homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-30


#552 2010-02-18 22:44:19

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

extra a scris:

Sa lasam deoparte lucrurile spirituale -sa spunem ca Biblia m-a indoctrinat; poate cineva sa conteste profetiile ei?  nustiu

Dar tu poti demonstra veridicitatea ei ?


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 



#553 2010-02-19 04:33:43

ScareCrows
New member
Inregistrat: 2008-06-10
Mesaje: 75

Re: voi credeti in dumnezeu?

extra a scris:

Sa lasam deoparte lucrurile spirituale -sa spunem ca Biblia m-a indoctrinat; poate cineva sa conteste profetiile ei?  nustiu

Da, poate... la fel cum se pot contesta si "profetiile" din Qur'an, si scrierile lui Nostradamus, si I Chingul si asa mai departe,  depinde din ce unghi privesti si modul de intepretare, Biblia e in acelasi timp si adevarata si falsa, ceea ce vezi in Biblie e foarte strans legat de ceea ce vrei sa vezi in Biblie ... Apofenia. Iar daca e s-o luam altcumva, ipotetic, daca anumite lucruri din Biblie sunt adevarate/valide ... asta nu spune nimic despre toate celelalte lucruri din Biblie, geneza de exemplu, care daca e luata ad-literam, e absurda, iar daca se interpreteaza, nu prea exista limita la numarul de moduri in care poate fi interpretata ... sa vii acuma sa spui ca Pamantul are 6000 de ani iar universul e geocentric, ca Pamantul a fost complet acoperit de apa, ca datarea Radiocarbon, Spectroscopia, Mecanica Cuantica, Termodinamica, Arhiva Fosilelor Antropologice, biochimia, arheologia sunt toate trucuri de-ale Satanei  diablo  pentru a ne indunce pe noi in eroare , pai jignesti grav potentialul uman ... dupa cum am mai spus, nu contesta nimeni posibilitatea existentei unui Creator... se contesta doar descrierile oamenilor ale acestui Creator, acestea sunt cele ce creaza inconsistente...
asemeni unui vechi paradox, parafrazat de Stephen Hawking: "Poate Dumnezeu sa creeze un bolovan suficient de mare incat sa nu-l poata ridica?"  styrka

Ultima oara a fost editat de ScareCrows (2010-02-19 05:59:01)

Offline

 

#554 2010-02-19 04:51:21

ScareCrows
New member
Inregistrat: 2008-06-10
Mesaje: 75

Re: voi credeti in dumnezeu?

Jessica_M a scris:

Extra, nebun după o femeie c?nd ai de g?nd să fii?

Pai daca nu ma insel... a si spus ca ea ar trebui sa indeplineasca o lista de conditii  coffestudiu ... respectiv sa fie de aceeasi religie, sa I se inchine lui Dumnezeu in exact acelasi mod, sa aiba aceleasi obiceiuri religioase...  hmm dupa ce se bifeaza acestea, se pune problema iubirii smile

Offline

 

#555 2010-02-19 05:25:04

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: voi credeti in dumnezeu?

extra, mie imi pari un tip destept. dar uneori ma sperii lol

Offline

 

#556 2010-02-19 08:42:19

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: voi credeti in dumnezeu?

pink_martini a scris:

extra a scris:

Sa lasam deoparte lucrurile spirituale -sa spunem ca Biblia m-a indoctrinat; poate cineva sa conteste profetiile ei?  nustiu

Dar tu poti demonstra veridicitatea ei ?

Voi incerca sa raspund la rand.

E-adevarat ca sunt multi crestini care nu cred ca Biblia este cu adevarat Cuvantul scris al lui Dumnezeu. Acestia trebuie sa cerceteze si sa cunoasca pe ceea ce si-au intemeiat convingerile religioase. Punctele de doctrina sunt ca niste stalpi.
Eu nu am venit sa combat; totusi, prejudecatile trebuiesc indepartate. "Intunericul acopera pamantul, si negura mare popoarele."
Veridicitatea Scripurii poate fi dovedita numai daca este studiata. Numai in felul acesta omul poate fi convins de adevar. Si daca o vom studia in dorinta de a cunoaste adevarul, Il vom cunoaste pe Dumnezeu. Ce se va intampla atunci? "Veti cunoaste adevarul, si adevarul va va face liberi".
V-am mai spus ca multi oameni -si oameni cu renume- au studiat Biblia. Dar ei nu au studiat-o ca sa cunoasca adevarul; ei nu au studiat-o din dorinta sincera de a-L cauta pe Dumnezeu, ci prin lucrurile pe care nu le-au inteles, au incercat sa aduca argumente impotriva ei.
Si eu nu inteleg multe lucruri; si cu toate acestea nu ma indoiesc deloc de autenticitatea Scripturii. Cu cat o studiezi mai mult, cu atat convingerea creste mai mult. Si odata ce omul va fi convins, nu va mai raporta Scripura la viata lui( spunand ca e demodata- cum fac unii), ci viata lui se va raporta la cuvintele ei.

