homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Helicobacter Pylori-3


#39 2009-11-27 13:49:44

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Helicobacter Pylori

Melania_Mely acum sunt bine smile am tinut dieta...si...surpriza mare...din cauza k am renuntat la medicamente...m-am vindecat smile
explicatia doamnei doctor care mi-a recomandat sa fac o pauza de la medicamente...a fost k am facut tratament f puternic(cu Nexium) si mi-a diminuat secretia gastrica fff mult...si de-aceea era iritat stomacul
dar oricum...pana nu scapi de bacterie nu cred k sunt sanse sa se vindece.
tu faci tratament cu antbiotic acum?


ms mykutza pt informatii puss puss

Ultima oara a fost editat de YoHanna (2009-11-27 13:53:12)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 



#40 2009-11-27 20:20:41

Melania_Mely
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 140

Re: Helicobacter Pylori

YoHanna a scris:

Melania_Mely acum sunt bine smile am tinut dieta...si...surpriza mare...din cauza k am renuntat la medicamente...m-am vindecat smile
explicatia doamnei doctor care mi-a recomandat sa fac o pauza de la medicamente...a fost k am facut tratament f puternic(cu Nexium) si mi-a diminuat secretia gastrica fff mult...si de-aceea era iritat stomacul
dar oricum...pana nu scapi de bacterie nu cred k sunt sanse sa se vindece.
tu faci tratament cu antbiotic acum?


ms mykutza pt informatii puss puss

Din data de 10 pana in 17 am facut tratament cu antibiotic: amoxicilina si claritromicina la 12 ore si omeprazol dimineata si seara inainte de mancare cu o jumatate de ora.Acum mai am de luat omeprazol vreo 4 zile ...pentru ca acesta trebuia luat 3 saptamani.Nu ma mai doare stomacul cum ma durea inainte sa ma duc la afurisita de endoscopie supa doar din cand in cand mai simt o mica arsura...sau o mica durere oarecum(senzatie de foame)...oricum foarte foarte suportabile.In rest mananc la regim...am inteles ca, cartofii sunt foarte buni fierti in coaja, au mult amidon si ajuta la stomac...mai iau usturoi dimineata,miere de salcam,ceai gastric n.1...si uite asa ....sper sa fie mai bine...si sa se vindece in cele din urma.Cel mai mult ma enerveaza ca poate recidiva...desi ne-am tratat o data...sau daca ne vindecam putem sa o luam iarasi...dar cum am aflat ca se poate lua si din aer...m-am linistit stiind ca chiar nu am cum sa opresc fenomenul asta. bang Conteaza si igiena si multe alte lucruri pe care as putea sa le indeplinesc...dar asta cu aerul...chiar nu.Am totusi speranta ca daca ne intarim cumva sistemul imunitar si daca mancam sanatos sa nu mai apara..


Everything has its beauty, but not everyone sees it.
Don't Let Someone Become a Priority in Your Life When Your Just an Option in Theirs
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/ … /event.png

Offline

 

#41 2009-11-27 21:49:37

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Helicobacter Pylori

eu din cate stiam...usturoiul nu e bun...si nici ceapa.provoaca aciditate.
trebuie EXCLUSE : muraturile...(care mie imi provocau acea foame),prajelile,maioneza,carne afumata,dulciurile in exces(in special ciocolata),bauturi acidulate,painea proaspata (e preferabil sa consumi cat mai multa paine prajita)

e bine sa mananci putin si des...si ultima masa sa fie inainte cu 2 ore sa te pui in pat.

si dak vrei ceva naturist pt acele arsuri..incearca 1 pahar de lapte+ceai de galbenele (deci jumatate lapte,jumatate ceai) dim pe stomacul gol. Mie mi-a facut bine smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#42 2009-11-27 22:08:29

Melania_Mely
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 140

Re: Helicobacter Pylori

YoHanna a scris:

eu din cate stiam...usturoiul nu e bun...si nici ceapa.provoaca aciditate.
trebuie EXCLUSE : muraturile...(care mie imi provocau acea foame),prajelile,maioneza,carne afumata,dulciurile in exces(in special ciocolata),bauturi acidulate,painea proaspata (e preferabil sa consumi cat mai multa paine prajita)

e bine sa mananci putin si des...si ultima masa sa fie inainte cu 2 ore sa te pui in pat.

