homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebare pentru Doctoressa -condiloame-7


#115 2009-03-11 13:38:06

valentin_bad
New member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 25

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

mai dar vaccinul este bun doar pentru femei ca vad ca zice in special de prevenirea cancerului de col uterin
dar nu vad ca ar spune ceva de lupta impotriva virusului hpv.
stie cineva ce test as putea sa imi fac si eu pentru a vedea gradul virusului in organismul meu????
si se poate face testul si la un cabinet medical generalist sau numai la urolog?

Offline

 



#116 2009-03-11 15:12:52

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

valentin_bad a scris:

mai dar vaccinul este bun doar pentru femei ca vad ca zice in special de prevenirea cancerului de col uterin
dar nu vad ca ar spune ceva de lupta impotriva virusului hpv.
stie cineva ce test as putea sa imi fac si eu pentru a vedea gradul virusului in organismul meu????
si se poate face testul si la un cabinet medical generalist sau numai la urolog?

vaccinul pentru femei e pt doua tulpini high risk si pt doua low risk(care dau condiloame)
din cate stiu exista pt barbati ceva teste din sange. intereseaza-te la medicul de familie sau la un laborator

Offline

 

#117 2009-03-11 22:01:35

gabi_justme
New member
Inregistrat: 2009-02-19
Mesaje: 22

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Am o intrebare pt cine stie sa-mi raspunda...Am inceput sa-mi tratez condiloamele lunea trecuta,timp de 3 zile.Am vrut sa continui dupa 5 zile de pauza,dar nu am mai avut ce..nu mai era urma de crescaturi,in schimb dl solutie mi-am ars usor si mici portiuni de piele sanatoasa,si mi s-a inrosit putin si aveam un loc unde era un neg mai maricel si cred ca  l-am "tratat prea mult si bine"  big_smile  pt.ca  in locul lui era o urma mult mai rosie si ma ustura cand am vrut sa vad daca mai este ceva sau nu. Voi a-ti folosit vreo crema sau pudra ptr iritatii cauzate de solutia Condyline? Trebuie sa opresc cura asta cu Condyline,nu? Ast raspunsuri  tongue

Offline

 

#118 2009-03-11 22:15:00

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

da vad ca-i mare problema la cei care trec negii repede.ce se face in cazul asta?

Offline

 

#119 2009-03-12 07:19:20

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

valentin,parca u ziceai ca prietena ta a ars condiloamele cu laser.imi poti spune si mie cat a costato te rog?u faci tratament pt imunitate, pe langa faptul ca le dai cu solutie?insa numi dau seama dc continua sa reapara.cumva nu respecti indicatiile medicului de a te abtine d la cva?cel mai bn ar fi sa te duci la medic,cva nu e in regula.


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2009-03-12 07:21:05

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Vivi88 a scris:

in urma colposcopiei se vede dak ai condiloame??...

vivi, apropo de condiloame,de ex eu am fost la control si mia zis decat ca am negi exteriori, si sa uitat si inauntru si a zis ca nu am.nu cred ca este neaparat, ca daca ai in exterior sa ai si in interior.bafta!!!


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 

#121 2009-03-12 07:23:06

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

gabi_justme a scris:

Am o intrebare pt cine stie sa-mi raspunda...Am inceput sa-mi tratez condiloamele lunea trecuta,timp de 3 zile.Am vrut sa continui dupa 5 zile de pauza,dar nu am mai avut ce..nu mai era urma de crescaturi,in schimb dl solutie mi-am ars usor si mici portiuni de piele sanatoasa,si mi s-a inrosit putin si aveam un loc unde era un neg mai maricel si cred ca  l-am "tratat prea mult si bine"  big_smile  pt.ca  in locul lui era o urma mult mai rosie si ma ustura cand am vrut sa vad daca mai este ceva sau nu. Voi a-ti folosit vreo crema sau pudra ptr iritatii cauzate de solutia Condyline? Trebuie sa opresc cura asta cu Condyline,nu? Ast raspunsuri  tongue

gabi, eu team avertizat sa nu dai prea mult, tocmai ca sa eviti problema asta.cunosc pers care au facut asa, si sau dus inapoi la un dermatolog si lea dat o crema ca sa treaca arsura si inflamatia pielii.si opreste cura cu condiline si dute imediat la doctor.


