homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cainele si proastele obiceiuri-17


#305 2010-07-11 18:47:16

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Cainele si proastele obiceiuri

emilya eu cred ca ii e urat singur. am vazut ca e mititel, poate ii e frica.. daca il iei in brate si ii vb mai plange?

Offline

 



#306 2010-07-11 21:00:02

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

nu camy se linisteste, doar scanceste asa putin...cred k plange dupa mamica lui...azi l-am tinut cu mine in camera si ne-am jucat o gramada (latra k sa imi atraga atentia) apoi dormea, iar ne jucam iar dormea...acum doarme

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/1349_pozeeee_163.jpg


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#307 2010-07-16 21:55:16

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

buna seara, fetelor
Am o grija mare de tot si un stres nasol. Trebuie sa plecam cam 20 de zile in vacanta si din pacate e imposibil sa luam catelul cu noi, ar fi si un drum extrem pentru el- ma tem sa nu l afecteze caldura foarte mare din autocar, drumul lung *ar fi o calatorie obositoare pentru el si chiar nerecomandata.
Stam la casa, catelul are curte si poate intra in casa cand isi doreste. Vrem sa o lasam la ea acasa, adica aici, iar cineva apropiat o sa vina in fiecare dimineata sa-i deschida usa *ea doarme in casa si sa o lase afara, sa o hraneasca, sa ii dea apa si ce are nevoie, iar seara sa o puna la culcare tot in casa. In timpul acestor zile inca o cunostiinta aporpiata o sa vina sa stea de dimineata pana seara (tot la 2,3 zile) pentru a /i face si companie.
Este in regula?
O sa-i cumpar jucarioare noi si zgomotoase.
O sa i cumpar si ceva carnaciori buni si mancare de care /i place.
I/am facut ingrijirea necesare.
Imi fac foarte mari griji, dar in acelasi timp as vrea sa ma bucur de vacanta pe care am asteptat/o si eu si sotul mult.
Credeti ca este in regula. Sunt 20 de zile aproximativ...
Va pup


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#308 2010-07-16 22:21:44

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Tei, eu cred ca o sa fie bine, chiar daca o sa fiti plecati destul de mult. Ramane in mediul ei pe care il cunoaste si cu care e obisnuita, isi pastreaza cat de cat tabieturile. Vezi sa cunoasca si sa agreeze persoanele pe care le chemi, in special pe cea care o sa stea cu ea o data la 2-3 zile. O sa va duca dorul si o sa fie innebunita de fericire cand reveniti, dar eu nu cred sa fie probleme. Mult mai bine asa decat supusa stresului de pe drum si a locurilor noi la care va trebui sa se obisnuiasca in cazul in care ati lua-o cu voi si mult mai bine decat sa o duceti in alta parte sau la vreo pensiune canina.

Offline

 

#309 2010-07-16 22:46:09

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Merci tare mult, Lady. Mi-a ai revenit inima in loc. Crede-ma ca am despicat firele in patru si cautat tot felul de solutii, de cateva zile ma tot intreb cum e mai bine si abia reusesc sa ma decid. Asa ma gandeam si eu: e la ea acasa, o sa las lucrusoare de-ale noastre in preajma. Obisnuieste si atunci cand suntem in preajma sa doarma pe o bluza de-a mea sau a sotului sau orice lucrusor sa ne simta. Puteam sa o duc si la persoana care vine la noi la 2,3 zile, dar acolo nu o puteau lasa libera in curte ca avea cai de iesire, plus adaptarea, pisici in preajma...
Ce sa facem!? sper ca am ales cea mai buna solutie...
Ce sa mai facem ca sa-i fie cat mai usor? sfaturi ceva? pe langa jucarioare noi, papa bun...

Voi ati trecut prin asa ceva? vi-ati lasat catelusul undeva sau acasa pentru o perioada? a fost in regula?  puss


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

 Publicitate


loading...

#310 2010-07-16 23:19:08

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Tei, eu o am pe D de 2 ani jumate si pana acum nu am fost pusi in situatia de a pleca toti de acasa asa ca nu prea as stii ce sfaturi sa-ti dau, insa o combinatie mai buna decat asta pe care ati gasit-o voi ar fi doar sa stea cineva cu ea in permanenta smile mie zau ca mi se pare cea mai buna varianta in situatia asta. Daca va avea companie, libertate de miscare, mancare, apa, jucarii... eu cred ca o sa fie bine!

Offline

 

#311 2010-07-17 00:56:16

kei
Full member
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 278

Re: Cainele si proastele obiceiuri

am nevoie si eu de ajutor. mi-am cumparat o catelusa bichon havanez de acum 2 zile. cand am adus-o era grasuta si jucausa acum nu mananca nimic si e foarte molesita. adica se mai joaca sau asa dar nici nu se compara cu acum 2 zile. am intrebat cu ce a hranit-o si a zis ca numai cu royal canin ptr pui asa ca asta i-am cumparat. nu mananca aproape deloc i-am luat si pedigree ptr catelusi si tot nu mananca.ce sa fac fetelor?imi fac griji ptr ea nu stiu ce are

Offline

 

#312 2010-07-17 02:41:31

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Kei, in primul rand nu ii mai da pedigree, ramai la Royal Canin, mai ales daca asta zicea si fostul proprietar/crescator ca manca. E posibil sa fie stresata de la schimbarea mediului. Incearca deocamdata sa ii amesteci boabele cu putina carne de pui fiarta si vezi daca mananca si daca da, apoi sustrage-o treptat si lasa-i doar boabele. Daca nici asa nu mananca, poate ar fi bine sa consulti un vet ca nu-i a buna sa nu manance mai nimic de 2 zile.