si dak vrei ceva naturist pt acele arsuri..incearca 1 pahar de lapte+ceai de galbenele (deci jumatate lapte,jumatate ceai) dim pe stomacul gol. Mie mi-a facut bine smile

Usturoiul este cunoscut si pentru proprietatile sale antifungice, antibacteriene si antivirale, fiind de un real folos in tratamentul infectiilor, gripei, herpesului, candidozei.   'Substantele sulfuroase si allicina (substanta responsabila pentru mirosul tipic al usturoiului - n.r.) actioneaza eficient impotriva Helicobacter Pylori - bacteria responsabila de aparitia ulcerului gastric', precizeaza dr. Bilic.Asta am gasit intr-un articol....acuma nu stiu ce sa zic....e doar un catel de usturoi tocat marunt marunt...daca mai are cineva aceasta problema cu bacteria vietii...rog sa ne lumineze...


Everything has its beauty, but not everyone sees it.
Don't Let Someone Become a Priority in Your Life When Your Just an Option in Theirs
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/ … /event.png

Offline

 

#43 2009-11-27 22:20:45

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Helicobacter Pylori

mie mi-a zis doctorul care mi-a facut endoscopia...sa evit usturoiul si ceapa.
probabil omoara bacteria...insa dak ai pb cu aciditatea...at o agraveaza smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-11-27 22:38:25

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Helicobacter Pylori

cu placere yohana..nu stiu cat te-a ajutat..avand in vedere ca le-am dat copy paste din curs..si mna,noi nu aveam doar asta pt examen,,


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#45 2009-11-27 22:43:27

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Helicobacter Pylori

pai pb e k eu abia acum am vazut cand a scris Melania_Mely...
insa m-am exprimat gresit...nu e pb...doar k acum sunt vindecata smile si sper sa nu mai am nevoie de informatiile alea tongue
dar gestul conteaza si pt aia ti-am multumit big_smile puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#46 2009-11-27 23:13:33

Melania_Mely
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 140

Re: Helicobacter Pylori

YoHanna a scris:

mie mi-a zis doctorul care mi-a facut endoscopia...sa evit usturoiul si ceapa.
probabil omoara bacteria...insa dak ai pb cu aciditatea...at o agraveaza smile

Oh boy....pai cred ca nu am probleme cu aciditatea....doar am niste zgarieturi in duoden recente...si o mica inflamatie a mucoasei stomacului....asta pe intelesul meu mi-a zis doctorul...simteam o mica arsura uneori inainte de tratament...si acum ...de vreo 2 zile...dar sunt rare momentele...totusi...ce simptome ai daca sunt probleme cu aciditatea?

P.S Ma bucur pentru tine ca te-ai vindecat....cat timp a trecut de cand nu mai ai probleme?(Sper sa nu mai ai niciodata) majoreta


Everything has its beauty, but not everyone sees it.
Don't Let Someone Become a Priority in Your Life When Your Just an Option in Theirs
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/ … /event.png

Offline

 

#47 2009-11-27 23:36:16

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Helicobacter Pylori

pai dak ai pb cu aciditatea...ai arsuri...
sincer nici nu stiu de cand nu mai am pb...oricum mai bine de jumatate de an... smile si acum pot manca linistita si alimente dintre cele interzise insa nu in exces...
si am grija sa mananc putin si des smile sunt zile cand mananc si de cate 5-6 ori pe zi.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#48 2009-11-29 13:12:28

Melania_Mely
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 140

Re: Helicobacter Pylori

YoHanna a scris:

pai dak ai pb cu aciditatea...ai arsuri...
sincer nici nu stiu de cand nu mai am pb...oricum mai bine de jumatate de an... smile si acum pot manca linistita si alimente dintre cele interzise insa nu in exces...
si am grija sa mananc putin si des smile sunt zile cand mananc si de cate 5-6 ori pe zi.