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 

#122 2009-03-12 16:14:49

gabi_justme
New member
Inregistrat: 2009-02-19
Mesaje: 22

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

lol  Roseata aia nu a tinut decat vreo 2 zile, la fel si usturimea.Acum nu mai am nici o problema de acest gen.Nu mai am negi,si de asta am cerut o parere...am oprit cura cu condyline de cateva zile.Referitor la alergia de cate iti ziceam acum cateva zile..am fost la dermato si a zis ca e dl medicamente,si sa opresc orice tratament medicamentos.Doctorita a zis ca e posibil dl pastilele pt imunitate..fapt pt. care o sa merg de acum inainte numai pe naturist. Iti multumesc PrityGirl pt tote sfaturile care mi le-ai dat pana acum  puss  si sper ca nu o sa mai fiu nevoita sa mai postez mesaje despre condiloame chicot   Sa nu mai zic de nesimtirea unora si ignoranta de care au dat dovada,nu e altceva decat lipsa de respect si de bun simt.Sper ca cei/cea pers. sa nu mai posteze doar de dragul de a isi spune o parere care nu ajuta cu nimic.

Offline

 

#123 2009-03-12 16:24:09

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

chiar daca parerea unora nu te ajuta cu nimic asta nu inseamna ca nu au dreptul sa si-o spuna...nu uita, in orice lucru neinteresant pt tine in momentul respectiv exista ceva ce poate mai tarziu te va ajuta wink

Offline

 

#124 2009-03-12 16:30:55

gabi_justme
New member
Inregistrat: 2009-02-19
Mesaje: 22

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Nu vreau sa par a incepe o discutie inutila.Am exagerat cand am spus "parere"..era bine daca ar fi fost una

Offline

 

#125 2009-03-12 16:55:42

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

stai linistita.doar ca eu sunt de parere ca din orice putem extrage ceva bun/placut

Offline

 

#126 2009-03-12 17:05:10

valentin_bad
New member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 25

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

pe prietena mea a costato 250 ron si a luat si pastile de imunitate si eu ma dau si cu solutie si fac si tratament pentru imunitate dar tot reapar si foarte repede. mai nou mie frica sa nu imi apara si in cavitatea bucala. doamne fereste  "ma omor dc imi apar si in gura". dc aveti ceva sfaturi si despre probelema asta va rog sa ma ajutati.

Offline

 

#127 2009-03-13 11:58:23

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

gabi_justme a scris:

lol  Roseata aia nu a tinut decat vreo 2 zile, la fel si usturimea.Acum nu mai am nici o problema de acest gen.Nu mai am negi,si de asta am cerut o parere...am oprit cura cu condyline de cateva zile.Referitor la alergia de cate iti ziceam acum cateva zile..am fost la dermato si a zis ca e dl medicamente,si sa opresc orice tratament medicamentos.Doctorita a zis ca e posibil dl pastilele pt imunitate..fapt pt. care o sa merg de acum inainte numai pe naturist. Iti multumesc PrityGirl pt tote sfaturile care mi le-ai dat pana acum  puss  si sper ca nu o sa mai fiu nevoita sa mai postez mesaje despre condiloame chicot   Sa nu mai zic de nesimtirea unora si ignoranta de care au dat dovada,nu e altceva decat lipsa de respect si de bun simt.Sper ca cei/cea pers. sa nu mai posteze doar de dragul de a isi spune o parere care nu ajuta cu nimic.

ma bucur ca macar u ai scapat de aceste bubite kram ,insa incearca sa continui un tratament cu o tinctura de ex pt imunitate, pt ca altfel risti sati reapara.nu uita de cate ori iti va scadea imunitatea, este posibil sati reapara aceste condiloame,adica ai f mare grija de sanatatea ta.cat despre sfaturi nu ai pt ce sami multumesti, ma bucur ca team putut ajuta  big_smile . si nu fi suparata pe celelalte pers, care doar siau spus parerea, iti marturisesc ca si mie miau raspuns unii mai rautacios, dar am citit articolul mai calm, si totusi ma ajutat la cva parerile astea, de la care tiam putut transmite si tie cva.iti doresc multa sanatate si sper sa nu mai fi nevoita sa abordezi acest subiect.bafta!!!!


