homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cainele si proastele obiceiuri-6


#96 2009-11-12 18:01:14

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: Cainele si proastele obiceiuri

si cutu meu are 2 luni si putin insa s-a invatat sa faca in balcon, in locul pentru el... caci mai face si pe langa, nu-i mare problema important e ca nu face in casa...adevarul e ca l-a altoit un pic mama si s-a educat....
si al meu se strica la burtica de la mancare gatita sau orez si nu inteleg de ce, insa am observat ca daca mananca mancarea lui speciala de catei nu are nici o problema...
a mea mananca bobite... luni i-am luat un kg si nu mai am decat vreo 400 de grame... deci mananca
incearca sa-i pui bobite in apa poate ca sunt prea tari sau cumpara-i mancare pentru juniori, sau incearca conserve pentru inceput..

Offline

 



#97 2009-11-12 22:04:21

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Aveti grija de unde si ce fel de mancare cumparati pentru ei, sper ca e premium.

Monique, nu stiu ce sa-ti spun despre calciu. E la recomandarea vetului? Ca eu stiam ca nu e bine sa le dai medicamente, vitamine, calciu etc dupa ureche. Daca tot mai are probleme cu burtica... intreaba veterinarul, poate e de la mancare, dar nu vad de ce orezul sa ii cauzeze probleme daca e facut cum trebuie...

Offline

 

#98 2009-11-13 07:32:06

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Cainele si proastele obiceiuri

dupa cum am scris si la poze+offtopic, am si eu un cutz drag acum big_smile Il ador si mi-e tare drag, dar am si eu aceeasi problema cu el: face pipi & comp tot pe unde-i doreste inima, nu pe scutecelele "speciale" de la maga de animale... si-l scot si de cateva ori afara, dar degeaba. Face pipi afara, dar caca doar in casa:D.

Am inteles ca ar fi niste perinite cu hormoni or smth.. si daca o pui acolo unde vrei sa faca, face. Eu vreau sa-i cumpar lui Odin asa ceva, a mai incercat careva?


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

#99 2009-11-13 09:21:55

moniquee1
New member
Inregistrat: 2009-11-12
Mesaje: 15

Re: Cainele si proastele obiceiuri

nu vrea sa faca pe scutecel ...l-am dus acolo si stau langa el sa-si faca nevoile acolo dar nimic; cat stau cu el nu face nimic se culca pe scutecel si apoi pleaca si face unde vrea...si nu-l pot duce nici afara decat peste o luna.Aseara am spalat toata casa cu otet...nu l-a deranjat deloc; tot unde a vrut el a facut. bang

Offline

 

#100 2009-11-13 13:07:44

moniquee1
New member
Inregistrat: 2009-11-12
Mesaje: 15

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Eu ii dau catelului meu Royal Canin - Maxi Junior si in orez ii pun  pipote si inimi de pui sau conserva gran bonta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2009-11-13 13:46:57

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: Cainele si proastele obiceiuri

monique cand il vezi ca face unde vrea el iei un ziar il faci sul si ii dai cu el la fund.Fosnetul ala o sa-l deranjeze
si il certi ii arati ce a facut,nu il lasi sa plece
o data de 2 ori si cand va face pe scutec il lauzi si apoi va intelege
am folosit si eu spray ,e ok.Merita folosit dar nu la toti cateii dau rezultat.Al meu macar nu a ros fire

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2009-11-13 13:48:54)

Offline

 

#102 2009-11-13 16:02:22

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: Cainele si proastele obiceiuri

a mea inseamna ca e destepta tare! big_smile
face afara cand il duc insa momentan e la primul vaccin si mai are de stat o sapt in casa... spre nefericirea ei caci plange tare cand o apuca dorul de alergat pe afara...

Offline

 

#103 2009-11-13 22:02:03

negriiluciana
Full member
De la: bucuesti
Inregistrat: 2009-05-09
Mesaje: 145

Re: Cainele si proastele obiceiuri

moniquee1 a scris:

si mai am o problema...pe scutecel catelul meu nu face nici pis nici kaky...si mai ales nu mananca bobite in schimb orezul ii place mult ce sa fac?Si s-a si stricat la burtica...nu are decat 2 luni si nu-l am decat de o sapt.

eu catelusei mele ii dadeam numai mancare gatita...orez..ficatei...pui...nu e bine...medicul veteronar..mi-a zis sa o trec numai si numai pe boabe...findca cu timpul face nu stiu ce boli...asa ca nu ii mai da orez..pune-i bobite intrun castronel..si lasa-l sa rabde de foame...ca nu o sa stea nemancat si o sa manance...