Buuun....nu am mai papat usturoi...si ca atare nu mai am acele senzatii de arsura...nu erau intense si asa...dar...mai bine sa previn...oricum eu am zis sa iau usturoi pentru ca dupa cum ti-am aratat e bun pentru Helicobacter...am inceput sa beau lapte si merge bine treaba  big_smile nu il combin cu ceauyl care ai zis tu...pentru ca eu beau ceai gastric si ala are si galbenele...Mai am de luat 2 zile omeprazol si mi-e putin cam frica pe cand o sa termin de luat...sa nu imi fie rau fara el sau asa mai departe...am vazut ca multa lume dupa ce a incetat sa ia medicamente...s-au simtit iarasi rau...  grater Sper sa nu fie si cazul meu...mananc la regim...si sper sa fie bine.E ok sa citesti experientele prin care trec si alti oameni...dar la cate mi-a fost dat sa citesc despre Helicobacter...aveam la un moment dat impresia ca...my life is over...odata ce am bacteria asta nu o sa mai pot sa am o viata linistita si fara dureri de stomac.Dar..tu esti bine de atata amar de vreme..asa ca... cool Stiu ca la o luna dupa inceperea tratamentului tre sa ma duc sa fac analize sa vad daca mai am bacteria sau nu....dar...cred ca am sa las treaba asta pentru anul viitor...nu de alta..dar nu vreau sa imi stric Craciunul si Anul Nou.Multa sanatate YoHanna.pupici


Everything has its beauty, but not everyone sees it.
Don't Let Someone Become a Priority in Your Life When Your Just an Option in Theirs
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/ … /event.png

Offline

 

#49 2009-11-29 13:19:47

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Helicobacter Pylori

mie mi s-a zis sa fac analiza dupa cateva luni bune...au zis chiar 6 luni insa nu stiu dak au trecut chiar atat pana am facut-o. Daca ti-a disparut bacteria stai linistita k te vei vindeca complet dak mananci o perioada mai sanatos...mancaruri care sa nu pice greu la stomac...iar aici trebuie sa fac o precizare...ai grija de sarbatori ...k la cate bunatati sunt tentatiile-s mari lol (ai grija sa nu faci exces)
si inca ceva...incearca sa elimini stresul cat de mult poti,si aici intra si gandurile astea ale tale...sau pesimismul in ceea ce priveste vindecarea smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#50 2009-11-30 11:40:32

Melania_Mely
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 140

Re: Helicobacter Pylori

YoHanna a scris:

mie mi s-a zis sa fac analiza dupa cateva luni bune...au zis chiar 6 luni insa nu stiu dak au trecut chiar atat pana am facut-o. Daca ti-a disparut bacteria stai linistita k te vei vindeca complet dak mananci o perioada mai sanatos...mancaruri care sa nu pice greu la stomac...iar aici trebuie sa fac o precizare...ai grija de sarbatori ...k la cate bunatati sunt tentatiile-s mari lol (ai grija sa nu faci exces)
si inca ceva...incearca sa elimini stresul cat de mult poti,si aici intra si gandurile astea ale tale...sau pesimismul in ceea ce priveste vindecarea smile

Atunci o sa astept si eu cateva luni pana sa le fac...si o sa vad apoi cum mai sta treaba...momentan nu ma mai doare stomacul...asa ca nu o sa imi mai bat capul cu asta...O sa mananc sanatos...acum asta fac...dar cu sarbatorile o sa fie mai greu...dar..ne abtinem...decat sa mai suferim,nu?
Lucrez momentan la eliminarea stresului ...mi-am dat seama ca prea pun orice la suflet si ma consum...asa ca...azi imi fac planul cum sa scap si de maine...ca e 1  drink ma pun pe treaba... bis ..si o sa fiu mai optimista...Mersi mult inca o data pentru rabdarea de care dai dovada si ca esti pe faza...O zi frumoasa iti doresc !!!

