homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cainele si proastele obiceiuri-21


#381 2011-06-25 14:34:55

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Cainele si proastele obiceiuri

blackberry a scris:

peste o luna o sa-mi iau catel, e fatat de aproape o saptamana. am citit tot topicul insa am niste intrebari:
1. puiutii stau cu mama lor afara in cusca, cum ramane cu treaba de 'nu poti sa l scoti afara pana nu are toate vaccinurile facute'? ei practic stau tot afara
2. cat costa toate vaccinurile, deparazitarile interne/externe?
3. cand o sa-l iau, deci la o luna jumatate ii dau bobite nu? am inteles ca 3 mese pe zi, insa nu si ce cantitate are o masa

1. In cusca unde stau cu mama nu mai intra si alti caini si sunt oarecum mai protejati decat pe strada, unde trec sute de caini, bolnavi sau nu. Sistemul imunitar la un catel este foarte sensibil pana nu face vaccinurile, din acest motiv nu trebuie sa iasa afara pana nu termina schema de vaccinare. Nu conteaza unde stau acum, conteaza ca tu sa il protejezi pana la o anumita varsta cand termina vaccinurile.
2. La asta nu stiu sa raspund, cainele meu are vreo 4 ani asa ca am cam uitat cat costa, dar din de am aruncat eu un ochi pe preturile din cabinete, cred ca te ajunge la 150 de lei. Dar asteapta alte raspunsuri ca nu mai tin minte sigur.
3. Cantitatea de hrana pe care o vei da micutului depinde de la firma la firma, in general, pe sacurile de mancare scrie cate grame se mancare ii dai unui caine in functie de greutatea lui. In orice caz ii dai mancare din castroane din alea mici. Eu ii dadeam cainelui meu bobite inmuiate in lapte(dar nu e sanatos, laptele din comert influenteaza dezvoltarea parazitilor interni, exista lapte de caini dar trebuie sa il prepari tu sau poti sa ii pui putina apapeste bobite ca sa fie mai moi, cand sunt mici le e mai greu sa rontaie.
Si marca de hrana conteaza, ti-as recomanda royal canin, hills, eukanuba, purina pro plan, acana, bewi, brit. Oricum ar fi bine sa ii dai hrana de calitate premium sau super-premium. Dar ai grija, sa intrebi ce manca inainte sa il iei, sa schimbi mancarea treptat ca altfel ii dai stomacul peste cap.

Ultima oara a fost editat de Karina_ (2011-06-25 14:35:34)

Offline

 



#382 2011-06-25 14:37:21

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Cainele si proastele obiceiuri

cum treptat? banuiesc ca o sa manance numai lapte ca d-abia le-au dat ochii


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#383 2011-06-25 14:46:26

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Cainele si proastele obiceiuri

blackberry a scris:

cum treptat? banuiesc ca o sa manance numai lapte ca d-abia le-au dat ochii

Pai la un moment dat vor primii si hrana de caini, boabe.
Hrana unui caine se schimba treptat, intr-o saptamana, In prima zi ii dai numai o marca de hrana(de exemplu royal canin), in urmatoarea zi ii dai royal canin si amestecat, putin din noua hrana(sa zicem brit) si incepi sa maresti cantitatea de hrana noua pana ajungi sa ii dai complet numai acea mancare. Daca ii dai azi o marca si maine alta ii vei da stomacul peste cap.

Offline

 

#384 2011-06-25 15:26:25

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Am intrebat pe cineva si mi-a spus ca poate fi hranit si de 5 ori pe zi, dar evident ca depinde si de talie. Ce rasa e?

Offline

 

#385 2011-06-25 16:26:22

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Cainele si proastele obiceiuri

pechinez cred, d-ala mic.


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2011-06-25 21:51:08

AnneMaries
Full member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 133

Re: Cainele si proastele obiceiuri

blackberry a scris:

peste o luna o sa-mi iau catel, e fatat de aproape o saptamana. am citit tot topicul insa am niste intrebari:
1. puiutii stau cu mama lor afara in cusca, cum ramane cu treaba de 'nu poti sa l scoti afara pana nu are toate vaccinurile facute'? ei practic stau tot afara
2. cat costa toate vaccinurile, deparazitarile interne/externe?
3. cand o sa-l iau, deci la o luna jumatate ii dau bobite nu? am inteles ca 3 mese pe zi, insa nu si ce cantitate are o masa

1. Au voie afara pana se incepe schema de vaccinare. O data inceputa aceasta schema, nu il mai poti scoate afara. Sau poti, dar risti sa se imbolnaveasca. In orice caz, toti medicii recomanda ca pana nu trec 7=10 zile de la ultimul vaccin, puiul sa nu fie scos din casa.
2. Pe mine m-au dus pe undeva pe la 4 milioane, caine de talie mare. Fiind vorba de un puiut de pechinez, vei plati destul de putin pentru deparazitarea interna. Cea externa nu se face pana nu se termina schema de vaccinare pentru ca substanta aceea ii poate dauna puiutului. Depinzand de la producator la producator, dep. externa te poate costa pana in 30 de lei, avand in vedere ca vorbim de un caine de talie mica. Evita Frontline.
3. La o luna jumatate ii poti da boabe speciale pentru pui, de recomandat ar fi sa ii dai 5 mese pe zi si abia de pe la 4-5 luni sa ii dai cate 3. Sistemul lor digestiv este foarte sensibil atunci cand sunt pui. In functie de marca pe care o cumperi, poti cauta pe net informatii despre cantitatea zilnica recomanda. Ar fi bine sa intrebi persoana de la care iei puiutul daca i-a dat boabe si daca raspunsul e afirmativ, sa ii cumperi acelasi tip de mancare. Daca vrei sa i-l schimbi faci asa cum a zis si Karina_: in prima zi 25% hrana noua cu 75% hrana lui, a 2-a zi 50% cu 50%, a 3-a zi 75% cu 25% iar din a 4-a 100% hrana aleasa de tine.

