homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt nunti: organizarea de la a la z-15


#267 2008-06-23 15:35:45

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

apropo de bomboniere. se pot face si acasa daca ai putina imaginatie wink
o matusa de-a mea a facut pt fiu'su. a decupat discuri din carton, a pus un material finut, bombonelele si le-a legat cu panglicuta ca pe un saculet. wink


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 



#268 2008-06-23 15:37:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

pai si eu vreau sa-mi fac acasa... doar ca inca studiez terenul, nush exact ce va iesi wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#269 2008-06-23 15:38:21

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

Chocolate22 a scris:

nicolle_rox a scris:

Chocolate22 a scris:

apropo. mi-am amintit ceva. am vazut la o nunta, la mireasa acasa, ca cei 2 miri se pun in genunchi si isi cer iertare de la parinti. se mai practica? voi faceti?

se cheama iertaciune. noi am facut...daca asa se face....

povesteste big_smile

pai ce sa povestesc? te pui in genunchi alaturi de una bucata viitor sot (asta dupa impodobitul miresei etc), trebuie sa stai acolo cu ochii in pamant, de mana cu el, si cineva de la biserica (nu stiu cum se cheama, nu preot) incepe sa citeasca un fel de slujba de te ia plansul, ca-ti ceri iertare de la toata lumea etc...si-n fata mirilor stau parintii pe scaune si restul lumii in jur se uita...si la urma se iau si se arunca cu orez si cu aghiasma in camera in semnul crucii...si cam asta e din ce tin minte...daca asta e obicieiul....eu cred ca nici n-am stiut pana in ziua nuntii...rodnar


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#270 2008-06-23 15:39:47

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

pai si eu vreau sa-mi fac acasa... doar ca inca studiez terenul, nush exact ce va iesi wink

daca iti gasesc ceva modele usor de facut ti le arat si iti zic cum sa le faci. trebuie sa iasa wink


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#271 2008-06-23 15:40:03

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

da' tin floricelele o zi? sad si ma lasa aia din restaurant sa ma prostesc pe acolo cu o zi inainte? ultima sigur nu...

civila nush cand o avem... ma seaca astia, organizare de kk. normal era sa te poata programa cand vii, cand ti se pune pata... nu, dom'le, ei vor sa vii fix cu 2 sapt inainte, cu dosarul gata... pai daca iti lipseste ceva din dosar, ai zburat din programari... sau daca dau altii din coate mai bine ca tine. tampenie....

apropo... alta intrebare: daca ai civila in aceeasi zi (si, sa zicem, tot dupa-amiaza), e ok sa mergi imbracata in mireasa? eu asa am vazut pe multe... dar toti ai mei plus iubi s-au scandalizat...

imm nu stiu sa zic de floricele.. poti sa intrebi la restaurant.. eu vroiam sa aranjeze astia seara sa pot vedea si eu ce fac da nu au vrut... nu aveau nici cum.. hmm.. hmm
da asa e cu civila.. aiurea tare.. dupa ce ca te programeaza la cat vrea muschiul lor mai afli si tarziu.. cum a aflat sora sotului.. miercuri si sambata a fost nunta.. aiurea tare.. da mi se pare ca verifica aia sa ai tot ce trebe cand depui dosarul.. ca se uita daca ai pus tot ce trebe cand il dai..

dak vrei poti sa mergi imbracata in mireasa dak iti place.. mie nu mi-a placut..


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2008-06-23 15:40:50

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

da' tin floricelele o zi? sad si ma lasa aia din restaurant sa ma prostesc pe acolo cu o zi inainte? ultima sigur nu...

civila nush cand o avem... ma seaca astia, organizare de kk. normal era sa te poata programa cand vii, cand ti se pune pata... nu, dom'le, ei vor sa vii fix cu 2 sapt inainte, cu dosarul gata... pai daca iti lipseste ceva din dosar, ai zburat din programari... sau daca dau altii din coate mai bine ca tine. tampenie....

apropo... alta intrebare: daca ai civila in aceeasi zi (si, sa zicem, tot dupa-amiaza), e ok sa mergi imbracata in mireasa? eu asa am vazut pe multe... dar toti ai mei plus iubi s-au scandalizat...

da, normal. la noi asa se face. bine, din cate vad, in orasele din care sunteti voi, cam toate de pe aici, se fac nunti de noapte. la mine, la cluj, se fac de dupa-masa, de la 14 la 22. si dimineata mergi la civila, la biserica, la poze... normal ca esti imbracata mireasa de dimineatza buna, ca esti intr-o fuga continua.. mie mi-ar placea sa facem civila cu catva timp inainte...

