homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt nunti: organizarea de la a la z-76


#1426 2008-07-30 17:05:23

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

yeap big_smile

Offline

 



#1427 2008-07-30 17:14:25

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

pun totusi site-ul smile daca e reclama sa-mi spuneti si sterg wink

www.arte-creazioni.com

Offline

 

#1428 2008-07-30 17:17:23

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

mie mi se par cam scumpe...


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#1429 2008-07-30 17:19:17

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

si mie, dar avand in vedere ca sunt facute cu materiale si bomboane din italia... banuiesc ca de asta sunt mai scumpe...

Offline

 

#1430 2008-07-30 17:46:50

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

camysh a scris:

si mie, dar avand in vedere ca sunt facute cu materiale si bomboane din italia... banuiesc ca de asta sunt mai scumpe...

n`as da banii pe asa ceva.nu e traditional,e de la americani.oare chiar din toate pct de evdere trebuie sa ii copiem?asta mi`e pararea...fiekre face cum vrea
mai lasa filmuletzul oleak sa`l vada si katami.
ms de sustinere! puss


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1431 2008-07-30 17:57:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

am vazut si eu filmuletul... ce sa zic, difera nitel de ce stiam... dar poate e mai bun asa, e mai cu panarama. noi insa n-o sa avem iertaciune...

faine rau marturiile, camysh... dar si preturile is faine rau sad eu mi le fac singura... dar tocmai cred ca mi-ai dat idei big_smile

la nunta la care am fost duminica marturiile eraufacute de maam miresei... erau clasice, mai putin faptul ca i fiecare saculet exista cate un citat diferit despre dragoste... cica nu erau 2 la fel. faina si ideea asta....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1432 2008-07-30 18:46:08

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

am mai gasit ceva, pe www.chic-mariage.ro smile

Ghid practic - Bifati pe masura ce rezolvati!


Cu 10 - 12 luni inainte:

Stabiliti data nuntii
Consultati-va cu viitorul/oarea sot/tie si impreuna cu parintii asupra bugetului si stilului nuntii
Alegeti nasii, d-rele si cavalerii de onoare
Alegeti restaurantul ( si in functie de numarul de invitati?), discutati toate conditiile si faceti
rezervarea
Stabiliti Biserica si sectorul unde veti efectua cununia civila
Daca aveti acte pierdute, deteriorate incercati sa obtineti altele noi in timp util
Angajati un consultant in cazul in care aveti nevoie de o mana de ajutor pretioasa


Cu 7 - 8 luni inainte:

Rezervati biserica si purtati o discutie cu preotul
Alegeti si comandati rochia si costumul de mire precum si accesoriile aferente
Obtineti de la restaurant primele variante de meniu catre care inclinati si stabiliti pachetul de bauturi
Alcatuiti lista de invitati
Alegeti o agentie de turism cu oferte multe de voiaje pentru luna de miere

Cu 5 - 4 luni inainte:

Planificati detaliile cu ajutorul consultantilor din domeniu
Stabiliti meniul in cele mai mici detalii ( eventual in urma unei degustari )si stabiliti toate detaliile
cu restaurantul
Rezervati fotograful, cameramanul, DJ-ul / formatia si limuzina
Alegeti invitatiile si compuneti textul
Definitivati planurile pentru voiajul de nunta
Alege hair - stylist-ul si make-up artist-ul si rezervati
Alegeti aranjamentele florale
Apelati la personal profesionist in privita focului de artificii
Comandati verighetele

Cu 2 luni - 6 saptamani inainte:

Definitivati lista invitatilor ( aproximativ )
Trimiteti invitatiile
Interesati-va in legatura cu actele medicale si efectuati-le ( atentie!!!
Termenul de valabilitate ale acestora este de 14 zile incepand cu ziua in care depuneti dosarul la
Oficiul Starii Civile )
Comandati aranjamentele florale
Programati o proba la magazinul sau atelierul de unde ati comandat rochia
Stabiliti pana la detaliu toate decoratiunile restaurantului
Planificati petrecerea de dinainte de nunta
Organizati transportul invitatilor, mai ales daca aveti invitati din provincie
Rezervati camere la hotel sau alegeti alte variante pentru cazarea acestora
Rezervati si o camera la hotel pentru Dumneavoastra, pentru noaptea nuntii


