homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Animalutzele noastre-6


#96 2007-07-18 17:51:23

baby pink
Full member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-18
Mesaje: 155

Re: animalutzele noastre

Buna fetelor, I'm new big_smile !

blue_elf imi pare tare rau de puiul vostru.. sad Si de cel al barbarei_mori.. ce nenorociti.

Eu am avut foarte multe animale... am avut si broasca testoasa, si pesti, iepurasi, caprita, miel.... pisici f multe, am impanzit bucurestiul cu urmasii lor, porumel, puisor de gaina, etc etc nici eu nu mai stiu ce..

Acuma am niste catei prin curte tongue saracii, ei nu sunt prea rasfatati, k sunt cam "dirty", numai eu ce-i mai giugiulesc.. dar mai am si un frumos "coco" pe care il iubesc rau de tot, nu il am de mult, dar m-am indragostit iremediabil.. si cred k si el ma iubeste, desi e f plin de el si speriat in acelasi timp, daca ma apropii prea tare face criza de panica lol dar cand ma vede se gudura ca o pisicutza si chiraie de rasuna casa.. E mare cat un porumbel si rosu... avea si o coada cat el de mare, dar i-am smuls-o din greseala sad cateva zile nici nu s-a mai uitat la mine... Dar ne-am imprietenit iar.. Cel mai mult ii place cand ii fac dus dintr-o sticla din aia in care a fost solutie de spalat geamurile.. E un bom-bon scump... big_smile


I'll be there for you, When the rain starts to pour... I'll be there for you, Like I've been there before... I'll be there for you, 'Cuz you're there for me too - That's what friends are for...

Iubesc copiii, dodolashi frumosi...

Offline

 



#97 2007-07-18 22:28:58

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: animalutzele noastre

eu nu am avut niciodata animale de casa, dar as fi pregatita sa-i cumpar candva sotului meu un catelus pentru ca si-l doreste de mult.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#98 2007-07-19 00:28:31

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Re: animalutzele noastre

blue_elf si mie mi-au dat lacrimile smile

Sarutari si ganduri de bine tie si iubitului tau .. sa fiti tari, inteleg cat este de dureros sa iti pierzi cainele, pentru multi dintre noi sunt ca si niste oameni, sunt copiii nostri care nu pot vorbi in cuvinte umane, ca in rest atat de bine stiu sa comunice sad

Este foarte dureros sa iti pierzi cainele, chiar daca unii rad in asemenea situatii si ne considera sariti de pe fix ...

ca sa raspund la intrebarea initiala lansata in topic .. da, am un animalut. Se numeste Junior, este caine, are 8 ani deja. am mai multe sa va povestesc, asa ca ma veti suporta big_smile

Acum 8 ani l-am primit cateva minute in casa, pentru a-i da de mancare. Era un catel de vreo 2 luni, mic, de aproape il tineam intr-o mana .. slab, murdar, bolnav. Mi-am dorit mereu un caine, dar cum stau la etajul 2 nu prea era o idee acceptata ... nu stiu cum .. dar ziua aia a fost altfel. Obisnuiam sa chem sus cateii sa ii hranesc si apoi ii lasam in curtea bloc-ului de unde ii pescuiam. In ziua aia cutu se luase dupa bunica mea si a intrat in casa. Nu stiu de ce, dar mi s-a lipit de suflet. este un caine fara rasa anume, ceea ce unii "draguti' ar numi jigodie sau alte apelative de genul. A fost insa mereu un frumos. Are blana crem si botul negru. Urechile erau pe atunci si ele inchise la culoare si la ochi are niste linii negre, de parca ar fi machiat. ca si multi caini fosti vagabonzi este de o inteligenta de speriat.

Am insistat si l-am pastrat in casa. Pentru ca eu pana atunci eram a mica, din momentul in cauza deveneam si eu mai mare decat cineva. Pentru ca nu ii puteam zice "al mic" a devenit Junior sau Juni cand am chef de dragaleala.

http://www.lovingdoggies.com/uploads/avatars/avatar_2.gif

Asta este domnul meu, in exercitiul functiunii (adica somn pe perna).