Ultima oara a fost editat de Melania_Mely (2009-11-30 11:41:25)


Everything has its beauty, but not everyone sees it.
Don't Let Someone Become a Priority in Your Life When Your Just an Option in Theirs
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/ … /event.png

Offline

 

#51 2009-12-01 22:36:20

carmiv01
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 27

Re: Helicobacter Pylori

Buna,
Ma alatur si eu celor suferinzi cu heliobacter.Ca si Melania de vreo saptamana de cand am aflat, am impresia ca totul nu mai are nici un sens!Stiu ca stresul si atitudinea pesimista nu fac decat sa-mi agraveze starea dar cand vezi ca apoape orice mananci iti provoaca dureri!
De o luna ma chinui cu ele si la mine se manifesta mai mult prin dureri in partea dreapta in jurul buricului, cu iradiatie spre spate.Doar de o saptamana am si dureri gastrice.Am ajuns si la urgente crezand ca am apendicita, mi-au spus ca am colica renala dreapta.Tratament ,dar durerile persistau apoi un medic internist a avut ideea sa se uite la eco si la stomac:staza gastrica si stare de dispepsie!Am facut gastroscopia: cica am un inceput de gastrita(dupa reactia medicilor care m-au vazut la eco  ma asteptam si la cancer!).Stiu ca gastrita se poate trata, ceea ce ma inspaimanta este afurisita asta de bacterie!Am inteles ca se scapa foarte greu de ea.
Si ca si cand suferintele mele nu ar fi fost suficiente ieri am primit rezultatul analizei de scaun al fiului meu de numai 2 ani :heliobacter pozitiv 4 unitati(eu am31,80 tot in urma scaunului depistat. voi cat ati avut?) Va inchipuiti ca mi se sfasie inima!Am plans cu el in brate gandindu-ma la cele mai sumbre urmari.Adica daca are de la varsta asta, inseamna ca va face cancer?Ceea ce ma necajeste cel mai mult este ca totul este cat se poate de steril si de curat in jurul lui si nu stiu cum de a luat?Poate prin nastere?Bineinteles ca inainte de a ramane insarcinata am fost le control sa-mi fac toate analizele dar nici un doctor nu mi-a spus sa le fac si pe astea!
Cat de curand vom incepe tratamentul toata familia si ne rugam la Dumnezeu sa scapam de acesta bacterie!in caz de ati avut rabdarea sa-mi cititi epistola va rugam se ne ajutati cu ce putetil: incurajari, sfaturi, tratamente, regim!
Multumim mult!

Offline

 

#52 2009-12-01 23:05:09

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Helicobacter Pylori

Melania nu ai de ce sa-mi multumesti...oricand te mai astept cu intrebari...dak mai ai smile

Carmiv01... nu e asa grav cum crezi . nu stiu cine te-a speriat asa tare.se ajunge la chestii mai grave dak lasi bacteria aia acolo sa-si faca de cap....dak e inceput de gastrita..inseamna k e mai mult iritatie,o rana mica.
Mie ..cand eram pe masa ...si-mi facea endoscopia...mi-a zis... VAI DE MINE DAR AI O GASTRITA URATA DE TOT...si pt aia tot nu m-a duc cu gandul la cele grave de care zici tu.
tata o fost operat de ulcer acum 15 ani cred si pt aia acuma e bine mersi...poate mult mai sanatos decat noi toti la un loc.
asa ca nu te speria.imp e sa primesti tratament cu antibiotic si sa le poti lua.
La mine a fost mai nasoala situatia k varsam f mult si era deja ff iritat stomacul si pe cand am primit tratamentul cu antibiotic nu a mai fost in stare sa-l suporte si am ajuns la spital.Acolo am primit trat injectabil si dupa ce s-a linistit stomacul am putut lua in continuare pastile.
Asa ca..te rog frumos CAPUL SUS...k sunt si alte boli mai grave smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#53 2009-12-02 11:55:41

Melania_Mely
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 140

Re: Helicobacter Pylori

carmiv01 a scris:

Buna,
Ma alatur si eu celor suferinzi cu heliobacter.Ca si Melania de vreo saptamana de cand am aflat, am impresia ca totul nu mai are nici un sens!Stiu ca stresul si atitudinea pesimista nu fac decat sa-mi agraveze starea dar cand vezi ca apoape orice mananci iti provoaca dureri!
De o luna ma chinui cu ele si la mine se manifesta mai mult prin dureri in partea dreapta in jurul buricului, cu iradiatie spre spate.Doar de o saptamana am si dureri gastrice.Am ajuns si la urgente crezand ca am apendicita, mi-au spus ca am colica renala dreapta.Tratament ,dar durerile persistau apoi un medic internist a avut ideea sa se uite la eco si la stomac:staza gastrica si stare de dispepsie!Am facut gastroscopia: cica am un inceput de gastrita(dupa reactia medicilor care m-au vazut la eco  ma asteptam si la cancer!).Stiu ca gastrita se poate trata, ceea ce ma inspaimanta este afurisita asta de bacterie!Am inteles ca se scapa foarte greu de ea.
Si ca si cand suferintele mele nu ar fi fost suficiente ieri am primit rezultatul analizei de scaun al fiului meu de numai 2 ani :heliobacter pozitiv 4 unitati(eu am31,80 tot in urma scaunului depistat. voi cat ati avut?) Va inchipuiti ca mi se sfasie inima!Am plans cu el in brate gandindu-ma la cele mai sumbre urmari.Adica daca are de la varsta asta, inseamna ca va face cancer?Ceea ce ma necajeste cel mai mult este ca totul este cat se poate de steril si de curat in jurul lui si nu stiu cum de a luat?Poate prin nastere?Bineinteles ca inainte de a ramane insarcinata am fost le control sa-mi fac toate analizele dar nici un doctor nu mi-a spus sa le fac si pe astea!
Cat de curand vom incepe tratamentul toata familia si ne rugam la Dumnezeu sa scapam de acesta bacterie!in caz de ati avut rabdarea sa-mi cititi epistola va rugam se ne ajutati cu ce putetil: incurajari, sfaturi, tratamente, regim!
Multumim mult!

Buna Carmiv01.Ma bucur mult ca ai scris aici prin ce treci.Eu habar nu am ce valori am avut pentru ca mie mi-au facut endoscopie si atunci am aflat.Oricum in septembrie la inceput mi-am facut analiza de sange pentru HP si am avut valoarea 0,73 intervalele fiind 0,1 - 1,1.Deci...atunci nu aveam.Si acum la endoscopie m-a intrebat doamna doctor daca am facut ceva analize de sange in acest sens si i-am aratat rezultatele.Dar totusi cand am fost cu furtunasul in stomacel s-a razgandit si a zis hai totusi pentru linistea mea sa luam si mostra pentru HP.Buna ideea..pentru ca acum  aveam bacteria.Si eu cand am aflat ca am bacteria asta m-am apucat sa caut ca zapacita in stanga si in dreapta despre ea si eram destul de speriata.Bad ideea !!!  Uite YoHanna a avut si ea bacteria si de mai bine de jumatate de an nu mai are probleme cu stomacelul  par .M-am bucurat si eu tare mult cand am gasit aici subiectul si am putut pune intrebari " pe viu" ca sa zic asa persoanelor care au avut HP.Eu luni am terminat tratamentul de tot si ma simt nu bine...ci FOARTE BINE,multumesc lui Dumnezeu  happy .E drept, am mai mare grija ce mananc, mananc mai putin si mai des, beau ceai gastric si lapte, care mie mi-au facut foarte bine, ah..si dimineata( uneori si seara )la indemnul bunicii mele iau cate o lingurita de miere pe stomacul gol.
Asa ca haideti sa fim mai optimiste si sa nu ne speriem de o mica bacterie, care de altfel daca e tinuta sub control nu face nimic rau.Ma gandesc totusi ca persoanele care nu s-au vindecat, poate ca nu au tinut bine tratamentul sau poate ca nu li se potrivea schema de tratament si atunci trebuiau sa urmeze alta.Ideea e ca aceasta bacterie nu este imuna la antibiotice, si o schema de tratament dintre cele deja existente si experimentate tot trebuie sa o dea gata.Am inteles de asemenea ca e posibil dupa tratament sa apara iarasi bacteria asta,dar ca se poate sa nu mai creeze probleme de nici un fel.
Oricum dragele mele, tinem legatura si vedem ce va mai fi !!
Multa sanatate iti doresc Carmiv01 si familiei tale.Si sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor. O zi frumoasa !!


