotfl eu i-am zis lui iubi ca va trebui sa-mi ia cadou de nunta un rimel rezistent la apa... asta daca ma machez... ma mai gandesc daca risc lol mai ales ca eu nu-s obisnuita cu machiaj de felul meu (dar draguta sigur esti... toate miresele sunt wink pt ca suntem fericite atunci)

nush cum e cu voalul... cine stie ne va zice...

nu mi-a curs rimelul.. nici nu m-am gandit acu realizez lol... da nu mai aveam servetele si am primit batista socrului.. si mi=a ajuns aia rotfl2) smile)) asa e.. erau lacrimi de fericire si se vedea.. numa ca eram rosie toata...
eu am intrat in curte si mi=am tras voalul peste umeri ca ma simteam goala pt biserica (l-am avut sub coc prins).. se poate si cu voalul peste sa stai.. asa l-a avut o cunostinta dar nu l=a dat decat cand trebea sa bea vin si sa pape piscotul.. da cred ca e destul de incomod sa stai cu voalul pe fata daca mai e si cald si emotii..


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#243 2008-06-23 14:31:05

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

oricum, nici cu sotul nu stiam ca se poate... (chiar... tu vii cu nasul... dar el cum ajunge in fata altarului? lol mama, ce in afara ma simt cu intrebarile astea...). stiam ca e obligatoriu cu nasul, exact cum zicea melany, pt ca e parintele spiritual, un fel de "garant" al casniciei noastre.

melany, chestia cu tatal era asa, ca idee... mi-ar placea, dar n-aveam de gand sa nu respect traditia. (si am dat si motivele pt care e mai bine asa lol )

el cu nasa de brat in spate... nasol..


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#244 2008-06-23 14:32:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

copilu a scris:

... se poate si cu voalul peste sa stai.. asa l-a avut o cunostinta dar nu l=a dat decat cand trebea sa bea vin si sa pape piscotul.. da cred ca e destul de incomod sa stai cu voalul pe fata daca mai e si cald si emotii..

... mai e si stersul la ochi/nas, pt alea mai plangacioase.... "stati, opriti sa bag mana pe sub voal ca sa-mi sterg nasu" rotfl

apropo de piscot... stiu ca tre si cozonac la biserica... ala pt ce?

el cu nasa in spate? e clar... am vazut prea multe filme... eu ma gandeam ca si la noi te "asteapta" la altar rotfl ce varza sunt rotfl

Ultima oara a fost editat de katami (2008-06-23 14:33:46)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#245 2008-06-23 14:35:00

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

copilu a scris:

... se poate si cu voalul peste sa stai.. asa l-a avut o cunostinta dar nu l=a dat decat cand trebea sa bea vin si sa pape piscotul.. da cred ca e destul de incomod sa stai cu voalul pe fata daca mai e si cald si emotii..

... mai e si stersul la ochi/nas, pt alea mai plangacioase.... "stati, opriti sa bag mana pe sub voal ca sa-mi sterg nasu" rotfl

apropo de piscot... stiu ca tre si cozonac la biserica... ala pt ce?

lol asa e..

cozonac?:f?rv?nad: nu am auzit... stiam de miere ca sa fie toata viata miere sau prostii dealea.. asa vroia soacra sormii lol da dak mai manaci si miere si cum am prins noi vreme ffff calda.. apai cam nasol ca mori de sete..

ne asteapta preotul big_smile

Ultima oara a fost editat de copilu (2008-06-23 14:35:41)


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#246 2008-06-23 14:36:14

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

ce-mi place topicul asta big_smile


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#247 2008-06-23 14:37:09

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

Chocolate22 a scris:

ce-mi place topicul asta big_smile

si mie lol.. mai vreau sa fiu mireasa odata cool


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.