homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Semne sarcina in primele zile de la conceptie?-23


#419 2010-05-28 14:27:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

aidatoffy a scris:

gargarita a scris:

soare, depinde... la mine nu, mult mai tarziu am inceput sa indesesc drumurile spre baie
primul simptom la mine a fost o somnolenta incredibila, la 9 zile de la ovulatie am adormit la ora 20.30  yikes
la 10 zile de la ovulatie mi-a iesit testul pozitiv smile somnolenta a continuat pana in prezent  tongue

Buna fetelor,

Astazi este a 10 -a zi de la ovulaie, deci sa inteleg ca as primi un rezultat cat de cat la testul de sarcina?
Inca un lucru aseara m-au durut destul de tare sanii mai ales sfarcurile, care sunt foarte sensibile. Sanii sunt mai tari.

Va multumesc pentru sfaturi,
Pup.
spermatozoid

asteapta macar pana in ziua 11dupa ovulatie, daca stii sigur cand ai ovulat
dar chiar si asa poate fi prea devreme. totul depinde de momentul in care are loc implantarea, abia dupa acel moment incepe sa se secrete hormonul specific sarcinii care pozitiveaza testul. iar implantarea are loc uneori mai devreme, alteori mai tarziu...

Offline

 



#420 2010-06-01 14:06:05

emi9mar
New member
Inregistrat: 2009-04-04
Mesaje: 69

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

buna fetelor as avea o intrebare pt voi daka  ma puteti ajuta care ati trecut prin asa ceva ?
dupa ovulatie la 8 zile am avut o scurgere maronie ce ma tinut 5 zile care irei a fost ultima zii asa cate o picatura doua  ce credeti ca ar putea fii si de cateva zile mie foame da nu pot manka  parca ma strange de gat  mananc o bucatura si gata  nu mai pottt!

Offline

 

#421 2010-06-02 13:15:57

aidatoffy
Membru
Inregistrat: 2010-05-27
Mesaje: 4

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

emi9mar a scris:

buna fetelor as avea o intrebare pt voi daka  ma puteti ajuta care ati trecut prin asa ceva ?
dupa ovulatie la 8 zile am avut o scurgere maronie ce ma tinut 5 zile care irei a fost ultima zii asa cate o picatura doua  ce credeti ca ar putea fii si de cateva zile mie foame da nu pot manka  parca ma strange de gat  mananc o bucatura si gata  nu mai pottt!

Buna emi9mar,

Eu cred ca esti insarcinata, iar acele scurgeri maronii, pe care le-ai avut inseamna ca s-a implantat ovulul fecundat in mucoasa uterina.
Sper sa fie cum iti doresti.
dance

Offline

 

#422 2010-06-02 21:40:45

persifona
Vizitator

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

emi, asteapta sa treaca 3 saptamani de la contact si fa un test, e cel mai sfant.

 

#423 2010-06-08 21:22:17

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Buna fetelor,
Sunt noua pe forum si am vazut ca multe dintre fetele care au avut probleme au gasiti aici raspuns.
Sa va povestesc ce am patit eu: In luna Decembrie 2009 am ramas insarcinata iar pe 22 februarie am aflat ca am pierdut sarcina  grater  am fost atunci la spital si mi-au facut chiuretaj. Nu am mai revenit la ginecologul anterior fiindca la necaz nu s-a purtat chiar cumsecade cu mine si am ales un alt doctor. La ultimul control mi-a spus sa astept sa treaca 3 cicluri si sa iau cu o luna inainte vitamine iar dupa putem incerca din nou sa facem bebe. Ultimul ciclu l-am avut in 15 mai iar perioada fertila a fost la sfarsitul lunii mai cand am avut contacte sexuale neprotejate. Acum la a doua incercare, nu ma simt la fel ca in decembrie. Nu am avut scurgeri maronii si nici sanii nu mi s-au umflat. In schimb am o pofta de mancare mult mai buna si poftesc multe bunatati. In schimb am avut momente de greata si ameteli, dar nu atat de tare incat sa vars.
Eu si sotul meu ne dorim foarte mult un bebe, mai ales dupa ce am pierdut primul.
Am ascultat parerea mai multor cunostinte care spuneau ca dupa pierderea unei sarcini ramai mai greu insarcinata. Oare asa este? A mai trecut cineva prin asa ceva? Va rog din suflet sa imi spuneti cum ar fi mai bine sa fac!