Cat despre profetii, in cartea lui Daniel avem profetii implinite. Despre acestea, lui Daniel i s-a poruncit: "Pecetluieste cartea pana la vremea sfarsitului. Atunci multi o vor citi, si cunostinta va creste."
De la Daniel si pana la prima venire a Domnului Iisus au trecut mai mult de 400 de ani; in tot timpul acesta, cu toate ca oamenii au deschis de nenumarate ori cartea lui Daniel, ei nu au priceput deloc profetia pana la... "vremea sfarsitului".

Sper ca intr-o zi sa imi fac timp sa va spun mai multe.


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2010-02-19 09:04:51

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Extra,da' Koranul ce-are? Ca si in ala li se spune oamenilor ca Dumnezeul lor e ala adevarat (...spunand ca al tau e adevarat si restul sunt falsi,jignesti o multime de oameni,si eu cer DIN NOU,in caz ca intra vreo moderatoare pe aici,sa fii banat permanent caci incalci atat conventia de drepturi si libertati ale omului cat si legile Romaniei). Eu pot acum sa scriu o cartulie in care sa spun ca Xulescu e zeul ala adevarat,ca asa zic eu,si daca nimeni nu ma va contrazice,cretinii de peste 1000-2000 de ani chiar vor crede asta. Like doh...

Offline

 

#558 2010-02-19 09:08:17

ScareCrows
New member
Inregistrat: 2008-06-10
Mesaje: 75

Re: voi credeti in dumnezeu?

extra a scris:

Veridicitatea Scripurii poate fi dovedita numai daca este studiata.

Dar nu poate fi studiata decat in spiritul Duhului Sfant, nu?nu e destul sa fie studiata, trebuie vazuta si prin anumite filtre de credinta, trebuie considerata infalibila inainte de a fi studiata pentru a i se dovedi veridicitatea, dar in punctul asta, suntem deja intr-un Cerc Vicios  smile

Ultima oara a fost editat de ScareCrows (2010-02-19 10:09:30)

Offline

 

#559 2010-02-19 17:01:58

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: voi credeti in dumnezeu?

Jessica_M a scris:

C?nd ai de g?nd să dai şi tu nişte sfaturi de la tine pe care să le ?nţeleagă tot omul şi nu versete din Biblie?

Daca vei citi Biblia, vei cunoaste ca toti profetii, proorocii si apostolii -toti acestia au vorbit din Scriptura. De ce? Pentru ca ceea ce vorbeau ei, nu era de la ei. Cuvatul pe care il spuneau nu era al lor. Solia care o vesteau era in totalitate a lui Dumnezeu. Iar Biblia nu are nevoie de cine stie ce traduceri ca sa fie inteleasa. "Pocaiti-va, caci Imparatia cerurilor este aproape." -acesta a fost mesajul lui Dumnezeu din toate timpurile. Si cat de aproape este? Mult mai aproape decat credem noi.

ScareCrows, nu toate lucrurile descrise de tine mai sus sunt rataciri ale lui Satan. Dar el intotdeuna se foloseste de orice lucru, tocmai ca sa il abata pe om de a se increde in Dumnezeu.

"" nu contesta nimeni posibilitatea existentei unui Creator... se contesta doar descrierile oamenilor ale acestui Creator, acestea sunt cele ce creaza inconsistente..."" -Spune-mi, regii si imparatii din vechime, scriau ei cu mana lor scrisorile sau decretele? Nu aveau oare slujitori ca sa faca lucrul acesta? Ce se intampla atunci cu un slujitor care scria altceva decat ceea ce dorea regele sau imparatul? Nu era el trimisi la moarte?
Priveste astazi: dintre toti cei care au facut modificari Bibliei, este vreo organizatie care sa nege lucrul acesta? Nu am auzit pana acum. Dumnezeu il lasa pe vrajmas, dar intotdeauna ii pune limite. Ar fi putut sa nu-i puna deloc, sau chiar sa-l lase sa mearga mai departe. Dar, dupa cum este scris, "toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce-L iubesc pe Dumnezeu...".


