homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cainele si proastele obiceiuri-18


#324 2010-07-22 00:46:49

kei
Full member
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 278

Re: Cainele si proastele obiceiuri

fetelor sunt asa fericita!si-a revenit!acum a mancat cateva bobite, a facut treaba mare azi si chiar s-a miscat din cosulet. sunt asa fericita!yeeee!

Ultima oara a fost editat de kei (2010-07-22 01:06:21)

Offline

 



#325 2010-07-22 09:21:45

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Re: Cainele si proastele obiceiuri

bravo kei am bucur ca e mai bine. aseara al meu a facut treaba mare si am gasit nsite lemn in fecale, nu pot sa cred cum a putut sa manance lemn... sub pragul usii avem o stinghie de lemn ca sa tina un cablu, ei bine a ros din ala. noi ieri am fost toti plecati la serviciu, abia pe la 13:30 asa a plecat sotul spre casa. am fost marti al veterinar cu el pt a-i face vaccinul si i-am zis si de o problema care am observat ca i-a aparut: are un fel de bubita jos in zona genitala. are dimensiunea unei alunite mai mari, este roz-rosie, este tare si arata de parca ar avea un lichid in ea. nu mai tin minte exact daca o avea cand l-am luat sau nu... ne-a dat doctorul intr-o seringa o solutie care seamana cu iodul si ne-a zis sa tamponam acolo de 2-3 ori pe zi timp de 2 zile. dupa 2 zile venim la control cu el.

Ultima oara a fost editat de blue_ellf (2010-07-22 09:22:52)


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 

#326 2010-07-22 11:28:00

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Kei, BRAVO, ma bucur mult! Sper sa se simta din ce in ce mai bine.

Blue, si a mea avea un fel de neg, de buba, de ceva ce nu am reusit sa ne dam seama ce e exact - nici noi, nici vetul. Nu parea sa aiba lichid in interior, dar o durea daca puneai mana. In rest, mergea normal pana cand, brusc, incepea sa schioapete cu piciorul respectiv, dar apoi isi revenea dupa cateva minute. In fine, dubioasa treaba. Si vetul nostru tot asa ne-a dat sa-i dam cu iod o data sau de 2 ori pe zi, nu mai stiu. Si dupa tratamentul asta a fost ok, n-a mai avut probleme. Dar tot nu ne-am lamurit ce avea! Asa ca sper sa functioneze si in cazul vostru.
Ai grija cu ce ar mai putea roade din casa, sa nu fie in pericol sa-si perforeze intestinul...

Offline

 

#327 2010-07-22 12:27:55

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Re: Cainele si proastele obiceiuri

acum a  inceput sa roada coltul de la usa, ma gandesc sa nu fie de la calciu, desi ii dau jumatate de pastiluta de calciu. m-am uitat pe net si am gasit  niste materiale cu domnul  gabriel cocu     
i-a dat mai devreme sotul meu un morcov sa roada la el  apoi l-a lasat si s-a apucat sa roada coltul peretelui de la usa iar acum doarme  sper sa nu pateasca ceva. ma gandeam sa-i dau 1 pastila pe zi ed calciu poate asa nu mai incearca sa ia de pe pereti. mi-ar fi placut sa-l duc la dresor dar costa foarte mult si nu avem finante pt asa ceva. asadar o sa incep cu rabdare de pe net cu explicatiile din filmulete sa-l dresez cat de cat.

am observat ca se tot linge acolo, aseara i-am pus direct cu seringa pe chestia aia(de obicei puneam pe vata sau pe un disc demachiant) iar apoi am tamponat cu putina vata. cand il prind linistit atunci ma pot ocupa de el, mai ales cand doarme.


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 

#328 2011-03-31 17:03:19

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Buna fetelor.Imi cer scz daca nu am postat unde nu trebuie da nu am gasit ceva asemanator sad
As vrea sa va intreb mai ales pe cele care ati crescut catei de mici...ai mei au o luna(rottweiler) si as vrea cat mai multe ideei daca se poate despre hrana lor...Doctorul mi-a dat doar un lapte special cu vitamine insa nu prea mananca,adica nu prea stiu...trebuie sa le pun eu paine in lapte si sa-i dau din mana dar e cam greu ca sunt multi si ies lupte  chicot  .Le-am dat parizer de pui si pe ala il mananca fara probleme.Am cautat pe net despre asta insa nu am gasit mare lucru...Poate am ajutati voi...as fi recunascatoare puss

Ultima oara a fost editat de Asd (2011-03-31 17:03:59)


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2011-03-31 17:06:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Cainele si proastele obiceiuri

sa nu ii dai oase de pui/gaina.

Offline

 

#330 2011-03-31 17:08:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cainele si proastele obiceiuri

si in niciun caz mezeluri, animalele sunt foarte sensibile la chimicalele din ele, am auzit de animale moarte din cauza asta  neutral
medicul ce-a zis, nu poti sa le introduci deja mancare junior (umeda) ?

