homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cainele si proastele obiceiuri-22


#400 2011-06-26 19:58:08

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

asa i-am dat si eu ,la 7-8 saptamani.pana atunci sug inca de la mama.


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 



#401 2011-06-26 23:05:28

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Cainele si proastele obiceiuri

sad


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#402 2011-06-26 23:30:30

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

coraline a scris:

la frontline puricii au devenit imuni. este scump si ineficient. risti dupa 2 saptamani sa iti gasesti animalutul plin de purici.
ca deparazitare externa folosesc parakil, momentan este cel mai ok de pe piata din cate am inteles si este si muuuuuuuult mai ieftin ca frontline.

O sa ma interesez si eu de solutia asta daca zici ca-i buna. Pe Daisy o dau de cand o am cu Frontile si n-am avut probleme. Bine, e drept, nici nu stau s-o caut de purici mm cu mm, dar foarte rar o vad scarpinandu-se, iar cu capusele n-am avut deloc probleme desi isi petrece destul de mult timp in iarba. Sper sa nu am nici de acum incolo. Eu vara ii dau la o luna, iarna cam la o luna si un pic.

Offline

 

#403 2011-06-27 08:48:45

AnneMaries
Full member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 133

Re: Cainele si proastele obiceiuri

blackberry a scris:

nu inteleg, deparazitarea externa nu se face la vet? de ce spuneti ca schimbati deparazitarea externa si sa evit Frontline?

Pe parcursul primaverii e recomandat sa alternezi ca sa nu se obisnuiasca organismul cu un anumit produs. Daca se obisnuieste cainele risca sa se aleaga cu capuse, care sunt mult mai periculoase decat puricii. Citeste prospectul de la Frontline si apoi prospectul unui alt produs gen Fiprex sau Advantix. Sunt diferente majore. Oricum, mai toata lumea se plange de Frontline. Daca mergi intr-un tarc de caini si intrebi, ai sa vezi ca toti stapanii de patrupede fug de Frontline. Chiar daca sunt unii medici veterinari care recomanda Frontline, o fac pentru ca respectivul cabinet are contract cu firma producatoare. Cele de la Bayer sunt mult mai bune, faci cum crezi. Oricum, capusele nu stau in tarcurile special amenajat pentru caini sau in locuri cu gunoaie...stau mai mult pe unde e curat.
Deparazitarea externa o poti face si la vet si acasa. Salvezi vreo 5-6 lei.

Offline

 

#404 2011-06-27 11:56:13

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Voua chiar vi s-au cerut bani in plus ca sa faca medicul deparazitarea? Eu pana acum mergeam la medicul la care il am pe rocky, mai intai are farmacie si dupa cabinetul, treceam prin farmacie luam pipeta, plateam si ma duceam la medic sa ii faca deparazitarea si nu imi lua niciun leu in plus. Nici la taiatul unghiei(are una care creste stramb si trebuie taiata ca in rest e caine de talie medie si nu are nevoie sa i se taie ghearele) nu mi s-a cerut niciodata bani. Dupa am mai fost la un medic veterinar si nici acela nu mi-a cerut bani in plus sa faca deparazitarea cainelui. Cred ca depinde si de medic, daca se uita numai la bani sunt convinsa ca e in stare sa te taxeze si pentru faptul ca stai pe scaun in sala de asteptare...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2011-06-27 12:24:08

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cainele si proastele obiceiuri

se cer bani pt "servicii";nu e o avere, dar mna, un banut economisit de aici, altul de dincolo, se aduna smile
la deparazitare externa e vreo 5 lei, iar la deparazitare interna pastila costa 5 lei, iar "administrarea" inca 2.5 lei; sunt unele chestii pe care prefer sa le faca doctorul, cum e asta din urma; decat sa ma chinui sa ii bag pastila aia pe gat si sa stea suparata pe mine cateva zile, mai bine se enerveaza pe doctor, iar eu vin si o consolez ca o stapana buna si iubitoare ce sunt.

restul chestiilor prefer sa le fac acasa smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#406 2011-06-27 12:25:47

AnneMaries
Full member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 133

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Karina_ a scris:

Voua chiar vi s-au cerut bani in plus ca sa faca medicul deparazitarea? Eu pana acum mergeam la medicul la care il am pe rocky, mai intai are farmacie si dupa cabinetul, treceam prin farmacie luam pipeta, plateam si ma duceam la medic sa ii faca deparazitarea si nu imi lua niciun leu in plus. Nici la taiatul unghiei(are una care creste stramb si trebuie taiata ca in rest e caine de talie medie si nu are nevoie sa i se taie ghearele) nu mi s-a cerut niciodata bani. Dupa am mai fost la un medic veterinar si nici acela nu mi-a cerut bani in plus sa faca deparazitarea cainelui. Cred ca depinde si de medic, daca se uita numai la bani sunt convinsa ca e in stare sa te taxeze si pentru faptul ca stai pe scaun in sala de asteptare...