ShineOfBlood, nu cumva Dumnezeu ii jigneste pe oameni cand le spune sa nu se inchine la idoli? Cam asa te-ai exprimat tu. Tu insuti cunosti ca lucrarea lui Dumnezeu nu tine cont de legile oamenilor. Cand le spun sa se intoarca la Dumnezeu, sa-L caute din toata inima, pentru ca drumul pe care merg duce la moarte vesnica, asta inseamna ca ii jignesc?
Nimeni nu tine legile; nici macar omul care le-a dat. Toate sunt tinute de Dumnezeu.



ScareCrows, credinta este darul lui Dumnezeu. Ea nu este o insusire a omului. Si Dumnezeu il ajuta pe omul sincer.
Dar de unde sinceritate? De unde vointa? Dupa cum este scris: "Domnul are o judecata cu locuitorii tarii, pentru ca nu este adevar, nu este indurare, nu este cunostinta de Dumnezeu in tara." (Osea.4:1)


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

#560 2010-02-19 17:49:23

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

ShineOfBlood a scris:

Extra,da' Koranul ce-are? Ca si in ala li se spune oamenilor ca Dumnezeul lor e ala adevarat (...spunand ca al tau e adevarat si restul sunt falsi,jignesti o multime de oameni,si eu cer DIN NOU,in caz ca intra vreo moderatoare pe aici,sa fii banat permanent caci incalci atat conventia de drepturi si libertati ale omului cat si legile Romaniei). Eu pot acum sa scriu o cartulie in care sa spun ca Xulescu e zeul ala adevarat,ca asa zic eu,si daca nimeni nu ma va contrazice,cretinii de peste 1000-2000 de ani chiar vor crede asta. Like doh...

Am vazut nevoia sa intervin aici...  happydance
In Ghoran spune ca Dumnezeu in limba araba "Allah"(pentru cei care nu stiu si nu isi dau seama explic: Allah e acelasi cu Dumnezeul crestinilor, si acelasi cu "God", Dumnezeul americanilor... doar ca fiecare in limba lui zice altfel)  este unul singur, nu a nascut si nu e nascut de nimeni... asa incepe primul verset din  Ghoranul... si in Ghoran se vorbeste despre Moise, Fecioar Maria si Isus... chiar exista versete cu numele lor... adica in Ghoran religia crestina si a evreilor nu este negat chiar sunt recunoscute de musulmani... pentru muslmani, Isus nu e fiul lui Dumnezeu dar este unul dintre cei 5 profeti (Noe, Avram, Moise, Isus si Mohammed) a omenirii si este foarte iubit si respectat.. Dar oameni de obicei indiferent de religia lor, tin si zic ca religia lor e buna si restul e fals... asa cum face si extra cu toate ca nu a studiat nici o religie in afara de sfanta scriptura lui  popa


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#561 2010-02-19 18:15:32

ScareCrows
New member
Inregistrat: 2008-06-10
Mesaje: 75

Re: voi credeti in dumnezeu?

extra a scris:

ScareCrows, nu toate lucrurile descrise de tine mai sus sunt rataciri ale lui Satan. Dar el intotdeuna se foloseste de orice lucru, tocmai ca sa il abata pe om de a se increde in Dumnezeu.

Pai vezi, mai poti considera si asta un motiv in plus pentru care metoda stiintifica e bazata pe scepticsm si epirism. smile ... nu face Satan chiar tot ce vrea el, mama lui de neastamparat  sm

extra a scris:

"" nu contesta nimeni posibilitatea existentei unui Creator... se contesta doar descrierile oamenilor ale acestui Creator, acestea sunt cele ce creaza inconsistente..."" -Spune-mi, regii si imparatii din vechime, scriau ei cu mana lor scrisorile sau decretele? Nu aveau oare slujitori ca sa faca lucrul acesta? Ce se intampla atunci cu un slujitor care scria altceva decat ceea ce dorea regele sau imparatul? Nu era el trimisi la moarte?