Offline

 

#273 2008-06-23 15:41:55

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

la noi la 22 abia incep sa vina invitatii la restaurant rotfl


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#274 2008-06-23 15:44:29

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

alta intrebare intrebatoare big_smile

sa spunem ... cununia civila si cununia religioasa nu-s in aceeasi zi.
la cea civila trebuie sa ai cateva persoane cu tine. ce faceti dupa? mergeti la restaurant cu ele sau le trimiteti acasa pe motiv ca va vedeti sambata seara la nunta?


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#275 2008-06-23 15:45:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

nicolle_rox a scris:

Chocolate22 a scris:

nicolle_rox a scris:

se cheama iertaciune. noi am facut...daca asa se face....

povesteste big_smile

pai ce sa povestesc? te pui in genunchi alaturi de una bucata viitor sot (asta dupa impodobitul miresei etc), trebuie sa stai acolo cu ochii in pamant, de mana cu el, si cineva de la biserica (nu stiu cum se cheama, nu preot) incepe sa citeasca un fel de slujba de te ia plansul, ca-ti ceri iertare de la toata lumea etc...si-n fata mirilor stau parintii pe scaune si restul lumii in jur se uita...si la urma se iau si se arunca cu orez si cu aghiasma in camera in semnul crucii...si cam asta e din ce tin minte...daca asta e obicieiul....eu cred ca nici n-am stiut pana in ziua nuntii...rodnar

yikes aaa, e chestie "oficiala"? cu dascal (asa cred ca se cheama tongue) si tot tacamul? atunci nush daca CHIAR vrem... mai vedem noi big_smile

choco, faci cum vrei. ai mei, de ex, erau studenti cand au facut nunta... si a fost in mai, deci in timpul fac. asa ca dupa civila si-au chemat doar colegii de fac la un chef... apoi dupa religioasa au facut nunta.

eu am de gand sa-i trimit acasa daca prind 2 zile... adica le dau cateva prajiturele si-un pahar acolo, in parculetul de langa starea civila... si ajunga-le, frate!!! lol ca n-au venit la papa mea lol

Ultima oara a fost editat de katami (2008-06-23 15:47:41)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#276 2008-06-23 15:46:54

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

si am mai vazut ca tot ziceti de flori in piept la invitati... la toti???? la noi se pun flori in piept doar mirelui, nasilor, parintilor si fratilor. atat. iar saculeti cu bombonele se pun pe masa. nu mai stiu exact daca tot la 2 scaune (se considera un saculet la fiecare cuplu), sau la fiecare scaun cate unul.

Offline

 

#277 2008-06-23 15:49:14

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

Chocolate22 a scris:

alta intrebare intrebatoare big_smile

sa spunem ... cununia civila si cununia religioasa nu-s in aceeasi zi.
la cea civila trebuie sa ai cateva persoane cu tine. ce faceti dupa? mergeti la restaurant cu ele sau le trimiteti acasa pe motiv ca va vedeti sambata seara la nunta?

pai eu zic ca si civila e bine sa o faci tot in weekend, ca e lumea libera. si apoi, ca sa nu te cheltui prea mult, ii inviti acasa la tine, la o mancarica, un paharel. oricum, civila o faci doar cu familia, nasii si eventual 1-2 prieteni ff buni...

