homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebare pentru Doctoressa -condiloame-8


#134 2009-03-16 18:23:01

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Lavi84 a scris:

Buna! Acum aproximativ 2 luni mi-au aparut si mie niste negi genitali in urma contactului sexual neprotejat cu singurul partener pe care l-am avut (el are acest virus de mult timp si l-am contactat si eu). Am fost la ginecolog si m-a cauterizat acum cateva zile si exista posibilitatea sa o mai faca o data luna viitoare cand merg la control pentru ca se extinsesera destul de mult  sad . Sper sa-mi treaca pentru ca ma simt foarte rau din cauza asta, numai cand ma gandesc la injectiile din zona genitala ma iau durerile  sad . Dar pentru cei care au acesti negi le recomand sa mearga la un dermatolog sau urolog in cazul barbatilor si la un ginecolog in cazul fetelor. Multa sanatate va doresc!

multumesc la fel,multa sanatate, si totusi,nu ai incercat terapia cu laser?costa 250 ron, dar am inteles ca nu doare.cu totii speram ca intro buna zi sa scapam de acest chin.calposcopie ai facut?sa nu cumva sa ai si in interior condiloame.sanatate!!!


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 



#135 2009-03-16 18:27:10

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Vivi88 a scris:

am fost la doctor si mi-a facut colposcopie si mia zis k am condiloame:((asta e tot una cu hpv nu? doctorita nu a zis de hpv...ci doar condiloame:( a zis k sunt mici si mia dat tratament 3 luni ovule cervugid si sa merg sa imi puna niste solutie p alea....virusu asta ramane p viatza in corp??si am sanse sa imi treaca cu tratament fara sa ajung la electrocauterizare?is la pamant de cand am aflat nu ma dorm:(( si imi spuneti va rog la baetii cum se poate depista hpv??



vaccinul este f scump mie una asa si mie pare sunt 3 doze a cate 3 vaccinuri fiecare si un vaccin din prima doza e 5 milioane de celelalte nush...atat mia zis doctorita

vivi,spunemi si mie te rog,cat tea costat calposcopia, si dak poti in cateva cuvinte sami descri cum a decurs aceasta calposcopie,dak tea durut?iar la baieti se poate chiar sa nu se manifeste virusu, adik sal aiba in corp,dar sa nu apara condiloame,si nestiind acest lucru, sa existe riscu de a contacta persoana iubita.bafta si multa sanatate!!!!ps:iar daca ai condiloame si la exterior,incearca mai intai cu condilyne,ca ai putea scapa de ele mai usor,decat sa le electrocauterizezi wink


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 

#136 2009-03-16 19:20:39

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

PrityGirl a scris:

Vivi88 a scris:

am fost la doctor si mi-a facut colposcopie si mia zis k am condiloame:((asta e tot una cu hpv nu? doctorita nu a zis de hpv...ci doar condiloame:( a zis k sunt mici si mia dat tratament 3 luni ovule cervugid si sa merg sa imi puna niste solutie p alea....virusu asta ramane p viatza in corp??si am sanse sa imi treaca cu tratament fara sa ajung la electrocauterizare?is la pamant de cand am aflat nu ma dorm:(( si imi spuneti va rog la baetii cum se poate depista hpv??



vaccinul este f scump mie una asa si mie pare sunt 3 doze a cate 3 vaccinuri fiecare si un vaccin din prima doza e 5 milioane de celelalte nush...atat mia zis doctorita

vivi,spunemi si mie te rog,cat tea costat calposcopia, si dak poti in cateva cuvinte sami descri cum a decurs aceasta calposcopie,dak tea durut?iar la baieti se poate chiar sa nu se manifeste virusu, adik sal aiba in corp,dar sa nu apara condiloame,si nestiind acest lucru, sa existe riscu de a contacta persoana iubita.bafta si multa sanatate!!!!ps:iar daca ai condiloame si la exterior,incearca mai intai cu condilyne,ca ai putea scapa de ele mai usor,decat sa le electrocauterizezi wink

Preturile unei colposcopii variaza de la 60 roni si pana la 200 de roni, depinde de clinica.Saptamana viitoare merg sa o fac, o sa iti povestesc, sper sa nu am probleme cu solutia cu care ma va da pe col, in rest din tot ce am citit este ca simti o usoara jena cand introduce, oricum nu doare.