Sa inteleg ca relatia rege-slujitor, din mileniile trecute, si Dumnezeu-om e de defapt aceeasi?  va
Oricum imi place sa cred ca pedeapsa cu moartea a slujitorilor, ptr scrieri denaturate, nu prea are echivalent in zilele noastre, in randul oamenilor, altfel ar fi numai executii si capede taiate prin birouri la notari/avocati, primarii, tribunale, contabilitati etc smile

extra a scris:

Priveste astazi: dintre toti cei care au facut modificari Bibliei, este vreo organizatie care sa nege lucrul acesta? Nu am auzit pana acum. Dumnezeu il lasa pe vrajmas, dar intotdeauna ii pune limite. Ar fi putut sa nu-i puna deloc, sau chiar sa-l lase sa mearga mai departe. Dar, dupa cum este scris, "toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce-L iubesc pe Dumnezeu...".

Ce anume sa nege? Ca au modificat Biblia? cine anume? Papalitatea? Biserica Evanghelica Lutherana? Biserica Anglicana? protestantii?

extra a scris:

ShineOfBlood, nu cumva Dumnezeu ii jigneste pe oameni cand le spune sa nu se inchine la idoli? Cam asa te-ai exprimat tu. Tu insuti cunosti ca lucrarea lui Dumnezeu nu tine cont de legile oamenilor. Cand le spun sa se intoarca la Dumnezeu, sa-L caute din toata inima, pentru ca drumul pe care merg duce la moarte vesnica, asta inseamna ca ii jignesc?
Nimeni nu tine legile; nici macar omul care le-a dat. Toate sunt tinute de Dumnezeu.

Dar de ce pleci tu oare de la ipoteaza ca-s idoli? Ptr. ca asa scrie in Scriptura, stiu... insa si Islamicii considera crestinismul o blasfemie politeista, o considera o religie slaba pentru ca insusi Dumnezeul ei a fost crucificat de catre oameni ...

extra a scris:

ScareCrows, credinta este darul lui Dumnezeu. Ea nu este o insusire a omului. Si Dumnezeu il ajuta pe omul sincer. Dar de unde sinceritate? De unde vointa? Dupa cum este scris: "Domnul are o judecata cu locuitorii tarii, pentru ca nu este adevar, nu este indurare, nu este cunostinta de Dumnezeu in tara." (Osea.4:1)

ei vezi tu tocmai asta-i problema pentru multi ... prea multe conditii de bifat ... prea multa ambiguitate, prea mult non-sens... nu o sa mai scriu texte lungi de filozofie sau logica dar las niste intrebari pentru cine are chef de macinat  bang

1. Scopul Creatiei - Imprecis si Inconsistent: Traim ca sa-l slujim pe El, si sa-i aducem pe altii pe calea cea buna, si apoi? ... o intreaga Creatie cu singurul scop de a-l preamarii pe Dumnezeu? da de ce ar avea nevoie Dumnezeu sa faca asa ceva?

2. Necesitatea alegerii - strans legata de scop: De ce este absolut necesar ca omul sa fie pus in situatia de a alege intre bine si rau?

3. Eficienta: Daca Dumnezeu doreste ca oamenii sa-L iubeasca, de ce nu ar fi fost creat omul intrucat insusi prin ratiune, sa fie "programat" sa-l iubeasca? De ce ar creea Dumnezeu ceva care (fiind omniscient) sa-i aduca dezamagire?

4. Finalitate ambigua: Ce se intampla cu cei care isi traiesc vietile neauzind vreodata de Biblie sau Dumnezeu, triburile din centrul Africii de exemplu, ce se intampla cu oamenii care-si traiesc viata neputand percepe sau intelege nimic (bolnavii mintal, redusii mintali etc), ce se intampla cu bebelusii care mor imediat dupa nastere sau inainte de botez?? sunt toti judecati asemeni pacatosilor?

5. Creatie 1: A creat Dumnezeu Universul? Sau era defapt aici cand incepe geneza biblica? (Creatia universului implica creatia spatiu-timpului, cauzualitatea neputand exista fara timp drept suport)

6 Creatie 2: Daca insusi Dumnezeu a creat timpul, atunci El trebuie sa fie "dicolo" de acesta, deci implicit incogniscibil, atat rational cat si spiritual...