Cu 2 saptamani inainte:

Depuneti dosarul cu acte la Oficiul Starii Civile ales
Mergeti pentru o proba la salonul de coafura ales
Mergeti la cosmetician
Stabiliti ultimele detalii cu fotograful, cameramanul
Discutati cu DJ-ul / formatia asupra programului, preferintelor si valsul mirilor
Alegeti si comandati tortul miresei daca acesta nu a fost inclus in meniul oferit de restaurant
Transmiteti limuzinei orele si adresele, precum si itinerariul ales
Anuntati floraria unde si cand trebuie sa va livreze aranjamentele comandate

Cu 1 saptamana inainte:

Verificati ultimele detalii cu cel care s-a ocupat indeaproape de organizarea nuntii
Faceti bagajele si pregatiti pasaportul si biletele pentru luna de miere
Comunicati restaurantului numarul final de invitati, stabiliti un orar pe meniu, stabiliti
asezarea meselor si numerotarea acestora
Stabiliti asezarea invitatilor la mese
Verificati inca o data rochia si costumul de mire
Daca aveti pantofi noi incercati sa-i mai purtati prin casa
Mergeti la manichiura, pedichiura cu o zi inainte
Stabiliti cu prietenii cum si unde sa va vedeti pentru o ultima petrecere in calitate de ?burlaci"
Odihniti-va!

Offline

 

#1433 2008-07-30 18:47:53

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

mie imi plac marturiile de pe site, desi, si mie mi se par scumpe. am calculat ca la 5.5 lei bucata, la 200 de invitati ar costa 1100 lei (11 milioane). prea scump. desi a zis prietena mea, cea care le face, ca imi face reducere lol

Offline

 

#1434 2008-07-30 18:48:18

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

oau camysh..sar'na puss
am printat-o si am pus-o in agenda cu nunta

Ultima oara a fost editat de mykutza (2008-07-30 18:51:40)


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#1435 2008-07-30 18:53:38

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

smile
mi se pare ff folositoare. ai acolo tot ce trebuie sa faci pt o nunta reusita smile

Offline

 

#1436 2008-07-31 09:36:34

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

eu am gasit ceva asemanator in ghid mariaj... pt mine e nitel prea de tot... adica cu 12 luni inainte? pai noi am avut la dispozitie 2 luni jumate pt toata organizarea lol plus ca sunt o gramada de elemente care la noi vor lipsi (limuzina, firma de aranjamente etc etc). dar orientativ ajuta, normal smile

dar apropo de certificate medicale... cred ca acolo e o greseala, nu? adica sunt valabile cu max 2 sapt INAINTE de depunerea dosarului.... pai cum pana mea... dosarul tre depus cu 2 sapt inainte de data nuntii... ori alea tre sa fie emise in aceasi zi? si expira fix in data nuntii? e absurd... eu undeva gasisem un termen mai logic, dar nu-l mai tin minte...  era o sapt sau 2 inainte de depunere... parca...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1437 2008-07-31 11:52:03

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

certificatele medicale sunt valabile maxim 48 de ore de la eliberare si dosarul se depune cu 2 saptamani inainte de eveniment la starea civila, deci te duci si itit iei certificatul si tot atunci te duci sa depui dosarul. pare complicat da' nu e. mergi si vezi programul de la starea civila si cand stii sigur ca te duci sa depui tragi si o fuga pe la medicul de familie. noua ni le-a dat pe loc cand i-am adus rezultatele la sange.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1438 2008-07-31 12:07:24