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 

#128 2009-03-13 12:06:37

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

valentin_bad a scris:

pe prietena mea a costato 250 ron si a luat si pastile de imunitate si eu ma dau si cu solutie si fac si tratament pentru imunitate dar tot reapar si foarte repede. mai nou mie frica sa nu imi apara si in cavitatea bucala. doamne fereste  "ma omor dc imi apar si in gura". dc aveti ceva sfaturi si despre probelema asta va rog sa ma ajutati.

ms de rasp valentin. u tiai facut tipajul hpv?cva e in neregula dak tie iti tot apar, dc nu incerci si u o terapie cu lase cum sia facut prietena ta?poate te ajuta sa scapi de ele,si ar fi bn sa incepi sa iei o tinctura cva pt imunitate,incearca si iao pe partea naturista,e mai sanatos.nu te speria,citeste asta: Localizarile predilecte in cazul barbatilor sunt varful penisului, scrotul si anusul. Mai rar pot sa apara si in cavitatea bucala sau pe orofaringe (in cazul practicarii sexului oral unei persoane infectate).Tratamentul condiloamelor implica crioterapie sau indepartarea chirurgicala cu laserul, sau administrarea de podofilina (solutie antimicotica ce se aplica local pe zona afectata si se indeparteaza ulterior prin spalare). La ora actuala exista si vaccinuri impotriva HPV, subtipurile 16 si 18 (implicate in aparitia cancerului) si 6, 11 (care determina aparitia condiloamelor).  Pt acest virus trebuie sa te inarmezi cu f multa rabdare dar si optimism,te va ajuta mult.sanatate!!!


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 

#129 2009-03-14 19:13:34

Vivi88
New member
De la: departe de casutza mea:(
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 24

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

am fost la doctor si mi-a facut colposcopie si mia zis k am condiloame:((asta e tot una cu hpv nu? doctorita nu a zis de hpv...ci doar condiloame:( a zis k sunt mici si mia dat tratament 3 luni ovule cervugid si sa merg sa imi puna niste solutie p alea....virusu asta ramane p viatza in corp??si am sanse sa imi treaca cu tratament fara sa ajung la electrocauterizare?is la pamant de cand am aflat nu ma dorm:(( si imi spuneti va rog la baetii cum se poate depista hpv??



vaccinul este f scump mie una asa si mie pare sunt 3 doze a cate 3 vaccinuri fiecare si un vaccin din prima doza e 5 milioane de celelalte nush...atat mia zis doctorita

Ultima oara a fost editat de Vivi88 (2009-03-14 19:25:13)

Offline

 

#130 2009-03-14 20:14:39

valentin_bad
New member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 25

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

condiloamele reprezinta desfasurarea virusului hpv  in organism .
dc ai condiloame ai si virusul
cat despre dc ramane toata viata in organism este discutabil
dc nu este aparut de mult timp in organism si il tratezi corespunzator  poti scapa si de virus de tot
dar dute si cauterizeaza-le cu laserul
e cel mai indicat
prietena mea a scapat de ele ( le-a cauterizat cu laserul si de o luna si ceva nu iau mai aparut)
cu solutii nu e grozav ma chinui eu demi sar capacele
la baieti apar niste umflaturi pe penis
se vad cu ochiul liber
si apropo odihneste-te nu mai sta stresata pentru ca 70% din acest virus il reprezinta imunitatea scazuta a organismului
trebuie sa dormi mult sa te hranesti sanatos
incearca sa nu fumezi
mie  imi e tare greu tot trag cate o tigare cu toate ca nu e bine
si incearca sa nu te mai gandesti
trateazate cat mai repede si nu te mai gandi
stiu ca e greu ca si eu ma gandesc cotinu cu toate ca nu trebuie
sper sa ne facem bine cu totii

Offline

 

#131 2009-03-14 20:17:17

valentin_bad
New member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 25

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

vivi tie ti se pare scump faptul ca  reduci cred ca la 0 sansa sa nu faci cancer uterin
eu zic ca ar putea sa coste si 50 mil si nu ar fi prea scump
intradevar este destul dar sanatatea nu are pret

Offline

 

#132 2009-03-15 12:33:39

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

valentin _bad ai warn pt ca nu ai editat...citeste te rog regulile...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#133 2009-03-15 15:01:12

Lavi84
New member
Inregistrat: 2009-03-14
Mesaje: 42

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Buna! Acum aproximativ 2 luni mi-au aparut si mie niste negi genitali in urma contactului sexual neprotejat cu singurul partener pe care l-am avut (el are acest virus de mult timp si l-am contactat si eu). Am fost la ginecolog si m-a cauterizat acum cateva zile si exista posibilitatea sa o mai faca o data luna viitoare cand merg la control pentru ca se extinsesera destul de mult  :( . Sper sa-mi treaca pentru ca ma simt foarte rau din cauza asta, numai cand ma gandesc la injectiile din zona genitala ma iau durerile  :( . Dar pentru cei care au acesti negi le recomand sa mearga la un dermatolog sau urolog in cazul barbatilor si la un ginecolog in cazul fetelor. Multa sanatate va doresc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.