7. Dumnezeu este omniscient, omnibenevolent, omniprezent, omnipotent. Care e posibilitatea ca toate aceste atribute sa coexiste, fara sa apelam la Panteism?

8. Reflectati: Dumnezeu este omniscient, deci stie absolut tot despre tot, inclusiv cine il va urma si cine nu. Care este scopul Doctrinei?

9. Reflectati: "Monoteism adevarat nu a existat niciodata si nici nu este posibil" - Victor Kernbach

Ultima oara a fost editat de ScareCrows (2010-02-19 18:41:46)

Offline

 

#562 2010-02-19 18:25:05

ScareCrows
New member
Inregistrat: 2008-06-10
Mesaje: 75

Re: voi credeti in dumnezeu?

andrei999 a scris:

pentru cei care nu stiu si nu isi dau seama explic: Allah e acelasi cu Dumnezeul crestinilor, si acelasi cu "God", Dumnezeul americanilor... doar ca fiecare in limba lui zice altfel

sper ca nu vrei sa spui ca "americanismul" e o religie   lol ...

Offline

 

#563 2010-02-19 18:54:02

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Nu mai, se refera la cei care vorbesc engleza, si nah, s-a gandit la americani. Evident.

Desi la cat de self loving sunt americanii, probabil ca o sa devina cat de curand o religie rotfl

Offline

 

#564 2010-02-19 19:05:39

ScareCrows
New member
Inregistrat: 2008-06-10
Mesaje: 75

Re: voi credeti in dumnezeu?

PillBlast a scris:

Nu mai, se refera la cei care vorbesc engleza, si nah, s-a gandit la americani. Evident.

Desi la cat de self loving sunt americanii, probabil ca o sa devina cat de curand o religie rotfl

m-am prins de ce-o vrut sa spuna, lol, dar Dumnezeul Americanilor o sunat ciudat, chit ca americanii chiar il considera a lor  lol


God Bless America !

Offline

 

#565 2010-02-19 22:51:30

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: voi credeti in dumnezeu?

Of, cata filozofie ScrareCrows in postul 595!...
Toate intrebarile tale au deja raspuns. Dar ele sunt bazate pe cuvintele Scripturii. Pentru ca fara Scriptura ne este imposibil sa-L cunoastem pe Dumnezeu.

Dar, ca sa fim convinsi de raspunsuri, trebuie ca mai intai sa o luam cu inceputul: Sfanta Scriptura, Coranul sau alte scrieri; care din ele Il reprezinta cu adevarat pe Dumnezeu? Nu le putem lua nici pe toate trei; pt ca ele se "bat cap in cap".
In privinta aceasta aveti un as in maneca -deoarece eu nu am studiat Coranul, si nici alte scrieri asemanatoare.
Putem totusi sa ajungem la cunostinta adevarului, comparand aceste 2scrieri intre ele.
Biblia spune ca Domnul Iisus este Fiul lui Dumnezeu, si ca numai prin El putem sa fim mantuiti. Ba mai mult, El declara despre Sine: "Eu si Tatal una suntem."
Pe cand Coranul spune ca Domnul Iisus a fost un simplu profet, asa cum ne-a facut cunoscut si Andrei, cu toate ca intreg Vechiul Testament vorbeste despre venirea lui Mesia, despre un Rascumparator. Sunt curios daca Coranul vorbeste despre botezul lui Iisus, si despre glasul care s-a auzit atunci din ceruri: "Acesta este Fiul Meu Preaiubit in care Imi gasesc placerea; de El sa ascultati".
Un lucru foarte important de subliniat: Mohamed a spus despre sine ca nu este el fiu al lui Dumnezeu; pe cand Domnul Iisus a spus ca este. Ba mai mult, "El a murit, a inviat si sta la dreapta Tatalui".
Iar acest Moise -despre care este scris in Coran-, despre cine vorbeste el? Nu vorbeste el deslusit despre sacrificiul Domnului Iisus pentru mantuirea tuturor celor care cred, prin jertfele care erau aduse zilnic? Si cu toate acestea, nici macar poporul Lui nu L-a primit, dupa cum a spus profetul Isaia cu mult timp inainte sa se implineasca(Isaia 53). 

*Imi voi face timp zilele acestea sa raspund si la cele7 intrebari. Dar nu mai inainte ca sa ne alegem doar o singura scriere autentica si definitorie.