Este un destept si jumatate si mi-a inseninat viata de cand il am. Sunt mai calma si mai fericita ... cei care aveti animale in casa, stiti despre ce vorbesc wink

Acum 3-4 ani s-a lipit de noi, in curtea blocului un amarat de caine de talia lui Juni, numai ca e maro .. un frumos si el, dar aproape salbatic. zecile de cicatrici arata ce viata grea a dus. Batai primite de la alti caini mai mari si de la oameni care uita sa fie oameni. Cand a venit in curtea blocului, nimeni nu s-a putut apropia de el. Am 2 vecini care il pocneau cum il prindeau si asta l-a facut si mai sperios. Intr-o perioada nici nu latra .. am crezut initial ca este mut .. tocmai pentru ca era asa un mofluz, i s-a zis Moflea... Noi ii spunem Mofli sau Moflicu, parca nu suna atat de rau smile

Ca si varsta este apropiat de Juni, cam 8-9 ani ...

Incet-incet .. cu mancare si blandete l-am apropiat mai mult de noi. Nu a fost niciodata un caine prea sociabil (nu il pot invinui), dar de noi s-a "lipit" pana la urma. Este genul de caine pe care il mangai cand vrea el, daca vrea etc. relatia noastra s-a mai "sedimentat" in ultimele 2 luni, cand a intrat in casa noastra aproape oficial.

Acum cateva saptamani, la ora 6 dimineata am fost treziti de o doamna din cartier ("mama" unei catele mari si frumoase, prietena cu Juni) care ne stia ca "parintii lui Juni" si stia ca noi ne ocupam de Mofli. catelul in cauza, a fost batut in noapte aia de 2 caini de talie mare care se pare ca au incercat sa il rupa in doua.. sau ceva de genul asta. S-a trezit femeia la 3 jumate dimineata intr-un urlet cumplit si a iesit in pijama sa vada ce este. L-a recunoscut pe Mofli si a sarit sa ii sperie pe cei 2 caini ... l-a salvat asa ... a stat 2-3 ore cu el afara, cainele era in stare de soc (dupa 3 zile abia a inceput sa recunoasca oamenii si sa nu mai aiba privirea aia in gol). Era plin de sange si nu putea sa mearga. Am iesit cu tata-miu cu o patura si l-am adus acasa toti 3. Era atat de distrus incat nici nu mai avea putere sa riposteze. L-am dus la medic si i-am oferit cazare in balcon. Juni este seful in casa si nu suporta pe nimeni, dar l-a lasat in pace, stia probabil ca este bolnav. A fost la medic timp de 2 saptamani si a fost un cuminte. Au chiuretat zonele cu muscaturi (pe la gat si mai ales in zona burticii) si nici macar nu a scancit, desi se faceau interventiile pe viu, fara anestezie ... imi inchipui in ce dureri era de la noapte aceea de nu mai simtea nimic. A fost cusut si a luat la injectii de s-a saturat saracul. A fost plimbat tot cu patura si taxi-ul in toate zilele astea, pus pe supgra alimentatie acasa si ingrijit. Culmea este ca a scapat. Singurul semn al intalnirii cu moartea il reprezinta un mic schiopatat la piciorul drept ... sper ca se rezolva. daca nu, medicul a spus ca ii vom face radiografii .. asta insa peste ceva timp, nu vreau sa il mai stresez.

Relatiile sunt si mai cordiale acum .. a inteles si el ca nu toata lumea il vrea mort, ca noi chiar il iubim si se comporta deja ca un copil. inca il lasam ziua in curtea blocului, ca acolo ii place, dar noaptea vine in casa la "dormitor".

