homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Semne sarcina in primele zile de la conceptie?-25


#457 2010-07-03 08:52:52

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

simona, imi pare rau pt sarcinile pierdute.  sad  si eu am avut un avort menstrual in prima luna de incercari pt bebe, apoi nu am mai ramas gravida un an si jumatate. Dr. mea mi-a dat insa un lung sir de analize de facut, inclusiv de coagulare.
cum adica daca ai CMV nu il poti trata?  spranceana  poate chiar asta e responsabil pt pierderile de sarcina.
uterul bicorn nu cred ca iti pune probleme in a pastra o sarcina de 5-6 saptamani. deci eu cred ca este vorba de vreo infectie cu un virus, iar astea se trateaza usor cu antibiotice.
neaparat sa faci analize! si cauta alt medic, mi se pare aberant sa se discute despre "nepotrivire cromozomiala" fara niste teste care sa arate asta.  yikes  inainte de nepotrivire cromozomiala sunt atatea alte cauze pe care le poti inlatura usor.

pana gasesti un medic competent, poti merge la un lab. sa ceri sa iti fie facute : complexul TORCH ( toxoplasmoza igg si igm, rubella, chlamidia ) , listeria, CMV igg si igm, ureaplasma, mycoplasma, anticorpii antifosfolipidici, grupa de sange si RH-ul tau si al partenerului... daca mai imi amintesc de altceva iti scriu.

sanatate!

Offline

 



#458 2010-07-03 14:19:24

simona oradea
New member
Inregistrat: 2010-06-26
Mesaje: 11

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

iti multumesc  passenger. o parte din analizele pe care  mi le-ai spus tu, da, le-am facut, o parte nu. oricum vreau sa mi le fac pe toate pana gasesc o cauza. si citomegalovirus de fapt era igG, de fapt nu il am, l-am avut doar.
iti multumesc mult inca o data.

Offline

 

#459 2010-07-05 11:21:43

modruxi
Full member
Inregistrat: 2010-06-29
Mesaje: 575

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Buna fetelor sunt si eu in asteptarea unui: bebic de mult tot astept si sper luna de luna si nu vrea sa vina mai repede am vro 5ani de cind am zis gata trebuie sa vina si al doilea''(a scuze,mai am o fetita de 12ani)dar nu mai vrea sa se prinda odata:)) poate si faptul ca stau cu sufletul la gura!!??nu stiu dar luna de luna am ceva simtome si nimic.Sotul meu imi zice ca simtomele sint de la virsta ca dupa 30 de ani simtomele sunt diferite la CM dar noi speram ca va veni ,si cit mai repede:))sper sa mai citesc si la voi ca sa produs miracolul acum astept sa incepem sa prestam:))sa auzim numai de burtici!!!!!!!!!!


Speranta moare ultima smile                           http://www.fertilityfriend.com/home/2fe7bf

Offline

 

#460 2010-07-05 12:24:32

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

ruxi, iubita, in acesti 5 ani ati facut ceva analize? este destul de mult totusi...
eu iti tin pumnii sa vina bebe repede. si daca vrei, intra aici sa mai vorbim:
http://forum.anticonceptionale.ro/t3091 … a--29.html

Offline

 

