homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebare pentru Doctoressa -condiloame-9


#153 2009-06-18 20:15:06

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

PrityGirl a scris:

bbz a scris:

buna seara

va scriu pentru ca sunt disperata
in urma cu cateva saptamani mi au aparut condiloame atat in exterior cat si in interiorul vaginului.
am fos la medicul ginecolog si mi a prescis medicatia (ovule, pastile, prafuri) insa pana acum niciun rezultat. nu as vrea sa ajung la cauterizare si va rog din suflet sa imi spuneti daca stiti creme  ovule sau ceva care sa le nimiceasca pe cele din interior...bine..pe toate la urma urmei.

si inca o intrebare. spalaturile vaginale zilnice in cazul unor veruci pe interior sunt contraindicate? pentru ca ma simt deja uscata inauntru si nu vreau sa imi fac mai mult rau decat e deja

va rog mult ajutati ma

in primul rand nu dispera...este ff important sa incepi sa iei cva pt imunitate..eu am fol tinctura d propolis cu o lingura d miere..este excelenta.pt condiloamele din exterior fol condiline...ai rabdare..insa pt cele din interior nush sati zic..eu nam avut in interior.nu face spalaturi vaginale..pt k poti rani condiloamele..si nu e indicat..ai grija cum te stergi pt k le poti raspandi...stergete prin tamponare cu servetele kre sa absoarba....multa bafta!!dak te mai pot ajuta cu alte sfaturi..cu multa placere!!!!

cum ai depistat condiloamele din interior? s-au vazut la control?

Offline

 



#154 2009-06-18 20:16:24

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

celia801 a scris:

Draga Doctoressa, am si eu o intrebare la care sper sa primesc un raspuns cat mai urgent.
Am avut dureri de rinichi asa ca am luat ceva antibiotice, cand am vazut ca durerile nu ma lasau mi-am facut un test de urina si un test adis care au iesit perfecte. In toata aceasta perioada mi-a aparut si o secretie alba - galbuie groasa, nu am niciun fel de usturimi sau dureri.
Din cauza acestei secretii am fost la ginecolog si mi-a facut un examen care a iesit cam asa: frecvente celule epiteliale pavimentoase  superficiale si intermediar iyolate si grupate, numeroase polimorfonucleare, rare celule parabayale binucleate iyolate i grupate, foarte rare hematii, frecventa flora microbiana cocobacilara,preyente filamente de fibrina. Trichomonas vaginalis - preyent, candidaa albicans - rari spori - in mare dupa ce am mai citit pe net am inteles ca am microbul trichomonas dar sunt un pic speriata pt ca nu inteleg cum am putut sa+l capat avand in vedere ca fa sex protejat.
Nu am mai avut nicidata probleme de acest fel, va rog sa ma ajutati cu un sfat sunt un pic speriata.
Va multumesc

din cate stiu eu puteai sa il iei si din piscina , dar nu trebuie sa fi speriata , nu e ceva grav, e adevarat ca trebuie sa se trateze si partenerul , dar o sa scapi
kram

Offline

 