Al treilea caine al meu (nu chiar al meu, dar inca un ingeras care mi-a inseninat ultimele luni de viata) este Santini (Santi pentru prieteni lol. Spuneam intr-un topic in care am postat anterior ca l-am gasit in ultimul hal. Era a doua zi de Pasti, am mers la radio si am auzit un catel din asta mic latrand. Am iesit, am cumparat un polonez si am plecat sa ii dau de mancare (fac chestia asta din cand in cand). Cand m-am apropiat, m-a luat groaza. Avea blana numai un pic pe spate, era tot jegos, slab si plin de tot felul de "organisme" insetate de sange. Langa cladirea in care e radio-ul este si o clinica veterinara, asa ca m-am gandit ca macar ii face un vaccin ceva ... Medicul mi-a zis ca trebuie dus acasa, deparazitat (asta a facut el partial) si dat cu nu stiu ce solutie timp de 4-5 zile. si trebuie sa maance ca lumea. L-am luat in brate si m-am postat cu el acasa. Ai mei sa faca in momnetul ala cu hertzul ... Juni nu suporta pe nimeni in casa, asa ca am apelat la prietena mea .. sa il tina pe balcon, ca eu ii dau mancare si fac vizitele la medic. cainele a fost spaima cartierului .. il tineam in prosop (era frig pentru el fara) si il plimbam. Au fost vecini convinsi ca sunt nebuna, au ras de el si de prostia mea. Eu si Adi, prietena mea, ne-am vazut de treaba. Am mers la medic de zeci de ori, l-am pus pe vitamine si mancare. Partea buna este ca a fost mereu un mancacios, asa ca s-a pus pe picioare.

intr-o luna avea deja blanita pe el si acum are o blana atat de deasa si lucioasa, ca nu iti vine sa crezi ca el e raiosul de acum 4 luni.

Nu vreau sa credeti ca fac reclama ieftina aici, dar am pus toata povestea lui pe forum. http://www.lovingdoggies.com/showthread.php?tid=227

Acolo sunt poze cu el in prima zi, cand intra in cutia aia, dupa 3 luni si acum 3 saptamani... este deja un urias si sanatos tun. Dupa 2 luni medicul lui mi-a marturisit ca el personal nu ii dadea nici o sansa. Ca era atat de subnutrit si de bolnav, ca nu credea ca traieste. Dupa cum banuiti, vecinii sunt incantati de metamorfoza ..

L-am dat la curte, la un vecin. Este la 50 de metri departare de mine, ii duc mancare si sper ca va fi fericit. merita ..

cam astea ar fi povestile cu "copiii" mei ... v-am plictisit sad

Ultima oara a fost editat de dojo (2007-07-19 00:29:12)

Offline

 

#99 2007-07-19 18:09:09

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: animalutzele noastre

cum de n am vazut acest topic?! eu am o pisicuta tare dulce..am sterilizat-o ca imi facea vreo 5 ture de pui pe an smile

eu nu stiu cum altii nu pot iubi animalele...


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

#100 2007-07-19 21:08:50

eakarina
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-12
Mesaje: 789

Re: animalutzele noastre

frumoasa poveste dojo.eu dc as putea as lua in casa toate animalele starzii, dar din pacate nu pot.abia ma descurc cu unul singur , rasfatatul casei.


A gandi e cea mai dificila munca, probabil de aceea o fac atat de putini.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2007-07-19 23:20:19

PN
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 589

Re: animalutzele noastre

am si eu un sobolan mic si gras wink)) e scumpik foc ..pufoshelu..il ador knd doarme k are diferite pozitii big_smile si el a aterizat de vreo 2 ori de la 2 m inaltime dar nu a patit nik kiar isi continua drumu fugutza fugutzaaaa:D


imi doresc un pisuuuuuuuu dar nu ma lasa mami k cica ii face par in casa si bla bla grater((((


bebe

Offline

 

#102 2007-07-20 14:56:51

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: animalutzele noastre

Si eu am un motan care face anul asta 7 ani. Este ca si copilasul meu tongue


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#103 2007-07-20 14:58:33

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: animalutzele noastre

propun sa punem poze cu animalute noastre big_smile,eu momentan nu am dar ies mai tarziu pe afara si ii fac niste poze.