Ultima oara a fost editat de extra (2010-02-19 22:56:18)


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

#566 2010-02-19 23:45:54

ScareCrows
New member
Inregistrat: 2008-06-10
Mesaje: 75

Re: voi credeti in dumnezeu?

extra a scris:

Toate intrebarile tale au deja raspuns. Dar ele sunt bazate pe cuvintele Scripturii.

lol ... nu as fi ghicit in 6000 de ani ca ca vei spune asta, sunt in soc total, Extra m-ai luat prin surprindere!  smile

bineinteles ca intrebarile acelea au la fel de multe raspunsuri, cate doctrine religioase exista pe planeta, smile ... dar raspunsurile bazate pe Scripturi nu fac decat sa starneasca inca cel putin 2 intrebari/raspuns smile ... s.a.m.d. ... ideea era sa se incerce un exercitiu de gandire, nu copy/paste din Biblie... sa vedem daca putem oferii raspunsuri logice/satisfacatoare sau cel mult raspunsuri care sa propuna alte teme de dezbatere,

extra a scris:

Dar nu mai inainte ca sa ne alegem doar o singura scriere autentica si definitorie.

Dar de ce trebuie sa ne alegem?  huh ... cred ca asta-i ultimul lucru la care speram lol ... sa alegem intre Biblie, Qur'an, Mahabharata,  etc etc ... Nici una dintre ele nu e mai probabila decat alta sa fie "Inspiratie Divina", "sau cuvant divin" ... Un Islamic va venii si va striga "Qur'an!!!!", un crestin respectiv tu... "Biblia !!!" , un indian hindus va striga "Mahabharata"... si asa mai departe ... exista cate un "Extra" in fiecare religie smile

extra a scris:

Putem totusi sa ajungem la cunostinta adevarului, comparand aceste 2scrieri intre ele.

Nu, nu putem, deoarece nu sunt comparabile, nu avem criteriu de comparatie sau referinta... putem eventual sa ajungem la faptul pe care-l vrem noi considera drept adevar, dar nu la adevar, din pacate...
Nu exista pamant comun aici ... se discuta in gol ...

Ultima oara a fost editat de ScareCrows (2010-02-20 00:06:34)

Offline

 

#567 2010-02-20 16:06:57

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: voi credeti in dumnezeu?

""Nu exista pamant comun aici ... se discuta in gol ...""
Nu se discuta deloc in gol. Nu putem sa construim o casa fara sa avem mai intai temelia pusa. Sa alegem dar cea puternica -ce-a acre a rezistat atator veacuri. Sa alegem scrierea impotriva careia oamenii au luptat ca sa o indeparteze.
Eu pot vorbi despre lucruri logice(si nu numai eu -ci toti); dar la un moment dat, o sa ne trezim in fata unor mari prapastii de care nu putem trece -in fata unor intrebari fara raspuns. Si atunci ce vom face? Numai credinta va putea sa faca saltul peste prapastie; logica ce va mai face? Caci Dumnezeu nu lucreaza dupa intelepciunea omului. El chiar face lucruri si minuni mari, pe care omul nu le intelege. Omul logic nu poate sa priceapa cum marea se desparte in doua; omul logic vede cum se inmultesc painile si pestii inaintea ochilor lui. Dar din toate acestea el nu pricepe nimic.
Unde? Cum si cand s-au intamplat lucrurile acestea? Unde s-a scris despre ele? -Cu toate ca intrebarea ce mai importanta pe care trebuie sa ne-o punem este: Cu ce scop s-a scris despre lucrarile mari ale lui Dumnezeu?

E-adevarat si ca Pavel vorbea mai bine despre Domnul Iisus, pentru ca intamplarile despre minunile, moartea si invierea Sa erau inca proaspete in mintile oamenilor. Si cu toate acestea, a fost crezut?

Crestinismul a luat fiinta in urma alegerii oamenilor de a-L urma pe Domnul Iisus.
Islamismul a luat fiinta din dorinta oamenilor de a-l urma pe Mohamed. Cu toate acestea, Mohamed este in mormant, si isi asteapta si el impreuna cu toti oamenii care l-au urmat, ziua judecatii, dupa cum este scris: "Caci toti ne vom infatisa la judecata inaintea lui Dumnezeu." Sau Mohamed va fi judecat dupa Coran?