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

asa e cum zice ana. la noi a fost tare ca ne-am scos certificatele in iasi si trebuia sa le depunem la mine acasa...a fost un pic de alergatura....plus ca prima oara nu au fost bune si au trebuit refacute


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#1439 2008-07-31 16:07:02

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

aha... am inteles wink

dar daca avem medici de fam diferiti (da, stiu, halal familie suntem lol ) e ok daca lui i-l da medicul meu, nu?

si ce analize tre facute... mai stiti?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1440 2008-07-31 16:09:29

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

aha... am inteles wink

dar daca avem medici de fam diferiti (da, stiu, halal familie suntem lol ) e ok daca lui i-l da medicul meu, nu?

si ce analize tre facute... mai stiti?

nu`i nimik,le da si asa numai k tre sa le platesti,nuj exact kt.
analize?eu merg la sp la cineva cu o punga de cafea,o maslina,atentie pretentie si imi da adeverintza aia urm zi si gata


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#1441 2008-07-31 16:11:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

ma gandeam si eu la asta, raluk_.... de aia intrebam ce analize sunt... daca e ceva care ma intereseaza big_smile (ginecologice) le fac. daca sunt prostii ca alea pt admitere la fac... pregatesc si eu cafeaua smile

la dr mea pe usa scria "certificate prenuptiale - 15 ron"... atata ar fi

Ultima oara a fost editat de katami (2008-07-31 16:12:28)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1442 2008-07-31 16:14:54

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

ma gandeam si eu la asta, raluk_.... de aia intrebam ce analize sunt... daca e ceva care ma intereseaza big_smile (ginecologice) le fac. daca sunt prostii ca alea pt admitere la fac... pregatesc si eu cafeaua smile

gineco eu stiu k nu.pregateste cafeaua si gata! puss
ii vb de nuj ce raze,analize la sange(dar nuj exact care)...
eu o sa mi le si fac in august sa vad cum stau cu colestrolul,mai am ceva probl de rezolvat k tata mi`a zis k "tre sa te predau cu itp`ul facut!" smile
da,km atat costa.depinde de dr,oras...intre 10-30 ron

Ultima oara a fost editat de Raluk_ (2008-07-31 16:15:53)


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#1443 2008-07-31 16:21:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

Raluk_ a scris:

eu o sa mi le si fac in august sa vad cum stau cu colestrolul,mai am ceva probl de rezolvat k tata mi`a zis k "tre sa te predau cu itp`ul facut!" smile

rotfl

ai vazut... 15 ron e la mine. pai daca e vorba de raze nu fac nik. nici o raza...
da' ce t6ampenie... nici nu credeam ca nu se face nik gineco... pai ALEA ar fi cele mai importante inainte de casatorie, zic eu... nu plamanii
eu am sa fac sangele, cred... inca nush ce grupa sanguina si ce rh am... astea is chestii bune de stiut


in alta ordine de idei... is satula!! am umblat tot iasiul ca sa gasesc 15 vaze la fel... si nik, mai! azi am fost in metro... am sperante la praktier-ul nou care se deschide maine... astia din praktiker-ul "vechi" au 9 boluri la fel (cam ca cele de yena pt salate, rotunde, doar ca au deschiderea mai mica). si sper sa gasesc inca vreo 5-6 la asta nou.

nu prea stiu eu ce-mi iese cu bolurile, as fi preferat niste aranjamente facute pe lung, mai ales ca restaurantul ne da niste sfesnice de lumanari inalte, ori pt bolkuri imi tre flori curgatoare si aranjamente orizontale... dar asta e. sa le iau odata sa scap!!!

azi am luat si tull si snur pt marturii... si am facut si designul pt cartoanele de amsa (astept confirmarea lui iubi ca-s buine... si le primeste la facut big_smile)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1444 2008-07-31 16:26:15

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

daca iei boluri, le poti umple cu apa si pui petale de trandafiri...sau flori sa pluteasca pe deasupra...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.