#461 2010-07-17 01:44:09

kamelia01
Membru
Inregistrat: 2010-07-17
Mesaje: 4

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

buna fetelor...sunt noua pe acest forum si ca toate celelalte fete caut si eu cateva rasounsuri la intrebari....unele dintre voi se pare ca au trecut prin asa ceva si ne pot raspunde la intrebari.
Incerc si eu de cateva luni sa fac un bebe.....trebuia sa imi vina cm pe 9 iulie si inca nu a venit.....eu aveam cm neregulat dar niciodata nu intarzia mai mult de o sapatamana....acum vad ca deja sunt la o sapt si un pic si nu mai vine.....ma dor sanii si am greturi si ametelei (care eu zic ca sunt si din cauza caldurii) aseara mi-am facut un test si a iesit negativ.....adica mie mi se parea totusi ca se vede putin si linia 2......am crezut ca mi-a venit dar de fapt am niste scurgeri gelatinoase albe...ceea ce nu ar trebuii sa am acum si ma inteapa ovarul stang tip de cateva secunde......maine de dim as vrea sa fac alt test dar imi este frica sa nu fie tot negativ.....si nu mai am rabdare.
voi ce parere aveti?e sau nu bebe?
eu nu sunt foarte optimista pentru ca nu mai vreau sa imi fac sperante.......desii acum mai mult ca oricand parca simt ca este acolo.........
va multumesc..v-am pupat

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2010-07-17 13:25:06

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

kamelia01 a scris:

buna fetelor...sunt noua pe acest forum si ca toate celelalte fete caut si eu cateva rasounsuri la intrebari....unele dintre voi se pare ca au trecut prin asa ceva si ne pot raspunde la intrebari.
Incerc si eu de cateva luni sa fac un bebe.....trebuia sa imi vina cm pe 9 iulie si inca nu a venit.....eu aveam cm neregulat dar niciodata nu intarzia mai mult de o sapatamana....acum vad ca deja sunt la o sapt si un pic si nu mai vine.....ma dor sanii si am greturi si ametelei (care eu zic ca sunt si din cauza caldurii) aseara mi-am facut un test si a iesit negativ.....adica mie mi se parea totusi ca se vede putin si linia 2......am crezut ca mi-a venit dar de fapt am niste scurgeri gelatinoase albe...ceea ce nu ar trebuii sa am acum si ma inteapa ovarul stang tip de cateva secunde......maine de dim as vrea sa fac alt test dar imi este frica sa nu fie tot negativ.....si nu mai am rabdare.
voi ce parere aveti?e sau nu bebe?
eu nu sunt foarte optimista pentru ca nu mai vreau sa imi fac sperante.......desii acum mai mult ca oricand parca simt ca este acolo.........
va multumesc..v-am pupat

Kamelia, si mie primul test care l-am facut a iesit cu linia de test foarte slaba, la recomandarea fetelor de pe forum am incercat un alt test, first response, care e cu ceva mai scump dar merita, fiindca mi-a iesit rezultatul corect, respectiv pozitiv. Eu zic ca nu ai nimic de pierdut. Faptul ca ti-a intarziat atat de mult ciclu e un semn ca ar fi ceva acolo. Fuga dupa un test gen first response sau sure check si iti tinem pumnii
goodluck  goodluck  goodluck  puss  puss  goodluck  goodluck  goodluck


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#463 2010-07-17 17:48:41

kamelia01
Membru
Inregistrat: 2010-07-17
Mesaje: 4

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

azi de dim am facut si un sure check si tot negativ.....cesafac si nici nu a venit cm cesafac........foarte ciudat.....

Offline

 

#464 2010-07-17 18:02:40

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

eu zic sa mai astepti pana luni si daca tot nu vine du-te la dr sa te vada.
puss


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#465 2010-07-18 13:33:26

kamelia01
Membru
Inregistrat: 2010-07-17
Mesaje: 4

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

am fost si la gineco si mi-a zis sa ma duc pe 26 ca atunci se vede sigur daca e sau nu.....acum e prea mic si nu se vede la eco
nu-mi ramane decat sa mai astept cesafac

Offline

 

#466 2010-07-18 13:45:32

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Kamelia cu rabdare se va rezolva totul. Ai incredere in Doamne Doamne ca va fi bine.