Si daca Dumnezeu(Allah) a dat porunca "Sa nu ucizi", atunci de ce se fac acte de terorism in Numele lui Allah? Pentru ca trebuie sa piara raul de pe pamant? Ma tem ca acesta nu este o scuza prea buna.
Pe cand crestinul, urmeaza sfatul Domnului Iisus: "...Intoarce si obrazul celalalt". Care dintre acestia ar fi de urmat: Iisus sau Mohamed? M tem ca invataturile puse in Coran de Mohamed nu sunt invataturile Adevaratului Dumnezeu.

Pe de alta parte, e-adevarat si lucrul acesta: asa zisi crestini, au omorat, au schingiuit si au persecutat oameni care nu faceau rau la nimeni: motivul era doar ca nu erau de acord cu invataturilor majoritatii. 1260 de ani de persecutie papala au seferit copii ai lui Dumnezeu din pricina Bisericii Catolice. Se poate numi Biserica Catolica Biserica lui Dumnezeu? Pai Dumnezeu te schingiuieste si iti desface pielea de pe trup de viu daca nu esti de acord cu invataturile Lui? Chiar asa sa faca Dumnezeu? Atunci Biserica Catolica de a facut asa ceva?  Veniti-va odata in fire! N-o sa vedeti voi vreodata vre-un musulman persecutat din pricina credintei lui. De ce? Pentru ca Satana nu are treaba decat cu copii lui Dumnezeu. El este inversunat impotriva tuturor celor care Il urmeaza pe Mantuitorul lor, pe Dumnul Iisus. Si Biblia -Sfanta Scriptura- este SINGURA carte care il marturiseste nu numai pe Tatal, ci si pe Tatal, pe Fiul si Duhul Sfant.

De aceea, TREBUIE sa alegem. Chiar si respingerea, tot alegere se numeste. Nimeni nu se afla pe un teren neutru.
Si Dumnezeu ne forteaza intr-un anumit fel sa alegem prin imprejurari. Azi nu mai e Biserica Catolica ca sa te forteze... Dar Biblia spune ce va fi mai tarziu... Daca o citim sau nu, alegerea ne apartine.


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

#568 2010-02-20 17:06:10

ScareCrows
New member
Inregistrat: 2008-06-10
Mesaje: 75

Re: voi credeti in dumnezeu?

extra a scris:

De aceea, TREBUIE sa alegem.

Eu ma refeream la situatia pe moment pe care ai expus-o tu, de a alege intre Scripturi ...  cascat

extra a scris:

Chiar si respingerea, tot alegere se numeste. Nimeni nu se afla pe un teren neutru.

Daca vorbim strict de acceptare/respingere asa e intra-devar  ... dar daca alegerea e deja facuta, ce rost mai are discutia?

extra a scris:

Daca o citim sau nu, alegerea ne apartine.

Putem citi Bilbia si sa o acceptam, sau o putem citi si sa o respingem... pamant comun nu exista atata timp cat discutia are loc dincolo de problema alegerii, respectiv daca aceasta a fost facuta ...

extra a scris:

Si daca Dumnezeu(Allah) a dat porunca "Sa nu ucizi", atunci de ce se fac acte de terorism in Numele lui Allah? Pentru ca trebuie sa piara raul de pe pamant? Ma tem ca acesta nu este o scuza prea buna.
Pe cand crestinul, urmeaza sfatul Domnului Iisus: "...Intoarce si obrazul celalalt". Care dintre acestia ar fi de urmat: Iisus sau Mohamed? M tem ca invataturile puse in Coran de Mohamed nu sunt invataturile Adevaratului Dumnezeu.

Da corect, nu a zis nimeni ca Islamismul e demn de urmat, ba chiar am specificat ca e cea mai josnica religie de pe planeta, si sper sa treiesc destul (...) s-o vad demolata, cel putin ca doctrina... e singura religie care are reguli specifice despre cum poate un sot sa-si pedepseasca sotia daca nu i se supune in dormitor, respectiv cate lovituri de picior, pumn, bata etc sunt admise  box , femeile sunt mai mult obiecte si posesii, cu drepturi reduse la un minim, li se impune sa poarte Burqa, in Islam Apostazia se plateste cu moartea, si asa mai departe ... plus ca, bineinteles, Qur'an-ul e plin de "ce se intampla daca nu esti adept" felul in care vei arde si te vei inneca si vei suferii etc etc...
   Acum foarte recent in Anglia s-a format o comunitate de musulmani si lupta fara oprire sa instaureze legea Sharia in Marea Britanie, fara mare succes ce-i drept, ca tara e populata in mare parte de Atei, Agnostici, si Crestini... dar dupa gindirea Islamica, Marea Britanie ar trebui de fapt sa se numeasca Britania Saudita... la fel ca intreaga planeta de-altfel, de asemenea in Elvetia se discuta interzicerea contructiei de moschei si practicarea religiei in public (daca nu s-au luat deja deciziile de catre autoritati) asta se intampla cand o doctrina devine exagerat de agresiva ...