Offline

 

#137 2009-03-16 22:37:12

Lavi84
New member
Inregistrat: 2009-03-14
Mesaje: 42

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Doctorul mi-a depistat acesti negi doar la exterior si astfel a ajuns sa ma cauterizeze cu laserul (pe col nu am nimic,slava domnului). Dar exista riscul sa-mi mai apara pentru ca aveam si negi ff mici si de asta exista posibilitatea sa ma cauterizeze din nou. Pe mine ma inspaimanta anestezia locala,8 injectii mi-a facut in zona genitala si a fost destul de dureros insa am sa trec si peste asta. Mi-a prescris si condilyne dar trb sa-l iau dupa ce vin la el,adica prin aprilie. In rest nu mi-a zis ca ar trebui sa fac altceva. Eu abia astept sa treaca timpul sa ma duc din nou la doctor si sper sa fie bine.

Offline

 

#138 2009-03-16 22:45:50

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Lavi84 a scris:

Doctorul mi-a depistat acesti negi doar la exterior si astfel a ajuns sa ma cauterizeze cu laserul (pe col nu am nimic,slava domnului). Dar exista riscul sa-mi mai apara pentru ca aveam si negi ff mici si de asta exista posibilitatea sa ma cauterizeze din nou. Pe mine ma inspaimanta anestezia locala,8 injectii mi-a facut in zona genitala si a fost destul de dureros insa am sa trec si peste asta. Mi-a prescris si condilyne dar trb sa-l iau dupa ce vin la el,adica prin aprilie. In rest nu mi-a zis ca ar trebui sa fac altceva. Eu abia astept sa treaca timpul sa ma duc din nou la doctor si sper sa fie bine.

adevaru e ca e ff dureros numai din cate spui cu anesteziile alea.eu pana acum nam folosit decat condilyne si e destul de ok.si cu totii asteptam sa trecem si de incercarea asta si sa ne fie bn.sanatate!!!dak ai nevoie de sfaturi citeste toate articolele de la sub asta si o sa afli multe.cum sa ai grija de tn,sa nu se extinda condiloamele,si am sa te ajut si eu cu ce pot.pup kram


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2009-03-16 22:48:01

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

ms mult de raspuns denisabia,knd voi avea banii ma voi duce sa fac si asta.pup


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 

#140 2009-03-16 23:26:22

Lavi84
New member
Inregistrat: 2009-03-14
Mesaje: 42

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Multumesc mult pentru sfaturi PrityGirl. Am sa citesc. Te pup!

Offline

 

#141 2009-03-21 22:03:47

Vivi88
New member
De la: departe de casutza mea:(
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 24

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

n-am mai intrat de mult k nu am avut net abia acu am reusit sa rezolv asta:D...colposcopia nu doare delok sa nu iti faci griji,eu am dat 100 lei..depinde de cabinete....am fost la doctorita si mia dat cu solutie...si ma durut ingrozitor:(( abia am putut sa merg p strada...de aplecat nici vorba..in cateva ore mi-a disparut durerea...eram f umflata...si mai durea putin zona..eu am si inauntru...la exterior nu am decat vreo 2,mie nu mi-a dat solutie sa ma dau singura acasa,a zis sa merg la ea..poate nu e vb de condyline...mai trebe sa merg de vreo 2 ori sa imi puna solutie de aia si mi groaza numa cand ma gandesc:(((  sper sa imi treaca sa nu mai imi apara niciodata:((...virusu asta hpv e transmisibil toata viatza??fetele care ati scapat de asa ceva ce ziceti?...





aaa  in legatura cu vaccinul nu am inteles bine imi cer scuze...este un singur vaccin si trebe facut de 3 ori cel putin mie asa mi-a zis ..la intervale diferite de timp...o sa zica doctorul ...este o oferta platesti doar primul si urmatoarele 2 is gratis...cel care trebe platit costa 5 milioane..


deci e un acelasi vaccin care trebe facut de 3 ori.. mie mi-a zis sal fac da mi frica nush ce sa fac...k au murit femei de la el...