#155 2009-06-20 17:40:16

danyelita
New member
Inregistrat: 2009-04-10
Mesaje: 29

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Doamna doctor va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.........am intrerupt antic anul trecut in septembrie (luam Novinette) pt ca vroiam bebe.Stiam de la medicul meu ginecolog ca trebuie sa fac pauza 6 luni dupa anti ca sa fie totul in regula pt bebe.Anul acesta in martie am inceput sa acuz dureri de ovare si am fost la consult mi-a descoperit ovare micropolichistice si mi-a dat sa iau anti Yasmine (fara a  se efectua analizele  hormonale)si flamexin.........totul a fost ok , au inceput sa treaca durerile....dar la inceputul lunii mai am facut o anexita foarte urata cu dureri puternice ,am urmat un tratament cu cefotaxim+polidin+ketonal.,.totul a fost ok...pe finalul lunii mai au incetat durerile.Am fost la medic , a zis ca nu mai am chisturi si ca totul e in regula cu mine.ma si simteam bine sincer .  in 29 mai a.c trebuia sa incep o folie noua de anti si medicul a zis ca nu mai trebuie sa le iau fiindca sunt ok.......dar din data de 10 iuni am inceput sa acuz iar dureri si de data asta insuportabile ca un junghi in burta, la ovare (am avut multa grija de mine adik sa nu racesc) si de data aceasta mi-a zis un diagnostic destul de dureros pt mine :anexita chistica cu un chist pe ovarul stang de 5 cm ,iar ovarul drept e micropolichistic si mi-a dat sa iau Zanocin,Vitamina A, Vitamina E, Maldite de Zmeur, Klion-D ovule + anti Karyssa din prima zi de  ciclu (de la Yasmin ma dor tare sanii si m-am ingrasat).si a zis ca daca intr-o luna nu trece , trebuie sa ma operez laparoscopic(cum e aia?).Daca vreau sa fac copil trebuie sa fac pauza o luna dupa anti si dupa aia sa incerc......Acum urmeaza intrebarile mele:cum sa fac pauza o luna daca mie in 2 sapt imi apare asa un chist pe ovar???!ce ar trebui sa fac sa dispara cu totul chisturile si sa nu mai iau anti ca nu le mai vreau?? e oare adevarat ca aceste chisturi apar din cauza ca am obisnuit de la varsta de 20 ani organismul cu anti si ca atunci cand le intrerup organismul cere acesti hormoni si fiindca nu ii dau se formeaza chisturile???sau chisturile se formeaza din cauza unei infectii??mentionez ca nu am avut chlamidia ,mi-am facut analizele de sange.si sa nu uit acum in 22 iunie trebuie sa vina menstruatia -e posibil sa nu vina din cauza chistului???am o prietena care s-a operat de asa un chist la 27 ani , nu a mai putut avea copii si acum are 40 ani si a fost depistata de cancer de col st I.Mi-e frica ca nu voi putea avea si eu copil .Am multe intrebari fara raspuns , pt ca sincer va spun fara suparare unii medici nu au timp pt femeile cu probleme ci doar pt cele gravide deja.Va rog din suflet sa imi raspundeti ce ar trebuie sa fac.Sunt atat de ingrijorata........si imi cer scuze ca v-am insirat toata povestea mea dar am vrut sa se stie exact care e problema. In speranta ca imi veti raspunde va multumesc anticipat.O zi buna

Offline

 

#156 2009-06-20 21:46:15

danyelita
New member
Inregistrat: 2009-04-10
Mesaje: 29

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

vai imi cer scuze, acum am vazut ca am scris in alta parte problema mea........va rog totusi daca sunteti amabila sa imi raspundeti.....multumesc

Offline

 

#157 2009-06-20 22:02:10

ani88
Full member
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 873

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

danyelita a scris:

Doamna doctor va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.........am intrerupt antic anul trecut in septembrie (luam Novinette) pt ca vroiam bebe.Stiam de la medicul meu ginecolog ca trebuie sa fac pauza 6 luni dupa anti ca sa fie totul in regula pt bebe.

O cunostinta a ramas  imediat dupa ce a incetat sa ia anticonceptionale si a facut un bebe sanatos. Sau cel putin asa sustine ea( barbasu actually wink )- ca a ramas imediat dupa ce a incetat sa ia anticonceptionale. Si nu e tipul care sa nu dea pe la ginecolog mult timp din lipsa de bani sau timp, are o situatie materiala foarte buna.

Ultima oara a fost editat de ani88 (2009-06-20 22:03:01)


I love you. Remember. They cannot take it

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2009-06-21 00:16:58

danyelita
New member
Inregistrat: 2009-04-10
Mesaje: 29

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

pentru mine era acest raspuns????ca nu are legatura cu problema mea

Offline

 

#159 2009-06-21 10:33:34

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

danyelita a scris:

pentru mine era acest raspuns????ca nu are legatura cu problema mea

Si care era intrebarea?

Nu este necesara pauza intre anticonceptionale si conceperea unui copil. O data intrerupte anticonceptionalele ele se elimina din organism. Daca ar fi fost altfel ... de ce crezi ca ar fi nevoie de protectie suplimentaracand uiti o pastila?


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#160 2009-06-21 15:10:10

ani88
Full member
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 873

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

@danyelita...ei.. era doar o prezentare a unei realitati- asa cum sustine cunostinta respectiva- nu stiu 100 % daca poti sa te apuci de facut bebei imediat dupa ce lasi anticonceptionalele wink ca nu-s vreo autoritate in domeniu.  Multa santate si sa ne mai zici ce a mai zis dr. tau wink
Votat Simona wink


I love you. Remember. They cannot take it

Offline

 