Ultima oara a fost editat de AnneMaries (2011-06-25 21:51:48)

Offline

 

#387 2011-06-25 22:14:26

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Eu imi mentin parerea: hrana schimbata treptat intr-o saptamana, mai ales ca vorbim de un puiut, daca e sensibil 4 zile poate fi prea rapid pentru el.
Si de ce sa evite Frontline? Mie mi se pare bun, nu am avut surprize cu el, eu tot schimb deparazitarea externa de teama sa nu se obisnuiasca purecii cu o anumita substanta si sa devina imuni. Nici baie nu trebuie sa ii faci puiului, mai bine il stergi putin cu un prosop umed si atat.

Offline

 

#388 2011-06-25 22:27:49

AnneMaries
Full member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 133

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Karina_ a scris:

Eu imi mentin parerea: hrana schimbata treptat intr-o saptamana, mai ales ca vorbim de un puiut, daca e sensibil 4 zile poate fi prea rapid pentru el.
Si de ce sa evite Frontline? Mie mi se pare bun, nu am avut surprize cu el, eu tot schimb deparazitarea externa de teama sa nu se obisnuiasca purecii cu o anumita substanta si sa devina imuni. Nici baie nu trebuie sa ii faci puiului, mai bine il stergi putin cu un prosop umed si atat.

Daca alternezi marcile e ok, n-ai probleme. Depinde si in ce tara e fabricat cel pe care il cumperi tu. Insa ca solutie pe termen lung, nu e tocmai cea potrivita, cel putin impotriva capuselor, ca puricii mai sunt cum mai sunt.

Offline

 

#389 2011-06-26 11:06:24

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Ca solutie pe termen lung impotriva parazitilor externi sunt ok zgarzile de la kiltix sau scalibor, desi eu nu ii tin cainelui o zgarda 6 luni cat scrie, ci vreo 4.

Offline

 

#390 2011-06-26 18:07:49

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Cainele si proastele obiceiuri

nu inteleg, deparazitarea externa nu se face la vet? de ce spuneti ca schimbati deparazitarea externa si sa evit Frontline?


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#391 2011-06-26 18:10:33

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cainele si proastele obiceiuri

black, poti face si acasa; iesi mai ieftin smile
eu n-am avut probleme cu frontline combo, desi la fel de bine si-a facut treaba si alta chestie luata de la cabinet intr-o seringa... nu stiu cum ii zice, am cerut lichid de deparazitare.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#392 2011-06-26 18:16:00

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Cainele si proastele obiceiuri

aaa.. big_smile si cum se face, ii dau cu solutia aia prin blana? si o las asa? cat?


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#393 2011-06-26 18:16:29

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Cainele si proastele obiceiuri

la frontline puricii au devenit imuni. este scump si ineficient. risti dupa 2 saptamani sa iti gasesti animalutul plin de purici.
ca deparazitare externa folosesc parakil, momentan este cel mai ok de pe piata din cate am inteles si este si muuuuuuuult mai ieftin ca frontline.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#394 2011-06-26 18:17:24

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cainele si proastele obiceiuri

pui o picatura (dozajul exact e pe ambalaj, sau intrebi farmacistul cand cumperi) pe ceafa, la baza parului (tre' sa-l smotocesti putin), o lasi acolo; nu il speli, nu-i faci nimic.
se pune la ceafa, pt ca e cam singurul loc unde nu poate ajunge, si atunci nu exista riscul sa inghita respectiva substanta.

parakil oi fi avut si eu nustiu in orice caz, a fost cam la jumate' pretul fata de frontline.

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2011-06-26 18:18:32)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#395 2011-06-26 18:19:45

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Cainele si proastele obiceiuri

eu credeam ca trebuie sa ii fac baie in solutia aia rotfl2
off, d-abia astept sa-l iau hjarta
ms fetele


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#396 2011-06-26 18:21:34

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Nu se face neaparat la veterinar, eu insa ma duc la veterinar si el ii face deparazitarea externa, nu-mi ia niciun ban in plus. Sunt mai multe firme care produc picaturi pentru deparazitare externa, tu alegi ce ti se pare tie mai bun, in functie de buget si in functie de caine, cu ce ii merge lui bine. Si la rocky a mers bine cu frontline, combo nu am folosit, am folosit clasicul spot on(parca asa se numeste), dar cum spuneam, eu le tot rotesc de teama sa nu devina parazitii imuni la o anumita substanta.

Offline

 

#397 2011-06-26 18:24:07

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Pai sunt si sampoane pentru pureci, dar mai bine ii pui picaturi, si dupa nu trebuie sa ii faci baie vreo 5 zile sa isi faca deparazitarea efectul. Si eu am auzit de parakil, e super ieftin, il voi incerca luna viitoare dupa care o sa ii pun o zgarda si scap mai multe luni fara griji.

Offline

 

#398 2011-06-26 18:37:08

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Cainele si proastele obiceiuri

la cate saptamani pot lua catelul? el are 1 sapt si jumatate acum si vroiam sa il iau peste o luna, dar femeia care mi-l da spune sa-l iau mai tarziu sad


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#399 2011-06-26 18:38:07

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Pe la 7-8 saptamani e bine sa il iei de la catea, pana atunci e prea mic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.