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#424 2010-06-08 21:53:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

tymoteea, asteapta macar ziua cand trebuie sa-ti vina menstra si fa un test de sarcina. nu este adevarat ca ramai mai greu insarcinata dupa pierderea sarcinii.  goodluck

Offline

 

#425 2010-06-09 12:49:10

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Iti multumesc mult Gargarita pt sfaturi. Mai am rabdare cateva zile sa vad daca imi vine ciclu sau nu. Sunt putin pesimista ca as putea fi insarcinata, dar numai timpul le va rezolva pe toate. In acelasi timp mi frica sa imi fac iluzii desarte iar dupa sa imi dau seama ca micile ameteli si greturi sa fi fost din alte motive.
Deocamdata astept...... si va tin la curent


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#426 2010-06-09 13:29:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

te asteptam cu vesti smile

Offline

 

#427 2010-06-27 22:40:32

roxy66
New member
Inregistrat: 2010-06-27
Mesaje: 7

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Salut! Suna noua pe forum dar din cate am citit referitor la acest subiect cred ca ma puteti ajuta.
Ultimul cm a inceput in data de 10 mai, deci aproximativ in data de 8-9 iunie trebuia sa am din nou cm. Am fost la ginecolog la sfarsitul lunii mai pt ecografie si mi s-a spus ca am ovarele 'sanatoase' ca sa zic asa, deci nu am nicio problema de genul ovare polichistice sau alte probleme. Nici pana az nu mi-a venit cm . Azi am facut un test de sarcina, dar a iesit negativ. Totusi de aproximativ 2 saptamani am simtome de sarcina: balonare, retentie de apa, picioare umflate, durere sau presiune in sani, ameteli sau dureri de cap, pofte nejustificate de mancare sau zile in care nu pot manca aproape nimic din cauza senzatiei de balonare , dimineata senzatia de gust ciudat in gura, urinari fracvente.
Sex am facut tot neprotejat, dar prietenul meu nu a ejaculat in mine niciodata.
Credeti ca as putea fi insarcinata? Ce pot sa fac in situatia data?

Offline

 

#428 2010-06-28 08:34:26

aidatoffy
Membru
Inregistrat: 2010-05-27
Mesaje: 4

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

roxy66 a scris:

Salut! Suna noua pe forum dar din cate am citit referitor la acest subiect cred ca ma puteti ajuta.
Ultimul cm a inceput in data de 10 mai, deci aproximativ in data de 8-9 iunie trebuia sa am din nou cm. Am fost la ginecolog la sfarsitul lunii mai pt ecografie si mi s-a spus ca am ovarele 'sanatoase' ca sa zic asa, deci nu am nicio problema de genul ovare polichistice sau alte probleme. Nici pana az nu mi-a venit cm . Azi am facut un test de sarcina, dar a iesit negativ. Totusi de aproximativ 2 saptamani am simtome de sarcina: balonare, retentie de apa, picioare umflate, durere sau presiune in sani, ameteli sau dureri de cap, pofte nejustificate de mancare sau zile in care nu pot manca aproape nimic din cauza senzatiei de balonare , dimineata senzatia de gust ciudat in gura, urinari fracvente.
Sex am facut tot neprotejat, dar prietenul meu nu a ejaculat in mine niciodata.
Credeti ca as putea fi insarcinata? Ce pot sa fac in situatia data?

Buna,

Parerea mea este sa mai astepti trei zile si apoi sa mai faci din nou un test de sarcna.
Daca vrei bebita bafta, daca nu nu.

Sa fie cum vrei tu!!! tummenupp

Offline

 

#429 2010-06-28 10:51:27

roxy66
New member
Inregistrat: 2010-06-27
Mesaje: 7

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

pai nu ar fi cel mai indicat moment pt un bebe, dar oricum daca sunt insarcinata o sa pastraz sarcina. Mi se pare cea mai mare crima sa fac avort si sa imi omor copilul. Ms pt raspuns

Offline

 

#430 2010-06-28 17:53:41

simona oradea
New member
Inregistrat: 2010-06-26
Mesaje: 11

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

fetelor, ce spuneti voi, am 38 de zile de la prima zi al ultimului ciclu. Mi-am facut teste de sarcina , au iesit pozitive, desi liniuta de test mai putin intensa. azi am facut un hcg=12,79. care poate fi problema? important e si faptul ca de vreo 5 zile am niste scurgeri maronii ciudate. am fost la doctor, dar mi s-a spus ca nu se vede nimic, doar endometrul de 55/42mm si corp uterin de 12mm. eu parca simt ca s-a oprit din evolutie, la aceasta valoare a hcg-ului...