Everything has its beauty, but not everyone sees it.
Don't Let Someone Become a Priority in Your Life When Your Just an Option in Theirs
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/ … /event.png

Offline

 

#54 2009-12-02 14:14:18

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Helicobacter Pylori

Ce ma bucur Melania_Mely k esti F BINE big_smile kram


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#55 2009-12-02 18:55:17

Melania_Mely
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 140

Re: Helicobacter Pylori

YoHanna a scris:

Ce ma bucur Melania_Mely k esti F BINE big_smile kram

Multumesc foarte mult YoHanna.Esti o dulce. kram Ma bucur ca si tu esti bine...si multumesc pentru incurajari si pentru rabdare...stiu ca ma repet...dar merita.Pastram legatura si asteptam vesti si de la noua noastra amica despre evolutia ei.O seara frumoasa si multa sanatate !!!

P.S. YoHanna la cat ai fost de cumintica si de plina de sfaturi si vorbe bune sunt sigura ca Mos Nicolae va fi foarte darnic cu tine .... Pupicei


Everything has its beauty, but not everyone sees it.
Don't Let Someone Become a Priority in Your Life When Your Just an Option in Theirs
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/ … /event.png

Offline

 

#56 2009-12-02 19:17:30

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Helicobacter Pylori

da??? pai atunci sa stiu sa-i scriu o scrisoare pompoasa tongue rotfl2
puss kram
o seara frumoasa si tie si sanatate din plin tongue
si pastram legatura puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#57 2009-12-04 20:16:35

carmiv01
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 27

Re: Helicobacter Pylori

Buna,
va multumesc mult ca mi-ati raspuns!Nu prea pot sa discut despre problema asta cu prea multa lume, caci cam toti din jurul meu au copii mici si cred ca inevitabil ne-ar evita.Poate dupa ce ne tratam.Oricum am inteles ca nu se ia chiar asa de usor.Cel mai probabil majoritatea din cei care au, o au din copilarie luata de la parinti.
Intre timp starea mea de spirit s-a mai imbunatatit!De fire nu-s asa de slaba dar de cand l-am nascut pe asta micu parca numai probleme am!PEdiatra lui mi-a spus sa nu-l mai caut atat!Nu as fi ajuns oricum sa descoper ca am helibacter daca nu m-as fi simtit rau!
Alataieri am fost la medic si mi-a dat tratament:amozicilina, claritromicina si nexium.Mi-a mai dat si ceva pentur colon iritabil caci cica durerile din partea dreapta nu sunt de la infectie.
Voi ati luat in paralal si biotics pentru stomac sau dupa ce ati incetat tratamentul?Pe fiul meu inca nu l-a trecut pe tratament,Pediatra mi-a recomandat sa-i fac analizele din 3 in trei luni si doar daca prezinta simptome atunci ii da tratament.Peste un an de zile daca organismul nu-l elimina de la sine atunci vom incepe tratamentul si pentru el.Pe de o parte sunt de acord cu ea caci este prea mic pentru combinatia de antibiotice dar pe de alta m-as fi simtit mai bine daca ar fi scapat de heliobacter supa .
Am mai citit un tratat in germana cu titlul: Trebuie orice infectie cu Heliobacter pylori tratata?Concluzia finala a specialistilor germani a fost:nu.Doar la cei cu simptome este cazul.Justificarea raspunsului a fost ca bacteria asta exista probabil de mii de ani si chiar si pediatra mi-a spus ca are si efecte pozitive asupra organismului.
Eu ce sa zic sunt inca in asteptare sa vad cum decurg lucrurile mai departe, dar mult mai optimista!
Mutlutmesc inca odata pentru incurajari! smile

Ultima oara a fost editat de carmiv01 (2009-12-04 20:18:35)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.