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#104 2007-07-22 10:45:19

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: animalutzele noastre

si eu am o "fetitza"-.... o pisicutza de 5 ani, Brigitta (Bri, sau Bum-Bum pt amici big_smile )... ea e stapana casei noastre.. ai mei o adora, si tata se trezeste pana si in miezul noptii sa-si duca fata la plimbare pe afara, daca fetei i se nazareste.... smile


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#105 2007-07-23 09:43:51

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: animalutzele noastre

Fetelor credeti in reincarnare?Hai sa va zic despre animalutele mele. Inainte aveam 2 caini. UNu care de fapt e al mamei...un pekinez auriu si foarte nebun.Cred k ar face orice sa prinda si el o pisica(una care sa nu il bata). Si mai aveam unu ..Kuki...Era dalmatian cu brac. Doamne ce caine frumos si extrem de destept. Orice ii spuneam intelegea. Pe el, dupa vreo 4 ani de stat la bloc, l-am dus la curte k sa aiba spatiu f mare sa alerge, sa se balaceasca, pt k aveam un lac la 50 de m de casa (cum ii ziceam hai sa facem baie, nici nu ma mai astepta sa vin cu el , imediat se ducea in lac.Era afectuos, jucaus...nu puteam sa stau pe scaun k el venea cu cate o minge sau o batz ca sa ne jucam..Iar anu asta in ianuarie a murit. A fost otravit de vreun nemernic.Cand am auzit k ii e rau, l-am adus acasa, l-am dus la doctor, iar noaptea n-am inchis un ochi, am stat si l-am mangaiat si am avut grija de el si il pupam,si-a dat ultima suflare la mine in brate.A fost groaznic. Si acum imi dau lacrimile cand ma gandesc la el. Il aveam de la 6 saptamani, abia putea sa pape singurel.
Iar acum am la curte acolo alti doi puiuti.Au aproape 3 luni si tot timpu cand ma duc acolo mi se pare k seamana amandoi din ce in ce mai mult cu el. Unu dintre ei seamana foarte bine la infatisare, la forma capului, la ochi, si e foarte afectuos, sa il mangai toata ziua. Iar celalat a "mostenit" de la el caracterul, ca sa zic asa. E nebunel, alearga toata ziua, cum vede lacu cum parca se arunca asa si se duce sa inoate, se joaca, si are si mersul lui, parca da asa din fund exact ca celalalt.
uitati si o poza cu Kukitzu meu
http://i147.photobucket.com/albums/r317/yoyolici/kuki2.jpg


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#106 2007-07-23 11:29:14

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: animalutzele noastre

mitzili e superb catelul hjarta

asta e Tynnuta mea.o ador
http://i20.servimg.com/u/f20/11/16/50/76/p_10810.jpg

Ultima oara a fost editat de oana_ (2007-07-23 11:30:01)


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#107 2007-07-23 11:49:28

silly_duck
Full member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 265

Re: animalutzele noastre

[url=http://www.servimg.com/image_preview.php?i=904&u=11165076]http://i20.servimg.com/u/f20/11/16/50/76/iubire10.jpg[/ur


diavolul meu dormind

Ultima oara a fost editat de silly_duck (2007-07-23 11:52:14)


All good things come to those who wait

Offline

 

#108 2007-07-23 11:53:27

andrutza
Vizitator

Re: animalutzele noastre

http://i20.servimg.com/u/f20/11/31/20/19/image010.jpg
http://i20.servimg.com/u/f20/11/31/20/19/image011.jpg

 