Ma refeream la faptul ca, in general, produsele care se gasesc la cabinetele veterinare sunt mai scumpe decat cele care se gasesc in petshopuri. Eu pentru taiatul unghiilor plateam 6 lei. Mi se pare normal sa platesc din moment ce doctorul ala presteaza un serviciu. Doi la mana, nu are legatura taiatul ghearelor cu talia cainelui. Unghiile se taie si la bichoni. Poate n-are nevoie sa ii taie ghearele ca se tocesc pe asfalt, parchet.

Offline

 

#407 2011-06-27 13:00:05

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Cainele si proastele obiceiuri

AnneMaries a scris:

Karina_ a scris:

Voua chiar vi s-au cerut bani in plus ca sa faca medicul deparazitarea? Eu pana acum mergeam la medicul la care il am pe rocky, mai intai are farmacie si dupa cabinetul, treceam prin farmacie luam pipeta, plateam si ma duceam la medic sa ii faca deparazitarea si nu imi lua niciun leu in plus. Nici la taiatul unghiei(are una care creste stramb si trebuie taiata ca in rest e caine de talie medie si nu are nevoie sa i se taie ghearele) nu mi s-a cerut niciodata bani. Dupa am mai fost la un medic veterinar si nici acela nu mi-a cerut bani in plus sa faca deparazitarea cainelui. Cred ca depinde si de medic, daca se uita numai la bani sunt convinsa ca e in stare sa te taxeze si pentru faptul ca stai pe scaun in sala de asteptare...

Ma refeream la faptul ca, in general, produsele care se gasesc la cabinetele veterinare sunt mai scumpe decat cele care se gasesc in petshopuri. Eu pentru taiatul unghiilor plateam 6 lei. Mi se pare normal sa platesc din moment ce doctorul ala presteaza un serviciu. Doi la mana, nu are legatura taiatul ghearelor cu talia cainelui. Unghiile se taie si la bichoni. Poate n-are nevoie sa ii taie ghearele ca se tocesc pe asfalt, parchet.

Eu nu dau niciun ban pentru ca e doar o unghie. Nu are legatura neaparat cu talia dar in general, am observat ca un caine de talie medie sau mare face mai multa miscare decat unul de talie mica pe care il plimba stapanul numai in fata blocului, si facand miscare isi toceste ghearele deci nu mai trebuie sa ne ocupam noi de "manichiura" cainelui.

Offline

 

#408 2011-08-21 17:18:35

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

ok nu e vorba despre vreun obicei prost insa e topicul cel complex
am un ciobanesc carpatin in varsta de 8 ani. Problema e ca niste ani nu a fost scoasa la plimbare deloc, a avut loca sa se miste in tarcul ei insa cred ca nu a fost de ajuns. Acum are picioarele din spate foarte subtiri in sensul ca muschii sunt atrofiati si cateodata cand alearga par ca nu rezista greutatii ei (are vreo 70 de kilograme). Intrebarea e: ce pot face in legatura cu aceasta problema? Suplimentele de calciu sau vitaminele ajuta (o sa intreb si un veterinar desigur dar as dori si ceva experiente personale)? Daca o scot la plimbare e posibil sa isi revina muschii? Imi e mila de ea ca e un caine bland cu multa energie insa vad ca oboseste destul de repede si as vrea sa fac ceva ptr ea


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#409 2011-08-21 17:21:41

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Cainele si proastele obiceiuri

emilya lupoaica prietenului meu e asa sad saraca e plimbata doar 5 minute cat isi face nevoie si atat, i s-au atrofiat muschii, nu mai poate urca scarile, oboseste usor, abia  se tarsaie. nu stiu sa iti spun ce e de facut sad insa cred ca si miscarea face bine, incet incet si cate putin, sa isi refaca puterile.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#410 2011-08-21 17:28:04

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

acum o las libera insa nu merge foarte mult se plimba putin cand ii dau drumul apoi se tranteste undeva la umbra. Daca o iau la plimbare merge fara oprire, nu se aseaza jos. Insa ma ingrijoreaza faptul ca are picioarele foarte subtiri

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/1349_dscn1866.jpg


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#411 2011-08-21 17:34:51

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Cainele si proastele obiceiuri

ce dulcica e hjarta pai asa e si asta, daca stai locului, se aseaza, daca nu, se misca. imi [arerau ca nu iti pot da sfaturi sad insa sigur cu putina miscare, proteina si grija o sa isi revina.
la oameni stiu, mai ales la cei care au fost in coma, cand li se atrofiaza muschii fac fizioterapie dar isi revin. sigur si la catei se poate


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#412 2011-08-21 17:38:02

AnneMaries
Full member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 133

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Emilya, ai fost la un medic? S-ar putea sa fie displazie, apare la cainii de talie mare si nu se poate vindeca decat prin operatie sau pastile (in cazul cainilor care au sub 18 luni)..oricum mergi la doctor...operatia e foarte scumpa dar macar ii da niste calmante..