#161 2009-06-21 15:26:47

ariana25
Membru
Inregistrat: 2009-06-21
Mesaje: 1

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Buna ziua! In vara anului 2008 mi au aparut niste condiloame pe buzele superioare (li se mai zice si creasta de cocos)  , am fost la consultatie la dermatologie si mia dat o solutie cendilyne ptr a le arde si o crema fucidin dupa cateva luni de tratament mi au disparut dar a mai ramas una care s a transformat intr un fel de neg tare, nu mia dat nici un antibiotic interior numai acestea, dupa un an , chiar de 2 luni a inceput sa ma manance tot la fel ca si cand au inceput anul trecut si mi am luat din nou cendilyne si fucidin , ce sa fac in continuare, nu ar trebui un tratament si pe interior un antibiotic? Inca o intrebare  , urmez de 2 ani un tratament cu un antipsihotic denumit seroquel  100 mg si dr mea de familie mia zis ca pot lua anticonceptinale fara sa ma afecteze sacderea anticonceptionalelor novinette , mie frica sa nu ramna insarcinata daca le combin seroquel si novinette, dar mia mai propus sa schimb novinette cu un alt aniconceptional cu un numar mai ridicat de hormoni ptr a nu creste riscul de a ramne insarcinata,  eu am mai luat novinette in  anii trecuti si chiar m am simtit bine, ma refer la riscul de a ma ingrasa, din contra am slabit cu el, acu nu stiu ce sa i au ca daca cresc doza de hormoni cu un alt anticonceptional sa nu ma ingras  am 87 de kg la 1.68 m . Va rog sa mi spuneti parerea dvs si ce trebuie sa fac? Multumesc.

Offline

 

#162 2009-06-25 13:20:33

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

pai si la demato ce a zis de neg-ul acela ?

Offline

 

#163 2009-06-25 15:05:12

gabi_justme
New member
Inregistrat: 2009-02-19
Mesaje: 22

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Buna la toatel! Am o nelamurire... a mai folosit cineva Condyline-ul pentru un timp indelungat? De exemplu eu am negi de vreo 3 luni,altii au mai trecut,altii nu, si de cand mi-au aparut folosesc in fiecare zi de 2 ori pe zi.Poate afecta chestia asta cu ceva in vindecarea negilor? Adica daca folosesc tot timpul solutia fara pauza aia de 3 zile sau mai multe? Va pup si astept raspuns cu nerabdare!!

Offline

 

#164 2009-06-25 19:34:27

Anca M D
New member
Inregistrat: 2008-12-15
Mesaje: 15

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Buna . Am fost zilele acestea la medic .. si am fost diagnosticata cu EXOCERVICITA grater( (rani pe colul uterin), voi urma un tratament 5 zile dupa care imi va cauteriza rana. intrebarea mea este legata de perioada de dupa cauterizare ... cat timp nu voi avea voie sa am contact sexual ..? Am considerat ca este mai bine sa cer si alte pareri inafara de cea a medicului .. pe care nu am cerut-o inca ..Va intreb asta , ptr ca cineva mi-a spus ... ca nu am voie .. 6 luni .sad vA multumesc muuult de tot . si daca ma puteti consilia .. va sunt profund recunoscatoare. Anca

Offline

 

#165 2009-06-26 09:42:24

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Intervalul de timp in care nu ai voie sa intretii raport sexual depinde de organismul tau. Ma refer aici la cat de repede se vindeca locul. Numai medicul iti va spune.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#166 2009-07-01 22:32:02

bbz
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 8

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

PrtityGirl multumesc din suflet! puss
Am folosit condyline pt cele din exterior...in interior incepusem sa fac spalaturi...am folosit timp de vreo saptamana ceai concentrat de rostopasca. Mi a fost putin frica dar nu am facut rani sau cine stie ce. Nu mi au trecut condiloamele interioare in totalitate cu ceaiul, dar s au ameliorat si am inceput sa folosesc clotrimazol ovule si unguent chiar si in interior, in fiecare seara dupa baie. Am scapat de ele in totalitate in mai putin de o luna si am inceput sa iau vitamine si echinaceea. Iti multumesc inca o data si sper sa avem ocazia sa discutam si cu alte ocazii, mai...sanatoase sa spunem lol
te pup si multa sanatate

Offline

 

#167 2009-09-29 14:50:17

hope28
Membru
Inregistrat: 2009-09-18
Mesaje: 4

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

ai reusit sa iti rezolvi problemele?

Offline

 

#168 2010-07-12 17:38:25

alice_25
Membru
Inregistrat: 2010-07-12
Mesaje: 1

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Buna tuturor!

Am si eu o problema: Am fost acum o saptamana la medicul ginecolog pt o infectie. Mi-a dat ovule, metronidazol, amoxicilina si mi-a zis sa fac spalaturi cu musetel.

Am si niste bubite si dupa ce am citit pe net e clar ca sunt sunt condiloame. Problema e ca medicul nu mi-a zis nimic de ele si nu mi-au disparut, desi am o saptamana de tratament.

Acuma nu stiu ce sa fac: sa iau condyline sau nu...chiar daca el nu mi-a dat asa ceva?  Mai am de asteptat o saptamana pana cand merg din nou la el pt rezultatul analizei la secretie. Dar as vrea sa scap de ele pt ca imi creeaza discomfort. Ceva sugestii?
Multumesc anticipat.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.