#109 2007-07-23 12:06:35

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: animalutzele noastre

si fiarele mele smile

http://i20.servimg.com/u/f20/11/16/50/76/noi_0310.jpg

ea e cherie - mama

http://i20.servimg.com/u/f20/11/16/50/76/noi_0010.jpg

ea e becky - fiica

http://i20.servimg.com/u/f20/11/16/50/76/noi_0011.jpg

iar el este stich...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#110 2007-07-23 12:13:28

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: animalutzele noastre


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#111 2007-07-23 12:35:20

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: animalutzele noastre

Blue_elf eu stiu ce simti, cand a murit kuki meu am urlat o zi intreaga si l-am blestemat pe nenorocitu care mi l-a otravit (stiu k nu e bine) dar cainele ala era sufletul meu. Eu am spalat dupa el cand facea in casa, pana l-am invatzat sa faca afara, eu mergeam cu el sa i se faca vcaccin, eu l-am invatzat ce e aia "sezi", "stai" "adu-mi mingea" "fii cuminte" "nu ai voie" a dormit cu mine atat timp ca in final sa mi-l omoare un jeg de om.Nu e drept. Si numai cei ce au animale si le iubesc stiu ce inseamna sa fie bolnave sau sa moara. El era ca si copilul meu.Si acum mi-au dat lacrimile


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#112 2007-07-23 12:39:32

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: animalutzele noastre

pacat ca la noi in Ro nu exista gen protectia animalelor( ma refer cum exista la americani), de fpt exista dar nu e asa implicata.am fct si un filmulet in memoria lui, aseara.


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#113 2007-07-26 02:13:00

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Re: animalutzele noastre

blue_elf stiu ce spui. Sunt absolut turbata pe tema asta. cand l-am luat pe Santi acasa am inceput sa ma interesez mai mult despre asta si din pacate suntem la nivel de Bangladesh in ceea ce priveste problema asta. Eu poate ca traiesc cu mintea in Animal Planet, dar chiar speram ca se pot rezolva lucrurile mai usor. Am reusit ceva de genul documentarelor de acolo cu Santi (de la faza de vai de el la cainele superb care este acum) si culmea este ca am dat tot de incapabili. Medicul initial m-a muls de bani. Am cheltuit 5 milioane in prima luna cred, pana m-am mutat la altul. Am incercat sa gasesc om la curte sa il tina, cu promisiunea ca eu ii acopar cheltuielile medicale si hrana si tot nu am reusit. Vorbim de Timisoara, unul dintre cele mai mari orase din tara asta de cacao si de mii de vile de bastani. Acu' e adevarat ca domnii nu doresc sa isi intineze curtea de mii de euro cu prapaditi din astia de pe strada (chiar daca Santi este superb pur si simplu) .. lor le trebuie caini de rasa, de parca nu mor la fel sad

Am avut noroc intr-un final cu un batran de la mine din zona .. care l-a luat pe amaratul asta. Si il vad cat de des vrea si ii duc mancare (ca stiu cat e de mancacios). Am dat si anunt la radio (am emisiune) am postat in situri de anunt, am dat anunt in ziarul local de anunturi. Imi vine sa urlu si sa plec in lumea larga.

Anu' trecut am pus la cale un site pentru doggies si am sperat ca fac ceva .. mi-am propus ca banii de pe advertising sa ii folosesc exclusiv pentru shelter-ele (care or fi) de cutu .. sa le cumpar eu mancare si sa o distribui, ca in tara asta de hoti nu ma mai astept la nimic bun. Loving Doggies abia se misca, iar de sprijin pentru intiativa asta nu am beneficiat de loc, ca deh, fiecare are treaba lui ... ufff.

Revenind la topic, cu scuzele de rigoare pentru criza de nervi: superbi copilasii vostri. Doamne cat ma bucura fiintele astea smile

Offline

 

#114 2007-07-26 15:40:25

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: animalutzele noastre

vreau si eu animalut, un catelus, dar ce sa fac ca nu suport parul de animale prin casa ? sad plus plimbarea de dimineata (am o mare problema cu trezitul dimineata big_smile)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.