Ultima oara a fost editat de Vivi88 (2009-03-21 22:09:20)

Offline

 

#142 2009-04-09 16:55:31

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Cine stie sami spuna si mie,daca mai e necesar sa mai fac colposcopia?am scapat in sf de condiloamele exterioare,insa nush ce sa fac,pt k nici bani nu prea am si mie greu,nush dak sa fac colposcopia.totusi la controlul gineco knd mi sa spus k am condiloame,doctorita respectiva sa uitat si in interiorul vaginului sa vada daca am si in interior condiloame,si a zis k nu am.voi ce spuneti?mai are rost sa fac colposcopia?astept rasp vostru.va pup:*pusspusspuss


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 

#143 2009-04-10 12:51:39

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

in principiu ar fi trebuit sa se observe...daca nu ai momentan bani eu zic sa nu te stresezi cu colposcopia si eventual sa strangi bani si sa mergi dupa sarbatori...ca sa poti sta linistita...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#144 2009-04-10 18:41:01

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

crys_ty_na a scris:

in principiu ar fi trebuit sa se observe...daca nu ai momentan bani eu zic sa nu te stresezi cu colposcopia si eventual sa strangi bani si sa mergi dupa sarbatori...ca sa poti sta linistita...

ms mult de raspuns...am sa astept sa treaca Pastele..si am sa ma duc,desi am avut f mare grija de mn si ce fac,totusi vreau sa elimin orice dubiu.ms mult si sa auzim de bn.app sti cumva ce test se face,pentru a sti dak inca mai am virusul in corp?pup kram


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 

#145 2009-04-11 11:41:58

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

testul hpv...tiparea in special daca vrei sa sti tulpinile...dar din pacate de virus nu scapi...doar de condiloame pe care le ti apoi sub control cu ajutorul trat de crestere a imunitatii...si sa ti intrebi medicul ce e mai indicat sa faci pt a afla daca exista condiloame in interior:colposcopie sau eco intravaginala...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#146 2009-04-13 17:42:05

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

pc ms de rasp cristina.poate sti tu sami spui.eu fac tratament pt imunitate cu tinctura de propolis,si vad k am scapat de condiloame,insa nu stiu kt timp sa mai fac tratamentul?k unele pers miau zis k tinctura asta se ia numai in anumite luni,cele kre contin "r" adik:astea mai reci.u ce stii?app...mai am vreo 2 bubite..kre sunt mici..dar care eu cred ca nu sunt condiloame..pentru ca leam tratat cu condiline si nu sa intamplat nik...au ramas tot mici..Oare ce bubite or fi?te poop.ast rasp


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 

#147 2009-04-16 01:01:07

esenzze
Membru
Inregistrat: 2009-04-15
Mesaje: 1

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

akum 2 ani am deskoperit k am acesti negi. si.. am mers la doktor mi-am facut operatie cu laserul..aveam foarte multi in afara vaginului apoi in vagin cu crinoterapie.. probabil k daca mai faceam 2 sedibnte scapam cu totul dar nu am mai avut bani in acea perioada si nu m-am mai dus iar acum m-am uitat ku oglinda si am ''la intrare'' in vagin cativa astfel de negi. imi este foarte frica ca ei sa nu se fi extins pe col sau ..  grater  as lua condilyne dar daca nu vad toate zonele afectat daca am si in vagin...imi este frica dar mi-e frica sa ma duc si la doctor si acum nu am nici bani.. oricum sunt terminata psihic din cauza asta pt k numai la acesti negi ma gandesc si mi-e teama k ei sa nu ajunga la colul uterin..sincer, imi e si frica sa merg la doctor si sa-mi spuna k cine stie ce am sau k e ceva grav..grater(

Offline

 