Offline

 

#413 2011-08-21 17:41:33

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

nu nu am fost la medic pentru ca practic nu pare nimic in neregula cu ea, mananca bine, e vioaie, se joaca chiar daca nu mai e chiar pui .. eu atata vreau sa o ajut sa mai puna ceva muschi pe picioarele din spate


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#414 2011-08-21 18:10:03

AnneMaries
Full member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 133

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Din pacate cainii cu displazie nedetectata la timp prin radiografie se obisnuiesc cu durerea si deci, nu se manifesta intr-un fel sau altul. La chestia cu muschii, nu prea ai cum sa o ajuti. Trebuie sa ai doar grija sa nu se ingrase si sa mergi la un doctor care o va trece pe un tratament cu calmante si dupa analize, calciu daca mai este nevoie. Si cu miscarea trebuie avuta foarte mare grija pentru ca prea multa miscare (mers foarte mult, alergat) poate inrautati situatia.

Offline

 

#415 2011-08-21 18:17:56

d_e_e_a
Hero member
Inregistrat: 2010-01-15
Mesaje: 2671

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Nici in cazul meu nu e vorba de un obicei prost, dar voi posta aici... Am un catel de talie medie in varsta de 7 ani, caruia de o saptamana ii curge din ochisorul drept o secretie incolora, tine urechiusa dreapta mai jos decat cealalta, iar atunci cand se scutura isi cam pierde echilibrul...Aveti idee ce poate fi? Mentionez ca i-am facut baie acum 5-6 saptamani, dar am avut grija sa nu ii intre apa in urechiuse.


Alege un ideal cat mai inalt si nu te opri dupa ce l-ai realizat!

Offline

 

#416 2011-08-21 18:18:53

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

am citit despre displazia de sold pare a avea toate simptomele sper sincer sa nu fie vorba de asa ceva o sa merg cu ea la un veterinar oricum


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#417 2011-08-21 18:20:23

AnneMaries
Full member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 133

Re: Cainele si proastele obiceiuri

d_e_e_a a scris:

Nici in cazul meu nu e vorba de un obicei prost, dar voi posta aici... Am un catel de talie medie in varsta de 7 ani, caruia de o saptamana ii curge din ochisorul drept o secretie incolora, tine urechiusa dreapta mai jos decat cealalta, iar atunci cand se scutura isi cam pierde echilibrul...Aveti idee ce poate fi? Mentionez ca i-am facut baie acum 5-6 saptamani, dar am avut grija sa nu ii intre apa in urechiuse.

poate ameteste, mititelul...de ce nu mergi cu el la veterinar? Daca ameteste poate fi si un hematom...Nu il mai lasa asa...

Emilya a scris:

am citit despre displazia de sold pare a avea toate simptomele sper sincer sa nu fie vorba de asa ceva o sa merg cu ea la un veterinar oricum

Cel mai bine asa ar fi, ciobanestii sunt predispusi, din pacate. Dar exista tratament care chiar daca nu va imbunatati situatia, ii va calma durerile.

Ultima oara a fost editat de AnneMaries (2011-08-21 18:22:16)

Offline

 

#418 2011-08-26 21:37:40

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

revin aici cu o problema legata de acelasi caine. De cateva zile/o saptamana nu vrea sa manance, pur si simplu refuza hrana uscata, I-am dat hrama umeda a lins castronul, daca ii dau ceva mancare gatita la fel infuleca pe nerasuflate, de hrana uscata nu vrea sa se atinga bang ce sa ii fac? sa incep sa ii fac mancare gatita? Ii dau un complex de vitamine dat de veterinar m-am gandit poate poate i-or da pofta de mancare, nici vorba de asa ceva. Tipul de hrana la fel m-am saturat sa il tot schimb, i-am luat incepand de la pedigree si terminand cu royal, nici nu se uita in schimb daca ii dau din mancarea noastra as fi in stare sa manance si castronul cu totul
Am uitat sa specific doua amanunte: urmeaza sa intre in calduri (acum e in perioada de sangerare) si de vreo saptamana i-am schimbat locul, nu o mai tin in padoc ci libera, credeti ca ar putea fi un motiv?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.