Offline

 

#278 2008-06-23 15:51:00

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

nicolle_rox a scris:

Chocolate22 a scris:


povesteste big_smile

pai ce sa povestesc? te pui in genunchi alaturi de una bucata viitor sot (asta dupa impodobitul miresei etc), trebuie sa stai acolo cu ochii in pamant, de mana cu el, si cineva de la biserica (nu stiu cum se cheama, nu preot) incepe sa citeasca un fel de slujba de te ia plansul, ca-ti ceri iertare de la toata lumea etc...si-n fata mirilor stau parintii pe scaune si restul lumii in jur se uita...si la urma se iau si se arunca cu orez si cu aghiasma in camera in semnul crucii...si cam asta e din ce tin minte...daca asta e obicieiul....eu cred ca nici n-am stiut pana in ziua nuntii...rodnar

yikes aaa, e chestie "oficiala"? cu dascal (asa cred ca se cheama tongue) si tot tacamul? atunci nush daca CHIAR vrem... mai vedem noi big_smile

choco, faci cum vrei. ai mei, de ex, erau studenti cand au facut nunta... si a fost in mai, deci in timpul fac. asa ca dupa civila si-au chemat doar colegii de fac la un chef... apoi dupa religioasa au facut nunta.

eu am de gand sa-i trimit acasa daca prind 2 zile... adica le dau cateva prajiturele si-un pahar acolo, in parculetul de langa starea civila... si ajunga-le, frate!!! lol ca n-au venit la papa mea lol

iertaciunea asta la noi se face altfel. o zice starostele, dar fara sa te pui in genunchi si nush ce... mirele sau mireasa sta langa parinti si frati iar starostele zice poezia aia

Offline

 

#279 2008-06-23 15:53:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

la noi se pun flori de alea artificiale la toti... din apcate sad

si asta se zice acasa, camysh, sau la biserica? adica tre sa mai chem staroste acasa? pai parintii lui nici nush daca apar mai devreme de ziua nuntii... e obligatorie chestia asta?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#280 2008-06-23 15:55:11

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

pai la noi cre'ca nu ne cununa, daca nu faceam iertaciunea...si din cate stiu acasa se face....nu-i bai, ca si la mine soacra a aparut tot in ziua nuntii


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#281 2008-06-23 15:56:07

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

la noi se pun flori de alea artificiale la toti... din apcate sad

si asta se zice acasa, camysh, sau la biserica? adica tre sa mai chem staroste acasa? pai parintii lui nici nush daca apar mai devreme de ziua nuntii... e obligatorie chestia asta?

starostele vine de dimineatza, incepe de la mire de acasa. si zice acolo, in numele lui, si apoi la mireasa acasa zice in numele ei. el e prezent pe tot parcursul nuntii, si la sala. anunta cand se fura pantoful, mireasa, mirele... e un fel de conducator al nuntii.
in legatura cu florile, la noi se pun naturale... alea de care ziceam. de ex, la prietenii la care am fost la nunta acum o sapt si ceva, mireasa a avut in buchet crini albi si niste flori cu alb si mov. si din din-alea cu mov au fost facute si cele de pus in piept.

Offline

 

#282 2008-06-23 15:56:12

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

vornic il cheama nu dascal.
katami, ai de grija ca-s moldoveanca diablo


ii complicat cu nuntile astea roll


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#283 2008-06-23 15:58:12

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

nenea vornic asta conduce cam tot si el stie toate traditiile care trebuie facute/respectate, etc. eu cred ca ar trebui vorbit cu el ce se face, nu de alta, dar te trezesti ca iti spune sa respecti o anumita traditie si tu tocmai pe aia voiai sa o elimini din ritalurile alea.


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#284 2008-06-23 15:58:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

naturale... ce fain... asa as vrea si eu, dar mi-e frica, sincer, sa nu pateze vreo rochie pretentioasa rotfl

nicolle, m-ai pus pe ganduri cu iertaciunea asta... inca ceva de adaugat pe lista de "intrebari pt biserica" lol

choco... si vornicul ala cine-i? nu-i dascalul popii de la biserica? si ala merge si la chef cu nuntasii??

Ultima oara a fost editat de katami (2008-06-23 16:00:16)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#285 2008-06-23 15:59:55

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami, poti sa alegi tu florile. si alegi unele care nu pateaza wink

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.