Offline

 

#431 2010-06-28 17:59:07

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

simona oradea a scris:

fetelor, ce spuneti voi, am 38 de zile de la prima zi al ultimului ciclu. Mi-am facut teste de sarcina , au iesit pozitive, desi liniuta de test mai putin intensa. azi am facut un hcg=12,79. care poate fi problema? important e si faptul ca de vreo 5 zile am niste scurgeri maronii ciudate. am fost la doctor, dar mi s-a spus ca nu se vede nimic, doar endometrul de 55/42mm si corp uterin de 12mm. eu parca simt ca s-a oprit din evolutie, la aceasta valoare a hcg-ului...

dupa parerea mea ar trebui sa mai iei legatura si cu un alt doctor sa vezi ce spune. in mod normal nu e ok sa ai sangerari la 5 sapt, inafara perioadei de nidare care e pe la 10-14 zile de la concepere.
vad ca esti din Oradea, la care dr ai fost?

Ultima oara a fost editat de tymoteea_18 (2010-06-28 17:59:54)


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#432 2010-06-28 18:06:18

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

ia fa un test de sarcina vezi daca se mai pozitiveaza.

Offline

 

#433 2010-06-28 19:56:00

simona oradea
New member
Inregistrat: 2010-06-26
Mesaje: 11

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

tymoteea, am fost la lacziko szidonia, si mi-a zis ca nu poate sa-mi spuna nici de rau nici de bine. sansele sunt egale. eu sunt intr-o stare de stres maxim.

Offline

 

#434 2010-06-28 20:06:35

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

simona oradea a scris:

tymoteea, am fost la lacziko szidonia, si mi-a zis ca nu poate sa-mi spuna nici de rau nici de bine. sansele sunt egale. eu sunt intr-o stare de stres maxim.

am auzit de ea, dar nu pot spune prea multe. eu am fost la antal dar nu ti-o recomand dupa cele patite cu ea.
in schimb diana mocuta e o dr calma si care are rabdare sa iti explice mai multe.
mie multe persoane mi-au recomandat sa merg la Kiss Zoltan, e un dr din ungaria care am auzit ca se pricepe in ale meseriei si multe din cunostintele mele sunt foarte multumite. la el tre sa iti faci programare si nu stiu daca te poate lua  de pe o zi pe alta dar incearca. cauta pe net clinica blue med, ii pe sensul giratoriu din capatul strazii Horea.
cine iti mai pot recomanda ii Samuel Gheza care ii un dr foarte calm si bun.

cum a spus si garga cred ca merita sa mai faci un test sa vezi ce iese.
daca ar fi fost oprita in evolutie atunci dr si-ar fi dat seama ca nu mai are ritm cardiac si ti-ar fi propus ca a doua zi sa faci chiuretaj.
Acuma eu nu stiu ce sa zic, astea au fost recomandarile mele poate au si alte fete o alta idee

Incearca sa nu te stresezi ca numai rau iti faci
Iti tin pumnii si sper sa fie bine

Ultima oara a fost editat de tymoteea_18 (2010-06-28 20:08:02)


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#435 2010-06-28 20:15:48

simona oradea
New member
Inregistrat: 2010-06-26
Mesaje: 11

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

si da, mi-am mai facut chiar si acum un test si se pozitiveaza roz pal...

Offline

 

#436 2010-06-28 21:03:42

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

simona, ai facut aceeasi marca de teste? se vede o evolutie a intensitatii culorii?

Offline

 

#437 2010-06-28 22:21:51

simona oradea
New member
Inregistrat: 2010-06-26
Mesaje: 11

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

da mi-am facut aceeasi marca, sunt comandate la set de pe internet,au o sensibilitate mai mare, 10 mlu. dar nu se vede crescand intensitatea culorii...asta e, va tin la curent, ma bucur ca pot vorbi cu voi, si ca am descoperit acest mic sprijin care sunteti voi. va multumesc la toate care mi-ati raspuns.
tymoteea, da am sunat si la chis dar el nu se ocupa de urgente, vine doar de doua ori pe saptamana.
va salut.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.