#148 2009-04-16 11:56:20

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

esenzze,incearca makr pana strangi bani sa te duci la doctor,sa le dai cu condiline.dar pe langa solutia asta ia si cva pt imunitate neaparat,altfel risti sa nu scapi de condiloamele astea,pt k ai avea tot timpul sistemul imunitar scazut.eu am luat tinctura de propolis si ma ajutat enorm,eu am scapat de condiloame.si in primul rand, nu mai gandi negativ k te afecteaza f mult la acest virus.linistestete si inarmeazate cu multa rabdare.iar knd vei face rost de bani,dute la doctor indiferent kt iti e de frica.multa sanatate!!!


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 

#149 2009-04-30 12:13:06

monique85
New member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 10

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

Buna,
de curand sora mea si-a facut testul pentru depistarea tulpinilor de hpv si i-au iesit toate tulpinile cu risc ridicat.
eu pana acum nu stiam nimic despre acest virus....dar in ultima perioada am citit foarte multe lucruri care m-au ingrozit.
intrebarea mea este daca mama mea are acest virus mi l-a transmis si mie? momentan mama nu si-a facut testul.

multumesc mult

cred ca m-am exprimat gresit.....are numai tulpini cu risc ridicat....nu stiu exact cate

Ultima oara a fost editat de monique85 (2009-04-30 16:17:33)

Offline

 

#150 2009-04-30 15:09:33

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

mi se pare imposibil sa aiba cineva toate tulpinile cu high risk! nu-mi vine sa cred.exista asa ceva? cum dumnezeu ajungi sa le iei pe toate??

Offline

 

#151 2009-05-24 21:20:35

bbz
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 8

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

buna seara

va scriu pentru ca sunt disperata
in urma cu cateva saptamani mi au aparut condiloame atat in exterior cat si in interiorul vaginului.
am fos la medicul ginecolog si mi a prescis medicatia (ovule, pastile, prafuri) insa pana acum niciun rezultat. nu as vrea sa ajung la cauterizare si va rog din suflet sa imi spuneti daca stiti creme  ovule sau ceva care sa le nimiceasca pe cele din interior...bine..pe toate la urma urmei.

si inca o intrebare. spalaturile vaginale zilnice in cazul unor veruci pe interior sunt contraindicate? pentru ca ma simt deja uscata inauntru si nu vreau sa imi fac mai mult rau decat e deja

va rog mult ajutati ma

Offline

 

#152 2009-06-17 00:02:30

PrityGirl
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 71

Re: Intrebare pentru Doctoressa -condiloame

bbz a scris:

buna seara

va scriu pentru ca sunt disperata
in urma cu cateva saptamani mi au aparut condiloame atat in exterior cat si in interiorul vaginului.
am fos la medicul ginecolog si mi a prescis medicatia (ovule, pastile, prafuri) insa pana acum niciun rezultat. nu as vrea sa ajung la cauterizare si va rog din suflet sa imi spuneti daca stiti creme  ovule sau ceva care sa le nimiceasca pe cele din interior...bine..pe toate la urma urmei.

si inca o intrebare. spalaturile vaginale zilnice in cazul unor veruci pe interior sunt contraindicate? pentru ca ma simt deja uscata inauntru si nu vreau sa imi fac mai mult rau decat e deja

va rog mult ajutati ma

in primul rand nu dispera...este ff important sa incepi sa iei cva pt imunitate..eu am fol tinctura d propolis cu o lingura d miere..este excelenta.pt condiloamele din exterior fol condiline...ai rabdare..insa pt cele din interior nush sati zic..eu nam avut in interior.nu face spalaturi vaginale..pt k poti rani condiloamele..si nu e indicat..ai grija cum te stergi pt k le poti raspandi...stergete prin tamponare cu servetele kre sa absoarba....multa bafta!!dak te mai pot ajuta cu alte sfaturi..cu multa placere!!!!


E atat de frig … lacrimile mi-au inghetat si nu mai pot sa zambesc .. traiesc un vis demult apus si nu-mi mai revin la viata...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.