Offline

 

#104 2009-11-13 22:21:29

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

moniquee, inainte cu o jumatate de ora de masa pune-i bobitele in apa calduta la inmuiat, cand sunt moi paseaza-le si da-i asa ( trebuie sa arate cam ca o crema ).
e logic sa refuze boabele si sa prefere orezul...e mult mai usor de mancat!


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#105 2009-11-13 22:42:47

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

negriiluciana a scris:

eu catelusei mele ii dadeam numai mancare gatita...orez..ficatei...pui...nu e bine...medicul veteronar..mi-a zis sa o trec numai si numai pe boabe...findca cu timpul face nu stiu ce boli...asa ca nu ii mai da orez..pune-i bobite intrun castronel..si lasa-l sa rabde de foame...ca nu o sa stea nemancat si o sa manance...

Ce fel de boli?

Apropo de mancare: eu stiu ca trebuie sa aiba mese fixe si doar atunci sa i se dea mancare, nu sa i se lase bolul cu mancare la dispozitie. Daca nu mananca la o masa, i-l lasi 10 minute, il iei si i-l dai la masa urmatoare.
Lucia, am I wrong?

Offline

 

#106 2009-11-13 23:14:55

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

you're right, Lady!

daca ii lasi castronul acolo se va invata sa manance cand vrea  sad  un pui de varsta asta trebuie sa aibe cam 4 mese pe zi si asta in intervalul 7 dimineata maxim 9 seara


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#107 2009-11-14 20:37:13

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: Cainele si proastele obiceiuri

eu ii pun mancarea in fata si o las acolo...
nu mananca tot ce-i pun din prima astfel ca atunci cand ii mai este foame se duce si mai mananca putin... cate o boaba, doua...
nu vad o prblema atat timp cat nu mananca tot deodata si mananca mai des si mai putin...

Offline

 

#108 2009-11-14 21:03:26

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

este o problema si este legata de digestie si de metabolism ( nu mai bagam si chestiile de educatie ). cainele trebuie sa aiba un program de masa fix, se incepe cu mai multe mese pe zi si se ajunge la una-doua mese pe zi, la aceleasi ore mereu. altfel ficatul si pancreasul lui vor fi mereu "in actiune" si risti ca mai tarziu sa te trezesti cu probleme de sanatate


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#109 2009-11-15 18:02:41

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: Cainele si proastele obiceiuri

fetelor... de ce sughita cateii?? au vreo problema? vreo alergie ceva?? sau e normal atat timp cat sunt mici??

Offline

 

#110 2009-11-15 18:40:16

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

sughitul pana pe la 6 lui e ceva normal smile  se mai intampla si mai tarziu dar mult mai rar


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#111 2009-11-15 19:15:08

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Lucia, care-i faza aia cu bolile si mancarea gatita? Ca vad ca Luciana nu mai apare sa imi explice si mie... mai e si altceva in afara de clasica problema ca in cazul mancarii gatite in casa ii dozezi tu alimentele si poate nu o faci bine?

Offline

 

#112 2009-11-15 19:17:24

BratzG
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 1222

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Smochina mea(catelusa) mananca efectiv ce mancam noi,doar mancare gatita(plus dulciuri-mai rar,fructe,legume fierte) si de 5 ani nu are nimic .Sanatoasa si frumoasa hjarta


eu,tu si restul lumii...

Offline

 

#113 2009-11-15 19:20:09

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Bratz, FARA dulciuri!!! Sunt innebuniti dupa dulciuri, dar nu asimileaza cum trebuie zaharul si pot sa o dea intr-un diabet de toata frumusetea!! A mea ar manca ciocolata in locul carnii daca ar putea... dar dupa ce mi-a murit motanul in brate cu o glicemie de peste 9 ori mai mare decat ar trebui sa o aiba, am jurat ca D nu va mai pune botul de ciocolata, prajitura etc cat o trai ea!

Offline

 

#114 2009-11-15 19:22:04

BratzG
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 1222

Re: Cainele si proastele obiceiuri

stiu stiu,dar ii dau f rar.cand o vad cum ii curg balele si face lac mi se rupe sufletu:)))


eu,tu si restul lumii...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.