Iti tin pumnii si sa scrii pe forum cand afli ceva. Pupici
puss  goodluck  puss


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#467 2010-07-20 13:23:27

kamelia01
Membru
Inregistrat: 2010-07-17
Mesaje: 4

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

m-da...ghinion...mi-a venit cm.......n-a fost sa fie nici luna asta.......poate luna viitoare .........oare exista cm peste sarcina?lol

Offline

 

#468 2010-07-20 13:24:44

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

daca ai teste negative si ti-a venit cm, clar nu esti.
doamne ajuta pe mei departe!


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#469 2010-07-28 08:50:31

c@rmen_iulia
New member
Inregistrat: 2010-03-09
Mesaje: 20

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

buna fetelor....
imi puteti spune , va rog , cam ce inseamna analizele de mai jos :
-anti virus herpetic 1 igG ser : - elisa kit 4 ( cantitativ ) ; rezultat : 5.03 si val mornale : negativ <0.8 ; chivoc >0.8-1.2 ; pozitiv >1.2
-anti toxoplasma igG ser : -chemiluminescenta cant kit i 1 ; rezultat : 22.00 si val normale : negativ <6.5 ; echivoc: 6.5<8 ; pozitiv : >=8
- anti citomegalovirus igG ser : -chemiluminescenta cant hit i1 ; rezultat 3.41 si val normale : negativ <0.9 ; echivoc 0.9<1.1 ; pozitiv >=1.1
restul analizelor au iesit bine.

sunt insarcinata in 20 de sapt si abia acum le-am facut deoarece nu am dispus de bani iar doctorul meu este in concediu pana pe 15 august si chiar nu mai am rabdare pana vine el.
daca ma puteti ajuta cu un raspuns as fi foarte recunoscatoare.

va multumesc.

multa sanatate...


gravida 37 +
puiutul nostru mult dorit bebe miruna maria
it's a girl applause happydance

Offline

 

#470 2010-07-28 12:13:22

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

rezultatele spun ca in trecut ai luat contact cu herpes, toxo si CMV. ce nu stim este daca in prezent sunt active sau nu; pentru asta trebuiau facuti si anticorpii IgM la fiecare in parte (poate mai putin la herpes)

Offline

 

#471 2010-07-28 15:51:12

c@rmen_iulia
New member
Inregistrat: 2010-03-09
Mesaje: 20

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

gargarita a scris:

rezultatele spun ca in trecut ai luat contact cu herpes, toxo si CMV. ce nu stim este daca in prezent sunt active sau nu; pentru asta trebuiau facuti si anticorpii IgM la fiecare in parte (poate mai putin la herpes)

am facut pentru fiecare in parte igM-ul si mi-au iesit bune , adica negative dar eu sunt speriata cu analizele igG.
daca igM-urile pentru fiecare in parte mi-au iesit bune asta inseamna ca am avut acest virus si nu il mai am????
nu stiu prea multe despre aceste analize.
te rog sa ma ajuti cu un raspuns.

iti multumesc pt raspuns...


gravida 37 +
puiutul nostru mult dorit bebe miruna maria
it's a girl applause happydance

Offline

 

#472 2010-07-28 15:54:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

daca IgM-urile sunt negative inseamna ca in prezent nu ai aceste infectii. in trecut le-ai avut, dovada IgG-urile pozitive. asta este foarte bine smile

Offline

 

#473 2010-07-28 16:20:01

c@rmen_iulia
New member
Inregistrat: 2010-03-09
Mesaje: 20

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

gargarita a scris:

daca IgM-urile sunt negative inseamna ca in prezent nu ai aceste infectii. in trecut le-ai avut, dovada IgG-urile pozitive. asta este foarte bine smile

iti multumesc din suflet gargarita...m-am mai linistiti cat de cat pana la vizita cu dr....

sarcina usoara si multa sanatate sa aveti amandoi.....tu si bb puss  kram  rugaciune

poop....


gravida 37 +
puiutul nostru mult dorit bebe miruna maria
it's a girl applause happydance

Offline

 

#474 2010-07-28 16:26:27

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

cu placere. multa sanatate si voua  puss

Offline

 