Offline

 

#313 2010-07-18 17:37:21

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Am revenit si eu cu inca o nelamurire.
De obicei catelusa doarme la picioarele noastre, in dormitor, dar acum ca e cald, chiar tare cald in casa nu prea mai urca langa noi si doarme lata pe podea. Nu stiu unde sa i spun persoanei care vine sa aibe grija de ea sa inchida pentru somn.
In casa unde doarme de obicei, desi e tare cald ori in bucatarie unde este mai racoare si avem coltar?
sad
Mie, pe cuvant, daca imi vine sa mai plec in vacanta.  supa


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#314 2010-07-18 20:19:08

Alessya_13
Sr. member
De la: in braţele lui :x
Inregistrat: 2009-11-16
Mesaje: 1248
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

fetele, am o problema. catelusa mea nu vrea nici de nebuna sa mearga in lesa. incearca sa fuga, vede ca nu poate si cherlaie cat o tine guritza...


cum sa o invat?


Să nu batjocorim dragostea, cu ea nu se joacă nimeni, iar ea nu se joacă cu nimeni! http://nomoreclouds.wordpress.com

Offline

 

#315 2010-07-20 00:50:27

kei
Full member
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 278

Re: Cainele si proastele obiceiuri

si eu va mai cer o data ajutorul va rog ca imi vine tot sa plang. ii e rau catelusei in ultimul hal. am fost cu ea la urgente de 2 ori inca o data la veterinar nici nu se mai tine pe picioruse. acum o hranim din ora in ora cu supa cu seringa si ii dam pastilute. vet a zis ca probabil a inghitit cv si e foarte deranjata dar mii frica de nu mai pot sa nu cumva sa se intample cv. ce pot sa fac fetelor?orice numai sa ma asigur ca e bine. a si slabit are vreo 700-800 de gr acum e o fiinta in miniatura. ce sa mai fac?

Offline

 

#316 2010-07-20 01:30:12

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Kei, pai si nenea doctoru' ala ce decizie a luat? Nu stiu, sa-i faca o ecografie, o analiza, ceva... mai cere si o a doua parere, zic eu, si cat mai repede!

Alessya, incearca intai in casa. Pune-i lesa si las-o sa o tarasca prin casa pana n-o mai deranjeaza, apoi incearca sa o tii tu de lesa (tot in casa) si tot asa... pui fiind si scoasa din casa pentu prima data, nu toti reactioneaza ok la toate zgomotele din jur si d-aia se mai sperie si reactioneaza asa. Macar invat-o cu lesa din casa, sa nu mai aveti problema asta afara.

Tei, nu poate sa o lase libera in toata casa? Sau in mai mult de o camera? Ca mi-e sa nu se plictiseasca si sa roada ceva pana dimineata... mai bine un pic mai mult spatiu la dispozitie, sa isi gaseasca locul cel mai potrivit unde sa doarma.

Offline

 

#317 2010-07-20 12:25:00

Alessya_13
Sr. member
De la: in braţele lui :x
Inregistrat: 2009-11-16
Mesaje: 1248
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

kei, mai exact, cum s-a manifestat? si a mea acum 2 saptamani a avut crize oribile, asemenea celor de epilepsie.

ms lady smile voi incerca asa big_smile

Ultima oara a fost editat de Alessya_13 (2010-07-20 12:25:23)


Să nu batjocorim dragostea, cu ea nu se joacă nimeni, iar ea nu se joacă cu nimeni! http://nomoreclouds.wordpress.com

Offline

 

#318 2010-07-20 13:29:57

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Alessya, uite aici un articol despre ce te intereseaza pe tine. Si daca dai o cautare pe google cu "obisnuire cu lesa" o sa mai gasesti cu siguranta articole, dar sfaturile sunt cam aceleasi pretutindeni. Succes! smile

Offline

 

#319 2010-07-20 13:37:23

Alessya_13
Sr. member
De la: in braţele lui :x
Inregistrat: 2009-11-16
Mesaje: 1248
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

mersi pusspusspusspuss


Să nu batjocorim dragostea, cu ea nu se joacă nimeni, iar ea nu se joacă cu nimeni! http://nomoreclouds.wordpress.com

Offline

 

#320 2010-07-20 14:07:02

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Offline

 

#321 2010-07-21 01:03:35

kei
Full member
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 278

Re: Cainele si proastele obiceiuri

a inceput prin a face treaba mare intr-o forma lichida. l-am dus la vet i-a facut o injectie si apoi a fost tot mai rau. nu mai manca nimic nu a mai facut treaba mare de 3 zile si am ajuns de l-am hranit cu seringa din ora in ora cu supa. a luat niste pastilute si iar injectie.ideea e ca nu se tine pe picioare tremura tot timpul si nici nu doarme cred ca are dureri mari ca doar sta in patut si mai scheauna sau inchide ochisorii.azi am fost la alt veterinar si i-a dat mediacamente, un pateu special, niste bobite tratament si acum urmeaza sa vedem daca e bn. imi fac griji asa de mari!grater

Offline

 

#322 2010-07-21 01:50:36

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

eu cred ca ar trebui niste perfuzii avand in vedere ca nu mananca mai nimic... of, sper sa isi revina cat mai repede! puss

Offline

 

#323 2010-07-21 16:42:25

Alessya_13
Sr. member
De la: in braţele lui :x
Inregistrat: 2009-11-16
Mesaje: 1248
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

si eu la fel cred...injectie i-a facut probabil calciu, ceva de genul. ai incredere, ar trebui sa isi revina, dar daca vezi ca nu prea, exact cum a spus lady, ar trebui perfuzii.


Să nu batjocorim dragostea, cu ea nu se joacă nimeni, iar ea nu se joacă cu nimeni! http://nomoreclouds.wordpress.com

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.