Ultima oara a fost editat de ScareCrows (2010-02-20 17:33:44)

Offline

 

#569 2010-02-21 09:57:39

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

ScareCrows.[/quote a scris:


Da corect, nu a zis nimeni ca Islamismul e demn de urmat, ba chiar am specificat ca e cea mai josnica religie de pe planeta, si sper sa treiesc destul (...) s-o vad demolata, cel putin ca doctrina... e singura religie care are reguli specifice despre cum poate un sot sa-si pedepseasca sotia daca nu i se supune in dormitor, respectiv cate lovituri de picior, pumn, bata etc sunt admise  box , femeile sunt mai mult obiecte si posesii, cu drepturi reduse la un minim, li se impune sa poarte Burqa, in Islam Apostazia se plateste cu moartea, si asa mai departe ... plus ca, bineinteles, Qur'an-ul e plin de "ce se intampla daca nu esti adept" felul in care vei arde si te vei inneca si vei suferii etc etc...

Iar trb sa intervin aici...
ScareCrows... abserv ca esti un om citit, dar nu te mai lua chiar dupa ce citesti... deci... nu exista in Islamul adevarat, adica in Ghoran nimic despre cum sa ti bati nevasta, ca trb nevasta sa urmeze pe barbat, sa mearga in spatele lui la nu stiu cati metri, femeia nu este in posesia barbatului, femeia si barbatul in Ghoran au acelasi drepturi, si Ghoranul nu te obliga nicaieri sa alegi islamul si nu neaga religia crestina si nu il considera o religie josnica cum zici tu...  ASTA SE INTAMPLA IN LUMEA MUSULMANA, darNU AR TRB pt. ca asta sunt toate  facute dupa pofta unora care au detinut si detin puterea, pt. interesele lor... una e religia musulmana de acum 1400 de ani si alta e ceea ce se practica si este etichetata ca e Islam... asa si sinucigasii care pun bombe pe ei... clar in religia musulmana sunt pacatosi de suicis... exista o gramada de secte care pt. interesele lor indobitocesc si fac spalare de creier la oameni si le baga in cap chestii de genu daca pui bomba pe tine pt. jihad vei avea 72 de virgine in rai... asta se intampla si in vatican zi de zi, papa detine puterea si poate sa faca multe... in curand cand vei fi obligat si tu ca toti ceilalati cetateni al Romaniei sa faci asigurare prin biserica crestina, obligat prin legea din Romania, vei vedea ce putere are patriarhul...  wink) De 2 ani de zile biserica e in discutii cu o firma de asigurare... asta de la sursa sigura care e implicata in treaba asta...


Nu stiu daca m-am facut inteles... una e adevarata religie muslmana si ce inseamna si alata e ce se practica de unii musulmani si aflati voi...

Ultima oara a fost editat de andrei999 (2010-02-21 10:11:02)


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#570 2010-02-21 10:15:41

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

ScareCrows a scris:

PillBlast a scris:

Nu mai, se refera la cei care vorbesc engleza, si nah, s-a gandit la americani. Evident.

Desi la cat de self loving sunt americanii, probabil ca o sa devina cat de curand o religie rotfl

m-am prins de ce-o vrut sa spuna, lol, dar Dumnezeul Americanilor o sunat ciudat, chit ca americanii chiar il considera a lor  lol


God Bless America !

Explicatia care am dat era mai exact pt. extra ca el crede ca "Allah" e un zeu, si probabil "God" altul...  bang
Dar poate pana acum a inteles ca sunt acelasi cu Dumnezeu  majoreta 

Si eu cred ca in curand va exista o religie care sa fie special pt. americani   applause In care le da lor dreptul sa faca ce vor ei rotfl2


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.