#475 2010-08-05 10:28:18

motorica
Membru
Inregistrat: 2010-08-05
Mesaje: 2

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

O recomandare - pentru mamici si nu numai
Nu mergeti la analize in Ungaria sau la medici unguri ; tocmai am fost la un medic ungur in Oradea - dr Kiss Zoltan - am fost foarte incintata de cum m-a consultat si cum a vorbit cu mine, mi-a facut examen general ( colposcopie cu iod, ecografie vaginala ) a reiesit ca sint perfect sanatoasa, nu am nici o rana pe col, nici o 'buba', nici un chist, fibrom sau orice altceva.......in final, mi-a facut un test papanicolau si mi-a zis ca ma suna ei. Ok....

Dupa 1 luna ma suna sa-mi spuna sa vin sa vorbim despre test - cind merg, imi spune ca ioooooooooooi - dezastru, am carcinom in situ, da' am maaaare noroc ca se poate opera repede, se face o conizatie si musai urgent sa operam, ca in maxim 3 luni asta se transforma in cancer!!!

Am ramas stupefiata!!!! am indraznit sa intreb daca nu poate fi gresit rezultatul?? la care a sarit de 5 metri in sus, cum pot sa spun asa ceva??? medicii unguri nu gresesc, medicul patolog care a facut analiza e cel mai bun , la ei nu se fac analizele ca la noi, in Romania....si daca eu cred ca el se joaca in cabinet, atunci pot sa fac ce vreau, pot sa merg la altul!
Si dup-aia i-a zis asistentei sa ma programeze urgent la operatie in Ungaria, adica peste 1 saptamina...iar eu am ramas fara cuvinte!!!

Noroc ca am avut atita minte, cind am ajuns acasa, sa verific pe net, sa vad ca mi-a luat proba cu 1 zi inainte de ciclu - care poate da rezultate fals pozitive ( si m-am mai linistit..) si mi-am sunat doctorita de familie care a zis musai il repetam, si m-a trimis la o d-na doctor a doua zi.

Booon....a doua zi , d-na doctor incepe sa rida cind i-am explicat problema mea si imi spune ca nu sint prima pacienta cu acesti diagnostic venita de la medici unguri (!!!!), ca e o escrocherie si isi aleg numai femei tinere pentru asta, plus ca au abordarea asta extrem de agresiva - operatie imediata, ca altfel iooooooooooi nu se mai poate face nimic!!!!
Noroc cu ea, mi-a zis ca sint perfect sanatoasa ( lucru de care eram si eu convinsa, pentru ca nu am nici o problema cit de mica, eu fusesem doar la un control de rutina ) , mi-a refacut testul, inca nu am rezultatul, dar mi-a zis sa stau linistita, ma suna urgent cum il primeste.....

Si mi-am adus aminte ca mai am 2 colege care tot asa - medici din Ungaria le-au pus niste diagnostice din-astea de speriat, uneia i-au spus ca are cancer ( insarcinata fiind....) si sa faca avort, chimioterapie si in 2-3 ani o sa aiba alt copil (!!!!!), iar celeilalte i-au facut triplu test si a reiesit ca bebe avea sindrom Down.....noroc ca si ea a mai facut 2 teste aici si i-au iesit ok....inutil sa va spun ca atit mamele, cit si copiii sint ok, sanatosi si nu au nici o problema!!!!

Va tzin la curent cu rezultatul de la ultimul test........si va recomand din toata inima sa nu va faceti analize la medici unguri ( sau in Ungaria ) !!!...stiu ca vorbesc mai frumos si explica mai bine decit ai nostri, dar.......sau sint ahtiati dupa bani, sau au o politica de mutilare a tinerelor femei romance ( ca nu mai stiu ce sa mai cred, dupa ce mi-am adus aminte ca m-a intrebat numele mamei si l-a scris pe fisa !!!!)

Multa sanatate tuturor!!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.