Offline

 

#331 2011-03-31 17:15:48

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Pai la partea cu chimicalele m-am gandit si eu...dar altceva ce sa le dau...cateaua nu mai vrea sa stea cu ei deoarece are rana ...au zgariat-o cu unghiile...
Ms pt sfat Anca dar nu au ei dinti de oase lol .Ma gandeam sa le dau orez dar nu stiu daca au voie.Pe net nu am gasit nimic.Am incercat sa sun doctorul dar nu raspunde sad


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#332 2011-03-31 17:18:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Cainele si proastele obiceiuri

heimdall a scris:

si in niciun caz mezeluri, animalele sunt foarte sensibile la chimicalele din ele, am auzit de animale moarte din cauza asta  neutral

va serios, heimdall? eu ii mai pun cainelui meu parizer in ciorba cesafac

Offline

 

#333 2011-03-31 17:19:52

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Cred ca s-a referit mai mult la cainii micuti.Daca stam si ne gandim orice mancare are chimicale insa cei mici sunt mai sensibili...Pana si pulpele de pui care i le dai si le mancam si noi contin chimicale...Nu am decat sa ma apuc sa tai gaini lol
Ma gandeam la oua fierte,pilaf,orez dar cred ca e prea devreme...

Ultima oara a fost editat de Asd (2011-03-31 17:21:55)


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#334 2011-03-31 17:20:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cainele si proastele obiceiuri

da, cunosc cel putin doua cazuri de pisici care au facut icter si au murit de la mezeluri  neutral
si de caini am auzit

Offline

 

#335 2011-03-31 17:25:58

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cainele si proastele obiceiuri

anca90 a scris:

heimdall a scris:

si in niciun caz mezeluri, animalele sunt foarte sensibile la chimicalele din ele, am auzit de animale moarte din cauza asta  neutral

va serios, heimdall? eu ii mai pun cainelui meu parizer in ciorba cesafac

Nu trebuie sa ii tinem nici in puf, dar nici sa le dam non stop mancare procesata. Din cand in cand e bine sa mai schimbe meniul si sa incerce si ei ceva nou smile

Asd, eu am avut un ciobanesc, si mami ii facea orez fiert cu ceva oase cu carne (de vitel cred ca erau), din alea ieftine, nu mai stiu exact cum le zice, dar le lua de la magazin de mancare de caini. Ideea e sa fie pilaful cat de apos, sa nu se nici constipe. Ii mai punea si morcovi pt vitamine si ca sa ajute la digestie. Dar asta de pe la 3 luni, cam asa.

LE: Shlung ii zicea la carnea aia (nu am diacritice big_smile)

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2011-03-31 17:28:02)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#336 2011-03-31 17:26:55

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

trebuie sa dai prin blender hrana uscata pt juniori pana se pace praf si sa o amesteci cu laptele acela special pt catei.asa mi-a spus medicul pt ca si eu am 4 catelusi care inca sug de la mama lor.acelasi medic zicea ca e suficent daca sug cel putin 3 saptamani,dupa care poti introduce amestecul asta de care iti ziceam


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#337 2011-03-31 17:36:52

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Ok.Ms pt sfat,o sa incerc.Insa chestia e ca nu prea stiu ei sa manance din castronel...asa le inmuiam painea il lapte si le dadeam din mana.Ma gandeam la mancare gatita si ceva mai solida,mai astept pareri oricum.Ms puss


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#338 2011-03-31 17:40:30

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

eu ma refer ca asa isi iau vitaminele si tot ce e necesar din hrana pt puiuti.si mai stiam ca laptele de vaca nu prea le face bine,nu il digera usor


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#339 2011-03-31 17:43:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cainele si proastele obiceiuri

fetelor, nu stiu cum sa v-o zic ca sa nu credeti ca e o rautate, probabil ca va veti supara oricum, dar in momentul in care va luati un animal trebuie sa va ganditi si daca aveti ce sa-i dati de mancare, toate astea : hrana, vaccinurile, consultatiile la medic, deparazitarea... costa, si chiar mult
e pacat sa va luati un caine frumos si sanatos si sa-l hraniti cu paine
eu asa gandesc cel putin, si va rog nu-mi spuneti ca la bunica la tara cainele sta in lant si primeste mancare cand isi aduce stapanul aminte si in rest picioare-n gura  neutral

Offline

 

#340 2011-03-31 17:45:31

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Tu ce mancare pt juniori le cumperi?Adica cum se numeste ca sunt multe firme...

Da ai perfecta dreptate....insa mie mi-a fatat cateaua.Le dau lapte inmuiat in paine ca sa poata sa-l manance nu ca nu as avea ce sa le dau...daca era asa nu mai ma interesam ce mancare sa le dau...

Ultima oara a fost editat de Asd (2011-03-31 17:47:08)


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#341 2011-03-31 17:51:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cainele si proastele obiceiuri

ma bucur ca nu te-ai suparat  puss
la mancare de caini nu prea ma pricep, dar cred ca arr trebui sa fie mancare de juniori de la Royal canis, Hills... firmele mari
ce faci cu catelusii, ii dai ?

Offline

 

#342 2011-03-31 17:54:59

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Nu am de ce...ai dreptate in privinta asta,nici eu nu as suporta sa vad un animal chinuindu-se.Da am 2 care ii dau spre vanzare;))Unu pastrez eu,si restu la niste verisori si prieteni de-a lu' tata..adica am garantia ca o vor duce bine.


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.